Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Daržovės miške
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=14&t=38
Puslapis 11

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Vas 23, 2013 3:51 am ]
Pranešimo tema:  Daržovės miške

Gal kas auginote ar matėte augančias kultūrines daržoves miške? Jei taip, tai pasidalinkit prašom. Pasistenkit su kuo daugiau detalių - koks ten miško tipas (pušynas, lapuotynas), dirva (smėlis, juodžemis), apšvietimas, kiek metrų nuo medžio, gal aikštelėje?

Autorius:  Guobis [ Pen Gru 25, 2015 5:03 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovės miške

Laimi, galiu ateinanciais isbandyti. Kaip tik turiu retesnio brandaus pusyno, ten paklote samanos, melynojai, bruknynai.
Kaip manai, ka galima butu ideti i/po samana, kas uzaugtu ?

Is tiesu mane labiausiai domintu musu vietiniai vijokliniai, kurie augtu tokiom salygomis ant pusies kamieno, neparazituotu jos ir aplinkos, ir dar duotu vaisiu ar seklu (kad ir ne zmogui, o misko gyventojams).

Gal koks apynys, ar vynuoge laukine tiktu? Butu patarimu ?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Sau 02, 2016 1:48 am ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovės miške

Čia skyrelis apie daržoves miške. Miške, miško aikštelėse galima bandyti auginti pomidorus, agurkus, svogūnus, vijoklines pupeles, vijoklinius žirnius, salotas ir kitus lapinius išskyrus kopūstus, gal kokius šakniavaisius...

Į ar po samana ką nors įdėjus tai nelabai kas augs. Reikėtų pradrąskyti, suformuoti lysvelę. Tada ir pasodinti lengviau ir prižiūrėti. Augalų eilutė ar metro pločio lysvelė gamtai daug nepakenkia, nes yra siauros. Didesnius augalus galima ir pavienius sodinti - pomidorų daigus ar agurkus.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Sau 02, 2016 2:19 am ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovės miške

O jeigu apie lianas miške, tai atidarysiu naują skyrelį.

Taip, man irgi į galvą pirmiausiai atėjo apyniai ir vynuogės. Apynys vietinis augalas ir pats auga miškuose ir lipa ir į pušų kamienus. O vynuogę galima auginti ne tik laukinę. Dzūkijoje mačiau H. Gudavičius saldžią, juodą vynuogę ant pušies kamieno augina.

Beveik visi vijokliai ir lianos paprastai neparazituoja ir medžiams žalos nedaro, tad juos galima drąsiai auginti ant medžių. Vijokliai ir gimę augti ant medžių, nes gamtoje už kur jiems daugiau kabintis?

Miške reikia žiūrėti dirvožemį. Daugelis vijoklių mėgsta drėgnesnę žemę. Tas natūralu, nes miške šešėlis ir vis drėgniau. Tai miške reikia paieškoti tokių vietų. Bet ne su stovinčiu vandeniu, tiesiog su puria, pakankamai drėgmės turinčiu dirvožemiu. Jeigu sausas pušynas, tai galima prikasti molio tose vietose kur sodinamas vijoklis.

Taip pat reikia paieškoti ir atviresnės vietos, jeigu nori daugiau žiedų, vaisių ar sėklų. Šešėlyje mažiau derės tie patys augalai.

Iš žmogiškų lianų galima auginti aktinidijas, citrinvyčius, apynius, vynuoges... Dėl žiedų - raganes, laipiojančias rožes. Dėl lapų - gebenes. Dėl paukščių ir kitų miško gyvūnų, tai nelygu ką vadinsime miško gyvūnais. Daugelis valgys žmogiškus augalus, o paukščiai dar ir nevalgomus žmogui. Jei vabzdžiai, tai apskritai viską gali valgyti, net lapus. Kiek tas padės miškui nežinia, nes daugelis vijoklių ne vietiniai ir vietiniams gamtos gyventojams nereikalingi. Sunku prognozuoti ar padėtų toks dirbtinis lianų įveisimas gamtos gyventojams ar pakenktų. Geriau daryti dėl savęs, t.y. žmogaus. Augintis maistinius augalus, dekoratyvinius, o paukšteliai ir žvėreliai tegu patys pasirūpina, nes mes, žmonės apie jų gyvenimus apskritai mažai ką išmanome ir įsikišdami į gamtą greičiau žalos padarom, o ne naudos. Vienam paukšteliui rodos padedam, nes jis lesa kokias nors papildomai introdukuotas uogas, bet gal kokiems vabzdžiams ar kitiems paukšteliams jau maišom su tuo pačiu augalu. Mažai žinom.

