Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Laimio ir Gabrielės daržai
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=39&t=485
Puslapis 12

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Geg 13, 2014 8:58 pm ]
Pranešimo tema:  Laimio ir Gabrielės daržai

Keletas fragmentų iš mūsų daržo. Fotografuota gegužės viduryje.

Nuotraukoje matosi keturios lysvės. Iš dešinės žiūrint - rugiai, kopūstai+svogūnai, žirniai, česnakai.
Prikabintas failas:
SAM_6420.JPG
SAM_6420.JPG [ 88.87 KiB | Peržiūrėta 9858 kartus(ų) ]

Tos pačios keturios lysvės tik iš kitos pusės - česnakai, žirniai, kopūstai ir rugiai.
Prikabintas failas:
SAM_6424.JPG
SAM_6424.JPG [ 91.65 KiB | Peržiūrėta 9858 kartus(ų) ]

Dvi lysvės. Po kairei - žirniai, po dešinei - pupos. Žirniai mulčiuoti šienu. Pupoms mulčio neturėjom, tai nuskutom lysvę ir nuskustas piktžoles su visom šaknim (stengiantis dėt šaknimis į viršų) padėjom kaip mulčią į tarpueilius.
Prikabintas failas:
SAM_6407.JPG
SAM_6407.JPG [ 88.85 KiB | Peržiūrėta 9858 kartus(ų) ]

Tos pačios dvi žirnių ir pupų lysvės, tik fotografuota iš žemesnio taško, kad matytųsi kiek žolės tarpulysviuose. Žolė vietomis iki kelių. Ji kol kas netrukdo augti kultūroms, todėl nešalinama.
Prikabintas failas:
SAM_6408.JPG
SAM_6408.JPG [ 84.43 KiB | Peržiūrėta 9858 kartus(ų) ]

Dvi lysvės. Po kairei - pastarnokai. Po dešinei - lysvė dar neįdirbta šiemet. Ten karaliauja notrelė.
Prikabintas failas:
SAM_6416.JPG
SAM_6416.JPG [ 93.14 KiB | Peržiūrėta 9858 kartus(ų) ]

Tarp lysvės ir tarpulysvio aiškios ribos nėra. Nuotraukoje česnakai.
Prikabintas failas:
SAM_6428.JPG
SAM_6428.JPG [ 89.7 KiB | Peržiūrėta 9858 kartus(ų) ]

Česnakai iš kitos lysvės pusės. Česnakai bendrauja su gamta labai glaudžiai.
Prikabintas failas:
SAM_6432.JPG
SAM_6432.JPG [ 96.47 KiB | Peržiūrėta 9858 kartus(ų) ]

Visas daržas šiuo metu pasipuošęs kiaulpienėmis, notromis, žliūgėmis, veronikomis... Vėliau jas pakeis kitos piktžolės. Kai pamatysiu, kad trukdo augalams - nušienausiu, tačiau vietomis žiedynų vis tiek paliksiu. Žydės ir aukšti builiai, ir sibiriniai barščiai, pastarnokai, rabarbarai, ir mažiukės žolės.
Prikabintas failas:
SAM_6425.JPG
SAM_6425.JPG [ 92.42 KiB | Peržiūrėta 9858 kartus(ų) ]

Mano tikslas padaryti, kad būtų kuo daugiau gamtos. Kaip matėt vietomis net nėra ribos kur baigiasi lysvė, o kur prasideda tarpulysvis. Daržas paskendęs laukinėje pievoje ir kartais jo visai nesimato. Eitum ir praeitum. Tačiau patogumo sfera irgi neapleidžiama. Viskas susodinta siaurose lysvėse, kad pasiektum patogiai kiekvieną lysvės vietą iš tarpulysvio. Vaikštoma tarpulysviais, ant žolytės, ant lysvių nelipama. Lysvėje auginama viena kultūra. Tokiu būdu lengviau mulčiuoti ir prižiūrėti. Monokultūra nesigauna, nes iš kiekvieno šono yra platūs tarpulysviai, kurie ir panaikina monokultūros faktorių. Mulčius imamas iš tarpulysvių, čia pat. Jei trūksta, tai atnešu dar pašienauto šieno nuo takelių ir sodo.

