Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 7:08 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: Šeš Vas 09, 2013 9:54 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Miškinė sodininkystė

Paveikslėlis. R.Hartas.

Pirmą kartą išleista 1991 m. Roberto Harto knyga "Forest Gardening" susilaukė didžiulio dėmesio iš ūkininkaujančių skaitytojų. Autorius netikėtai mirė 2000 m., tačiau jo knyga jau tapo klasika ir sparčiai plinta ne tik žaliųjų, permakultūros atstovų, bet ir paprastų sodininkų gretose. Šiame straipsnyje siūlau šiek tiek iš arčiau susipažinti su R.Harto knygoje išdėstyta Miškine sodininkyste (Forest gardening). Susidomėjusiems rekomenduoju paskaityti visą knygą arba pažiūrėti vaizdajuostę. Jas galite gauti Kauno klube iš Juozo ir Oksanos.

Mažai darbo, mažai vietos, o derlius didelis

Knygos įžangoje R.Hartas rašo, jog Miškinė sodininkystė yra gerbiama už keletą dalykų. Pirma, ji yra sukurta pagal natūralaus miško principą, todėl pasiekia didžiausių aukštumų darbo ir erdvės ekonomijoje. R.Hartas gauna didesnį derliaus kiekį nei tradicine sodininkyste užsiimantys ūkininkai ir, svarbiausia, su mažesnėmis darbo jėgos, laiko ir ploto sąnaudomis. Plotą padeda sutaupyti augalų auginimas septyniais ardais. Vaisiai, daržovės, vaistažolės auga ne tik horizontaliai, bet ir vertikaliai: lianos lipa didesnių medžių kamienais, krūmai auga po aukštesniais medžiais, dar žemiau išsidėsto uogynai ir šakniagumbiai. Po ilgų metų praktikos R.Hartas gali patvirtinti, jog Miškinės sodininkystės principai tikrai veikia. Savo sode Anglijoje autorius gauna didžiausią įmanomą derlių įdėdamas mažiausiai pastangų. Antra, vaisiai ir daržovės, uogos ir vaistažolės užauga sveikos ir ekologiškos. Miško sodas suformuoja nepakartojamą kvapų atmosferą, kurioje ne tik šeimininkas jaučiasi gerai, bet ir sodo vaisiai prisigeria nuostabių eterinių kvapsnių.

R.Harto sodas Anglijoje

Paveikslėlis. Harto sodas.
Iš pirmo žvilgsnio tikrai gali susidaryti įspūdis, jog R.Hartas gyvena tiesiog miške ir ten bando sodininkauti. Tačiau, jei pažiūrėsime į pateiktą jo sodybos schemą, pastebėsime, jog Miško sodas autoriaus sklype užima tik du nedidelius žemės plotelius. Likęs plotas užpildytas įprastais sodybos elementais: daržu, poilsiaviete, dekoratyvinių medžių ir krūmų guotu, šiltnamiu, komposto vieta ir t.t.

Pats R.Hartas pasakojimą apie savo sodą pradeda būtent nuo Anti-Miško sodo. Anti-Miško sodas būtinai reikalingas, nes yra daržovės, kurioms augti ir normaliai vystytis reikia pastovių saulės spindulių. Miške to gauti neįmanoma, todėl viena svarbiausių Miškinės sodininkystės taisyklių - palikti atviro ploto šviesamėgiams augalams auginti.

Prie pat gyvenamojo pastato, t.y. ten, kur mes būname dažniausiai, o, dar geriau, tiesiai prie virtuvės lango įrengti daržą augalams, kuriuos dažnai naudojame. Tokiu būdu, svarbiausi vaisiai, daržovės ar prieskoniai bus po ranka ir nereikės toli nuo virtuvės eiti, kad nusiskinti šviežių produktų.

Miško sodo užimamas plotas neturi būti didelis, nes pusės hektaro visiškai pakanka išmaitinti dešimčiai žmonių.

