Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Svogūnai ir česnakai
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=16&t=494
Puslapis 13

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Geg 20, 2013 10:41 pm ]
Pranešimo tema:  Svogūnai

Turguose pas močiutes būna daugiagalvių svogūnų. Dar vadinami daugializdžiais. Pasodini vieną svogūnėlį ir į vasaros galą užauga penki, šeši vienas šalia kito. Kaip česnako skiltelės panašiai. Dalį suvalgai, dalį pasilieki sodinimui. Pavasarį vieną pasodinai ir vėl gauni penkis-šešis. Man jie labai patinka, nes jie užauga jau pirmais metais. O tuos viengalvius reikia sėti iš sėklyčių. Pirmais metais iš sėklyčių užauga maži svogūnėliai. Tokie, kokius perkame parduotuvėse ir sodiname. Ir tada kitą pavasarį juos pasėjam ir gaunam vieną didelį svogūną iš vieno sodinuko. Viengalviai užauga didesni. Bet juos reikia auginti du metus. Ir sėklyną reikia užsiauginti. Ir dar būna, kad sėklytės nesudygsta. Trumpai tariant gali būti daugiau vargo. Tačiau išmokus sako visai nesunku. O su daugiagalviais nė mokėti nėra ko – įkišai ir auga. Didelė sėkla. Lengva prižiūrėti. Tik svogūniukai nedideli gaunasi. Trijų, keturių centimetrų skersmens.

Autorius:  povils [ Ant Geg 21, 2013 12:12 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

Dar šie svogūnai (šalotai) geri tuo, kad galima maistui sunaudoti dalį laiškų. Seniau kaime tik tokius ir augindavo.

Autorius:  Eimute [ Ant Geg 21, 2013 8:06 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

Bet juos labiau puola ligos, reiklesni priežiūrai. Tiek prisimenu iš mamos daržo, tai ne mano patirtis. Bet su gž gal jiems viskas gerai.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Geg 22, 2013 10:20 am ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

Eiimute papasakokite daugiau. Kokia ten priežiūra? Kokie skirtumai?

Autorius:  Eimute [ Ket Geg 23, 2013 9:07 am ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

Mama, jei pastebėdavo, kad ima gelsti svogūnų laiškų viršūnėlės, darydavo pelenų šarmą ir palaistydavo. Šarmas daromas taip: į verdantį vandenį įberiama pelenų (apie 2:1). Po to skiedžiama ir dar šiltoku laistoma. Prieš tai nuo svogūnų šiek tiek nužeriamos žemės. Čia matyt nuo svogūninės muselės. Viengalvius pastaroji mažiau puola.

Autorius:  TomasB2 [ Ket Geg 30, 2013 9:20 pm ]
Pranešimo tema:  Svogūnai ir česnakai

Svogunai , cesnakai jau krauna pumpurus, ruosiasi zydeti. Ka daryti su jais? Nukirpti paristi mazgus ant stiebu ar kt., jei auginama ne del seklu?

Autorius:  vyturys [ Pen Geg 31, 2013 5:11 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Geriausia nukirpti pumpurinį stiebą.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Bir 01, 2013 1:36 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Taip, galima skabyt. Česnakų žiedus nuskabius jie užauga didesni. Dariau bandymus. :) Skinti žiedą geriausia, kai jis pradeda riestis. Jei anksčiau nuskini (tik išsikišusį liežuvėlį), tai per anksti ir jis dar atsiaugina žiedą. O svogūnai, jei eina į žiedus, tai negerai. Tokie blogai laikosi per žiemą. O perpjovus matosi ten kur žiedas formavosi, tai tas lakštas roputėje būna rudas. Nuo ten ir pradeda pūti. Bobutės sako, kad anksti nuskynus žiedą padėtis pasitaiso. Šito nebandžiau. Svogūnai žydėt ima jei būna sėkla pašalusi, pavyzdžiui, neteisingai sandėliuota arba per anksti pasodinta ir gavus šalnų. Arba kitos priežastys, pavyzdžiui, piktžolių daug aplinkui ir nėra vietos augti.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Bir 01, 2013 1:38 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Tiesa, česnakų žiedus galima užpilti šaltu vandeniu, druskos pridėt ir stiklainyje paraugti. Laikosi iki Naujų metų. Arba galima žalius valgyti.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Bir 20, 2013 10:04 am ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

Sužinojau vieną įdomų dalyką. Daugiagalvius svogūnus, kurie užaugo per maži ir netinka laikymui galima rugpjūčio antroje pusėje sukišti į žemę. Jie išleis šaknis ir peržiemos. Žinoma, gavę šalčio jie visi bus žyduoliai, tačiau iki žydėjimo, t.y. iki dabar galima turėti puikių ropinių svogūnų. Jie dar būna paaugę iki slyvos dydžio, patogu naudoti su visais laiškais.

