Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 1:28 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: SOS ligos
StandartinėParašytas: Tre Geg 22, 2013 5:59 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Tre Bal 03, 2013 9:25 pm
Pranešimai: 7
Pagelbekit mirsta persikas ir abrikosas, taip pat su visniom ir slyvom, baisiai gaila ir skaudu net nezinau ka ir bedaryt, iki siol buvo purksta 3 kartus vario sulfatu bet deja nepadejo. cia persiko lapas.


Prikabinti failai:
Nuotrauka0097.jpg
Nuotrauka0097.jpg [ 3.69 KiB | Peržiūrėta 4062 kartus(ų) ]
Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: SOS LYGOS
StandartinėParašytas: Tre Geg 22, 2013 6:01 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Tre Bal 03, 2013 9:25 pm
Pranešimai: 7
o cia vargsas abrikosas


Prikabinti failai:
nuotrauka0093.jpg
nuotrauka0093.jpg [ 20.86 KiB | Peržiūrėta 4061 kartus(ų) ]
Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: SOS LYGOS
StandartinėParašytas: Tre Geg 22, 2013 11:09 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Užsiimkite gamtine žemdirbyste. Gamtinėje žemdirbystėje ligų nėra. Bus ramiau gyventi.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: SOS LYGOS
StandartinėParašytas: Ket Geg 23, 2013 6:11 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Tre Bal 03, 2013 9:25 pm
Pranešimai: 7
sodas ir darzas mulciuoti, trasu ir baisios chemijos nebenaudoju, panasu i gamtine zemdirbyste, tik kad lygos vistiek puola.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: SOS LYGOS
StandartinėParašytas: Pen Geg 24, 2013 11:01 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Mulčiuotas daržas yra tiesiog mulčiuotas daržas. Tai nėra gamtinė žemdirbystė. Ir vien tik pamulčiavimas visų problemų neišsprendžia. Čia akivaizdus faktas, nes dabar mulčiuojančių pilna, bet ligų ir problemų jie neišvengia. Reiškia vien mulčiavimo nepakanka. Jei paskaitytumėte mulčio temą (viewtopic.php?f=11&t=30) pamatytumėte, kad mulčiavimas būna teisingas ir neteisingas. Tiesiog mulčiuoti neužtenka. Reikia ne mulčiuoti, o žiūrėti, kad augalai gautų tinkamą mitybą. O kaip tie augalai gaus tinkamą mitybą? Jei uždėsim mulčio? Ne. Tik tokiu atveju, jei teisingai uždėsime mulčio.

Trumpai tariant, aš mulčiuotų daržų gamtine žemdirbyste nevadinu. Tik nebandykit niekas įsižeisti ar jaustis nuvertintais ir išvadintais negamtiniais žemdirbiais. Gamtinė žemdirbystė yra kelias. Reikia nuo kažko pradėti ir visi esame to kelio pradžioje. Visi darom klaidų, bet norime eiti tuo keliu. Tikslas aiškus - gamtos link, kuo arčiau gamtos. Orientacija - gamta. Pažiūrime į gamtą. Ten nėra tokių ligų, kurios puola daržus. Kenkėjų yra, lapus griaužia, bet ne tokiais kiekiais kaip daržuose. Štai tokio lygio turėtume siekti pas save. Štai todėl ir sakoma, kad gamtinėje žemdirbystėje ligų nėra. Ir jei padarai tokias sąlygas kaip gamtoje, tai tavo darže ir nebus ligų. O jei nepadarai, tai esi toli nuo gamtos ir greičiausiai kažką ne taip darai. O mes čia kaip tik forume ir susirinkome, kad padėtume vieni kitiems išsiaiškinti ką daryti, kaip priartėti prie gamtos ir neturėti nei nitratų pertekliaus daržovėse, nei ligų darže ar sode.

Tradicinis ūkininkas visada klausia: "turiu problemą - kuo nupurkšti, kad jos nebūtų". Ir visi tie, kurie klausia kuo čia man nupurškus - dilgėlėm ar kokiu kitu nuoviru, ar pelenais pabarstyti, ar ekologiškom trąšom, ar efektyvių mikroorganizmų preparatais - visi tie žmonės gyvena tradicinio ūkininko batuose. Gamtinėje žemdirbystėje tokio klausimo neturi kilti. Gamtinis žemdirbys turi kelti sau klausimą - ką aš blogai darau? Kokių sąlygų nesuteikiau augalui, kad jis šitaip skursta? Kokias sąlygas turėčiau sukurti, kad problema išnyktų? Matote? Ne "kuo nupurkšti", o "kokias sąlygas sudaryti".