Taip pat galime pastebėti, jog Miškinė sodininkystė neužsiima vien augalų auginimu. Miškinė sodininkystė apima daug kitų racionaliai žemės turtus naudojančių sričių: vandens energiją, saulės energiją, biodujų energiją, biokuro gamybą ir kt. Plačiau apie tai skaityti galima R.Harto knygoje, kur šiems dalykams nagrinėti skiriamos atskiros veikalo dalys.

Kas sudaro septynis ardus?

Trumpai pažvelkime, kas sudaro septynis Miško sodo ardus ir kaip juose išsidėsto augalai:

Skliautas (Canopy): viršutinis ardas. Jame auga aukščiausi vaisius auginantys medžiai;
Žemaūgių medžių sluoksnis (Low-tree layer): žemesnieji vaismedžiai ir riešutmedžiai bei bambukai;
Krūmų sluoksnis (Shrub layer): serbentai, agrastai ir raukšlėtalapis erškėtis;
Žolynų sluoksnis (Herbaceous layer): žolės ir daugiametės daržovės;
Žemę dengiantis sluoksnis (Ground-cover layer): šliaužiantys augalai, tokie kaip avietės, gervuogės, tekšės (rubus giminės);
Vertikalus sluoksnis (Vertical layer): lipantys uogynai, nasturtos, lipančios pupos, pupelės, vynuogės ir kitų rūšių vijokliai;
Šakniastiebių sluoksnis (Rhizosphere): požeminės daržovės, šakniagumbiai, šakniastiebiai, svogūnėliai ir kiti šakniniai augalai.
Miško sodas - gyva ekosistema

Miško sodas yra gyva, atsinaujinanti sistema. Ji yra amžina, nes pati atsinaujina; pati pasisėja, nes augalai daugiamečiai arba aktyviai barstantys sėklas; pati tręšiasi, nes nuo medžių nukrenta lapai, šakelės ir patręšia žemesnius augalus, o žemesnieji purena dirvą aukštesniųjų augalų požeminei medžiagų apykaitai; pati apsirūpina vandeniu, nes giliai leidžiantys šaknis medžiai pumpuoja vandenį į podirvį, tuo aprūpindami visą augalų sistemą; pati mulčiuojasi ir pati ginasi nuo piktžolių; pati apsidulkina, nes parenkami gausiai derantys ir lengvai apsidulkinantys medžiai; pati apsigina nuo kenkėjų, nes augalų įvairovė juos naikina ir sudaro palankias salygas gerajai sodo faunai veistis. Be to, ši sistema yra atspari epidemijoms ir marams, nes augalų ir kvapų gausa suformuoja įvairią aplinką, kurioje negali kilti ligos epidemijų mąstu ir numarinti iš karto didelę sodo dalį, kaip dažnai atsitinka, jei sodinama monokultūra.

Miško sodas - ateities sodas

Miškinė sodininkystė yra viena iš permakultūros sričių. Permakultūros principai ateityje privalės būti taikomi visuose civilizacijos žingsniuose. Kadangi vartotojiškoji visuomenė išsiurbė beveik visą naftą ir iškasė beveik visą anglį, išnaudojo paskutines naudingąsias iškasenas ir sudegino paskutines dujas, ateityje mums belieka tik viena išeitis - diegti permakultūrines arba kitaip - atsinaujinančias sistemas, kurios ne tik pačios išsilaiko, tačiau, laikui bėgant, sugrąžina jėgas ir resursus mūsų Žemei, ant kurios rankų mes gyvename.

