Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ant Kov 19, 2024 1:23 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Kaip nupūdyti velėną
StandartinėParašytas: Ant Kov 05, 2013 11:10 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Gamtinės žemdirbystės profesionalai stengiasi nenaudoti mulčio arba naudoti jo kuo mažiau. Taip pat jie sėja kai kurias daržoves į neįdirbtą žemę. Tačiau tik pradedantiems rekomenduočiau pradėti nuo to, nuo ko pats pradėjau, t.y. nuo velėnos nupūdymo.

Be meistriškumo į velėną nepasėsi. Reikia žemę įdirbti, kad jos vaizdas būtų panašus į sukastos žemės, t.y. ji turi būti be velėnos. Paprasčiausias būdas yra sukasti ar suarti žemę. Tačiau to nerekomenduoju, nes arimas ir kasimas sugriauna dirvos struktūrą ir naikina derlingumą:
http://kurdyumov.blogas.lt

Tačiau įdirbti žemę galima ne sunaikinant jos struktūrą, o kaip tik atvirkščiai - ją pagerinant. Tai - velėnos nupūdymo metodas. Iš esmės viskas paprasta. Padėjai mulčio sluoksnį ant žolės. Velėna per metus laiko nupuvo ir viskas, dirva įdirbta, galima sėti.

Iš tiesų viskas labai paprasta. Tačiau siūlyčiau labiau pasigilinti į šį ir visus kitus paprastus dalykus, kad paskui neatsirastų tokių, kurie sako: "viską padariau, mulčiavau, o niekas neužaugo". Gamtinėje žemdirbystėje labai svarbu suprasti kodėl atliekamas vienas ar kitas veiksmas. Kodėl jį darai? Ką nori pasiekti. Taigi tą patį klausimą išsikeliame ir čia. Ko mes norime dėdami mulčią ant velėnos? Norime, kad velėnos nebūtų ir galėtume pasėti sėklas. Jei jums užtenka tik tokio atsakymo, tada viskas paprasta - sukasate dirvą ir sėjate. Velėnos nėra, net mulčio dėti nereikėjo, sėklos pasėtos.

Ne ne, sakys pradinukas, tada reiškia mes norim ne tik pašalinti velėną, bet ir kad dirvos struktūra būtų išlaikyta, kad žemės gyvūnija nebūtų sunaikinta, kad dirva būtų gera ir tiktų mano auginamiems augalams.

O štai tokiems norams dirvos sukasimas šiuo atveju netinka. Kodėl? Todėl, kad derlingumą sukuriantys žemės gyvūnėliai ir įvairūs kanalėliai žemėje dingsta kai tik sukasame. Šiuo atveju mums belieka nupūdyti velėną. Puiku. Aiškinkimės toliau.

Uždėjus mulčio ant velėnos kas atsitinka? Velėnos žolės ir sėklos negauna šviesos, todėl sėklos nesudygsta, o žolės negavę šviesos taip pat žūna. Jei užklotume juoda plėvele, kartonu ar medžio plokštėmis, tai po kurio laiko pamatytume, kad visos žolės žuvo. Su mulčiu tokio mirtingumo pasiekti nepavyks, nes mulčio sluoksnis nėra vientisas ir aklinas. Jame yra vietų kur praeina oras, yra vietų kur pro plyšius patenka šiek tiek šviesos. Štai tose vietose ir išdygs piktžolės.

Bet galima uždėti didelį sluoksnį mulčio ir tada neliks nei vieno plyšelio. Taip, galima uždėti pusmetrį mulčio arba metrą. Bet tada jei neliks plyšelių, tai neprieis nei oras, nei drėgmė. Ar to norime? Situacija bus kaip po plėvele. Iki žemės nedaeis oras ir vanduo, žemė dus, gyvūnėliai vėlgi žus, nebedarys kanalėlių ir nekurs derlingumo, ir piktžolės visos išnyks, o juk piktžolės mūsų draugai. Negalima dėti didelio sluoksnio. Reikia dėti tokį mulčio sluoksnį, kad prieitų oras ir vanduo. Tada dirvos gyvūnėliai gyvens po mulčiu ir pradės valgyti kątik šviesos netekusią ir numirusią velėną. Štai to mums ir reikia!

Taigi parenkam gerą mulčio sluoksnį ir jį uždedame. Priklausomai nuo to, kokia žemė ir kokia velėna ją galima išnaikinti lengviau arba sunkiau. Jei žemė grynas molis ir žolė nestipri, tai padėjai mulčio ir nė viena žolelė nebeišlindo. Jeigu ten šlapžemė ir auga ne varpinė žolė, o žmogaus ūgio augalai, tada pro mulčią prasikals daug piktžolių, nes jos stiprios, turi stiprias šaknis. Todėl stiprioje pievoje reikės didesnio mulčio sluoksnio arba dažniau prarauti išdygusias piktžoles.

Taip pat svarbu dirvos temperatūra. Jei mulčią uždėsite anksti pavasarį kai dirvos temperatūra nulis arba plius keturi laipsniai, tai bakterijos jums nepadės ardyti velėnos, nes bakterijos tokioje temperatūroje miega. Jos veiklą pradės tik tada kai žemė įšils iki dešimties laipsnių. O jei uždėsite mulčių ant šaltos žemės, tai ji dar ilgą laiką išliks šalta, nes mulčias veikia kaip antklodė ir neprileis prie žemės nei šiltų saulės spindulių, nei šilto atmosferos oro. Ir mums reikalingas procesas ilgai nevyks!

Todėl pradėti pūdyti velėną reikėtų ne kovą, o balandžio gale ar gegužės mėn.

Jeigu mulčią uždėsite tik rudenį, tai nieko nebus. Stiprios piktžolės jau subrandinę šaknis ir pasiruošę žiemojimui. Jas gali bet kuo uždengti ir jos nežus, nes savyje turi prikaupusios visko ko joms reikia ir laukia pavasario. Tokias daugiametes piktžoles galima nupūdyti tik pradėjus nuo vasaros. Uždengi mulčiu, piktžolė negauna saulės, vietomis prasikala, tai nurauni, prasikala ir vėl nurauni. Piktžolė negauna šviesos ir neperduoda jos šakniai. Šaknis nesusiformuoja tiek, kad galėtų peržiemoti ir numiršta. Tada jos imasi mikrobai.

Nesistenkite išnaikinti visų piktžolių, jos irgi atlieka geras funkcijas darže. Taip pat, jeigu darysite siauras lysves, tada piktžolės bus tarp lysvių, visada šalia augalų, padės jiems savo šaknimis ir lapų išskyromis, tačiau netrukdys, nes lengvai jas pašalinsite nuo tarpulysvio. Ravėti nereikės, tik dalgiu praeiti. Palikite tarp lysvių didelius tarpus, kad dalgiu galėtumėt užsimoti. Kitaip nebus taip paprasta pašalinti piktžoles.

Vasarą, jeigu matote, kad mulčio sluoksnis per daug sumažėjo, tada papildykite uždėdami ant viršaus naujo mulčio.

Kad mulčias negulėtų per visą vasarą be darbo, pakiškite po juo bulvių. Tai kartu ir velėna nupus, ir dar bulvių užsiauginsite.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007