Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 1:19 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Dirva
StandartinėParašytas: Pen Bal 03, 2015 10:02 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Lap 02, 2014 2:10 pm
Pranešimai: 119
Ziuriu i dirva ir nezinau ka daryti. Tai mano praktikos vieta. Siuo metu dalis uzmirkus, stovi vanduo. Kalniuku aukstyn zeme vis labiau priemolis, o pakalnytej, kur vanduo - juoda zeme. Uosviene visad sodindavo ir ten, kur kas pavasari dregna, o ka man daryti? Kadangi aukstyn labiau molis, o as ten noreciau sodinti bulves , tai nelabai geras variantas? Su buvem nusipudyciau velena, nes artos zemes nedaug,joje auginciau smulkiasekles darzoves ir pasodus sekloms. Ta dregna vieta tiktu roputems?
Vyras sako, gal rava prakast, kad nubegtu vanduo. Ka manote?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Dirva
StandartinėParašytas: Šeš Bal 04, 2015 7:51 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Jei uošvienė visada sodindavo ten kur vanduo pavasarį stovi ir viskas užaugdavo, reiškia galit ten sodinti, užaugs ir jums. Daržovių šaknys nėra labai gilios ir nereikalauja gilaus gruntinio vandens. Daržovės gali augti kai vanduo yra penkiasdešimt centimetrų, septyniasdešimt centimetrų gylyje. Kai tik pasėsite, tai daržovių sėklų šaknelės bus visai mažos. Sieks dešimt centimetrų, paskui dvidešimt. Kol tokio ilgio šaknys užaugs, tai vanduo dabar esantis užlietoje žemėje nuslūgs, nueis gilyn į podirvį ir šaknys įgaus daugiau vietos kur augti.

Pas mus irgi buvo užsemiama vieta. Pavasarį telkšodavo vanduo. Kartais ir dabar būna. Kai iškasėm prūdą, tai prūdas nutraukė vandenį ir dabar užliejama rečiau. Bet viskas puikiai auga.

Jeigu pamatysit, kad negalite sėti ir vanduo trukdo, tada galima susikasti lysves, t.y. padaryti tarplysvius giliau, o iš ten paimtą žemę dėti ant lysvės. Gausis pakeltos lysvės. Žemė bus sausesnė ir vanduo atsidurs sąlyginai žemiau. Taip pat galima kasti griovį ar prūdą, kurie nutrauktų vandenį. Bet jeigu ten uošvienė sodino ir viskas buvo gerai, tai ir dabar bus galima sodinti. Tuoj vanduo turėtų dingti.

Roputės sėjasi liepos mėnesį. Liepą ten vandens jau nebus, galėsit drąsiai sėti. Visas daržoves galėsit sėti. Kaip suprantu čia tik pavasarinis vanduo, kuris paskui dingsta. Štai medžių ten negalima sodinti, jiems reikia, kad gruntinis vanduo būtų bent pusantro metro gylyje, o daržovėms nedaug žemės gi reikia.

Bulvėms reikalinga laidi, puri, neužmirkusi dirva. Molis turi priešingas savybes, tad bulvėms netinka. Bet galima bulves auginti ir ant molio. Derlius nebus toks geras, prekinė išvaizda prastesnė, skonis kiek kitoks, bet auginti galima. Priedo kaip supratau pas jus kalniukas, tad moliu vanduo nubėgs žemyn ir bulvės neužmirks, nors ir ant molio pasodintos.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Dirva
StandartinėParašytas: Pir Bal 06, 2015 12:47 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pen Kov 21, 2014 4:22 am
Pranešimai: 606
Miestas: Kaunas
O šiaip įdomu - kodėl gi taip kenkia tas gruntinis vanduo? Atrodo - augtų augalai kaip pamerkti, siurbtų vandenį ir laistyti nereikėtų :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Dirva
StandartinėParašytas: Pir Bal 06, 2015 3:45 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Vandens augalai gali augti vandenyje. Paskrančių augalai gali augti ir vandenyje, ir sausumoje, dažniausiai drėgnoje, nors koks vilkdalgis, tai gali augti ir vandenyje, ir labai sausame smėlyje. Kai kurios daržovės taip pat gali augti vandenyje. Jos auginamos hidroponikos būdu. Bet jos neturi kvapo ir skonio. O kai kuriems augalams užmirkimas kenkia. Pavyzdžiui, dauguma medžių užmerkti tiesiog miršta. Daržovės irgi. Pavyzdžiui, bulvės negali užmirkti. Taip tiesiog yra.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Dirva
StandartinėParašytas: Ant Kov 01, 2016 8:18 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Vas 29, 2016 9:22 pm
Pranešimai: 6
Dirva kurioje ketinu pradėti daržą iš rudenio suarta. Vyrauja sunkus priemolis. Rudenį su vyru bandėme pasodinti keletą vaismedžių ir likome nustebinti. Nors buvo ruduo ir prasidėjęs drėgnasis periodas, nepavyko iškasti reikiamos duobės. Kiek kasem duobiu, tiek pavyko iskasti mazdaug per pusantros lopetos gyli, gal vos giliau, o toliau kieta, kaip akmuo, kaip i molini indą belstum. Kiek kasem, tiek visoj eilėj tas pats. Nesupratau, kas cia per bajeris. Cia kazin tiek zeme suplukta? Gyvenam mes mieste, tada jau temo, tai neatkasem normaliai paziuret, kas ten. Siaip zeme, jau kuris laikas buvo dirbama ukininko (gal 10 metų).

