Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 11:23 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Apie šį skyrių
StandartinėParašytas: Tre Vas 13, 2013 2:40 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Ekosistemos yra viena iš trijų svarbiausių gamtinės žemdirbystės skilčių į kurią reikia atsižvelgti kuriant tai, ką permakultūristai vadina dizainu.

Permakultūros atstovai kopijuoja nuo gamtos kokį nors dėsnį, principą, modelį, tarpusavio sąryšių grandinę ar kitą elementą ir pritaiko jį savo ūkyje. Tačiau neužtenka vien nukopijuoti elementą, reikia jį teisingai įkurdinti į naują erdvę. Ką reiškia "teisingai"? Reiškia atsižvelgiant į dirvodaros, ekosistemos ir gyvenimo būdo skilčių reikalavimus.

Pavyzdys. Augintojas nukopijavo nuo gamtos, jog žemė turi būti visada padengta mulčiu ir, kad gamtoje nėra atliekų. Perkėlus į sklypą šiuos dėsnius gavosi nemažas mulčiuotas kopūstų ir bulvių laukas. Maitinimą augalai gauna gerą, nes mulčius dedamas kokybiškas ir teisingai uždedamas, prižiūrima, kad ir oro pakaktų ir drėgmės po mulčiu gyvenantiems mikroorganizmams. Ir atliekų nėra, nes visos atliekos panaudojamos čia vietoje kaip naujas mulčias. Principai nukopijuoti nuo gamtos ir pritaikyti, tačiau pamiršti ekosistemos reikalavimai. Gamtinėje žemdirbystėje būtina rūpintis ekosistemos ryšiais. Vien bulvės ir kopūstai nesudaro ekosistemos ryšių, reikalinga didesnė įvairovė ir būtinai daugiamečių vietinių augalų.

Atsižvelgus į ekosistemų reikalavimus kopūstai turėtų būti išmėtyti po sklypą, o tarp kopūstų turėtų augti pievos žolės, kurios ir palaikytų ekosistemą, o kopūstai augantys kur ne kur pievoje būtų tik kaip priedėlis prie jau egzistuojančios ekosistemos. Tokiu atveju ir nukopijuoti principai būtų išlaikyti - prie pat kopūstų pamulčiuota ir kopūstų atliekos pasilieka dirvoje kaip mulčias, tačiau kartu būtų ir ekosistema, kuria rūpintųsi aplink kopūstų lįsveles palikti natūralios gamtos ploteliai. Ekosistema kuria daržovės kokybę. Be ekosistemos, vien tik su mulčiavimu, ekologiškomis trąšomis, geros kokybės nepasieksime. Reikia ekosistemos.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Apie šį skyrių
StandartinėParašytas: Tre Vas 13, 2013 3:00 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Kitas svarbus dalykas, kurį būtina pabrėžti kalbant apie ekosistemas yra bioįvairovė.

Bioįvairovė tai nėra vien rūšių gausa. Bioįvairovė yra kartu ir augalų tarpusavio ryšių visuma.

Štai tarkime, jei jūs darže pasodinate šimto rūšių daržovių po du egzempliorius. Labai įvairu. Šimtas rūšių. Tačiau ar tai vadinsime bioįvairove? Ne. Kodėl? Todėl, kad dauguma kultūrinių daržovių yra nevietinės kilmės, išvestos, pačios neauga, o tai reiškia, kad ryšių su esama ekosistema nesudaro. Nėra ryšių, taigi negalime to vadinti bioįvairove.

Kitas pavyzdys. Gėlininkas augina sklype penkis šimtus veislių tulpių, du šimtus veislių rožių, šimtą kardelių ir lelijų, po dešimt narcizų ir dar daug daug kitų gėlių. Ar tai vadinsime bioįvairove? Ne. Greičiau tai bus augalų kolekcija, bet vėlgi tarpusavio santykių, ryšių šie augalai nesudaro nei tarpusavyje, nei su esančia aplinkui ekosistema. Jei gėlininkas paliktų ramybėje šią savo kolekciją, tai gamta ją greitai sunaikintų ir paverstų į mums priimtiną lietuvišką kraštovaizdį su vietinėmis žolėmis. Kodėl gamta taip pasielgtų? Todėl, kad visos tos gėlės yra nereikalingos šiose sąlygose ir nedraugauja su vietiniais augalais bei gyviais.

Bioįvairovė gali būti nelabai skaitlinga rūšių gausa, tačiau svarbiausia, kad būtų santykiai tarp augalų ir gyvūnų. Štai skurdžiose ekosistemose - pelkės, dykumos, pusdykumės plotuose auga tik keletas augalų rūšių. Tarkime dešimt. Labai nedidelė įvairovė. Tačiau ekosistemą ši įvairovė sudaro. Nebūtina į savo sklypą susinešti tūkstančius skirtingų augalų, geriau mažiau, tačiau kurie tikrai sudarys tarpusavio ryšius.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007