Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 9:55 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 18 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Topinambai
StandartinėParašytas: Pir Vas 25, 2013 4:23 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Vas 17, 2013 9:35 pm
Pranešimai: 563
Miestas: Širvintų raj.
Laimis Žmuida rašė:
Ant sauso molio sunku turėtų būti topinambams. Kokio aukščio stiebai? Pabandyk juos pasodinti prie prūdo. Ne visai į tą vietą kur vanduo stovi, bet netoliese, kad vanduo 20 cm po žeme būtų ar panašiai. Pamatysi, kad geriau augs, jie drėgmę mėgsta.

O, kad didesni būtų, tai reikia kiekvienais metais juos iškasti ir iš naujo pasodinti. Nes jei palieki dirvoje, tai kitais metais gumbai susmulkėja, nepatogu nei kasti, nei plauti. Pas mane gumbas tarkim apie penkis centimetrus ant dešimt centimetrų. Tokį paimi, tai jau yra ką pavalgyt.

Pavasarį viską ko nesuvalgėm ir neišdalinom nukasu ir pasodinu trim eilėm kas septyniasdešimt centimetrų maždaug. Tada gumbai didesni. Anksčiau sodindavau tankiau, tai gumbai būdavo mažesni. Dar priedo prieš sodindamas gumbus supjaustau, kad viename gumbe nebūtų tiek daug akučių.


Rausvieji topinambai ir geriausiom sąlygom yra smulkesni. Kitaip tariant rezultatas priklauso ir nuo topinambo veislės.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržovės pievoje
StandartinėParašytas: Pir Vas 25, 2013 4:24 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Norėčiau pabandyti auginti rausvuosius. Ar galima iš jūsų gaut sėklos?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržovės pievoje
StandartinėParašytas: Ant Vas 26, 2013 12:51 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Vas 17, 2013 9:35 pm
Pranešimai: 563
Miestas: Širvintų raj.
Taip, pavasarį galima bus pakast.
Jie geri tuo, kad lengva valyti, nes nesišakoja. Bet yra smulkesni ir krūme mažiau jų priauga. Žmonės juos vadina laukiniais arba šernų bulvėm.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržovės pievoje
StandartinėParašytas: Ket Vas 28, 2013 6:43 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Vas 25, 2013 12:07 pm
Pranešimai: 1
Topinambų pjaustyt nereikia. Nežiūrint kiek yra akučių , išauga tik vienas stiebas iš vieno gumbo. Iš kitų akučių vystosi stolonai , taigi - kuo daugiau akučių - tuo didesnis derlius iš vieno krūmo.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržovės pievoje
StandartinėParašytas: Pen Kov 01, 2013 1:48 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Jei maži gumbiukai, t.y. trijų-penkių centimetrų diametro, tai tada išauga tik vienas stiebas iš vieno gumbo. O pas mus va padėti dideli gumbai, mes juos valgymui laikom, tai iš vieno gumbo jau penki pumpurai lenda, iš kito - du. Galbūt dar priklauso ir nuo veislės, nežinau, bet, kad iš vieno gumbo gali išaugti daugiau nei vienas stiebas, tai faktas.

Skaičiau internete tyrimų rezultatus, tai rašo, kad didesniais nei 50 gr gumbais neapsimoka sodinti, nes derlius nebūna didesnis.

Dar derliaus dydis priklausys ne tik nuo to, kiek šakniagumbių užmegs topinambas, bet ir nuo to, kokio dydžio bus tie gumbai. Jei duodi daug erdvės, t.y. sodini kas 30-40 cm ir eilės kas 60-70 cm, tai gumbai bus dideli, o jei sodini tankiau, tai gumbiukų daug, bet jie smulkūs ir, na, aš tyrimų nedariau, bet iš akies pasvėrus man rodos, kad tankus susodinimas duoda mažesnį derlių.