Autorius:  nawjia [ Sek Geg 18, 2014 5:41 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Ten pirmosiose nuotraukose - varputis taip išaugęs?
Žinau vieną žmogų, kuris tai pamatęs apopleksiją gautų :lol:

Labai gražus daržas. Mano lysvės kažkaip gavosi žemiau žolės, ar tiesiog žemė vienodo lygio, bet žolė augdama virsta ant lysvių.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Geg 18, 2014 5:46 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Yr darže šiek tiek varpučio, bet pirmose nuotraukose gal su rugiais sumaišei. 8-)

Autorius:  nawjia [ Sek Geg 18, 2014 5:47 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

a, nu tai jo, atrodo iš toli labai panašiai. Ką darysi su rugiais? Duonai?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Geg 18, 2014 5:50 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Galvoju valgysiu pabrinkintus, arba pabrinkintus ir sumaltus su džiovintais vaisiais ar kuo nors nesaldžiu. O šiaudus galvoju panaudoti pynimui.

Autorius:  Ingrida [ Pir Geg 19, 2014 8:51 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Norėčiau ir aš tokių daržų, bet aš negalėjau į savo panašiai tokius daržus žiurėti ir padariau blogą darbą... pasiėmiau žoliapjovę ir žolę nupjoviau, bet žole mulčiavau naujas lysves :). Vienoje pasėjau iš sėklų mainų gautus pupelių mišinius, gal 6-7 pupelių veisles (gal Gabrielės), o kitoje prisėjau visko belekaip, kas išaugs, tas ir tiks :), moliūgų, ropių, kukuruzų, dar ir garstyčių pabarsčiau, nes buvo sėjama į atvežtinę dirvą, supiltą kasant duobes šilauogėms (klojau kartoną ant pievos, tada dėjau nukastą velėną, o tada dirvožemis iš duobių, beveik vien tik molis, pabarstyta visokių sėklų, kurių buvo negaila ir mulčiuota nupjauta žole).

Autorius:  Fleitutė [ Ant Geg 20, 2014 3:21 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

O tai mulčiuojat ir šviežia žole?

Pienės tikrai gražiausiai atrodo, visą vaikystę taip gaila būdavo, kad vos joms sužydėjus tėtis imdavo dalgį į rankas ir viską nušienaudavo... Šiemet irgi pašienavo, o aš padžiūvusias susirinkau ir braškes užmulčiavau. Mama šiandien kai pamatė!.. O aš Laimio argumentais aiškinu - pirma, jos nesudygs, o jei ir sudygs, tai visai gerai :D

Mano naujam darže irgi panašiai (pagal tarpulysvius), bet tik neužmulčiuota, neseniai pasėtos ir dar neišdygusios pupelės. Vis dar labai bijau mulčiuoti niekam nesudygus, atrodo, kad neprasikals, nors ir dideli tie pupelių daigai...

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Geg 20, 2014 6:05 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Cituoti:
O tai mulčiuojat ir šviežia žole?


Pavasarį būna likę mulčio lysvėse nuo pernai metų. Taip pat prigrėbojame pavasarį papildomai sauso šieno. Vasarą kelis kartus ravim lysves ir tarpulysvius šienaujam ar rankom raunam (žiūrint kaip lengviau) ir dedame iš karto žalią šviežią žolę ką tik nurautą ant lysvės. Bet nedideliu sluoksniu. Nes taip paprasčiausia - nuskynei ir iš karto padėjai ant lysvės. Neneši gi iš daržo, nedžiovinsi ir vėl gražinsi. Per daug darbo būtų. Ir bereikalingo. Nes šviežia žolė nedideliu sluoksniu paskleista ant lysvės greitai pati išdžiūna. Taip pat vasarą šienauju takelius ir kiemą. O šiuo atveju lengviau pirma padžiovinti, nei iš karto nešti į lysves, todėl džiovinam ir nešam sausą šieną į daržą.

