Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Kaip įsirengti medelyną?
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=14&t=597
Puslapis 11

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Rgp 24, 2014 7:40 am ]
Pranešimo tema:  Kaip įsirengti medelyną?

Daug žmonių klausia kaip ir kada sėti medžių ir krūmų sėklas. Visus siunčiu į pfaf.org duombazę. Ten suvedi lotynišką augalo pavadinimą ir tau angliškai parašo kaip ir kada jį dauginti. Tema apie krūmų ir medžių sėjimą iš sėklų čia:
viewtopic.php?f=14&t=122

Na, o šioje temoje bandysiu paaiškinti kaip paprastai įsirengti medelynėlį.

Gamta augalus sėja įvairiai. Vienus sėja kai tik jie prinoksta. Kitas sėklas palaiko ant šakų iki pavasario ir tada numeta. Vienos išdygsta pirmą pavasarį, kitos - po dvejų metų, po trejų metų, po ketverių metų. Taip reikėtų sėti ir mums. Prinoko vyšnia - kauliuką pasėjome. Prinoko abrikosas - pasėjome. Tačiau, gamta mėto tūkstančius, milijonus sėklų į kur papuola ir tik maža dalis jų sėkmingai išdygsta. Galime ir mes taip daryti - rinkti didžiulius kiekius sėklų ir tiesiog jas išbarstyti po pievą, sodą, mišką ir pamiškę. Tačiau žmogus nori šiek tiek kontroliuoti šį procesą. Pirma, ne visada turime milijonus sėklų ir negalime sau leisti išmėtyti jų bet kur. Todėl sėklas taupome, sėjame jas į vietą ir prižiūrime. Antra, dažniausiai sėjame nevietines kultūras, kurios pas mus gamtoje be žmogaus pagalbos neišgyvena. Todėl vėlgi turime prižiūrėti. Jei išmėtysime bet kur - sunku bus prižiūrėti. Trečia, nenorime iš sėklos gauti bet ko, todėl atsirenkam keletą geriausių, skaniausius vaisius vedančių sėklų ir sėjam tik jas. Taigi, dėl šių priežasčių gamtinį procesą šiek tiek standartizuojam, kad būtų patogiau.

Pirmas variantas kaip įsirengti medelyną.

Iki užšalimo kaupiame visas sėklas namuose. Prieš pat užšalimą pasėjame visas sėklas į vieną lysvę. Tas sėklas, kurių dar neturime, kurios dar kabo ant šakų - papildomai sėjame pavasarį.

Antras variantas.

Daug uoginių kultūrų spėja prinokti iki rugpjūčio. O kadangi daugelį kultūrų kopijuojant gamtą geriau sėti kai tik sėklos subręsta, tai galime liepos pabaigoje ar rugpjūčio pradžioje pasidaryti vieną sėjimo bangą, o prieš užšąlant kitą.

Vasarą renkame sėklas ir rugpjūtį standartizuotai visas kartu pasėjame į lysvę: abrikosus, vyšnias, krykles, trešnes, persikus, ankstyvas slyvas, žilakrūmius ir visa kita kas spėjo prinokti iki šio laiko.

Visas kitas sėklas renkame iki užšalimo ir sėjame prieš pat užšalimą: obelis, vėlyvas slyvas, kriaušes, svarainius, riešutus, cidonijas, sedulas, šliandras, šaltalankius ir kitus.

Sėjame tokiomis dviem bangomis, kad būtų panašiau į gamtą, nes ji sėja vienus anksčiau kitus vėliau. Tik negalim kasdien po kultūrą sėti, nes nepatogu įdirbti žemę, todėl kaupiam ir sėjam grupę sėklų kai susikaupia. Kitas privalumas - nereikia sandėliuoti sėklų. Pasėjai ir ramu. Trečias privalumas, pasėjus laiku kai kurios sėklos ilgiau pabuvę žemėje geriau sudygs. Kai kurios pasėtos ne laiku išdygs ne pirmais metais, o po dviejų metų. Minusas ankstyvo sėjimo - reikės truputį daugiau paravėti, nes rugpjūtį nors ir mažai, bet auga piktžolės. Sėjant vien prieš užšalimą įdirbus žemę piktžolės jau nebeišlenda ir pavasarį pradedi nuo tuščios nepiktžolėtos dirvos.

Kai kurioms kultūroms darome išimtis. Pavyzdžiui, medlievų sėkloms reikia arba 18 mėnesių stratifikacijos (šaldymo) arba praeiti pro paukščio organizmą. Todėl medlievų sėklas arba sušeriam paukščiams ir šūdukus pasėjam, arba sumaišome sėklas su šviežiais šūdukais, palaikom keletą dienų ir pasėjam.

Kita išimtis su smulkiomis ankstyvomis sėklomis, kurios sudygsta vasarą ir nespėja pas mus subrandinti medienos ir žiemą nušals. Tokias sėklas sėjame kai tik jos prinoksta į vazonėlius ir išdygusius augaliukus išlaikome per žiemą namuose, o pavasarį po šalnų persodinam į lauką. Pradėjusios augti nuo pavasario, šios kultūros jau spės subrandinti medieną ir išžiemoti. Taip auginamos tokios smulkiasėklės kultūros kaip sausmedžiai, šilkmedžiai ar šilauogės. Kita variantas šioms smulkiasėklėms - išlaikyti sėklas iki užšalimo arba iki pavasario ir tada jas pasėti į lauką į lysvę. Svarbu, kad jos neišdygtų prieš žiemą. Tada jos nespėja subrandinti medienos ir nušala. O jei išdigs pavasarį, tai spės ir galės peržiemoti.

Tai štai standartizuotai aptarėm beveik visas kultūras. Jei dar kokią praleidau, tai priminkit, įkišim ją į vietą.

Kai kuriuos krūmus ir medelius galima dauginti žaliaisiais auginiais, t.y. nupjovus vasarą žalią dar nesumedėjusį ūglį ir jį įkišus į žemę. Tema apie dauginimą žaliaisiais auginiais čia:
viewtopic.php?f=14&t=89

O kai kuriuos galima dauginti jau sumedėjusiais auginiais, t.y. jau nebežaliais. Nupjauni sumedėjusią šakelę ir įsmeigi į žemę.

Dar šie dauginimo būdai vadinami dauginimu gyvašakėmis. Daugiau skaityti čia:
http://dendro.lt/index.php/dendro/article/view/56/45

Paskutinis būdas dauginti - dauginimas atžalomis. Prilenki šakelę iki žemės ir ją užkasi. Ji per metus laiko išleidžia šaknis ir gali atskirti nuo motininio augalo ir pasodinti atžalą kitur. Garantuotas būdas, bet atžalų gali pasidaryti nedaug - tris, šešis nuo krūmo, o gyvašakių gali ir šimtą nuo vieno krūmo padaryti.

Autorius:  zoot [ Sek Rgp 24, 2014 8:04 am ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip įsirengti medelyną?

Pas mane jau įrengtas. Yra miškinės obelaitės,laukinės,iš sėkos priauginta kriaušaičių mangaradkių,slyvų mižnių iš kauliuko,kaukazo slyvaičių ,pukuotukių,. :D

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/