Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 6:10 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 15 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: Pir Spa 21, 2013 9:18 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Šiandieniniai drabužiai kuriami miestui. Su daugeliu aprangos detalių gamtoje net nepavaikščiosi. Aukštakulniai skirti asfaltui ir per natūralią žemę neina. Vyriškas kostiumas skirtas sėdėti, stovėti ir vaikščioti asfaltu. Gamtoje jis greitai susiglamžytų, išsitampytų ir šiaip nesižiūri. Suknelės kliūna už šakų. Aksesuarai, tokie kaip didžiulis pūkuotas šalikas pagyvinantis visą aprangos kompoziciją irgi skirtas tik miestui - jis pagražina vaizdą, bet gamtoje su juo prapulsi - užklius už šakos, pasilenkti negali. Rankinės skirtos miestui, nes ten reikia kažką rankoje turėti, be to, reikia susidėti smulkius dalykus - raktus, piniginę, kosmetičką, akinius, dezodorantą ir vienkartines nosinaites - dalykus, kurių gamtoje nešiotis visai nereikia.

Drabužių spalvos ir medžiagos dažnai irgi skirtos miestui - sėdėti švariose patalpose. O išėjęs įgamtą pamatai, kad ši medžiaga per penkias minutes apsivelia, prikimba visokių sėklų į ją, o šios spalvos iš karto išsitepa ir labai gerai matosi, kad išsitepė.

Kai kurios drabužių spalvos ir raštai yra labai negamtiški. Pavyzdžiui, langeliai, linijos, žirneliai, ryškūs kontrastai, trikampėliai, kvadratėliai... Tokių dalykų gamtoje nėra ir jie gamtoje nesižiūri. Jie iškrenta iš gamtos. Rėžia akį. Jie skirti miestui. Jie dera prie miesto - namų spalvos, reklaminių iškabų, kelio ženklų, švesoforų, daiktų, vitrinų ir automobilių. Ten, mieste, reikia būti ryškiam, kad išsiskirtum, kad tave pamatytų. Tai arba labai ryškų juodą-baltą kontrastą apsirengia, arba ryškius gerai matomus drabužius, arba, jei apsirengia praktiškais drabužiais, ganėtinai vienspalviais, tada pasiima visa tai perrėkiančią rankinę, apsiauna batus išryškėjančius tokiame pasteliniame fone ar šaliką, skrybėlę užsideda ir tose neišsiskiriančiose drabužių spalvose arsesuaras atrodo dar ryškesnis ir traukia dėmesį.

Raštai irgi traukia dėmesį. Pusė drabužio normalaus, o paskui koks ryškus raštas. Kad pritraukti dėmesį. Kai kuri apranga su užrašais. Taip pat ne gamtiškas elementas.

Miesto apranga yra sukurta pagal tam tikras vertybes. Gamtinės žemdirbystės vertybės kitokios, todėl ir drabužiai turėtų būti kitokie. Mieste įsigalėjusi mada. Mada reiškia besaikį vartojimą. Vieną kartą apsirengei ir jau žiūrėk turi išmesti drabužį, nes jis jau nebemadingas. Arba vieną sezoną atnešiojai ir meti. Kuriami drabužiai, kad užsidirbti iš pirkėjo, todėl reikalinga mada, kad greičiau keistų drabužius žmogus ir daugiau pirktų. Yra proginiai drabužiai, kiekvienai progai ir negalima į vakarėlį ateiti su įprastais drabužiais, reikia specialių.

Gamtoje mada nereikalinga. Skirtingas apsirengimas išskirtinėmis dienomis taip pat nereikalingas. Vartojimas irgi nesiderina su gamta. Drabužiai turėtų nesikeisti taip dažnai ir turėtų būti nešiojami kol geri, švarūs, gražūs, tvarkingi.

Mada atspindi tų laikų skonį ir madingi drabužiai yra patys gražūs tuo laikotarpiu, net be žmogaus. Todėl madingi drabužiai gražiai atrodys ant bet kurio kūno ar net ant manekeno, ant pakabos. Nes yra raštai, patraukli medžiaga, akį traukiantys elementai. Bet koks, net ir nukriošęs žmogus gali nueiti į parduotuvę ir nusipirkti madingus drabužius ir jis atrodys gražiai. Drabužiai paslėps visus jo trūkumus savo išskirtinumu. Todėl miesto žmogui visai nereikia rūpintis savo kūno grožiu, tvirtumu. Tiesiog nusiperki drabužius ir gerai užsimaskuoji.