Robert A de J Hart
Forest Gardening. Rediscovering Nature & Community in a Post-Industrial Age.
Bristol, Green Earth Books 2001

Laimis Žmuida


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Vas 27, 2013 3:50 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Forest gardening with Robert Hart (VIDEO)

Filmukas angliškai:
http://www.youtube.com/watch?v=829ykxQPfDI


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Bal 24, 2013 3:30 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Vas 19, 2013 5:26 pm
Pranešimai: 200
Miestas: Paežeriai, Radviliškio r.
Dabar R.Harto miško sodas yra apleistas, ir šiais laikais atrodo taip:

http://www.flickr.com/photos/naturewise ... 526642486/


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ant Sau 21, 2014 5:00 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Vas 19, 2013 5:26 pm
Pranešimai: 200
Miestas: Paežeriai, Radviliškio r.
Blogas apie miško sodą Škotijoje. Žmogus kuria jį daugiau nei 10 metų, dalinasi patirtimi. Yra augalų sąrašas kuriuos išbandė ir pasiteisino, jų aprašymai.

http://scottishforestgarden.wordpress.com/


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Sau 22, 2014 9:09 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Labai gerai. Retas atvejis yra miškinė sodininkystė, tai labai gerai, kad nors kiek informacijos atsiranda.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ket Geg 29, 2014 7:41 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Dar apie miško sodus angliškai:
http://www.permaculture.co.uk/news/2805 ... st-gardens


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ant Lap 04, 2014 8:30 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Vas 19, 2013 5:26 pm
Pranešimai: 200
Miestas: Paežeriai, Radviliškio r.
Geoff Lawton filmukas apie 40 metų miško sodą Šiaurės Amerikoje. Klimatas panašus, kaip čia

http://www.geofflawton.com/fe/62716-cold-climate-future.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ant Gru 22, 2015 12:16 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Gru 22, 2015 11:57 am
Pranešimai: 46
Miestas: Joniskis (Moletu raj.)
Sveiki,

Kadangi turiu ne viena desimti hektaru misko, be to nemaza dalis jo iki brandos dar augs bent 20-30 metu, kartas pagalvojau, ka galima butu misko zemeje pasodinti, kaip galima ja butu gamtines zedirbystes principais placiau naudoti. Teko sia tema diskutuoti ir su uzsienieciais. Manau didelis skirtumas tarp Lietuvos ir likusio pasaulio yra skirtinga istatymine baze - privatus miskas daugelyje uzsienio valstybiu yra tikraja to zodzio prasme privati nuosavybe, ir ten tikrai galima auginti (apsitveriant, jeigu reikia) ka tik nori, ir nepergyventi, kad ateis kas nori ir tavo derliu nusirinks, kai tuo tarpu LT misko savininkas yra kaip ir savininkas su pilnu atsakomybes rinkiniu, bet tuo paciu miskas yra viesa vieta. Gali vaikscioti visi, ir ne tik geros valios zmones. Gal ir imanoma kazkokia isimties tvarka isiteisinti miske versla bei apriboti zmoniu lankymasi, bet apie tai nesu girdejes (nors zmones gi augina danielius ir kt. zverelius apsitvere). Jeigu kas zinote daugiau sia tema, pasidalinkite.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Gru 23, 2015 10:25 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Danieliai kiek mačiau auginami ne aptvertame miške, o aptvertoje pievoje, t.y. žemės ūkio paskirties žemėje.

Dėl teisinės bazės tai nieko nežinau, čia reikia teisininkų klausti. O dėl gamtinės žemdirbystės, tai... reikia pagalvoti. Miško dar niekas nesirengė padaryti gamtiškesniu. Visi čia daržiukais užsiima, sodais, dar gyvūnais, grybais, o štai apie mišką kaip gamtinės žemdirbystės dalį taip ir netenka pagalvoti.

Pagalvokim.

Dabartiniai miškai auginami monokultūromis, kad mediena būtų tiesi. Taip pat iškertami menkaverčiai krūmai ir medžiai, kad netrukdytų tiems medieniniams medžiams. Taip pat miškas kertamas medienai vos užaugus. Medžiai gali daug ilgiau gyventi, bet kertami kai tik pasiekia brandą, kad mediena, gink Die, neprapultų nuo kokių ligų ar puvimų. Miškai pagrinde yra sodinami, rečiau leidžiama pasisėti patiems.

