Laimi, Ačiū labai už patarimus. Buvo taip pat naudinga pakalbėti su Sauliumi Jasioniu. Pasistūmėjau, kažkiek išsiaiškinau savo požiūrį ir siekius.
Man rūpi sukurti aplinką (namą ir kiemą) kurioje galėčiau kaip žmogus bręsti, atsiskleisti, taip pat kurti, auginti šeimą. Noriu erdvių kuriose galėčiau kurti, bendrauti ir bendradarbiauti, dirbti ir ilsėtis. Noriu, kad būtų patogu, nekentėti be reikalo. Negyvenu pačioje gamtoje (visgi name, kaimo pakraštyje) tačiau noriu visaip prisiartinti gamtą ir ko įvairesnę. Tad tokį savo vaidmenį įsivaizduoju gamtoje - mažose erdvėse išryškinti ir suderinti gamtos sąlygų įvairovę. Tai "botanikos sodas" ar asmeninis "rojus". Galiu daug pasimokyti iš gamtinės žemdirbystės ir pačios gamtos.
Išsiaiškinau, kaip galėčiau panaudoti savo išteklius, tai kas čia vietoje arba netgi savo veiklos atliekas. Kaip rašiau, galiu panaudoti "pilkuosius vandenis" ir nukreipti stogo vandenį; panaudoti savo išmatas ir maisto atliekas; naudoti pelenus; rinkti lapus, šiaudus, kurių čia pat begalė, kaupti pjūvenas. Kiek tik reikia, galiu atsivežti dirvožemio ir šakų, šakelių. Pamąsčiau, kur ką panaudoti, kas su kuo deri, kokie tolydumai iškyla.
Vandenį mėgsta juodi serbentai. Jie gali augti vos ne baloje. Ir apskritai uogos mėgsta vandenį ir pūvančią medieną. O saulės joms mažiau reikia. Namelio šiaurinė pusėje kaip tik noriu lieti vandenį. Tad ten paskyriau trikampį, kurio šonai maždaug po 6 metrų ilgio. Pridedu nuotrauką. Žemė truputį nuolaidi nuo namo. Tad man vaikinai iškasė keturis ravus palei žemės kontūrą, maždaug 0,5 metro gylio. Dviejų ilgiausių ravų dugne paklojo juodą plastiką ir iškarpė skyles ten kur kauptųsi vanduo, kad visgi susigertų. Mintis, sulaikyti vandenį, kad jisai skleistųsi palei ravą o toliau slinktų link augalų. Ir taip pat pūdintų medieną. Į vieną ravą atvesiu vandens iš skalbimo mašinos, į kitą nuo stogo latako, o į ilgiausią iš vonios. Ilgiausias turėtų būti šlapiausias, pelkutė, jei pasiseks. Šalia jo auginsiu juodus serbentus, putiną. O šiaip bus drėgmės tolydumas, kur aukščiau, ten bus sausiau. Tad viduryje auginsiu kitus serbentus, avietes, šermukšnį. O sausame gale agrastus. Iš viso bus maždaug 10 krūmų. Ravuose tiesiog susmulkinom šakas, jaunimas privežė kokius šešis vežimus jų. O tarp ravų, kur augs uogų krūmai, pamaišė šakų, pjuvenų, mėšlo.

Arčiau namo, šioje šiaurinėje pusėje, jau yra papartynas.
O už uogų krūmų, arčiau kelio, sugalvojau pasistatydinti berniukišką lieptą-tunelį-tvirtovę, jo šonus apauginti medžiais. Bus galima užlipti ir pasivaikščioti taku maždaug 2,5 m aukštyje, tarsi antrame aukšte. O iš vienos ir kitos pusės bus pasodinti medžiai. Pasodinsiu tankiai, esu matęs kaip miške kai kur auga visai tankiai. Jie pasieks vandenį, mat, plavūnas yra 3 m gylyje. O kartą ar du kart per metus nugenėsim viršūnes ir šonus benzo pjūklu, bus medienos. Taip kad gausis savotiška laukinė (ar tiesiog barbariška) gyvatvorė. Bet tai mane kažkodėl traukia, palaipioti aukščiau, būti tarp medžio viršūnių, turėti ir tunelį. Kieme turiu gerbti dujotiekį. Tad gausis trys atskiros tvirtovės-medelynai. Į šiaurę nuo uogų bus daugiausia pušys, jos gaus daug saulės nes namo šešėlis jų nesiekia. Taip pat šalia uogų, kur šlapiausia, bus blindės, karklai. Kitoje pusėje dujotiekio (ir laukinės, nešienautos pievos) stovi eglė, jei galėsiu pasodinsiu daugiau medžių, mėgstančių šešėlį. O į rytus nuo namo, tarp jo ir kapinėlių, bus trečia tvirtovė, šalia kurios augs lapuočiai. Tikiu ji susijungs su palėpe. O apačioje bus šviesiau, gal kaip pamiškėje, tai tikiu ir ten gali augti miško augalėliai, gėlės. Yra ir maudyklė, širma už jos apsaugo kiparisą nuo saulės, ten gal pavyks samanas auginti. Taigi trys lieptai-gyvatvoriai skirsis savo pavėsiu. Lapuočių kampe taip pat bus kažkiek vandens iš kriauklės, gal bus kažkokios naudos pamiškio augalams, štai nuotraukos ravo.