Arteja pavasaris ir mastau ar ne per kieta zeme? Kaip sprest zemes purenimą. Gal sideratai padėtų? Ką ir kada galiama pavasarį pasodint, kad gerai ir giliai papurentu žemę, ar jei taip kieta tai net augalų šaknys nepraeis? Ar jau toks gylis daržo augalams neaktualus? As itariu, kad zemes purumas pas mus bus didele beda. Net kai negalvojau apie gamtine zemdirbyste sukau galva kaip ja papurint, i galva ateina tik sideratai, dar bioghumuso galvojau pradzioj imaisyti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Dirva
StandartinėParašytas: Tre Kov 02, 2016 3:19 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Taip, būna tokių žemių. Vieni skundžiasi smėliais, kiti moliais, vieni užmirkimu, treti per sausa žeme. O yra tokių, kurie niekuo nesiskundžia. Na, sakote, kad ūkininkas augino ten kažką. Reiškia ten augalai gali augti ir duoti gerą derlių.

Nors ir prasidėjo lietingas sezonas, bet žemė nespėjo įdrėkti iki to molio. Todėl ten taip kieta. Labai sausa ši vasara buvo.

Žinoma, moliuose žemės purumas yra problema. Biohumusas gerai, bet jis labai brangus. Praturtinti molį galima bandyti bet kokia organika - lapais, šiaudais arba juodžemio užvešti, smėlio įterpti. Bet visa tai sunkoka padaryti. Gal padėtų tas pats ūkininkas? Galima būtų paprašyti jo užvežti šiaudų ir aparti juos. Bet būtinai reikia primaišyti ir azoto - pavyzdžiui, mėšlo. Kitaip šiaudai nesiskaidys. Arba galima užsivežti lapų rudenį ir paskleisti juos per sprindį storio ant žemės. Plius sliekų prileisti paprastų, jei jų ten nėra. Girdėjau, kad toks būdas labai gerai papurena molius.

Kitas dalykas. Gal jums tik pasirodė, kad žemei ką nors reikia daryti. Gal ji visai normali ir viskas ten ir taip augs. Tiesiog pabandykite pirmus metus. Gal problemos visai nėra. Moliuose sunkiau auga smėliniai augalai - bulvės, morkos, bet gerai augs sodo kultūros. Visada yra pliusų ir minusų.

Mulčiavimas po truputį purens dirvožemį. Daugumai daržovių nereikia giliau nei kaip per pusantro kastuvo nueiti į gylį. Galbūt tik morkoms reikės pasidaryti patobulintą lysvę, t.y. pamaišyti su smėliu dirvožemį. Bet jūs pirma pabandykite auginti. Gal ir taip augs.

Skaidyti, plėšyti dirvožemį galima. Pavyzdžiui, lubinais. Bet teks porą metų laukti ir nieko nesodinti. O jei problemos nėra, tai kam laukti? Kitas variantas, galima įsėti tarp lysvių liucernas. Jų šaknys irgi didelės, jos skaldys, o tarp jų bus lysvės. Paskui po kažkiek metų galima sukeisti lysves ir tarpulysvius vietomis. Bet jūs pradžiai pabandykit paauginti.

Jei turite per daug pinigų, tai, žinoma, užsivežkite juodžemio ar biohumuso. Bus geriau. Bet kaip sakiau - tas kainuoja, o, be to, negamtiška, nes sunaikinsite žemės dirvožemį kitoje vietoje, t.y. iš ten kur atvešite tuos dalykus. Tiesa biohumusas gaminamas patalpose, bet vis tiek negerai yra vežioti. :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Dirva
StandartinėParašytas: Ket Kov 03, 2016 12:11 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Vas 29, 2016 9:22 pm
Pranešimai: 6
Aciu uz labai issamu atsakyma.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Dirva
StandartinėParašytas: Pir Bal 18, 2016 4:03 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Bal 18, 2016 3:45 pm
Pranešimai: 7
Sveiki, prieš savaitę tik sužinojau apie gamtinę žemdirbystę , perskaičiau nemažai , bet nesusigaudau kaip man elgtis jei noriu GZ daržą pasidaryti, prašau patarkite, senas daržas, daug metų bulvės augintos, tai jis nualintas, todėl pasėjau liucernos ir planavau ją vienoj daržo pusėje auginti iki rudens. O kitoje daržo pusėje taip pat sėti liucernos, paaugus 20cm- apversti ir tada sėti morkas , ridikus, kopūstus, pupeles ... ir šias daržoves mulčiuoti nupjauta žole.
O bulves sodinti noriu toje vietoje kur augo žiemkenčiai, šiais metais suarta, vėlgi sėjau liucernos, planavau paaugusią suarti ir sodinti bulves. Jas irgi norėjau mulčiuoti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Dirva
StandartinėParašytas: Pir Bal 18, 2016 4:48 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Bal 18, 2016 3:45 pm
Pranešimai: 7
Tiesa, mūsų dirva sunki, jei sausa tai grumstai kieti kaip akmuo


