Labai teisingai iš pradžių parašei - reikia pasiimti termometrą ir pasimatuoti.

Jei neturi termometro, tai bandyk pamatuoti ranka. Jei ledas ir ranka neprakibinėji, tai dirva minuso temperatūros. Jei dirva neįšalus, bet nenulaikai rankos ilgai, tai tada plius pora laipsnių, jei gali ilgai laikyti ranką, tai tada virš plius penkių.
Pas tave, mačiau, labai keistai mulčias sudėtas. Siaurose lysvėse pusmetrio storio. Ant lysvės tai apsaugota, bet įšalas turėjo ateiti pro lysvės šonus, t.y. tarpulysvius. Jei nori, kad neįšaltų, tai geriau visą plotą padenktum mažesniu sluoksniu, nei šitaip. Man taip atrodo. Tą patį kiekį šieno, bet ant viso ploto išdėliot.
Šiemet sniegas labai laiku iškrito ir uždengė žemę, tai ji neįšalo iki naujų metų, nors ir buvo šalčių. Aš kasinėjau kasdien ir nebuvo žemė įšalus. Mulčias atlieka tokią pat apsauginę funkciją, t.y. neduoda šalčiui prieiti prie žemės.
Sakoma, kad normaliame miške (Lietuvoje turbūt tokio nėra

), mulčio sluoksnis toks didelis, kad žemė neįšala niekada. Žinoma, ten kur poliarinis ratas, tai ten vis tiek įšala, bet mūsų platumose neįšala. Ir žiemą ten vyksta procesai. Bet ten tik grybai skaido organiką, nes jie veikia temperatūrose arti nulio, o bakterijos pradeda veikti maždaug nuo plius dešimt temperatūros.
Darže turbūt irgi galima padaryti, kad neįšaltų žemė, bet nežinau ar to reikia. Gamtoje pievos tai lengvai įšala. Priedo ir grybų pievoje mažai. Net jei bus žemė keturių laipsnių, tai kas skaidys mulčią, jei nėra grybų? Na, o jei ir skaidys, tai kam? Suskaidys, o kas paims skaidymo produktus? Augalai miega. Privirs bakterijos sriubos ir viskas per niek nueis, co2 į orą išlėks, o sriubytė pavirs į netirpius junginius. Gal geriau tegu pastovi mulčias kaip gamtoje iki pavasario, o paskui kai bus kam valgyti (atsibus augalai), tada ir mulčią pradės skaidyti bakterijos.
O kitas dalykas labai praktinis. Na, tarkime, kad išlaikai pliusinę temperatūrą uždengęs storu mulčio sluoksniu iki pavasario. Tai tavo temperatūra plius keturi laipsniai. Tai ką veiksi su tokia temperatūra? Nieko nepasėsi doro į tokią temperatūrą. O jei norėsi dar pašildyti žemę, tai mulčią turėsi nuimti. Tik tada saulė sušildys iki reikiamos temperatūros. Jei pataikysi ant saulėtos dienos, tai greitai sušildys žemę, tarkim kovo pradžioje gali pakelti su saulės spinduliais dirvos temperatūrą iki dešimties laipsnių. Nu ir kas? Sėti anksčiau augalų negali, nes šalnos dar ilgai tęsis ir jiems vis tiek bus blogai. Žodžiu gamtos nelabai priskubinsi. Jau geriau mažiau mulčio dėti, bet atėjus laikui ta žemė su mažiau mulčio, nors ir giliau įšalo, bet taip pat staigiai įšils nuo kaitrių saulės spindulių balandžio mėnesį, va tada būtent kada reikia.
O jei nori šiltesnės dirvos, tada gali pasidaryti pakeltą lysvę. Ją labai greitai saulė prišildys ir dviem savaitėm aplenksi gamtą.