Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ant Kov 19, 2024 2:30 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: Ket Lie 25, 2013 8:36 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Gamtoje komposto krūvų nėra. Visa negyva organika paskleidžiama ant žemės paviršiaus plonu sluoksniu. Kitaip tariant, kompostuojama plonu sluoksniu iš karto prie gyvų augalų šaknų.

Kas gi atsitinka, jeigu pradedame kompostuoti ne kaip gamta, o komposto krūvoje?

Pirma, kompostuojant krūvoje dalis augalui reikalingų medžiagų išlekia į orą, kita dalis - su vandeniu nuteka į dirvožemį. Rezultatas - komposto krūvoje nebėra dalies augalams reikalingų medžiagų. Kitas dalykas - komposto krūvoje kai kurių medžiagų pasidaro per daug. Pavyzdžiui, azoto. O azoto perteklius dirvoje gali duoti nitratų perteklių daržovėse.

Antra, komposto krūva reikalauja daug papildomo darbo. Turite kompostą pernešti nuo krūvos iki lysvių. O kompostas daug sveria. Kam papildomai tąsytis, jeigu galime tiesiog kompostuoti prie augalų?

Gaminti kompostą ne tik neefektyvu, bet dar priedo ir prarandam reikalingas augalams medžiagas.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pen Vas 14, 2014 5:43 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pen Vas 14, 2014 5:34 pm
Pranešimai: 1
O kur tuomet žiemą dėti daržovių atliekas?


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pen Vas 14, 2014 6:08 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Rudenį dedam tiesiai ant lysvių, nes iki pavasario dar spės supūt, o žiemą ir pavasarį dedam prie krūmelių ir medelių, nes jiems irgi reikia trąšos. Po medeliais retai lankomės, dar užmetam šienelio ir atliekų nesimato. O lysvėje atliekų geriau, kad nebūtų, nes nemalonu pirštus kišti kai reikia sodinti. Bet dėti ant lysvių rudenį gerai, gaunasi tas pats kompostas, tik nereikia jo nešioti iš namų į krūvą, paskui sandėliuoti ir vėl nešti iš krūvos į daržą. Kompostavimo procesas įvyksta lysvėje ir su mažiau pastangų.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pen Vas 14, 2014 10:41 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Bir 30, 2013 8:04 pm
Pranešimai: 316
O padėjus žiemą ant lysvių paukšteliai išlesa.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Šeš Vas 15, 2014 7:15 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Labai gerai. Yra gamtinės žemdirbystės strategija - pamaitinti didžiausią. Mikroorganizmai yra patys mažiausi, pirma mitybinės grandinės dalis. Jie gali gyventi vieni ekosistemoje ir mokslininkai sako, kad gyvybės Žemėje atsiradimo pradžioje taip ir buvo. Gyveno tik mikroorganizmai, valgė jie akmenis, gėrė saulės šviesą ir gyveno laimingai. Vėliau atsirado kiti organizmai, aukštesnieji - žuvys, paukščiai, stuburiniai, taip pat augalai. Visa tai yra susiję mitybinėmis grandinėmis. Augalas valgo mikroorganizmų produkciją, žolėdžiai valgo žolę, plėšrūnai valgo žolėdžius, plėšrūnus valgo kiti plėšrūnai, galiausiai, mirus plėšrūnui, vėl viską suvirškina mikroorganizmai, kurie yra žemiausioji mitybinės grandinės dalis.

Jeigu padedam maisto atliekas ant žemės ir jas paima mikroorganizmai, tai pamaitiname tik mažiausiuosius. O mūsų tikslas - paduoti maistą kuo aukštesnei mitybinės grandinės daliai. Paduodam paukščiui, paukštis pavalgys, jį sumedžios kitas paukštis ir tas pavalgys, galiausiai pakratys kojas ir tik tada viską suvalgys mikroorganizmai. Matote kiek pamaitinote? Visą grandinę ir niekas neprapuolė, nes kai visi pavalgė, tai galiausiai vis tiek visos medžiagos daėjo iki mikroorganizmų ir vis tiek jie viską suvalgė. Jie alkani nelieka niekada. Galiausiai maistas atitenka jiems. Bet jei neduosime paukščiui, o duosime tiesiai mikroorganizmams, tai paukštis liks alkanas.

Tai štai principas - rūpintis kuo aukštesne mitybinės grandinės dalimi. Tai nereiškia, kad turime maistą gaminti vilkams, žuvis ir paukščiams, ir juos šerti. Ne, maisto gamyba turi vykti automatiškai. Tiesiog pagalvojam kur ir kaip išmesti atliekas, kad būtų ekosistemai kuo daugiau naudos, kad mūsų gyvenimas, veikla duotų pašalinį produktą - maistą kitiems.

Ta pati strategija su mediena. Galima ją atiduoti iš karto mikroorganizmams, bet galima pasirūpinti aukštesnia strategine grandimi. Pirma, medieną skiriame statyboms, jei netinka statyboms arba nereikia - tada baldams, įrankiams, daiktams. Jei ir tiems nereikia, tada grybų auginimui, t.y. savo maisto auginimui. Jei ir tam nereikia, tada malkoms ir paskutiniu atveju, jei jau niekam nereikia - atiduodam mikroorganizmams ir jie perdirbs ir paduos augalams, išaugs iš tos medienos naujas medis.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 5 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007