Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 1:37 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Avietes
StandartinėParašytas: Pir Vas 29, 2016 10:13 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Vas 29, 2016 9:57 pm
Pranešimai: 1
Sveiki

Praejusį rudenį pasodinom 5 ha aviečių Polana. Sklypas yra molingoje vietoje, su nuolydžiu į pietų pusę, daug metų nedirbtas. Įvairių buvo nuomonių, bet dirvą giliai suarėm, trejetą kartų "sulėkščiavom", du kart frezavom ir kiek palaukę pasodinom eilėmis kas trys metrai.

Didžioji dalis stebėtojų sakė, kad būtinai reikėjo purkšti nuo piktžolių roundup'u, tada pasėti kokias kultūras ir tik dar po metų sodinti. Bet, padaryta kaip padaryta. It užtat dirva nėra niekaip chemiškai įtakota. Sodinukai imti iš netoliese augančio avietyno, lygiomis eilėmis kas 30 cm pasodinti, nukirpti iki zemes ir palikti žiemoti.

Kyla klausimų, kuriais norėčiau padiskutuoti:

- ar avietėms piktžolės blogai, ar reikia tuoj pat pavasarį pulti ravėti tarpueilius ir prie pačių sodinukų?
- ar reikia ir kuo geriausia mulčiuoti, berti visą tarpueilį, ar tik prie pačių sodinukų. Laukti, kol jie sudygs aukštesni, ar pilti ant viršaus?
- kaip skatinti dygimą (daug aplinkui pataria prie pat sodinukų barstyti azoto trąšų ir pan.)
- kaip yra su grambuolių lervomis: ar jos gyvena ir molingoje žemėje, kokiu natūraliu būdu galima jų apetitą aviečių sodinukams pažaboti

Dėkingas už komentarus


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Avietes
StandartinėParašytas: Tre Kov 02, 2016 10:41 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Vas 17, 2013 9:35 pm
Pranešimai: 563
Miestas: Širvintų raj.
Nelabai gerą veislę pasirinkote. Skoniu jį rūgščiausia. Vėlokai dera, todėl lieka daug nesunokusių

O dabar apie tolesnį auginimą iš būtinai gamtinės žemdirbystės prizmės. Mums niekuomet nekėlė bėdų piktžolės ir lervos, todėl jokio randapo, jokios chemijos.

Idealiausia būtų avietėm pavasarį pakrėsti mėšlo, ant mėšlo dėti storą sluoksnį šiaudų. Vėliau vis pridėdinėti smulkintos medienos, šakų, pjuvenu. Avietėms labai reikalinga mikorizė. Davę gerą pradinį startą, turėtumėt pasirūpinti mediena aplink avietes, kad būtų kur įsikurti grybienai. Ravėjimas, purenimas, visoks paklotės judinimas neleis įsikurti grybienai.

Negerai, kad jus įkuriate tokį didžiulį monokultūros plotą. 5 ha avietyno. Jus jame nelabai galėsite pasitelkti gamtos dėsnius, kad išvengti ligų, kenkėjų, gamtos alinimo.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Avietes
StandartinėParašytas: Tre Kov 02, 2016 8:57 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ket Gru 05, 2013 12:08 am
Pranešimai: 345
Miestas: Vilniaus raj. Riešė/Širvintų raj. Jauniūnai
- ar avietėms piktžolės blogai, ar reikia tuoj pat pavasarį pulti ravėti tarpueilius ir prie pačių sodinukų?
Tarpueilius geriausia užsėti neaukšta žole arba baltais dobilais. Pirmais metais reikės šienauti dažniau, nes išdygs daug vienmečių žolių, tačiau kai susiformuos vėlėna, šienauti bus galima retai, t.y. pagal poreikį ir nušienauta žole pamulčiuoti avietes. Pačius sodinukus ravėti reikės bent kelis kartus per sezoną, nes pridygs daug visokių vienmečių ir daugiamečių piktžolių, kurioms reikia neleisti subrandinti sėklų.

- ar reikia ir kuo geriausia mulčiuoti, berti visą tarpueilį, ar tik prie pačių sodinukų. Laukti, kol jie sudygs aukštesni, ar pilti ant viršaus?
Kadangi plotas labai didelis, jūs niekaip neprimulčiuosite, nebent norite investuoti dar panašią sumą, kokią investavote į sodinukus :)
Taip pat, jeigu pas jus pievoje auga varputis, užmulčiavę tik pagerinsite jam salygas ir varputis užgoš ir uždusins avietes.
Jei vis tik mulčiuosite, mulčiuokite šalia aviečių augaliukų, neberiant tiesiai ant jų, nes avietės dauginasi šaknų atžalomis ir jos ieškodamos šviesos išlys ne šalia, o toliau ir bus nušienautos, taigi turėsite mažiau derlingų stiebų.

- kaip skatinti dygimą (daug aplinkui pataria prie pat sodinukų barstyti azoto trąšų ir pan.)
Ar jūs pasidarėte dirvos derlingumo tyrimus? Jei ne, reikėtų pasidaryti, tada matytumėte kiek ir ko pas jus dirvoje yra ir ar užteks avietėms maisto, ar reikia tręšti. Jei tyrimų nedarysite, augalams paaugus vizualiai matysis, kaip skiriasi augalai. Kai kurie bus aukšti, kiti žemesni, vieni tamsiais lapais, kiti šviesiais. Kai plotas mažas sunku tą skirtumą įžiūrėti, bet 5 ha plote labai gerai matysis, kurioje vietoje avietėms augti patinka.