Gamtinės žemdirbystės drabužiai turėtų ne maskuoti, o parodyti žmogaus privalumus. Netrukdyti, arba paryškinti. Nes žmogus čia ne bet koks, bet kokie žmonės gamtoje neišgyvena. Bet kokie žmonės gali išgyventi mieste, kur jais rūpinasi socialinė apsauga ir rūpyba, ir kur kiekvienas kampas pritaikytas, kad prisėsti, pavalgyti, kad sausa ir šilta... Mieste galima gyventi su naktiniais ir šlepetėmis. Tiesiog visur šilta ir sausa. Iš kambario pereini į automobilį, automobilį pastatai prie pat prekybcentrio ar darbo ir įeini į kitą šildomą pastatą, kuriame niekada nelyja! Gamtoje taip nėra. Todėl ir žmogus gamtoje kitoks užauga. Čia neužteks apsukrumo, pinigų turėjimo, mokėjimo paplepėti ir apdergti konkurentą. Čia reikės visai kitų savybių, visai kas kita yra vertybė.

Miesto drabužiai turi dar vieną bjaurią savybę. Jie orientuoti į seksualumą. Ypač moteriški drabužiai paryškina seksualumą. Tas yra labai blogai, nes vyrai turi tik vieną mintį - kaip gerai būtų padaryti šią merginą. Vyrai negalvoja kaip gerai būtų su ja susituokti ir turėti vaikų, kaip gerai būtų gyventi su tokia protinga, išvaizdžia, gražia ir grakščia mergina, kaip įdomu būtų su ja pakalbėti apie gyvenimą. Ne, vienintelė mintis - kaip būtų gera ją išdulkinti. Nes ji tokia seksuali.

Gamtiniai drabužiai turėtų kviesti kurti šeimą, kviesti į ilgalaikius santykius, tęstinumą, atsinaujinimą per vaikus, amžinybę. Moteris su gamtiniai drabužiais turėtų atrodyti protinga, išmintinga, dora, kilni, tokia, kad matytųsi visos jos geros savybės, kad tiesiog kviečia išmintingai pakalbėti, įkvepia drąsiems poelgiams, įkvepia kūrybai, o ne garo nuleidinėjimui.

Seksualumas velniškas išradimas, kuris šiais laikais visai uzurbavo tikro grožio, tikros meilės vietą, ilgalaikių darnių santykių vietą. Gamtinėje žemdirbystėje turėtume orientuotis būtent į šiuos pastaruosius dalykus, pabrėžti juos, paryškinti dabužiuose ir jų dėvėjime, deklaruoti juos, rodyti šias vertybes ir ketinimus.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pir Spa 21, 2013 9:40 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Bet GŽ drabužiai neturėtų būti visai neišsiskiriantys iš gamtos. Tai neturėtų būti maskuotė ir kamufliažas. Ne. Gyvūnai slepiasi, bet jie turi ir savo išskirtinę spalvą. Nesusilieja su gamta. Turi savo natūralią spalvą ir koloritą. Žmogus gamtoje irgi turėtų ne slėptis, o tiesiog neardyti natūralių gamtos spalvų. Drabužiai turėtų būti žmogaus kūno spalvos. Nes tokia natūrali žmogaus spalva ir ji tokia gamtoje turėtų būti aptinkama. Nei per daug išsiskiria iš gamtos, nei per daug pasislepia. Žmogus gamtoje.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pir Spa 21, 2013 10:14 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Vas 18, 2013 2:44 pm
Pranešimai: 49
Kai atvažiuoja miestiečiai į gamtą aptemtomis kelnėmis, mini sijonėliais, šortais, tai po to cypia nuo uodų atakų. Tokiems tenka skolinti plačius drabužius.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pir Spa 21, 2013 7:49 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Vas 17, 2013 7:43 pm
Pranešimai: 258
Miestas: Radviliškio raj. Papušynio km.
Mano nuomone, labai sbarbi žmogaus oda. Pagal ją būtų galima spręsti,kokiomis sąlygomis jam palankiausia gyventi gamtoje, o toliau drabužius rinktis. Nesam apžėlę kailiuku, tam ir reikalingi drabužiai lankytis tankynėse. Man asmeniškai, iš drabužių patogiausios laisvos suknelės vasaros metu,nes nereikia dviejų atskirų drabužių vienu metu, patogu, bet kada lengvai galima nusivilkti. O geriausia Adomo ar Ievos kostiumas. Pati mėgstu iki kelių sukneles,nes nesivelia po kojom,tai patogu vaikščiot,bėgiot,neužsikabinu kur nereikia. miške kas kita,ten galima kojas susibraižyt:grybaujant,uogaujant ir pan. . Žiemos metu, ar turime ką nors gamtiško ir šilto?