Tai štai kas daroma dirbtinio miške. Dirbtinio, reiškia nenatūralaus, t.y. negamtinio. Gamtiškai reikėtų daryti atvirkščiai - leisti pasisėti. Pasisėti įvairovei, ne monokultūrai. Nekirsti menkaverčių krūmų. Ir nekirsti tik užaugusio medžio, leisti jam pagyventi ilgiau. Tai štai tada būtų gamtiškiau. Geriausia nieko nedaryti. Gamta viską padarys pati. Medžiai užaugs stori, kreivi. Bus kaip Beloveže.

Bet kaip suprantu jums netiks toks atsakymas. Ir tai irgi suprantama. Daržininkai juk nepalieka visko gamtos valiai, sodininkai irgi neapsileidžia džiunglėmis, išlaiko kultūrinę tvarką, gyvulių irgi nelaikom miške laisvai, tad kodėl miškus turėtume palikti gamtai? Ne. Reikia ūkininkauti.

Tai va, jei imsim gamtinio ūkininkavimo sritį, tada galima kištis į gamtą, bet ne per daug. Pavyzdžiui, vietoje visiško nesikišimo, galima tiesiog miškus praturtinti bioįvairove. Uogakrūmiais, vaismedžiais. Ir medieniniais medžiais įvairesniais. Jie gal bus kreivesni, bet jiems ir kitokią paskirtį sugalvoti - ne lentoms, ne malkoms, o specialiai baldams, įrankiams ir pan. Propaguoti nestandartinės medienos gaminius. Užsienyje mačiau filmukus, kad augina ir grybus ant medienos. Bet kaip sakot, Lietuvoje, bet kas gali ateiti ir tuos grybus susirinkti. Bet štai jei prisodinti uogakrūmių, obelų, kriaušių, slyvų, vynuogių, tai gal žmonės neis jų rinkti, nes tai labai neįprasta. Obuolių juk apleistuose soduose gali prisirinkti ir neisi į mišką to daryti. Arba galima auginti miškines obelis, rinkti tuos rūgščius obuoliukus ir daryti sultis, tiekti į užsienį.

Jei sugalvosit, kaip apsitverti, tai galima tada daug veiklų ir kultūrinio miško sugamtinimo variacijų prigalvoti. Kita vertus, galit sodinti neaptvėrus. Nu kiek ten jie išvogs? Liks visiems. :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ket Gru 24, 2015 6:08 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Gru 22, 2015 11:57 am
Pranešimai: 46
Miestas: Joniskis (Moletu raj.)
Na, pagal LT misku istatyma, miske leidziama ganiava (isskyrus jaunuolynus), tai galima butu ozkas paleisti ir pan, bet vel gi yra pavojus, kad koks svetimas blogas zmogus nusivess. Nebent yra galimybe skirti laiko ir jas priziureti.

Del serbentu, saltalankiu ir pan. tikrai galima, taciau reikia, kad retas miskas butu, patektu daugiau saules, taip pat pagal taisykles gal reiketu misko projekte ta suderinti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ket Gru 24, 2015 8:59 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Kauno marių regioninio parko direkcija buvo į Kauno marių salą paleidusi ožkas, kad jos ten ganytųsi ir nugriaužtų krūmus. Ožkas pavogė. :)

Dėl auginimo, tai jums reikėtų apsispręsti ko jūs norite. Jei norite, tarkim, pinigų, tada reikia galvoti kokį nors planą kaip čia užaugint kreivos paklausios medienos ar vaisių, uogų, riešutų pakankamą kiekį. Jei norit tik praturtinti mišką, tada tiesiog galima pagalvoti kokie medeliai ir krūmeliai tiktų pagal dirvožemį ir apšviestumą. Jei norit iš idėjos padėt miškui, tada ko gero geriausia nieko nedaryti. Trumpai tariant galima būtų pamąstyti šia linkme, jei nusakytumėt savo pradines sąlygas. Kokį plotą turit ir kokiu tikslu ten norite daryti kitaip nei paprasti miškininkai daro. Žinodami tikslą žinosim į kurią pusę mąstyt.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 8 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007