Kokių gi sąlygų reikia abrikosui ir persikui, kad šie neskurstų, nesirgtų? Ar užtenka bet kokio pamulčiavimo? Ar užtenka teisingo pamulčiavimo? Ne. Vis tiek neauga. Galbūt jam ne tik mulčiavimo reikia? Gal reikia, kad būtų kitokia santykinė oro drėgmė? Kaip tai padaryti? Gal jam trūksta aukštesnės dirvožemio temperatūros, gal jam trūksta aukštesnės oro temperatūros? Galbūt tas persikas yra skiepytas ir iš medelyno ir apskritai skirtas ne Lietuvos klimatui ir negali čia augti be ligų? Gal persodinant šaknys pažeistos ir nespėja užmaitinti lapų tokios mažos šaknelės? Gal kažką ne taip padariau? Ką ne taip padariau, kad ligos užpuolė? Gal abrikosai ir persikai apskritai neauga nepurkšti Lietuvoje? Bet auga, mačiau, kad auga. Tai kodėl pas mane neauga, jei pas kitus auga? Gal ten kitokie abrikosai? O gal kitokia aplinka? Kuo mano aplinka skiriasi nuo jų? O gal mano sodinukas skiriasi nuo jų?

Kiekvienas atvejis kitoks ir reikia žiūrėti konkrečią situaciją kas ten atsitiko su jūsų abrikosais ir persikais. O gamtinė žemdirbystė pateikia ne konkrečias, o abstrakčias nuostatas, pagal kurias galima orientuotis ieškant sau konkretaus varianto sprendimo.

Forumas suskirstytas į keletą dalių. Dirvodara ir augalų mityba, ekosistemos, gyvenimo būdas... Ne šiaip sau suskirstyta. Ne tam, kad paplepėti, o tam, kad tiek augalų mityba yra svarbu, tiek ekosistemos sukūrimas. Svarbu yra kas už sklypo ribų. Tarkime jūsų sklypas vidury purškiamų šimtahektarinių laukų. Pasodinate ten penkis medelius, pamulčiuojate ir ką? Problemos išsisprendė? Ne. Ten nebus jokios ekosistemos. Gamtoje ekosistemoje vyrauja balansas. Kenkėjų kenkėjai suvalgo kenkėjus, bet ne visus, tik tiek kiek reikia išlikti sveikai ekosistemai. Ir jeigu yra pakankamas plotas ekosistemai susikurti, tai ji gali susikurti. Tada nebus jokių kenkėjų antplūdžių. Jūsų atvejis ne iš ekosistemos serijos. Ten greičiausiai yra silpni medeliai ir nesugeba atsispirti grybinėms ligoms, tačiau kodėl turėtume spręsti vieną jūsų problemą. Šiandien išspręsime kuo nupurkšti abrikosus ir persikus, rytoj ateisit su klausimu ką daryt su avietėmis, poryt ką daryt su slyvomis, obelimis ir kopūstais. Ir nei klausimai baigsis, nei problemos. Todėl siūlyčiau visuminį problemos nagrinėjimą. Imkime ir apsaugokime visus visus jūsų augalus iš karto. Išspręskime ne tik persiko problemą, bet iš karto ir aviečių, braškių ir kitas, kurios galėtų kilti ateityje.

Kaip gi išspręsti visas problemas iš karto? Štai gamtoje niekas neserga ir nėra kenkėjų pertekliaus, epidemijų. Tai gal sukurkime tokias sąlygas? Gamtines sąlygas, su vietos ekosistema. Ekosistemai reikės didelio ploto. Todėl svarbu ne tik kas sklype, kaip jis išplanjuotas, bet ir kas už jo ribų. Medžiai yra miško organizmai ir jiems reikės užuovėjos, miško santykinės oro drėgmės, šešėlio ant kamienų, miško paklotės, daržui reikės atviros vietos su žoline paklote, daugumai daržovių irgi pageidautina nevėjuotos vietos. Stepių augalams - vėjuotos. Kai pagrindinis išplanavimas baigtas, tada galima apie kiekvieną augalą konkrečiai. Kur jį patalpinti, ką šalia jo, kad jam būtų tinkamiausios sąlygos? Iš vienos pusės žiūrint čia yra labai didelis ir sudėtingas projektas. Tačiau iš kitos pusės - viskas labai paprasta. Gamta tvarkosi pati ir reikia stengtis kuo mažiau į ją kištis. Tiesiog įterpti sau reikalingus augalus į gamtą. Keletą augalų. Labai paprasta. Paskui dar keletą. Ir prižiūrėti tik juos, o aplink esančios 90 procentų gamtos tegu būna ir padeda.

Atsiprašau, kad išsiplėčiau, bet be plačių filosofinių paaiškinimų neišeina išaiškinti kaip padėti jūsų abrikosams. Gi nė purškalai neveikia, o mūsų užduotis juk apskritai be purškalų, o plikomis rankomis įveikti problemą. Problema išsprendžiama, bet ne greituoju papurškimu, todėl ir aiškinti daug.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 8 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007