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pir Spa 21, 2013 8:01 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Rgs 01, 2013 10:07 am
Pranešimai: 253
Kailis. Nieko geresnio ir gamtiškesnio žmonija nesugalvojo.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pir Spa 21, 2013 8:21 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Vas 17, 2013 7:43 pm
Pranešimai: 258
Miestas: Radviliškio raj. Papušynio km.
SauliusJ. rašė:
Kailis. Nieko geresnio ir gamtiškesnio žmonija nesugalvojo.

Tą patį ir aš galvojau. Ypač, man atrodo,aktualu miške,nes puikiai sušvelnina smūgius. Va įdomu ar turi kas patirties su kokiais augalais, kad praleistų orą, neabsorbuotų žymiai vandens, šildytų?


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pir Spa 21, 2013 8:31 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Rgs 01, 2013 10:07 am
Pranešimai: 253
Su augalais daug vargo ir jokie neturės tokių savybių kaip oda ir kailis. Žmonija per ilgą laiką atidirbo pačius visapusiškai racionaliausius modelius.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ant Spa 22, 2013 10:20 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Bir 30, 2013 8:04 pm
Pranešimai: 316
O linai ?


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ant Spa 22, 2013 10:40 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Rgs 01, 2013 10:07 am
Pranešimai: 253
Čia gi GŽ forumas? Su technika negalima? Tai va, jau išnyko tie žmonės, kurie sugebėjo užaugint linus, po to juos paruošt, o tada jau suverpt ir išaust. Verpdavo nuo mažens, ausdavo vėliau, visa tai darydavo per visą žiemą. Tokiu būdu šeimyna apsirengdavo, patalus pasisiūdavo, maišus ir pan. Apsirengdavo vasarai. O žiemą- kailiniai.
Buvo juk kalbų apie dilgėlių pluoštą, jų net augint nereikia. Deja, teorija labai paprasta, o jeigu reikėtų pasigamint drabužius... Surask tu man dabar jaunesnės kartos moteriškę, kuri bent kilogramą siūlo suverpt sugebėtų ir jai nesuparalyžiuotų pirštų. O iš kilogramo nieko nepadarysi ;)


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Spa 23, 2013 12:00 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Cituoti:
Kailis. Nieko geresnio ir gamtiškesnio žmonija nesugalvojo. <...> Žmonija per ilgą laiką atidirbo pačius visapusiškai racionaliausius modelius.


Tai, kad ne. Žmonija priėjo prie sintetikos ir ją naudoja. Ekstremaliausiose situacijose kosmose, kalnuose, ledynuose ir kituose šalčiuose – visur laimi sintetika. Bet aš suprantu ką nori pasakyti. Kalbi ne apie šiuolaikinę žmoniją, o apie kitus žmones, natūralius. Bet, tokiu atveju, irgi ne. Natūralūs žmonės nepriėjo prie kailio, jie priėjo prie vilnos. Kailių gi niekas nenešioja, tik tokios tautelės, kurios nesugeba augintis vilnos – visokie šiaurės medžiotojai. Dar nešiodavo visokios ponios ir karaliai, bet jie nešiodavo kaip prabangos aprangą, o ne kaip praktišką aprangą. Kailiniai drabužiai labai retai pasitaikydavo. Prastuomenė, o tai yra didžiausioji dauguma kailių nenešiodavo. O tas rodo, kad žmonija daėjo ne iki kailio, o iki vilnos. Visa kariuomenė buvo rengiama milinėmis, o ne kailiais. Ir žmonės naudojo milines. Ir dabar gaminami paltai iš vilnos, medvilnės ir plačiai naudojami. Kailiai – retas atvejis. Kailiai tinka tik šiaurės tautoms, o Lietuvoje ir piečiau ryškiai laimi vilna.