Man rodos, kad jei iš vieno gumbo išaugs penki stiebai, tai jie vienas su kitu konkuruos ir gausis toks pats tankaus susodinimo efektas, t.y. gumbiukai susmulkės. Nes augalui reikės toli nutiesti savo šakneles, kad jų gale užmegzti bulbikes.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržovės pievoje
StandartinėParašytas: Tre Bal 17, 2013 9:28 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Vas 18, 2013 1:52 pm
Pranešimai: 3
pernai pasodinau topinambus į pievą - tiesiai į velėną (dirva - smėlis) - tai nemulčiavus beveik neužaugo - manau- žolės užgožė. vasaros vidury apmulčiavau- tada šovė į viršų- rezultate išaugo vos ne dviejų metrų.
sodinau mažais (dviejų trijų cm skersmens gumbeliais) - augo po vieną stiebą, prikasiau iš penkių pasodintų topinambų (sodinant visi tilpo į saują) apie kibirą gumbų - manaau tai jau gerai .

tiesa - pavasariniame kasime pastbėjau kad dalį gumbų sugraužė pelės - ateity padarysiu kompostinę (kompostuojančiam tubzikui) šalia daržo, užveisiu žalčių (to gėrio yra pas mane) ir tegu ji su pelėm "draugauja"

beje - sodinau taip - įbesdavau kastuvą keturiasdešimt penkių laipsnių kampu , palenkdavau truputį kad atsirastų plyšys, įmesdavau gumbuką ir ištraukdavau kastuvą bei užspausdavau su koja - t y dirvos beveik nepažesdavau.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržovės pievoje
StandartinėParašytas: Šeš Lie 13, 2013 10:05 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Vas 17, 2013 9:35 pm
Pranešimai: 563
Miestas: Širvintų raj.
Laimis Žmuida rašė:
Labai ačiū už pasidalinimą. Labai vertingas.

Pomidorai stovėjo porą savaičių, nes reikėjo prigyti, o paskui kai atsigavo, tai pradėjo augti. Pupoms, pupelėms, tai reiškia trūko drėgmės ar šilumos, nes tos, kurios brinkintos tai sudygo. Velėna sunkiai įšyla. Nuoga žemė tai staigiai. Topinambus reikėjo prižiūrėti kol mažiukai. Jie išlenda tokie kartu su žolėm ir pirmą kartą reik padėt. Aš tai sodinu trim eilėm. Tarpueiliai kas trisdešimt centimetrų, o tarp gumbų - septyniasdešimt. Maždaug, iš akies. Ir kai pradeda augti žolė ir jie, tai šonus apšienauju. Iššonų gavę šviesos jie paskui pralenkia žoles, o jei neprašienauju, tai ir pasimeta žolėse. Bet kitais metais jau jie stipresni ir to nebereikia daryt.

Be to, mūsų kaimynai irgi vėlokai pasodino ir prapuldė žolėse, nes neprašienavo kaip aš aplinkui. Tai ir neužaugo. Bet kitais metais išdygo kaip iš niekur ir auga dabar patys staabiliai, nieko daryt nereikia. Tai tik vienus metus prateriojo ir tiek. Dar vieną kartą buvau po šienu pasodinęs topinambą. Galvojau gal nereikės kasti, susirinksiu kaip bulves. Bet po šienu jis neaugo. Galvojau numirė. O jis pasirodo įlindo įžemę ir pratūnojo metus laiko, o po metų sudygo ir pro mulčią, pro viską.

Šiemet pasodinau raudonų topinambų. Tai irgi būtų paskendę žolėse ir būčiau neradęs. Bet stebėjau. Du daigeliai tik buvo, bet aš vietą žinojau ir apšienavau. Ir paskui pasirodė kiti dešimt gal daigelių. Ir dabar iš pietų apšienauti auga. Bet jei būčiau neatvėręs jiems šviesos, tai manau būtų kaip su jūsų topinambais. Bet, greičiausiai, jie išgyventų ir ataugtų kitais metais stipresni.