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Dirva
StandartinėParašytas: Pir Bal 18, 2016 6:19 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Cituoti:
Senas daržas, daug metų bulvės augintos, tai jis nualintas, todėl pasėjau liucernos ir planavau ją vienoj daržo pusėje auginti iki rudens. O kitoje daržo pusėje taip pat sėti liucernos, paaugus 20cm- apversti ir tada sėti morkas , ridikus, kopūstus, pupeles ... ir šias daržoves mulčiuoti nupjauta žole.


Galima daryti įvairius daržus, bet aš ir pats darau ir kitiems siūlau daryti štai tokius:
viewtopic.php?f=39&t=485

Tai yra - metras lysvė, metras tarpulysvis. Tarpulysvyje auga žolė. Žolė duoda įvairovę, apsaugą nuo ligų, atstato žemės derlingumą ir teikia reikiamas medžiagas augalams lysvėje, neišgarina vandens, patogu ja vaikščioti, visada švaru, duoda papildomo mulčio ir t.t. Žolė aplink lysves sudaro tam tikrą ekosistemą.

Kitas variantas, daryti kaip kaimiečiai daro - metras lysvės, o tarpulysvis tik pėdai padėti. Aš taip irgi bandžiau padaryti, bet visai nepatogu dirbti. Turi atsinešti mulčio kartais, pasidėti jį patogiai tarp lysvių, sukinėtis turi, derlių nuiminėti ir visa tai lengviau ir greičiau atliekama, jei tarpulysvis metro pločio.

Galima ir pusantro metro pločio tarpulysvius, kad būtų patogu šienauti, bet tada daržas išsitęsia labai ir gaunasi didelis plotas be aukštos žolės.

Tai štai, jeigu nuspręstumėt daryti lysves su plačiais tarpulysviais, kuriuose auga žolė, tada, jūsų atveju, nieko nereikia daryti. Tiesiog sėjate daržoves dabar į metro pločio lysves, o tarpulysvį paliekate ir ten užaugs jūsų liucernos maišytos su kitomis žolelėmis, kurios pasisės pačios. Jūs šienausite tarpulysvį ir ten su laiku gausis pievos žolė. Jums tik reikia padaryti, kad lysvės vietoje liucernos neišaugtų, tad reikia su plokščiapjove ar panašiu įrankiu praeiti ir praskusti žemės paviršių. Ir sunaikinus liucernų daigus pasėti savas daržoves. Ir užmulčiuoti.

Ir taip galite padaryti visame savo lauke. Nebūtina pusės lauko palikti pūdymui. Jei norite, tai galima. Žemė atsigaus. Bet nebūtina. Nes mulčiuojant lysves žemė irgi atsigaus.

Tiesa, liucernų šaknys labai didelės, tad jos gali paskaldyti jūsų sunkų molį. Bet jei jos augs tarpulysviuose, tai jos ir paskaldys jį visame lauke, išskyrus lysves. O lysvės pakankamai siauros - metro pločio, tad efektas jausis ir joms, nes lysvės augalų šaknys nueina ir į tarpulysvius ir atvirkščiai.

Cituoti:
O bulves sodinti noriu toje vietoje kur augo žiemkenčiai, šiais metais suarta, vėlgi sėjau liucernos, planavau paaugusią suarti ir sodinti bulves. Jas irgi norėjau mulčiuoti.


Galite daryti taip, bet galite ir nearti, tiesiog sodinti bulves į sudygusią liucerną (nes jos šaknelės bus mažytės po poros savaičių kaip aš suprantu) ir užkloti mulčiumi.

Kai norima nuo tradicinio kaimiško daržo pereiti prie gamtiško, tai nieko nereikia daryti. Tiesiog sėji ir mulčiuoji. Na, tiesa, įsiveisti gamtos tarpulysviuose būtų gerai. Bet lysvėse, tai vyksta tas pats - sėji eilutėmis, tik dar priedo mulčiuoji tarp eilučių.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Dirva
StandartinėParašytas: Pir Bal 18, 2016 6:31 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Bal 18, 2016 3:45 pm
Pranešimai: 7
Ačiū, iš karto aiškiau pasidarė :) kiek daug jūs nusimanote, aš apstulbusi :!: tikrai vertingi patarimai


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007