Vilna patogesnė, nes kailis sunkus ir nelankstus, ne taip gerai kvėpuoja. Dar galima daryti labai patogias striukes, kelnes, paltus (ar kaip ten vadinas ilgos striukės) iš pūkų. Nedaug tankios augalinės medžiagos ir viduje pūkai. Labai lengvas ir patogus drabužis gaunasi.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Spa 23, 2013 12:57 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Rgs 01, 2013 10:07 am
Pranešimai: 253
Čia yra biskį kitaip. Klajokliai piemenys turėjo daug vilnos, todėl ją ir naudojo visur: būstams, drabužiams, interjerui. Medžiotojai tam pačiam naudojo odą ir kailį. O pas mus žieminiai drabužiai buvo iš avikailių. Pas visus ir visur. Kailinius iš avių turėjo bet koks mužikas, o ponai- jau rimtesnius, pvz. bebrų. Vilnoniai drabužiai tinkami sausam klimate, tokiam klimate ir gyveno piemenys. Pas mus milas visiškai neturėjo pritaikymo, o austa vilna- ne žieminiams viršutiniams rūbams. Daug vilnos naudota Skandinavijoj, ten vilna buvo pagrindinis pluoštas, bet naudota jau kitaip nei Azijos piemenų- skandinavų vilna austa, ne velta ir žieminiams viršutiniams drabužiams nenaudota- ji sugeria drėgmę ir lėtai džiūsta.
Žinoma, vilnos audinys geriausias iš visų audinių, bet ne visada užtenka vien jo. Ir audinio gamyba reikalauja daug daugiau sąnaudų, nei kailio ar odos išdirbimas, todėl pluoštais užsiimdavo tik žemdirbių kultūros, jose darbas- dorybė. O ir žaliavų tam buvo daugiau, nei odiniams ar kailiniams drabužiams. Pvz. šiaurinės Amerikos čiabuviai pluoštų nenaudojo, visa apranga odinė. Klimatas panašus kaip pas mus.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Spa 23, 2013 1:12 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Vas 17, 2013 7:43 pm
Pranešimai: 258
Miestas: Radviliškio raj. Papušynio km.
Pritarčiau Sauliui, kad vilna nelabai tinkama, nes sugeria drėgmę. Tuo labiau ji yra sunki, kai sudrėksta, o tai jau nepatogu judėti prastu oru. Nebent tą vilną kuom nors uždengti, o vilną naudoti tik dėl šilumos...


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Spa 23, 2013 1:34 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Rgs 01, 2013 10:07 am
Pranešimai: 253
Cituoti:
Dar galima daryti labai patogias striukes, kelnes, paltus (ar kaip ten vadinas ilgos striukės) iš pūkų. Nedaug tankios augalinės medžiagos ir viduje pūkai. Labai lengvas ir patogus drabužis gaunasi.

Čia labai pritariu. Su pūkais viskas aišku, o iš kur ta tanki medžiaga? Pirktinė?


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ket Spa 24, 2013 1:38 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Cituoti:
Pritarčiau Sauliui, kad vilna nelabai tinkama, nes sugeria drėgmę. Tuo labiau ji yra sunki, kai sudrėksta, o tai jau nepatogu judėti prastu oru. Nebent tą vilną kuom nors uždengti, o vilną naudoti tik dėl šilumos...


Taip, prastu oru nepatogu su vilna ilgai judėti lauke merkiant lietui. Bet judėti prastu oru niekur ir nereikia. Juda klajoklinės kultūros arba medžiotojai. Šie turi kailius ir juos naudoja. O žemdirbiams niekur eiti prastu oru nereikia. Vasarą atidirbai, o žiemą daugiausiai būni namuose. Jei blogas oras, tai sėdi namuose ir ką nors dirbinėji, jei geras oras, tai išlendi į lauką.

