Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Prieskonių darželis
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=16&t=104
Puslapis 11

Autorius:  Sigita [ Šeš Bal 27, 2013 6:21 pm ]
Pranešimo tema:  Prieskonių darželis

Šiemet sugalvojau vietoj smėlio dežės įsirengti prieskonių darželį. Dirva - smėlis (smėlio dežė prieš 8 metus buvo pastatyta tiesiog ant pievos). Kaip trumpiausiu ir lengviausiu būdu jau šią vasarą galėčiau džiaugtis prieskoniais (bazilikas, petražolė, dašis, čiobrelis, mėta ir pan.) :) šalia namų turiu didžiausią krūvą pernykščių lapų (ažuolo), spyglių ir žolės krūvą. Kompostu ja nepavadinčiau, nes lapai iki galo neperpuvę.. Būčiau dėkinga už patarimą.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Bal 27, 2013 6:45 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip įsirengti daržą nuo nulio (strategijos)

Sakykit, kiek centimetrų smėlio ir kokia žemė po smėliu (juodžemis, priemolis, priesmėlis)?

Autorius:  Sigita [ Šeš Bal 27, 2013 8:16 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip įsirengti daržą nuo nulio (strategijos)

Na, smėlio gal kokie 5 cm belikę. Po juo matosi juodžemis (prieš 8 metus buvo užvežtas žolei užsėti). Jo taip pat apie 5cm, po to vėl smėlis.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Bal 27, 2013 11:07 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip įsirengti daržą nuo nulio (strategijos)

Cituoti:
Na, smėlio gal kokie 5 cm belikę. Po juo matosi juodžemis (prieš 8 metus buvo užvežtas žolei užsėti). Jo taip pat apie 5cm, po to vėl smėlis.


Tai viskas gerai. Tereikia auginti. Sėsite sėklomis ar sodinsite sodinukais? Sodinukais lengviau. O jei turit patirties, tada galima ir sėklomis. Smėlis labai tinka prieskoniniams augalams, ypač šilumamėgiams - dašiui, bazilikui. Tačiau kita smėlio pusė, kad jis greitai išdžiūna. Todėl sudygusios sėklos gali mirti, jei laiku nepalaistysit. Tad reikia atidumo, kruopštumo. O šiaip visi išvardinti gali augti ir smėlyje. Mėtos tik labiau drėgmę mėgsta, bet jos nereiklios, augs ir smėlyje.

Būtų gerai, jei ta jūsų spyglių, lapų ir žolės krūva būtų sausa. Tada ją galima tarp rankų sutrinti ir gaunasi labai smulkus mulčius. Tai va tokį mulčių užberti ant smėlio milimetro ar trijų milimetrų sluoksniu. Taip paprastai auga prieskoniai. Čiobrelio, pavyzdžiui, laukinio pažiūrėkit augimvietes. Grynas smėlis, o ant viršaus plonytis sluoksnis organikos.

Drėgmės trūkumas smėlyje verčia augalus ieškoti vandens. Jų šaknys negali vienos taip efektyviai rasti vandens kaip su savo pagalbininkais grybais. Grybeliai gyvenantys šaknyse ir ant šaknų padidina šaknų siurbiamąjį plotą net iki dešimt kartų. Kuo sausiau, tuo daugiau grybų užsiaugins augalas, kad gauti vandens. O kuo daugiau grybų, tuo daugiau veikliųjų medžiagų augale - aromato, skonio (nes augalas pats nesugeba gaminti šių medžiagų, jas gamina tik grybai ir bakterijos), o būtent to ir tikimės iš prieskoninių augalų, ane? Todėl reikėtų kiek įmanoma nelaistyti. Laistyti tik jei tikrai reikia. Ir ne kibirą užpilant ant karto, nes visus fermentus ir bakterijas nuplausit, o ištyko, mažais lašeliais. Bazilikui tai išvis gerai dar ir šiltas vanduo būtų, nes šaltas vanduo gali atvėsinti dirvą. Nors jei mažais kiekiais pilsit, tai spės vanduo sušilti. Juodžemis esantis po apačia dar truputį drėgmę laikys. Dar galima pridėti akmenų vietomis. Jie dar labiau šildys gruntą, bet kartu ant akmens kondensuosis drėgmė. Labai mažai, bet užtat pastoviai.

Augalus, kuriems nereikia daug drėgmės - dašį, čiobrelį - sodinkite vienoje smėlio dėžės pusėje, o mėtą ir petražolę - kitoje. Tuos sausamėgius dar galima pakelti aukščiau su akmenimis ir smėliu. Bus jiems dar šilčiau ir sausiau, o tuos žemiau esančius galima dažniau laistyti.

Autorius:  Sigita [ Sek Bal 28, 2013 8:46 am ]
Pranešimo tema:  Re: Prieskonių darželis

Labai ačiū už tokį išsamų atsakymą. Galvojau sėklas tiesiai į dirvą sėti, bet neturiu tiek patirties. Gal vis tik geriau namuose pasiauginti. Bet ar ne per vėlu sėti? Ir dar vienas klausimas: tas smėlis labai jau sutrombuotas atrodo, ar prieš sodinant nereiktų jo nors su kauptuku papupernti?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Bal 28, 2013 2:52 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Prieskonių darželis

Sėti ne per vėlu. Pažiūrėkite ant pakelio būna parašyta. Arba jei sėklas gavot be pakelio, tada pagooglinkit norimą augalą ir rasite kada reikia sėti.

Taip, smėlį galit papurenti. Bet galit ir nepurenti. Dabar smėlis, greičiausiai, susiplūkė nuo lietaus. Jei supurensit ir paliksit, tai vėl susiplūks. O struktūrą dirvos ir purumą duos augalų šaknys, kuriuos pasodinsite ir mulčias, kurį uždėsite. Po mulčiu jau veisis gyvybė, kuri purens smėlį nuolatos, darys kanalėlius, paliks savo ekskrementus ir smėlis purės.

Autorius:  Lora [ Ket Geg 16, 2013 8:27 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Prieskonių darželis

Pernai prieskonius auginau mulciuotoje lysveje. Buvo nelabai patogu, arba nemoku. Sakykit, kaip jus auginat prieskonius, ar mulciuojat?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Geg 16, 2013 11:42 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Prieskonių darželis

Konkrečiai mes prieskonių neauginam, nes nevartojam. Gamtinis maistas toks skanus, kad nereikia prieskonių. O jei tenka kur išvažiuoti kur nėra savo maisto, tada reikia dėti prieskonius. Bet tokiu atveju ne tik maistą nusiperki, bet ir prieskonius.

Tiesa, auginam, gelsvę ir peletrūną. Bet jie įkišti į salierinę pievą ir patys auga tarp kitų aukštų augalų kaip savo vietoje be jokio mulčio. Dar auginam visokias ten levandas, yzopus, rozmarinus, šalavijus, mėtas ir panašius augalus. Bet jie tik šiaip, dėl bendros tvarkos. Mulčiuoti. O kas ten nepatogaus? Aprauni kartais žoles ir tiek. Kaip tik kai mulčiuota, tai nereikia laistyt, piktžolių mažiau, o jei nusiskini, tai švarų, nežemėtą.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/