- kaip yra su grambuolių lervomis: ar jos gyvena ir molingoje žemėje, kokiu natūraliu būdu galima jų apetitą aviečių sodinukams pažaboti
Grambuolių lervos "apsigyvena" neįdirbtoje žemėje, todėl jeigu jūs gerai žemę įdirbote rudenį (arėte, lėkščiavote, frezavote), tai dalį lervų jau iškėlėte į paviršių ir jas susirinko paukščiai arba jos žuvo. Dalis aišku liko, bet jos neturėtų daug žalos padaryti, ypač tada jeigu tarpueilius užsėsite žole.
Aviečių šaknis kartais graužia ir pelėnai, todėl visų nuostolių grambuoliams nereikėtų suversti :)
Didžiausias nuostolis gali būti jeigu augalų nelaistysite.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Avietes
StandartinėParašytas: Ket Kov 03, 2016 12:28 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Taip, plotas labai didelis ir jo viso neužmulčiuosit. Įmanoma užmulčiuoti tik prie pat aviečių, t.y. kokia penkiasdešimt centimetrų juostą. Jei galvojate frezuoti tarpueilį, tada jums reikės mulčio iš kažkur kitur atsivežti. Rulonas dabar apie 5 eurus kainuoja. Žodžiu, labai neapsimoka. Nebent nusipirkite ir šiais metais apmulčiuokit vieną eilę ir palyginkite su kitomis nemulčiuotomis eilėmis. Ir paskui nuspręsite ar apsimoka viską mulčiuoti. Be to jeigu frezuosite ir paliksite atvirą dirvožemį, tai drėgmė greitai išgaruos ir teks avietes laistyti. Todėl labai geras patarimas užsėti tarpueilius žole ir šienauti. Šienauti kuo rečiau, vieną, du kartus per metus, nes atauginėjanti žolė irgi daug vandens išgarina. Bet dirvožemis su žole išgarins mažiau drėgmės. O nupjautą žolę padžiovinate ir sustumiate prie pat aviečių. Mulčius ne tik neleidžia išgaruoti drėgmei, bet dar ir prikuria naujos papildomos drėgmės, plius, tai yra trąša avietėms.

Patogiau mulčiuoti šiaudais, bet tada reikia pridėti mėšlo ar kitokio azoto, nes šiaudai sunkiai skaidomi. Šiaudai ilgiau guli, tad uždėjai vieną kartą į sezoną ir viskas. Bet šienas įvairesnis, geriau tinka kaip trąša, nors greičiau suyra, bet užtat nereikės mėšlo užvežti papildomai. Be to, šiaudai būna purkšti.

Man atrodo geriausias variantas jums vietoje žolę augintis ir šienautis. Ir jūs deklaruojate, kad estetika jums rūpi. Tad žolė tarpueiliuose prie aviečių bus labai graži ir maloni. Nupjauni prieš nokstant avietėms ir atvažiuoja valgytojai skintis, vaikšto žolyte ir renka avietes.

Kiek duos aviečių ravėjimas irgi nuspręskite bandymų metodu. Vieną eilę nuravėkit, kitų ne. Paskaičiuokit kiek darbo įdėjot ir kiek gavote naudos. Gal pavyks ravėti tik kartą per sezoną, t.y. prieš prinokstant avietėms. Mulčius irgi šiek tiek pamažina piktžolių.

Dėl laistymo, tai yra pirkti davikliai specialiai avietėms. Įsikiša į dirvožemį ir rodo drėgmę. Ir parodo kada trūksta drėgmės. Galbūt su žole tarpulysvyje, mulčiu, ir dar jei pritįstumėte medienos, kuri sugeria drėgmę kaip kempinė, su molio dirvožemiu ir pavyktų išvengti laistymo, bet tą geriau išsitirkite. Didelį plotą turit, tai galit sau leisti pasidaryti vieną kitą tyrimuką visam avietynui.

Neįsižeiskite, kad mes nelaikysime jūsų avietyno gamtišku. Jūs nenaudojate chemijos, tas labai puiku. Tai gaunasi ekologinė žemdirbystė, tausojanti, darni, permakultūrinė, tvari žemdirbystė... Bet gamtiška ji būtų kitokia. Orientuotis reikėtų į gamtą ir kartoti ką ji daro. Avietės turėtų būti auginamos miške, o ne lauke. Plotas turėtų būti nedidelis. Tarkime pushektaris, hektaras. Tada miškas arti, vėjo nėra, drėgmė ore kitokia, visokie kvapai skraido ir žiedadulkės, ir avietės įgyja kitokį, t.y. miško kvapą. Va, tada būtų gamtiška. Tą galima padaryti, bet šiuolaikinėje visuomenėje neapsimoka, nes tokios uogos brangiau kainuos ir nelabai kas pirks. Todėl jūsų variantas, manau, labai geras ekonomiškai, tik gamtiniu nevadintinas.

Nors tiesa, jeigu sugalvotumėte auginti žolę tarplysviuose ir ja mulčiuoti avietes, tada būtų ganėtinai gamtiška.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007