Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Kaip sėti medžių ir krūmų sėklas
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=14&t=122
Puslapis 15

Autorius:  age [ Ket Bal 11, 2013 9:54 pm ]
Pranešimo tema:  Sodo įveisimas

Sveiki, norėčiau paklausti dėl vaismedzių ir vaiskrūmių dauginimo iš sėklų: ar jūs kažkaip specialiai paveikia ar apdorojat sėklas, stengiantis padidinti daigumą , ar sukuriat kažkokias specialias sąlygas dygti, ar tiesiog užkasat į žemę ir paliekat likimo valiai? Konkrečiai domina dauginimas kaukazininių slyvų, obelu , lazdynų , sausmedžių, medlievų , pūkuotosios vyšnios, serbentų.


Bei dar norėčiau pasidomėti, ar auginat šiuos uogakrūmius, ir jei taip ,kokie įspūdžiai jų augimo, vaisių skonio ar vartojimo.
Bruknuolė puošnioji (gaultheria shallon)
Bugienis balzganasis (ilex opaca)
Dekaisnėja kininė (decaisnea fargesii)
Raudonvaisė dyglainė (Pyracantha coccinea)
Skėtinis žilakrūmis (Elaeagnus umbellata)
Žilakrūmis siauralapis (elaeagnus angustifolia)
Paprastoji cidonija (Cydonia oblonga)

Dar yra klausimas dėl dauginimo atlankomis. Tai turbūt ir prieštarautų gamtinei žemdirbystei? Nes nelabai žinau, ar tokios medžio ar krūmo sąvybės nėra dalinai skirtos ir dauginimosi tikslam?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Bal 12, 2013 9:28 am ]
Pranešimo tema:  Re: Sodo įveisimas

Cituoti:
Dar yra klausimas dėl dauginimo atlankomis. Tai turbūt ir prieštarautų gamtinei žemdirbystei?


Atlankomis gamtoje dauginasi krūmai patys. Žolė "užlipa" ant krūmų šakelių ir jas prilenkia prie žemės. Šakelės išleidžia šaknis ir jau turim du krūmus.

Cituoti:
ar jūs kažkaip specialiai paveikia ar apdorojat sėklas, stengiantis padidinti daigumą , ar sukuriat kažkokias specialias sąlygas dygti, ar tiesiog užkasat į žemę ir paliekat likimo valiai?


Girdėjau, kad yra daigumą skatinančių preparatų, bet konkrečiai mes nieko nenaudojame. Daigumas padidės, jei dirvožemis bus biologiškai aktyvus, t.y. jame bus daug gyvybės ir oro, jis bus purus. Kai kurie deda biohumuso (sliekų padarytos žemės). Tokios priemonės paskatina daigumą, t.y. išdigs daugiau procentų ir geriau vystysis pradžioje. Tik dabar nežinau kas bus toliau. Mičiūrinas sako, kad aklimatizuojant sodinuko negalima sodinti į gerą dirvą. Aplinka keičia augalo genetiką. Galbūt ir čia vyks kažkas panašaus. Bet aš duomenų neturiu. Reikia arba ieškoti arba pačiam tirti. Arba tiesiog nesinervinti, sodinti ir tiek. :)

Dar abstrakčiai apie sėklas. Yra medžiai, kurie sėklas laiko ant šakų per žiemą ir yra tokie, kurie numeta vaisius ar uogas ir jos žiemoja žemėje. Mes irgi taip turėtume daryti. Sėklos šaldymas moksliškai vadinamas stratifikacija. Stratifikuojant sėkla užsigrūdina, kai kuriais atvejais susilpnėja jos apsauginis mechanizmas ir ji pabunda dygimui. Kai kurių medžių sėklos nesudygsta be stratifikacijos.

Kai kurios sėklos sudygsta pirmais metais po sėjimo, o kai kurios tik antrais, trečiais ar net ketvirtais. Tačiau būna ir taip, kad pasėjai antrais metais sudygstančius, bet iš dešimt vienas išdygsta ir pirmais, o kiti laukia. Gamtoje visko būna. Taip ji evoliucionuoja.

Svarainis, obelis, kriaušė sudigs pirmais metais, kaulenis, gudobelė - tik antrais metais. Kai kurios uogos, pavyzdžiui, medlievos sudigs pirmais metais jeigu jas praleisi per paukščio virškinimo traktą. Gamtoje jos taip dauginasi, tai ir mums taip reikia.

Kai kurių sėklas užpila verdančiu vandeniu arba su švitriniu popieriumi brūžina kauliuką. Taip daro su lazdynais, graikiniais riešutais. Nors kitais atvejais jie ir be jokio apdorojimo išdygsta pirmais metais.

