Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Žieduolių sėklos
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=42&t=177
Puslapis 11

Autorius:  Tadas Lomanas [ Ant Lie 16, 2013 8:17 pm ]
Pranešimo tema:  Žieduolių sėklos

Sveiki, norėjau paklausti, gal kas žinot ar tinka sėklom per anksti pražydusių augalų sėklos. Na, tarkim gužių nesusukusių pekono kopūstų sėklos ar suks gūžes, arba daikonų pražydusių bet neužauginusių šaknies sėklos ar duos šaknis?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Lie 16, 2013 11:20 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Žieduolių sėklos

Taip. Duos normalią sėklą. Jie tiesiog prašoka vieną stadiją dėl netinkamų augimui sąlygų. O sėklos gaunasi normalaus dydžio, išsivysčiusios ir gerai prinoksta.

Pavyzdys galėtų būti svogūnai. Dažnai būna, kad pasitaiko koks žyduolis, bet tai nereiškia, kad iš jo surinkus sėklas jis ves tik žyduolius.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Lie 24, 2013 8:45 am ]
Pranešimo tema:  Re: Žieduolių sėklos

Visgi, čia diskutuotinas klausimas. Kai kurie žmonės sako, kad tos sėklos, kurios gautos iš "nenormalių" augalų ir bus "nenormalios", t.y. jei burokas pirmais metais nesubrandino šakniavaisio, o išėjo į žiedus ir davė sėklų, tai iš tų sėklų kitais metais digs tik žyduoliai burokai neformuojantys šakniavaisio. Vieni žmonės sako, kad jie tai yra patyrę savo daržuose. Kiti žmonės sako, kad pasėjo tokias "nenormalias" sėklas ir gavo "normalius" augalus.

Turbūt yra taip, kad gali įvykti abu variantai. Genetika nėra binarinis dydis - nėra vien juoda ir balta.

Tarkime, vienas augalas iš tūkstančio pasielgė kitaip, pavyzdžiui, burokėlis vienas pražydo pirmais metais. Jis kažkodėl taip pasielgė. Augalai evoliucionuoja, mutuoja. Visalaik vyksta mutacijos, t.y. prisitaikymas prie aplinkos sąlygų. Ir augalai gali perduoti savo palikuonims įgytą mutaciją. Tačiau gali ir neperduoti.

Jeigu būtų taip, kad iš žyduolių visada gausis tik žyduoliai, tai mus būtų pasiekę legendos apie kaimus, kurie prarado burokėlių sėklą arba prarado griežčių sėklą. Jie augindavo šiuos augalus ir vieną kartą gavo žyduolius, pasiliko sėklų, o šakniavaisių nepasiliko - suvalgė. Manė, kad sėklos geros, o kitais metais žiūri, kad iš sėklų tik žyduoliai gaunasi. Štai ir neteko kaimas burokų ir griežčių. Vien žyduoliai gaunasi. Tai jeigu taip būtų, tada tikrai būtų legendų apie prarastus augalus. O jei tokių legendų nėra, tai galima daryti išvadą, kad ne taip jau ir lengva prarasti savo sėklą. Žyduolis nebūtinai duos "nenormalias" sėklas. Kartais jis gali duoti "nenormalias" sėklas, bet ne visada.

Autorius:  Eimute [ Pen Lie 26, 2013 11:01 am ]
Pranešimo tema:  Re: Žieduolių sėklos

Visgi auginant sėklojus agronomijoje laikomasi tam tikros metodikos. Kolūkis, kuriame aš augau, specializavosi sėklojų auginime. Paaugę ridikėliai, gerai išreikštomis tam tikromis veislinėmis savybėmis, buvo raunami ir vėl susodinami į sėklojų plotelius. Jokiu būdu netinka per anksti sužydėję augalai. Burokėlių, runkelių sėklojai buvo augimai pasodinus roputę antrais metais. Paprastai šakniavaisiai ir svogūniniai augalai yra vadinami dvimečiai augalai.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/