Namo pietų pusėje supylėme kupstą žolelėms. Saulius padėjo susigaudyti, jog saulėta pusė yra sausesnė, tad žemė būna skurdesnė, betgi tokios sąlygos būdingos kvapniems augalams, kurie labiau priklauso nuo vabzdžių, drugelių, bičių. O kita pusė, pavėsyje, bus drėgnesnė, žemė gali būti derlingesnė, tad ten ir pylėme dirvožemį ir lapus. Sausoje kupsto pusėje kaip tik netoliese auga vynuogę, su laiku tikiu jai pastatyti arką. Sakė, kad svarbu, kad būtų už jos drobė ar kažkas tokio, kas įkaistų nuo saulės, šildytų. Taip pat svarbu, kad šaknys būtų saulės apšildytoje žemėje. Apskritai, ta kupsto pusė į saulė prilygsta saulės pakėlimu atitinkamu kampu, tarsi atsirastų šiltesnėje pasaulio dalyje. Kupste parengėme tarsi laiptelius, tarsi ilgą lysvę spirale, nors ne visai. Pristatėme kaladžių, kad būtų patogu atsisėsti ir taip pat palaipioti, taip pat visokių plytelių, ypač vaikams. Tikiu ateityje kada pietų pusėje pastatyti didelį akmenį. Toje dalyje galėtų būti jų daugiau. Gera atsisėsti, labai gražūs vaizdai į visas puses. Kupste panaudojome nemažai pelenų. Kupsto viduryje yra sukaltų lentų, ten galėtų padarėlis įsigyventi, arba gali kažkada sugriūti, taip ir neaišku. Būtų visai mielai turėti driežų. Ar kur nors turėti žalčių.

Šalia kupsto taip pat iškasė duobę, apie kurią yra septyni įdubimai atsisėsti. Tai yra muzikos natų sistemai. Kai pastatys lataką, tai iš to namo pusės leisim vandenį į šį baseinėlį, pamatysim, kas gausis.
Šalia namo, kitoje pusėje durų, taip pat pietų pusėje pastatėme lysvių piramidę, ant kurios irgi galima laipioti. Palikau tarpą tarp piramidės ir namo sienos, kad būtų galima praeiti. Tamsioje pusėje gal pavyks auginti vijoklius. Lysvėse panaudojome dirvožemį. Iš viso atvežė kokius septynis aštuonis vežimus. Vakar viską apsėjome sėklomis, pamatysime kas augs. Piramidėje kažkiek pomidorų, saldžių pipirų, daugiausia salotų. Kupste visokiausių žolelių, kur saulėta tai svogūnus, baziliką. Nusipirkau sėklų už 50 eurų Žalioje stotyje tiesiog pamatyti, kas gausis, pasimokyti.

Jau beveik metai kaip lauke kompostuoju savo išmatas, maišau su pjūvenom, kartu ir šlapimą. Kaupiu dviejuose žieduose, taip kad vienas pusmetį guli nepaliestas. Prieš pora savaičių pasižiūrėjau, kas gavosi, tai iš esmės kažkoks pjuvenų ir žemės mišinys. Saulius patarė nenaudoti gėlėms nes apskritai mėšlas (ir nitratai) maitina jų lapus, bet ne žiedus. Tačiau jeigu tai jau dirvožemis, tada tinka ir gėlėms. Nusprendžiau, kaip pernai, turėti gėlyną ir moliūgyną, ten kur saulėta, dar piečiau nuo namų. Tad kompostą panaudojau moliūgynui, ten pridėjome ir juodžemio. Juodžemio ir lapų panaudojome gėlynui.
Tai bendrais bruožais kaip viskas išsisprendė. Pelenus galėsim barstyti šalia medelių ir kitų augalų, taip pat mulčiuoti lapais, yra ir šiaudų bei pjūvenų.
Aš patenkintas, kad aiškėja mano sklypo bendra logika. Rūpi ne vienas ar kitas augalas, bet atskiros aplinkos, jų prasmė ir santykiai. Daug reiškia veikla. Kadangi tai kūrybos namelis, tai svarbu, kad dirba vaikinai, sėjai prisijungė ir pora merginų, tad buvo labai linksma. Kaskart darom kokio pusvalandžio pertraukas, pavaišinu šokoladu, pagiedam giesmių, padainuojam dainų, kaip ir užsiimame vaidyba. Šiandien buvo labai karšta tai pasitraukėm į pavėsį, kur daugiau vėjo. Tai per veiklą paaiškėja, kas yra kas. Pasiteisino kulbės ir plytos kupste, taip pat plytos piramidėje, berniukai mielai laipioja, taip pat yra kaip viską pasiekti. Pridedu nuotraukų. Taip pat jau daug aiškiau, kur kokį augalėlį galėčiau sodinti, o taip pat manau ir būsiu nustebintas, kas kur įsitaisys. Tame ir esmė. Maždaug kaip ir siūlei, pradėjau nuo aplinkų, o augalai atsiras, vietoj kad nuo paskirų augalų sąrašo.