Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 12:25 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: Pir Bal 22, 2013 7:20 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Lietuvoje yra apie 2000 augalų rūšių. Iš jų valgomų yra, tarkime, 40. Taigi iš visų augalų tik pora procentų valgomų. Miške valgomų augalų irgi yra nedaug. O štai tradiciniame sode valgomi būna visi augalai. Kaip manote kiek procentų valgomų augalų turėtų būti miško sode?

Apsibrėžkime kas yra valgomas augalas. Valgomas augalas, tai toks, kurio gali rimtai pavalgyti. Mėlynė, avietė, obuolys, garšva, dilgėlė, varnalėša yra tokie augalai. O štai pušis, beržas, alksnis – nevalgomi. Nors pušies valgomos ir sėklos, ir spyglius galima vartoti maistui, ir brazdą vartodavo badmečiu, tačiau šių dalykų rimtai nepavalgysi, todėl nelaikykim to valgomu. Kitas dalykas, pušis, beržas yra netiesiogiai valgomi, t.y. ant jų auga grybai. Todėl reikėtų ir juos sodinti miško sode, nors jie ir netiesiogiai valgomi. Nelaikykim valgomais ir vaistažolių arba augalų iš kurių galime pasigaminti arbatos. Nes jei pasigilintume, tai arbatos galim išsivirti iš visų visų augalų. Ir kiekvienas ką nors gydo. Taip pat valgomais nelaikykime prieskoninių augalų. Pavyzdžiui, čiužutės sėklos labai skanios, primena česnakus ir naudojamos kaip prieskonis. Bet jos sėklų rimtai nepavalgysi. Tik šiek tiek, kaip prieskonio.

Jau rašiau, sode būna visi valgomi augalai. Gamtinėje žemdirbystėje pridedam dar pagalbinių kultūrų – gėlių, kad žydėtų ir viliotų naudingus vabzdžius, azotą fiksuojančių augalų, šešėlį sudarančių augalų ir kt. Kiek jų turėtume pridėti? Jei norime būti panašūs į gamtą, tai galbūt reikėtų hektare devyniasdešimt arų pasodinti nevalgomų augalų ir tik vieną arą valgomų? Kodėl taip daro gamta? Gal todėl, kad tik taip susikuria ekosistema?

Pasaulyje yra įvairių miško sodų. Vienur vien tik valgomos kultūros auginamos, kitur kažkoks procentas nevalgomų. Tačiau dar neteko girdėti apie tokį, kuris prilygtų miškui savo nevalgomų augalų skaičiumi.

Žinoma, miškas miškui nelygu. Dabar pas mus visi miškai sodinti, priedo „menkaverčiai“ augalai šalinami. Auginama dėl medienos, o ne dėl pavalgymo, todėl pas mus miškuose mažiau ką valgyti. Mačiau miškus Rusijoje kalvotose vietovėse kur sunku privažiuoti technikai ir kur ilgą laiką miškai buvo natūralūs ir tik dabar pradėti kirsti. Ten valgomų augalų skaičius žymiai didesnis. Jei pažiūrėtume sunkiai prieinamas vietas Lietuvoje – šlaitus – tai irgi pamatytume, kad valgomų augalų įvairovė ten didesnė, nei medienai auginamame miške. Tačiau vis tiek apie devyniasdešimt procentų augalų ten bus nevalgomi.

Kaip darysite savo miško sode?


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Bal 24, 2013 8:48 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Vas 19, 2013 5:26 pm
Pranešimai: 200
Miestas: Paežeriai, Radviliškio r.
Kuriant miško sodą labai svarbus vėjo barjeras, tai ten ir galėtu būti išsidėsčiusi didžioji dalis nevalgomų augalų (po jais grybai), o pačiame viduryje pagrinde valgomi tačiau vis įterpiant kokį baltalksnį ar juodalksnį o jam paaugus galima būtų ji nukirsti malkom, kad netamsintų. Kad ataugtu jis turėtų numesti dalį šaknų ir taip praturtintu dirvožemį azotu . Toliau iš nevalgomų neturėtų trūkti dobilų, liucernų dėl azoto fiksavimo, karaganos dėl azoto fiksavimo ir žiedų, šeivamedžių dėl gausių žiedų. Kas dar galėtų būti iš nevalgomų, bet naudingų miško sodui?
Iš valgomų labai naudingas manau miško sode būtu meškinis česnakas, tačiau sako, kad iš pirktinių sėklų jo išauginti neišeis tai reikėtų rinkti šviežias. Augalas naudingas kadangi maistinis ir gali augti šešėlyje drėgnoje vietoje. Nors pats neesu ragavęs :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Bal 24, 2013 1:46 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Su juodalksniu tai problema ta, kad jis labai mėgsta drėgmę, o sodas labai nemėgsta drėgmės. Todėl kartu sodinti neišeina. Tačiau čia ne problema. Juodalksniui ar kitam azotą fiksuojančiam augalui nebūtina liestis su vaisiniu augalu. Azotą fiksuojantys augalai fiksuoja jį į ekosistemą. O kai jau sufiksavo, tada ekosistema pasiskirsto kur jai reikia. Taigi juodalksnius galima sodinti žemumoje, šlapumoje, o už dešimt-trisdešimt-penkiasdešimt metrų sodą. Kai juodalksniai sufiksuos azotą, jie numes lapus, šakeles. Ir azotas pateks į ekosistemą. Į bakterijų, gyvūnų ir augalų kūnus. Tie augalai ir gyviai vėl mirs ir jų organika jau atsiras toliau nuo juodalksnių ir arčiau prie sodo. Aišku geriausia, kad juodalksnio lapai iš karto patektų ant sodo, bet jei taip neišeina, tai nereikia persistengti. Na, neauga pas mus azotą fiksuojantys medžiai, na ir nereikia. Užtat pas mus daug labai azotą fiksuojančių žolių. Bet vėlgi jos labiau auga skurdžiose dirvose, būtent ten kur reikia kaupti azotą, o daug azoto turinčiose dirvose ir prasčiau fiksuoja azotą tie patys pupiniai. Na, jei yra azoto, tai kam fiksuoti? Turbūt tokia logika pas pupinius.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Bal 24, 2013 1:52 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Gera idėja dėl vėjo barjero. Ten tikrai galima susodinti nevalgomus augalus. Ir dar tankiai juos susodinti, kad būtų paskui ir geros medienos lentoms, drožybai ir paskui malkoms. Aplinkui sodą galima susodinti, tik tokiu atstumu, kad netamsiotų. O ten kur sodas, tai tik šiek tiek pamaišyti valgomus su nevalgomais.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 8 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007