Daugiau apie stratifikaciją čia:
http://www.manoukis.lt/print_forms/prin ... s=595&z=29

Cituoti:
kaukazininių slyvų, obelu , lazdynų , sausmedžių, medlievų , pūkuotosios vyšnios, serbentų


Kaukazines slyvas reikėtų stratifikuoti du-tris mėnesius
Lazdynas stratifikuojamas tris-keturis mėnesius
Obelis geriausia sėti kada obuolys pilnai prinoksta rudenį, žiemines pavasarį.
Serbentus stratifikuoti tris mėnesius, sausmedžius - du.
Pūkuota vyšnia 2-3 mėnesius.
Medlievos arba perleistos per paukščių žarnyną arba 18 mėnesių stratifikacijos.

Šiaip visi čia išvardinti gali išdygti pirmais metais nieko nedarius. Išskyrus medlievas.

Konkrečiai kiek reikia stratifikuoti ir kokioje temperatūroje galima sužinoti įvedus lotynišką augalo vardą čia:
http://www.pfaf.org

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Bal 12, 2013 9:51 am ]
Pranešimo tema:  Re: Sodo įveisimas

Cituoti:
Bei dar norėčiau pasidomėti, ar auginat šiuos uogakrūmius, ir jei taip ,kokie įspūdžiai jų augimo, vaisių skonio ar vartojimo.


Aš neauginu nė vieno iš čia išvardintų. Bet norėčiau ateity.

Autorius:  Lowrell [ Pir Geg 20, 2013 11:51 am ]
Pranešimo tema:  Kaip sėti medžių ir krūmų sėklas

Idomu sužinoti, kaip sėjate medžių ar krūmų sėklas. Aš tai dariau pirma kartą šiais metais ir nelabai sėkmingai, sėklas kurioms reikėjo stratifikacijos laikiau šaldytuve drėgname vermikulite, o paskui sėjau į dėže su žemėmis kuria uždengiau stiklu. Tai sudygo tik tos sėklos kurioms nereikalinga stratifikacija. Dabar bandysiu sėti rudenį lauke. Kaip patartumėte tai padaryti?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Geg 20, 2013 10:50 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

O kokias sėklas sėsit? Daugelį tai reikės sėti lapams krentant, na, kad žolės nebeaugtų ir nebeužgožtų medelyno. Kai kurias reikės sėti anksčiau. Kai kurias vėliau, kad nesudygtų prieš žiemą ir paskui nenušaltų.

Šiaip tai paprasta - pasėji ir lauki pavasario. Tik kai kurias reikia saugoti nuo peliukų. Ypač giles, riešutus. Kad geriau sudygtų dirva turėtų būti puri. Galima primaišyti spyglių, pjuvenų ar ko panašaus. Aš imu žemę iš miško, viršutinius penkis centimetrus. Labai puri gaunasi žemė su visom miško priemaišom. Ir labai gerai dygsta.

Įdomu kokias sėklas sėsit, tai gal tada konkretesnių patarimų galėčiau atrast.

Autorius:  Lowrell [ Ant Geg 21, 2013 9:35 am ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

O, kaip jūs saugote nuo peliukų? Aišku, bandysiu įrėminti kokį plota, kaip kad lysvę ir tuomet atnešti žemių iš miško ir sėsiu įvairias sėklas. O labiausiai šiuo metu domina skėtinis žilakrūmis, valgomasis kaštainis, mandžiūrinis abrikosas, auksuotasis serbentas, azimina triskiautė.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Geg 29, 2013 5:11 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

Atsiprašau, sodyboje internetas sustreikavo, tai atsakau tik dabar.

Mes nuo peliukų saugome sėdami pavasarį. Tada jie nerenka, nes yra žolyčių ir nereikia kaupti atsargų. Bet, pavyzdžiui, giles sėjam rudenį, nes iki pavasario sunkiai išsilaiko. Tai gal devyniasdešimt procentų nujoja peliukai ar daugiau. Kaip saugot? Nežinau. Uždėt tinkliuką metalinį, penkių milimetrų tankumo.

Auksuotąjį serbentą tai geriau iš atlankų ar šakelių daugintis, nes iš sėklų gali gautis kas kita ir šiaip sunku gi iš sėklų serbentus. :)

O visi kiti tai jo - stratifikavimas. Nurodyta kaip daiginti www.omcseklos.lt arba aš naudoju www.pfaf.org.

