Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Avietės
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=14&t=163
Puslapis 11

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Lie 03, 2013 10:33 pm ]
Pranešimo tema:  Avietės

Vis balansuoju ant ribos - prižiūrėti avietes ar neprižiūrėti. Iš vienos pusės - prižiūrėtų derlius kiek didesnis, patogiau jį surinkti. Tačiau iš kitos pusės, prižiūrėjimui reikia laiko. Sugaišti prižiūrėjimui, pavyzdžiui, dvi valandas pavasarį. Tau vėliau lengviau prisirinkti aviečių, tai sutaupai šiek tiek laiko, bet abejoju ar sutaupysi tas dvi valandas. Aišku, auginant pardavimui arba ne paprastas miško avietes, verdant uogienes, tai gal ir apsimoka sodinti eilėmis, daryti kuoliukus ir ištempti šniūrus, tačiau jei nori tik pavalgyti, tai pilnai pakanka prisisprogti vien iš neprižiūrimų aviečių. Tada kam išmest tą laiką, jei ir taip užauga pakankamai. Be to, prarandam natūralumą. Ir ne tik kokybę, bet taip pat ir kraštovaizdį. Natūraliai augančios avietės atrodo gražiai, o eilėmis susodintos jau griauna gamtos kraštovaizdį, atrodo nenatūraliai. Bet mažiukam sklype negali sau leisti didelio ploto avietėms, tada geriau sodinti eilėmis ir gauti didelį derlių, tačiau pagal gamtinę žemdirbystę nėra gerai turėti mažiuką sklypą. Reikėtų turėti tiek, kad galėtum būti nepriklausomas. Kitas dalykas, paremtas ir patogiai atstatytas uogas paima paukščiukai. Jie nelesa natūraliai augančių aviečių, nes jas sunku paimt. O jei atstatai kaip paukščiui patogu, tai kodėl gi jis turėtų nelest?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Lie 03, 2013 10:36 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Avietės

Aviečių gerai turėti kelis protelius skirtingose vietose. Kai kurie plotai pas mus jau dera, o kitur dar žalios uogos. Praeitais metais labiau tiko sąlygos prie miško, tai ten užaugo didesnės ir skanesnės. Šiemet sąlygos geresnės atviresnėje vietoje, tai džiaugiuosi labiau šitomis. Be to, išsiplečia rinkimo laikas. Kai šitas suvalgysiu, tai pereisiu prie vėlesnių. Tos pačios avietės, miškinės, tik dėl skirtingų sąlygų skirtingu metu derės.

Autorius:  snaige [ Tre Lie 03, 2013 10:58 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Avietės

Tokiame kioske parduodamame žurnaliuke "Sadovod i ogorodnik" skaičiau, kad avietės labai mėgsta būti mulčiuotos savo pačių ūglių mulču. Senus stiebus susmulkiname ir mulčiuojame.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Lie 03, 2013 11:13 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Avietės

Tai jo, mulčią avietės mėgsta. Ir ne tik savo lapų ir šakų. Bet ir visokį kitokį. Tačiau klausimas ar apsimoka dėti papildomą mulčią. Kad geriau augs, tai faktas. Tačiau mulčias irgi yra energija, vertybė, galbūt jį galima kur kitur panaudoti, o avietės ir taip duos pakankamai derliaus. Gal mulčią geriau investuoti kitur?

Autorius:  Lowrell [ Ket Lie 04, 2013 9:03 am ]
Pranešimo tema:  Re: Avietės

Pas mus gan nemažas aviečių plotas, priaugusios bet kaip tai pagalvojau, kad vietoj jų parišimo eilėmis, kad būtu patogiau rinkti, galima sudėti takelius pavyzdžiui iš rastelių (nes, kaip tik yra nuvirtusi eglė netoliese :) ), ar šakų stambesnių ar lentgalių kokių, kuriais būtu patogu vaikščioti, ir tuo pačiu tai bus negyva mediena miško sodui.

Autorius:  Vinga [ Ket Lie 04, 2013 10:44 am ]
Pranešimo tema:  Re: Avietės

Man asmeniškai skanesnės miškinės avietės, o aplinkui pilna jų galima pavalgyti, tuo pačiu ir pasivaikščioti (žinoma, kas turi sąlygas), todėl kyla klausimas ar tikrai jas reikia auginti. Bet jei auginčiau, tai prižiūrėčiau YPAČ minimaliai, t.y. jei pakliūtų mulčio po ranka šalia, tada uždėčiau, jei ne - reiškia ir nereikia. Žinoma, visai kas kita, kai planuojama parduoti, o ne savo poreikiams - va tada jau aktualus derlius.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Lie 04, 2013 12:12 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Avietės

Pas mus lietuviškos, miškinės avietės. O kadangi ir sklypas, ir aplinka panašūs į miško apsuptas aikšteles, tai ir avietės užauga tokio skonio kaip miške. Pačios pasisėjo. Galima ir nieko nedaryti, bet kartais pagalvoju, kad gal reikėtų didesnio patogesnio derliaus.