Autorius:  rasilė [ Ket Bir 20, 2013 12:14 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

Taip ir dariau. Mažiausius daugiagalvius svogūnus, kai nuruduoja, sodinu dar kartą. Vasaros pabaigoj būna šviežių neperaugusių laiškų, dauguma peržiemoja, tad vos nutirpus sniegui galima pasiskinti laiškų. Aišku, užauga mažesni, daug žyduolių, nors nevisi.
Pernai tik vėlų rudenį atradau pamirštų pasodinti daugiagalvių svogūnų. Buvo jie mažiukai, perdžiūvę, bet įsišaknijo, nors sodinau tik lapkričio mėnesį ir beveik visi peržiemojo tad anksti pavasarį jau buvo laiškų. Dabar jau ruduoja, baigia vegetaciją, tad reiks iškasti ir po mėnesio ar vėliau vėl sodinti.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Rgp 04, 2013 9:20 am ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

Daugiagalviai užaugino keletą galvų vienagalvių. Tai ką dabar su tais viengalviais daryt? Jie kitais metais augins daug galvų ar čia skaitosi kaip sugedimas ir reikia kept juos?

Autorius:  vyturys [ Ket Rgp 29, 2013 1:24 pm ]
Pranešimo tema:  Česnakai

1. Kokiame gylyje reikia sodinti žieminius česnakus?
2. Ar žieminiams česnakams prie pat galvučių mulčius gerai? Nes nuėmus derlių, gali pūti (galvučių paviršius turbūt turi būti atkastas, kad nepūtų).

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Rgp 29, 2013 4:54 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovių laikymas butuose

1. Žieminius česnakus užkasu kokį centimetrą po žeme.
2. Niekada nenuiminėju mulčio nuo česnakų. Jie pas mus stipriai mulčiuoti ir gerai laikosi per žiemą. Tas pats su svogūnais. Manau tai yra mitas. Laiko atimtų kiekvienai galvutei nuimti mulčią. O kam nuimti, jei galima nenuimti?

Autorius:  Gintare [ Ant Rgs 10, 2013 9:45 am ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

o as daugiagalviais kazkaip nusivyliau ar kazka ne taip dariau. Siemet pirma karta auginau. Kaip ten sakot reikia po viena sodinti, jie juk buna galvoje po daug, negi ardysi? pas mane jie nestipriai paaugo, nors sveikuteliai, niekas ju nevalge. Buvo tokiu, kad praktiskai kokius ikisau, tokius ir issikasiau...

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Rgs 10, 2013 10:16 am ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

Būtent reikia ardyti. Neardžius neaugs. Česnakus juk ardome. Daugiagalvius svogūnus irgi reikia ardyti. Ir sodinti po vieną galvelę ir užauga šalia jos vėl kelios galvos. Kaip su česnakais tas pats.

Autorius:  Eimute [ Ant Rgs 10, 2013 1:15 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

Gal jūsų, Gintare, kažkokie kitokie daugiagalviai svogūnai? Man žinomi auga tokiais lizdais. Bet tą lizdą išardyti labai paprasta. Pasodini vieną svogūną, o užauga lizdas.

Autorius:  Gintare [ Ant Rgs 10, 2013 3:43 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

Nu va kokiu paprastu tiesu nezinojau ir niekas neapsake:) Kitais metais zinosiu:) o kaip ir cesnakams imamos sodinti tik isorines skilteles?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Rgs 10, 2013 4:28 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Svogūnai

Pas daugiagalvius svogūnus tik išorinės skiltelės ir yra. Kaip pas žieminius česnakus. Vasariniai česnakai turi vidines skilteles, bet jas irgi galima sodinti.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Spa 06, 2013 5:39 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Česnakai

Sodinu dabar žieminius česnakus. Bandau dalį lysvės kokiais 20-15 cm tarpais tarp skiltelių ir dvigubai tankiau. Pažiūrėsiu kas bus. Ir dar eisiu galą pasodinsiu dar rečiau.

Puslapis 13 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/