Autorius:  Lowrell [ Tre Geg 29, 2013 7:38 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

Aišku ačiū. Auksuotajį serbentą tada gal rasiu kur kitur gauti nebepirksiu sėklų. O dėl peliuku tai galima ir nesaugoti kai turi daug sėklų, bet jei nori bandyti auginti kokį retą riešutmedį ir turi 2 riešutus tada norisi, kad peles nenusineštų žiemai :) Reikės bandyti sėklas laikyti ne šaldytuve o kokiam uždaram inde smėlyje lauke ir sėti pavasarį. Nes pas mus peles tai graužia viską, mėgsta ir plastmase ir šeip viskas jom skanu :D

Autorius:  Gintare [ Sek Rgs 08, 2013 3:11 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

O as noreciau paprastu vaismedziu pasisodinti is seklos. Turim cia toki sena mirstanti soda, tai gal ka issaugotume. Nors nesu tikra, kad verta. Dabar kaip tik yra slyvu kauliuku (3 rusiu slyvu). Tai pabandyciau as jas isdaiginti is kauliuko, bet nezinau net nuo ko pradet ir kada geriausiai.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Rgs 08, 2013 6:01 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

Obuolius tai bandyk drąsiai. Pas mus iš šešių derančių išaugusių iš sėklyčių visos yra gero skonio, normalūs kaip naminiai obuoliai išaugę. Bet pas mus labai pietietiškas klimatas, tai gal todėl išryškėja pietietiški saldūs ir naminiai bruožai. Apie obuolius iš sėklyčių labai gerai ir daug yra parašęs Mičiurinas. Jo išversta truputį čia:
viewtopic.php?f=14&t=9

Ir visa knyga yra rusiškai ten pat.

Jei nežinai kaip ką sėti, tai gali pažiūrėti labai geroje PFAF duombazėje. Susirandi augalą ir parašyta kiek šaldyti, kaip sodinti ir pan.
http://pfaf.org

Autorius:  Eglė [ Tre Rgs 11, 2013 10:59 am ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

Kad pelės nepultų, tai reikia kažkuom išvolioti sėklas, moliu, pelenais, nežinau, kuom, bet kažkas turėtų būti, ko nenorėtų liesti peliukai, arba apsigautų.

Autorius:  Vinga [ Ket Rgs 12, 2013 9:54 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

Kaip atskirti ar skiepyta obelis?Radau skanią obelį sklype,panašu į savaiminę.

Autorius:  Kosmėja [ Pen Rgs 13, 2013 2:36 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

Eglė rašė:
Kad pelės nepultų, tai reikia kažkuom išvolioti sėklas, moliu, pelenais, nežinau, kuom, bet kažkas turėtų būti, ko nenorėtų liesti peliukai, arba apsigautų.

Pagalvojau, o jei karvės mėšle pavoliojus? :roll: Gal jau kas bandėt?

Autorius:  zoot [ Pen Rgs 13, 2013 9:22 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

Kad peliokai nesuvalgytų girdėjau rudenį pasėjus reikia eglišakiais dengti ,jie labai nemėgsta ,bet pats niekuom nedengiau . Rudenį sėjau miškines obelaites ,- kaip ridikėlius tai sudygo gal 50 proc,sėjau kaulavaisius Trešnes - sudygo l gerai gal 90 proc vyšnias vietinė rugsčioji sudygo koks 50 proc ,sėjau krūmus pukuotukes ,nevatai į vyšnias panaši uoga tai žiauriai gerai dygo ir auga beveik 100 proc.
Šiemet ruošiu sėti kriaušes,obelis,slyvas vyšnes,prieš sėjant sėklas maudau vandenyje kad tos kurios plaukia išmetu ,kaulavaisiai taip pat .plaukia išmetu. Pernai sėjau paprastoje mulčiuotoje lysvėje ,šiemet skyriau spec plotą ,darau pakeltas lysves ir mulčiuosiu pjuvenomis ir žieve iš lenpjuvių.
Ką manote ieškau bendaminčių

Autorius:  Lowrell [ Ket Rgs 19, 2013 1:33 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

Net nepagalvojau dėl eglišakių, gera mintis ir nereiks tinklo ieškoti, o kodėl darysite pakeltoje lysvėje?

Autorius:  zoot [ Ket Rgs 19, 2013 3:48 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

Pakeltoje darysiu todėl kad taip lengviau sukontroliuoti varpinius augalus kurie yra pražūtingi medeliams,nes skleidžia medžiagas kurios labai stabdo medelių augimą.

Autorius:  Vinga [ Pen Spa 11, 2013 9:59 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

Laimis Žmuida rašė:


Geras puslapiukas :). Kaip tik ieškojausi, kaip daiginti obuolių sėklytes.

Autorius:  zoot [ Pen Spa 11, 2013 11:14 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

Sėklytes daiginti nereikia ,jas reikia sodinti kaip kokius ridikėlius

Autorius:  Vinga [ Sek Spa 13, 2013 8:41 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Medžiai ir krūmai iš sėklų

zoot rašė:
Sėklytes daiginti nereikia ,jas reikia sodinti kaip kokius ridikėlius

Tada taip ir padarysiu :). Ačiū. Bus įdomi patirtis.

Autorius:  Gintare [ Ket Lap 07, 2013 3:36 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip sėti medžių ir krūmų sėklas

O dabar galiu tiesiai i zeme sodinti obuoliuku seklas? kaip giliai ir kokiu atstumu tai daryti? uzmulciuoti?

Puslapis 15 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/