Jaučiu paliksiu šitas ramybėje, o pasisodinsiu kur nors "Žoltyj velikan". Mėgstamiausia mano veislė. Auga kaip remontantinė, bet turi gerą skonį. Tai bus ir pavalgyt, ir natūralių iki valios.

Autorius:  Lowrell [ Pen Lie 05, 2013 2:27 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Avietės

Aš iš vaikystės atsimenu kažkokias geltonas labai skanios būdavo avietės :) "Žolty gigant" yra RS medelyne pirkti čia turbūt tos pačios?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Lie 05, 2013 2:39 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Avietės

Taip, Žoltyj gigant. Ir būtinai iš RS medelyno. Nes kitur teko ragauti tą pačią veislę, tai neskani. O pas RS labai skani. Turbūt yra varietetai kažkokie.

Autorius:  Fleitutė [ Pir Kov 24, 2014 3:31 am ]
Pranešimo tema:  Avietės

Na, kai tos avietės suauga į tirštą mišką, neįmanoma prie jų prieit nei skint, nei mulčiuot, tai norisi bent kiek praretint, bent jau senus stiebus išlaužant. Juk taip uogos turėtų gauti daugiau šviesos ir augt didesnės? :)
Vis bandau atskirt, kur gamtiška, kur ne, dažnai paaiškėja, kad ir seneliai visai gamtiškai daug ką augino, o tėvai, kai ką iš jų perėmė, bet daug ką daro kaip "tradiciniai" daržininkai.
Žinau, kad reikia stengtis viską daryti kaip gamtoj, bet juk žmogus, kad ir gamtiškai, bando prisitaikyt prie savo poreikių, ir žolytę šienauja, nors gamtoj nešienaujama, tai įdomu, ar gamtinėj žemdirbystėj medžiai genimi, kad pernelyg tankios šakos neužstotų šviesos vaisiams? O nugenėjus - kaip ir galima būtų tom šakom medžius pamulčiuoti, tik nekrausi juk krūvos po medžiais, kažin kada susivalgys, reiktų kažkaip smulkint, bet kirvuku - labai jau daug darbo atrodo :)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Kov 24, 2014 10:02 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Cituoti:
Na, kai tos avietės suauga į tirštą mišką, neįmanoma prie jų prieit nei skint, nei mulčiuot, tai norisi bent kiek praretint, bent jau senus stiebus išlaužant. Juk taip uogos turėtų gauti daugiau šviesos ir augt didesnės?


Nebūtinai šviesoje uogos augs didesnės. Ne tik šviesa duoda derlingumą, bet ir maitinimas, drėgmė. Jei duosi šviesą, o nuo to sumažės dirvožemio drėgmė ir maisto medžiagų pradės trūkti, tai uogos kaip tik nebus didelės ir nebus jų daug. O nuo saulės dar ir iškepa kartais uogos, susitraukia. O miške, pavėsyje būna sultingos ir didelės, tik pasirodo savaitę ar dvi vėliau už augančias šviesoje. Taip pat dydis aviečių priklausys nuo apdulkinimo. Jei apdulkinta nedaug žiedų, tai visa šaknų energija bus atiduota išmaitinti nedidelį kiekį uogų, reiškia kiekviena uoga gaus daugiau energijos ir bus didesnė. Čia su visais augalais taip - jei mažiau obuolių, tai jie stambesni bus, jei nuskini braškių žiedus ir palieki tik porą, tai užaugs mažiau braškių, bet didesnių.

Tai niekas nesako, kad negalima išlaužyti senų stiebų ar susisodinti avietes eilėmis, lysvėmis, kad būtų patogu prieiti. Galite daryt. Bet iš gamtinės žemdirbystės pusės raginame daryti kuo natūraliau. Būtinai paskaičiuokite darbą, kurį įdedate į laužymą, pabandykite ir derlių paskaičiuoti. Aš kelis metus laužiau avietes, bet gautas rezultatas nenudžiugino. Kai kurios avietės net susilpnėjo! Taigi, nereikia manyti, kad duosi daugiau šviesos ir jau viskas susitvarkys. Kartais geriau nieko nedaryti ir darbo sutaupai ir derlius net didesnis kartais. Ir paskui galvoji - na kam aš tiek vargau. Va šiemet nieko nedariau ir vis tiek kasdien skyniau avietes, kad daugiau ir negalėjau suvalgyti. Tai kam dirbti, jei ir be darbo pasisotinau? Tradicinėje žemdirbystėje prigalvota labai daug ritualų, kurių iš tiesų nereikia daryti. O žmonės daro, vargsta ir tuščiai. Reikėtų daugiau stebėti gamtą, sekti savo gyvenimo būdą, žiūrėti ar esi sotus be papildomo darbo ir, jeigu taip, tai nedaryti tų bereikalingų veiksmų.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/