Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Gamtinės žemdirbystės derliaus filosofija
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=44&t=176
Puslapis 11

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Lie 16, 2013 1:34 pm ]
Pranešimo tema:  Gamtinės žemdirbystės derliaus filosofija

Vienas iš gamtinės žemdirbystės svarbiausių principų - nepriklausomybė. Todėl gamtiniai žemdirbiai, net jei šiuo metu neužsiaugina viso maisto, tai turėtų turėti tolimą ateities tikslą užsiauginti sau bent didžiąją dalį savo maisto. Ir lengvai užsiauginti. Ir ne tik užsiauginti, bet dar ir kokybiško maisto.

Taigi, tarkime, kad mums reikia užsiauginti 90 proc. savo maisto. Kokybiško! Kaip tai padaryti?

Iš savo praktikos turiu keletą pastebėjimų.

Pirma, būna žmonės užsiaugina sau daug maisto, bet, deja, nesugeba jo nuimti. Derlius užauga, bet pražiopsomas laikas ir jis lieka supūti darže. Arba nėra laiko derliui surinkti. Arba pavėluota surinkti ir paukščiai, pelės ar kas kitas surinko. Arba nežinoma kada rinkti, kada jau prinokę, o kada dar reikia palaukti. Trumpai tariant, būna taip, kad žmonės užsiaugina pakankamai, tačiau neturi ko valgyti, nes nesugeba nuimti derliaus.

Antras dalykas - dėrliaus apdorojimas ir sandėliavimas. Kiti užaugina gausų derlių, bet nemoka apdoroti ir didžiają dalį tiesiog supūdo besandėliuojant.

Trečias ir labai keistas dalykas - žmonės užsiaugina pakankamai derliaus, bet nemoka jo valgyti! Pilna prikrauta namuose moliūgų, cukinijų, bulvių, česnakų, svogūnų, dumplainių, ropučių, ridikų, bet... žmogus nemoka jų valgyti. Nes receptuose rašoma: paimkite ryžių, paimkite makaronų, paimkite to ir ano... o to ko tu turi, t.y. morkyčių, špinato, kopūsto į receptą įeina labai mažai. Ir išeina taip, kad valgai 90 proc. pirktinio maisto, ir tik kur ne kur turi galimybę įkišti savo auginto maisto. Nes tokie receptai! Pavyzdžiui, yra špinatų suktinukai. Paimkite miltų, kiaušinių, sviesto, įdėkite cinamono ir kardamono, iškepkite lietinius blynus, pridėkite varškės su jūros kopūstais ir įvyniokite špinatų. Tai štai pasirodo, jog špinatų suktinukuose špinatai tesudaro tik nulis kablelis nulis kažkiektai procento. Ir, žinoma, didžioji dalis produktų ne iš jūsų daržo. O reikėtų nesivadovauti receptais, o pačiam gaminti tą, ką turi. Tiesiog pagaminti tą ką turi. Apie tai kituose skyriuose, čia svarbu išdėstyti bendrus derliaus filosofijos apmatus.

Ir ketvirtas dalykas liečia kokybę. Kokybiškiausi produktai kaip žinote yra šviežūs. Lietuvoje turime maždaug pusę metų kada galime imti šviežią derlių. Reikia susiplanuoti daržą, kad nors pusę metų valgytume ne gerai stovinčius praeitų metų žirnius, kukurūzus, konservuotus produktus, bulves, burokėlius, roputes, pupeles, pupas ir kt., bet būtent šviežią produkciją. Kievieną savaitę turi pasirodyti kažkas naujo. Tačiau, žinoma, vieno dalyko nevalgysi, tai vienu metu turi būti bent penki-dešimt šviežių valgomų produktų. Ir tik toks kiekis, kiek gali suvalgyti. O tas yra labai nedaug. Šparaginių žirnių šeimai pakanka dviejų metrų, vasarinių morkyčių dviejų metrų, mongoldų gali būti pusantro metro ir t.t. Tada ir priežiūra maža ir visko turi iki soties.