Taigi bandyti galima auginti visus vijoklius miške. Botanikos sodas augina apie 150 skirtingų vijoklių. Kai kurie apšąla, kai kurie iššąla kas du-trys metai. Bet kokia penkiasdešimt variantų gali augti Lietuvoje laisvai. Iš žmogui suprantamų galima apie kokia dvidešimt sukrapštyti. Pradžiai to visai pakanka.

Mano galva, reikėtų daryti taip. Išsirenki sau patinkantį vijoklį. Pavyzdžiui, visteriją. Ir googlini kokį jis mėgsta dirvožemį ir apšviestumą. Ir tą stengiesi suteikti savame miške.

Kai kurių sodinukų galit gauti nemokamai - gebenių, apynių, o kitus reikės pirkti. Jei sugalvosit jau kokias lianas konkrečiai norėtumėt auginti, tai galėsim kiekvieną konkrečiai jų aptarti. Ką žinosiu, tą pasakysiu.

Pradėti siūlyčiau nuo apynių, vynuogių, aktinidijų, citrinvyčių, dygliuotųjų virkštenių... Jei to neužteks, tai imti rožes, raganes, visterijas, sausmedžius, smaugikus, kartuoles, gebenes, hortenzijas...

Autorius:  Guobis [ Šeš Sau 02, 2016 12:00 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovės miške

Kadangi plotai dideli, tai mane labiausiai domina daugiameciai augalai su minimalia prieziura. O darzoviu ar buna tokiu, daugiameciu?
Be to, man atrodo negamtiska draskyti samanas, tad man noretusi auginti darzoves tik misko pakloteje, kur nera samanos, bet turbut tokia danga buna tik lapuociu miskuose, o ten automatiskai saules sviesos bus mazai, nebent labai jau retas miskas butu. Tad eksperimento/hobio vardan galima daug ka bandyti, bet, turint nors kiek ne misko zemes, as darzoviu musu miskuose neauginciau (nebent tai butu misko aikste, arba itin retas vyraujantis lapuotynas). Manau musu miskai nera tam tinkami, plius istatymine baze neleidzia misko derliaus apsaugoti.

Bet kitus daugiamecius vijoklinius tikrai bandysiu. Tada apie juos naujame skyrelyje.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Sau 03, 2016 6:51 am ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovės miške

Na, jei gyveni prie miško, tai žmonės neina čia ir nevagia pomidorų iš tavęs. Tiesiog pasisodini prie namo, o ne kažkur didžiuosiuose miškuose ir tada gali auginti daržoves miške.

Beveik visos daržo kultūros reikalauja pilnos dienos apšvietimo. Kai kurios daržovės gali augti ir pusiau šešėlyje, bet duos mažesnį derlių. Todėl daržui turi būti padaryta atvira apšviesta vieta be medžių šešėlio.

Tačiau mes čia labai mėgstame miško sodus, todėl ieškome daržovių, kurios galėtų duoti derlių, kad ir mažesnį, bet sugyvendamos su miško sodu. Yra forume tema apie pavėsį toleruojančius augalus, o čia tema apie tai, kad gal kas bandė, augino ir kažkam pasisekė atrasti miško sode galinčių augti daržovių.

Iš daržovių, kurios geriau augs po medžiais nei atviroje vietoje, tai meškinis česnakas. Varnalėša gali augti pusmiškyje. O kiti daugiamečiai - rabarbaras, mėtos, smidras, topinambai gali augti miške, bet duos mažesnį derlių. Pomidorai kažkur prie Ariogalos miške auga ir patys pasisėja. Nieko nereikia daryti.

Negamtiška draskyti samanas, bet negamtiška ir pievą draskyti. O gamta visur iškelia augalus kur tik galima. Ir lapuočių miške ji iškelia augalus - avietes, garšvas, paparčius. Ir jei ten norim ką nors daryti, tai irgi teks juos pašalinti. O kur jau niekas niekas neauga, ten ir mūsų sodinti augalai neaugs.

Samanos neturi šaknų, jas galima pernešti, o siauros lysvės žalos nepadaro, nes visi vabaliukai pro jas lengvai praskrenda, kirmėliukai prašliaužia.

Autorius:  Guobis [ Sek Sau 03, 2016 8:13 am ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovės miške

Gal galima butu daugiau konkrecios informacijos apie tuos savaime augancius miske pomidorus. Medynu sudetis, misko paklote, skalsumas ? Gal kas turite foto ?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Sau 03, 2016 6:33 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovės miške

Tekstukas čia:
http://dubysosrp.am.lt/VI/article.php?article_id=285

Jei daugiau informacijos reikės, tai pas parko darbuotojus reikia kreiptis. Telefonai svetainėje.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/