Mums irgi su topinamabais taip pat atsitiko: velėnoje įsparausti topinambai pradėjo vešėti antrais metais.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Topinambai
StandartinėParašytas: Ant Spa 14, 2014 3:29 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Tre Kov 27, 2013 10:36 pm
Pranešimai: 197
Gal kas vokiškai mokantis pakomentuos
https://www.youtube.com/watch?v=m7vBCkRgIkk


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Topinambai
StandartinėParašytas: Šeš Geg 02, 2015 11:04 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bal 02, 2013 2:41 pm
Pranešimai: 209
Bavarijoje žmogus augina trijų rūšių topinambus. Ankstyvus (žydi rugpjūtį), vidutinio ankstyvumo (ž.rugsėjį) ir vėlyvus (ž.spalį).
Gumbų dydis priklauso nuo žemės, kuo ji lengvesnė, tuo gumbai didesni, bet patys savaime didžiausi yra tie vėlyvieji, tik jie nespėja sužydėti, nes užeina šalnos dažniausiai.
Ankstyvieji yra 2 m, kiti 3 m aukščio.

Kažkodėl maniau, kad jei nėra žiedų, tai nebus ir derliaus (kažkur, gal čia skaičiau, kad juos taip ir išnaikina, nuskabydami žiedus).


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Topinambai
StandartinėParašytas: Sek Geg 03, 2015 7:28 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Pas mane topinambai pusė lysvės (pietinės) nežydėjo, o kita pusė lysvės (šiaurinės) žydėjo. Tai aš spėju, kad čia priklauso nuo apšvietimo ar kitų augimo sąlygų. Dera ir tie, kurie žydi ir tie, kurie nežydi.

Loretossodai rašė, kad nuskynė žiedus ir topinambai išnyko, bet kad dar kam nors taip būtų pavykę padaryti, tai negirdėjau.

Jei kas turit tų didesnių gumbų, tai aš paimčiau. :) Nes kuo didesni gumbai tuo mažiau vargo apdorojant juos.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Topinambai
StandartinėParašytas: Sek Geg 03, 2015 9:58 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bal 02, 2013 2:41 pm
Pranešimai: 209
Aš čia gal neaiškiai - Povils prašė video santraukos ir vertimo, tai ir parašiau.

Jo, tie dideli gumbai atrodo super, bet jeigu jau Bavarijoje sužydėt nespėja, tai kažin kaip pas mus augtų?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Topinambai
StandartinėParašytas: Sek Geg 03, 2015 11:00 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Tre Kov 27, 2013 10:36 pm
Pranešimai: 197
Ačiū, nawjia. Dėl žydėjimo kažkada turėjome bėdos. Kai dar tik kūrėmės, darže nuo gatvės pusės prisodinau topinambų, kad sulaikytų vėją ir dulkes. Gražiai žydėjo ir taip prisisėjo po visą daržą, kad vargom, kol išnaikinom. Vietoj topinambų dabar auga kalninės pušys, o kitur augantiems topinambams neleidžiame žydėti - nukerpame. Derlius tikrai ne mažesnis. Teoriškai jis turėtų būti didesnis, nes žydėjimas ir sėklų brandinimas atima daug energijos.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Topinambai
StandartinėParašytas: Sek Geg 03, 2015 1:03 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bal 02, 2013 2:41 pm
Pranešimai: 209
o aš maniau, kad žydėjimas yra gumbų augimo sąlyga.
O kaip su bulvėm? Joms irgi žydėt nereikia?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Topinambai
StandartinėParašytas: Sek Geg 03, 2015 1:18 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Taip, teisingai, gi ir kitų augalų žiedus nuskabo, kad kitos dalys užaugtų didesnės, pavyzdžiui, česnakų, rabarbarų, net braškių ar obelų, jei palieki mažiau žiedų, tai užmezga mažiau, bet didesnių vaisių.