Autorius:  Fleitutė [ Tre Geg 21, 2014 1:17 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Ravint niekur nešt nereikia, galima žoles mesti į tarpulysvius, o padžiūvusias dėti ant lysvės, bent jau taip įsivaizduoju, tik pas mus daugiausia lenda šakninės žolės - varpučiai, asiūkliai, vijokliai, jų šaknis dėti ant lysvės vis dar per baisu.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Geg 21, 2014 8:54 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Ravint nebūtina dėti į tarpulysvį. Galima gi iš karto dėti ant lysvės. Išdžius. O dėti į tarpulysvį ir paskui į lysvę, tai čia jau dvigubas darbas.

Asiūkliai ir vijokliai nusiskina be šaknų, tad jas drąsiai galima dėti iš karto ant lysvės - neįsišaknys ir negyvens. Suartoje plikoje žemėje varputis išsirauna su šaknimis, bet mulčiuotoje žemėje varputį galima tik nuskinti be šaknų. Kadangi jis be šaknų, tai ir nesudigs.

Pas mus nuotraukoje yra kur sėtos pupos. Ten neturėjome mulčio, todėl mulčiavimui panaudojome visokias nuskustas šaknis. Dėjome jas kaip mulčią į tarpueilius. Ir nors ten vien šaknys ir padėtos tiesiai ant drėgnos dirvos ir dar tokie lietūs šiemet, bet šaknys dar nesiruošia naujam gyvenimui ir problemų nesudaro. Jeigu jas padėti ant mulčio, tai būtų dar saugiau. Mulčio paviršius sausas ir padėtos šaknys ant jo iš karto sudžiūna.

Autorius:  Fleitutė [ Ket Geg 22, 2014 1:05 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Asiūklį ir varputį nuskynus, neišrovus, po dviejų dienų vėl iš naujo skinti reikia. Dažnai taip ir būna, nes bandant rauti nutrūksta šaknis. Jei pavyksta su šaknim ištraukti, tada tik po savaitės tenka raut iš naujo. Aišku, dar ne viskas mulčiuota. Bet ir pro mulčių asiūkliai labai skverbiasi, kaip ir varpučiai. Bent kiek šaknies ištraukus galima tikėtis, kad ilgiau neataugs.

Autorius:  Eimute [ Ket Geg 22, 2014 1:56 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Asiūklio ir varpučio naikinimas daugiau reikalingas mūsų galvosenai negu daržovėms pridaro žalos, jei daržas mulčiuotas. Na ir kas, kad nuskabius vėl jis dyksta. Jei grėsmingai trukdo, vėl nuskabikit. Dar pamulčiuokit. Nereikia taip galvoti - tiesiog nenoriu aš jų matyti tarp daržovių. Ar tikrai jos stelbia daržoves?

Autorius:  Fleitutė [ Pen Geg 23, 2014 2:35 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Taigi, ko gero vis dar tradicinė galvosena, kad visos žolės kenksmingos, dar nepersilaužiau :) Bet ir čia juk sakoma, kad reikia ravėti, kad negerai, jog daug žolių priaugs, o tie asiūkliai kaip daugiagalviai slibinai - nuskini vieną galvą, atauga penkios... Labai dažnai skabyti tiek laiko nebūtų, todėl ir norisi iš giliau išrauti. Juk žemę gerina mirusios, o ne gyvos šaknys, o jos vos gauna iškišt žalią stiebelį - ir pasimaitina, ir nesusinaikina niekaip :)

Autorius:  Gabriele [ Pen Geg 23, 2014 8:56 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Fleitutė rašė:
Bet ir čia juk sakoma, kad reikia ravėti, kad negerai, jog daug žolių priaugs


O kur čia taip sakoma, kad negerai, jog daug žolių priaugs? :) Taigi kaip tik daug kur pabrėžiami piktžolių privalumai, kaip reikia stengtis palikt kuo daugiau laukinių augalų darže, plius žolės darže tai papildoma biomasė, mulčias, kurio nereiks gaut iš kitur, kitur šienaut ir pan. Bet yra du aspektai. Pirma, kadangi auginam kultūrinius augalus, jiems reikia priežiūros, negali leist žolėms visai jų užstelbt. Tačiau irgi, labai svarbu gerai prižiūrėti tik pačioj pradžioje, kol mažučiai ir jauni, o paskui, kai paauga, kultūriniai augalai gali augt ir žolėse. Pas save mes tai matom, aišku, pas mus daržai bet kuriuo atveju visada mulčiuoti, nors gali būti ir apaugę piktžolėm, mulčias piktžoles vis tiek gal šiek tiek slopina, o kultūriniai augalai gauna maisto.
Ir kitas dalykas dėl žolių, galvojam kaip kitais metais į tą pačią vietą reikės kažką pasėti, tai dėl patogumo, kad nereiktų kitais metais iš naujo žemės įdirbinėt, stengiesi labai daržų neapleisti.