Šią žiemą neturėjau jokios normalios neperlyjamos striukės. Iš pradžių galvojau, kad galas man bus. Bet realybėje tokios striukės nereikėjo. Nes kai lijo ar snigo sėdėjau namuose, o kai nelydavo laisvai sau eidavau kur tik noriu su paprasta striuke. Aš lietaus labai bijau, todėl šitą dalyką labai gerai matau. Trumpai tariant, vien tiktai su vilna galima žemdirbiams lengvai išsiversti.

Aš galvoju, kad būtent taip ir buvo. Iki audimo atsiradimo klestėjo oda ir kailiai, tą sako kostiumo istorikai. O vos jam atsiradus odą ir kailį pakeitė vilna ir augalinis pluoštas. Nebuvo taip, kad kaip Saulius sako visi ir visur turėjo avikailius. Ne. Jų tiesiog nereikėjo. Galima buvo išsiversti su lengvesnėm, malonesnėm, lankstesnėm medžiagom. Būtent dėl šių savybių ir pakeitė vilna kailius. Kailių žinoma liko. Vistiek buvo profesijų, kurioms reikėjo išeiti blogu oru į lauką. Privaloma. Tokie turėjo. Bet vėlgi jų nebuvo daug. Ir kiek gi ten to kailio? Kaip Vinga sako, dėl šilumos vilną naudoji ir tik ant galvos ir pečių užsimeti kažką neperšlampamo, t.y. kailį. Apykaklė, apsiaustėlis... Ne visas drabužis. O tik mažoji dalis drabužio. Po tuo kailiuku dar daug vilnos ir augalinio pluošto - apatiniai, prijuostės, sijonai, kelnės, apsiaustai, marškiniai, megztiniai ir t.t. Ir negana to - retai blogas oras, o kitais orais, patogiau be kailio.

Štai todėl aš matau, kad kailis sudarė tik mažą dalį aprangos ir labai retai. Nors būdavo atvejų kai žmogus visą paltą turėdavo kailinį, bet tai nebuvo "visi ir visur". Kaip čia pasakyt, kad nesivelt į ginčus? :) Akivaizdžiai matosi, kad atsiradus audimui kailis po truputį išstumiamas. Žmonija perėjo nuo kailio prie vilnos ir pluoštų. Kodėl perėjo, jei kailis pats geriausias? O gal ne pats geriausias, jei tiek žmonių perėjo? Žmonija kaip reiškinys sako, jog kiti pluoštai yra geresni. Galbūt kailis tinka tik tada kai maža populiacija? Galbūt kai žmonės nori medžioti? Gal dėl ideologijos? Visokių teorijų gali būti. Galbūt atvirkščiai, galbūt dabar žmonija yra suklaidinta ir todėl naudoja vilną vietoje kailių.

Čia mes vėl prieiname prie vegetarų ir mėsėdžių konflikto kur vieni palaikys vieną pusę, kiti - kitą. Bet pabandykime kažkaip neįsivelti į bereikalingus ginčus. Kas nori, tas naudoja kailius, kas nori - tas tegu naudoja vilną. Yra gi bendrų taškų, pavyzdiui, kaip tą vilną išauginti. Va į tokius konstruktyvius momentus reikėtų orientuotis.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ket Spa 24, 2013 1:30 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Rgs 01, 2013 10:07 am
Pranešimai: 253
Vilną augint labai paprasta. Avys ganosi ir vilna pati auga :D . Tik avis tinkamas reikia pasirinkt. Nu triušiai dar, bet čia jau prabanga, ne kasdieniam drabužiui. Dar alpakos labai gerai, bet įsigyt brangu. Geriausia avys: jos pigios, nereiklios ir šiaip mielos. O dar ir pieno šiek tiek duoda.
Ir su vilna daug mažiau darbo nei su augaliniu pluoštu, tik suverpt sunkiau, jei nori kokybės. Linus gerai verpt mokėjo kiekviena moteris, o gerai suverpt vilną- toli gražu ne kiekviena. Net buvo keliaujančios verpėjos, kurios verpė būtent vilną.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 15 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007