Su bulvėm irgi turėjau tokią mintį, kad gerai, jog žiedus koloradai nukąstų, tai derlius padidėtų. O kaip ten iš tiesų yra, tai nežinau. :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Topinambai
StandartinėParašytas: Tre Geg 06, 2015 1:38 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pen Kov 21, 2014 4:22 am
Pranešimai: 606
Miestas: Kaunas
Pas mus niekad topinambai nežydi ir visai neblogai užauga. Prie namo auga geresnėje žemėje, čia anksčiau galima kasti, užauga didesni, bet greit viduriai pajuoduoja. Ir didesni man ne tokie skanūs. O kitus susodinau visiškam smėly sklypo gale, jie mažesni, vėlesni, bet daug skanesni, viduriai ne taip greit juoduoja, nors jau ir su daigais.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Topinambai
StandartinėParašytas: Tre Lie 08, 2015 11:30 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Lie 30, 2013 7:49 pm
Pranešimai: 406
Turiu dar pernyksciu topinambu. Ar verta sukist i zeme juos? siemet turbut nespes jau uzaugint nieko, bet kitamet turetu gerai but, ar ne?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Topinambai
StandartinėParašytas: Tre Lie 08, 2015 1:56 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Turėtų išgyventi ir kitais metais ataugti normalaus dydžio. Aš po šienu vienais metais pakišau, kaip bulves. Jie pirmais metais neišdygo. Galvojau mirė. O antrais metais išaugo. Reiškia pirmais metais peržiemojo patogiai ir įsikniso po žeme.

Bet aš tai suvalgyčiau šiuos topinambus, o rudenį ar pavasarį pasodinčiau naujų, nes, nors ir tikėtina, kad jie išgyvens, bet jie apeis piktžolėmis ir galbūt priaugins šaknelių mažyčių daug ir kur nereikia. Tada kitais metais susmulkės gumbai, tai paskui sunku apdoroti. Geriau daryti savu laiku, susodinti dideliais atstumais, piktžoles laiku nuimti ir tada mažiau bėdos bus.

Bet jei tik įsiveisimui, tai galima ir dabar sodinti. O jei norisi rimto kontroliuojamo derliaus, tada geriau rudenį ar pavasarį sodinti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Topinambai
StandartinėParašytas: Tre Spa 19, 2016 6:24 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Vieno topinambo istorija. Šiemet radau vieną krūmą topinambų. Jis turėjo 30 stiebų – 10 plonyčių po centimetrą skersmens ir mažiau bei 20 po pusantro centimetro ar du. Stiebų aukštis apie 4 m 20 cm. Pačio krūmo skersmuo apie 70 cm. Iš šio krūmo prikasiau beveik pilną didelį kibirą topinambų gumbų.

Įdomiausia, kad šis topinambų krūmas augo pavėsyje, gaudamas tik kelias valandas tiesioginių saulės spindulių. Priedo dirvožemis – sausas priesmėlis. Ten prieš trisdešimt metų buvo tvartas, tad juodo-rudo priesmėlio apie septyniasdešimt centimetro gylio, bet giliau eina švarus smėlis. O juodžemis nėra visai juodas. Žinau, kad ganėtinai sausa ten.

Topinambo nesodinau, pats išaugo iš išmestų atliekų. Galvoju, kad galėjo jis augti ir du metus. Toje vietoje aš kasu duobes ir sandėliuoju šakniavaisius žiemą. Taigi, topinambui atsitiktinai pašalinu velėną, konkurenciją. Jam atsiranda vietos plėstis. Priedo ten auga varnalėšos, kurios savo dideliais lapais irgi šalina velėną. Bandysiu kitais metais specialiai į tą vietą sodinti topinambus ir derinti su varnalėšomis. Aiškinsiuosi kaip užauginti tokius topinambus sąmoningai.

Sakoma, kad vegetatyviškai dauginant augalo įgyta iš aplinkos sąlygų genetika šiek tiek persiduoda palikuonims. Tad gal kas norėtų šio topinambo šakniavaisių pasisodinti? Gal bus kažkiek gigantinės genetikos užsikodavę gumbuose.

Nuotraukos:
https://gerazemdirbyste.wordpress.com/2 ... -istorija/


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 18 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 11 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007