Autorius:  Fleitutė [ Šeš Geg 24, 2014 2:02 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Tai va, būtent dėl to ir negerai, kad per daug piktžolių priaugs - kad kitąmet nereiktų iš naujo plėšti velėnos... Nes tie naudingi augaliukai, kurie nalabai tą velėną sudaro (visokios žliūgės ir pan.) iš po mulčiaus nelenda, o lenda varpiniai, kurių velėna nesmagiausia...

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Geg 24, 2014 8:50 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Asiūklio šaknys gilios, iki metro gylio. Bet dažniausiai būna tarkim apie 50 cm gylio. Asiūklis išsirauna be šaknų. Šaknys lieka ir ataugina naujus ūglius. Su šaknim tubrūt išsirauna tik vienmečiai asiūkliukai. Tokių mulčiuotame darže nereikėtų bijoti, nes jiems čia mažiau šansų sudygti ir įsitvirtinti. Jei auga daug asiūklių, tai gali reikšti rūgštų dirvožemį. Mulčias ir šią problemą sprendžia, nes po mulčiumi gyvena daug bakterijų, kurių fermentai pramuša rūgštingumą ir neutralizuoja rūgštinę terpę. Taip pat rudenį, kai augalai baigs vegetaciją galima viską pabarstyti plonyčiu sluoksniu švarių pelenų. Pelenai pašarmins dirvožemį, tas bus į naudą daržovėms, nes daugelis jų mėgsta neutralią ar šarminę terpę, ir ne į naudą asiūkliams. Taigi, mulčiavimas ir pelenai ar kitas šarmo šaltinis turėtų sumažinti asiūklių skaičių. Bet kaip Eimutė sakė - nėra ko bijoti asiūklių. Jie neaukšti, kultūrinių augalų neužgožia, lengvai šalinami ir savimi iškelia iš gelmių naudingų augalams medžiagų. Tiesiog draugai, ir labai gaila, kad išnaikinsit. :)

Žliūgės pro mulčią prasikala. Pas mus virš mulčio susidaro kilimai. Taip pat žliūgės sudaro velėną. Nors ne tokią stiprią kaip varputis, kuris turi ilgas ir persipynusias šaknis, bet velėną žliūgės sudaro.

Autorius:  Fleitutė [ Sek Geg 25, 2014 1:34 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Taip, rūgštus dirvožemis, sako, kad ir skruzdėlių dėl to daug, jos rūgštį mėgsta.
Vakar paroviau asiūklių iš žirnių ir palikau sudėtus ant lysvės, tai mama pasibaisėjusi šiandien viską nugrabojo, sakė, jai širdis neleidžia tokio vaizdo matyt :) Bet kad braškes mulčiuoju, tai labai patenkinta, nors ir pyko dėl pienių pūkų.

Autorius:  Gintare [ Pir Geg 26, 2014 9:19 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Stipriu nervu jus:) gal galima tada atskirti savo ir mamos darzus, kad enreiketu dvigubu darbu daryti:)

Autorius:  Fleitutė [ Ant Geg 27, 2014 1:13 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Na, tie žirniai ir buvo mamos darže, o aš praeidama praroviau didžiausius asiūklius ir sugalvojau jai "gerą darbą" padaryti :D

Autorius:  Fleitutė [ Ant Bir 03, 2014 3:00 am ]
Pranešimo tema:  Re: Laimio ir Gabrielės daržai

Čia pelenai buvo paminėti, kad juos reikia barstyti tik augalams baigus vegetaciją, o negalima dabar plonu sluoksneliu į tarpuvagius pabarstyti, ant mulčiaus? Ir ant medelių mulčiaus, jei kaulavaisiams jie taip patinka? Ar geriau po mulčium?

Puslapis 12 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/