Čia tokie apmatai, dar reikia pildyti ir gludinti...

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Lap 30, 2014 6:31 am ]
Pranešimo tema:  Re: Gamtinės žemdirbystės derliaus filosofija

Ištrauka apie receptuotą maistą ir savo maisto suvalgymą iš mokymų medžiagos:

Valgymas

Taigi, per penkerius-šešerius metus galime užsiauginti visokių uogynų. Tačiau, užauginti neužtenka. Didžiausia problema yra suvalgyti. Daug žmonių užaugina įvairių sodo kultūrų, bet jų nesusirenka. Kiekviename kolektyviniame sode galime matyti nenurinktas uogas, vaisius. Žmonės nebespėja surinkti, nebespėja apdoroti, nebeturi kur sandėliuoti. O net jei visa tai padaro, tai paskui išmeta, nes nesugeba suvalgyti. Atrodo pridžiovinai uogų, turi pilnus sandėlius, jos skanios ir valgytum kasdien, bet realybėje – nevalgai. Nebemokame. Nebeturime įpročio. Parduotuvėje uogų mišinių nepardavinėja. Tiesa yra džiovintų vaisių, bet jie pasaldinti ir atvežtiniai (papajos, ananasai), ir jų pardavimas nepratina vaikų prie uogų (nors yra ir džiovintų trešnių, slyvų, abrikosų, kuriuos galima pas save augintis, bet parduotuvėje jie pateikiami taip, kad vaikas vis tiek nesupranta, jog mūsų išdžiovintos uogos yra maistas).Taip pat parduotuvėse jau atsiranda uogų batonėliai. Bet vėlgi, pratinama prie batonėlių, o ne prie namų džiovinimo uogų. Uogų valgymo turėtų mokyti mokyklose! Nemokame to. Nesuvokiame to kaip maisto ir todėl 40 kilogramų uogų per metus nesuvalgome. Vaisių aukščiau minėto skaičiaus ir riešutų taip pat nesuvalgome. Todėl turime augintis daug daržų, nes pakaitalo neturime.

Kitas dalykas, visas mūsų maistas receptuotas. Nebemokame paimti vaisiaus ar daržovės ir jo suvalgyti ar paruošti maistui. Valgome pagal receptus, o receptai sukurti perkamiems produktams, o ne tiems, kuriuos mes auginame. Ir todėl, nors ir užsiauginame, bet vis tiek nesuvalgome savo užauginto maisto, nes nemokame, valgome receptuotą maistą.

Iliustracija. Užsiauginome špinatų. Ką darom? Valgyt tai nemokam. Imam receptą. Špinatų blyneliai (realus receptas iš interneto):
0,5 l pieno
1,5 stiklinės miltų
2 kiaušiniai
150 g atšildytų špinatų
žiupsnelis druskos
250 g rūkytos žuvies
nedidelis poras
200 g varškės sūrio
citrinos, juodųjų pipirų,krapų,petražolių

Išsikepam blynelius ir suvalgom. Kas atsitiko? Špinatų suvalgėm 150 gr., visų kitų pirktų produktų suvalgėme pusantro kilogramo! Gaunasi, kad valgome ne savo maistą. Jei užsiauginame ko nors, tai dešimt kartų, penkis kartus ar du kartus daugiau perkame iš parduotuvės, nes nemokame suvalgyti. Ir tas galioja ne tik daržovėms, bet ir uogoms, vaisiams. Nemokame jų valgyti. O reikia išmokti. Uogų sriuba, uogų gėrimai įvairūs, mirkytos uogos, džiovintos uogos, uogų ir grūdų blyneliai ir dar daug įvairaus nereceptuoto maisto galima prisigaminti, bet visa tai reikia patiems atrasti ar iš naujo sukurti, nes to nemoko mokyklose ir to nerašo kulinarijos knygose.

Visas tekstas čia:
viewtopic.php?f=51&t=375

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/