Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Energetiniai augalai
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=16&t=638
Puslapis 11

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Spa 07, 2014 2:29 pm ]
Pranešimo tema:  Energetiniai augalai

Energetiniai augalai yra tokie, kurie priaugina daug masės ir juos galima paskui panaudoti kaip kurą vietoje malkų ar mazuto.

Čia lyginamasis darbelis apie sidą, sachalininę rūgtį, japoninę rūgtį, topinambus, drambliažolę ir legėstus:
http://vddb.laba.lt/fedora/get/LT-eLABa ... 5.0.01.ETD

Lietuvos žemdirbystės institutas nuo 2007 metų vykdo tyrimus, kur tiria visokius energetinius augalus. Prie šių išvardintų šiame darbe, jie dar augina kiečius (paprastąjį ir pavėsinį), šunažoles, ožiarūčius, kvietrugius, kukurūzus, burnočius, žilvičius, drebules ir tuopas.

Autorius:  Fleitutė [ Tre Spa 08, 2014 2:14 am ]
Pranešimo tema:  Re: Energetiniai augalai

Pagal pavadinimą pagalvojau, kad bus apie kitokią energiją skleidžiančius augalus :) O su tokia energija tai sutinku :) Nors iš pirmojo išvardijimo tik topinambai girdėti. Hm, išdžiūvusius kiečius gal tikrai būtų galima kūrenti...

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Spa 08, 2014 5:21 am ]
Pranešimo tema:  Re: Energetiniai augalai

Kas įdomiausia, tai veža ten visokiausius augalus į Lietuvą, bando kryžminti, kad augtų, nes prastai jiems Lietuvoje sekasi, pridengia žiemai, tiria tiria ir galiausiai prieina išvados, kad geriausi vis dėlto yra topinambai, kurie jau laikomi vietiniu savaime Lietuvoje plintančiu augalu. Lengviausiai auga, daugiausiai biomasės ir dar priedo gauni gumbus maistui. :)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Spa 25, 2014 8:18 am ]
Pranešimo tema:  Re: Energetiniai augalai

Galvoju pakūrenti topinambais, saulėgrąžomis ir kanapėmis. Topinambų prieaugis didžiausias - iki 15 tonų hektare, saulėgrąžų apie 11, o kanapių mažas - 5. Bet panašiausios man į malkas saulėgrąžos.

Tačiau visus juos pjauti kūrenimui reikia kovo mėnesį, nes tik tada jie lauke išdžiūna iki 20 proc. drėgmės.

Autorius:  zoot [ Sek Spa 26, 2014 8:01 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Energetiniai augalai

Tai turint daug organikos ar verta ją deginti? gal geriau sumesti į krūvą tegul kaista o šilumą suiminėti pvz per šilumokaitį ir į namą. Kainuos tik siurbliukas ir elektra jam. Ir gamtos neteršite.
:D

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Spa 27, 2014 6:05 am ]
Pranešimo tema:  Re: Energetiniai augalai

Organikos turime, pavyzdžiui, dar geriau nei saulėgrąžos pas mus auga nendrės. Saulėgrąžas reikia ir sėti, ir prižiūrėti, o nendrės ir taip auga. Bet nendrių aš negaliu sukišti į pečių. Nepatogu. Reikia kitokio pečiaus, nemalkinio. O stambūs stagarai, tokie kaip kanapės ar saulėgražos puikiai tiktų.

Šitie stambūs stagarai sudėti į krūvą nepradėtų šilti. Jie labai stabilūs, kieti ir turi daug oro tarpų. Reikėtų nebent juos sutraiškyti į smulkias daleles. O štai šienas ar lapai sudėti į krūvas kaistų. Tik nežinau kaip to kaitimo energiją paimti į namus. Kas tas šilumokaitis? Kaip įsirengti pas save tokią sistemą ir kiek ji duoda naudos?

Su malkomis tai paprasta - nupjovei, atsinešei, pakūrei. O su žoline augmenija, tai reikia technikos. Nes ją reikia nušienauti, surinkti pabirusią po žemę, džiovinti sunkiau, ir paskui įdėti į pečių sunku, reikia atskiro pečiaus, dažniausiai galingo ir dėti nepatogu, sandėliuoti nepatogu. Į krūvą ir kompostuoti gal atkristų keletas nepatogumų, bet prisidėtų naujų. Reikėtų didelės patalpos krūvai sandėliuoti, tų šilumotakių, kuriais atvesti šilumą nuo krūvos, o kompostą nuolatos vartyti ir išnešinėti.

Kompostavimosi procesas žinoma geriau nei deginimas. Bet kaip jį panaudoti aš nežinau. Reikia gi man pašildyt valgyti, pašildyti vandenį ir niekaip su kompostavimu nepašildysi. Kompostuojant krūvoje neprieina oras ir veikia anaebinės bakterijos, smirda, reiškia išsiskiria toksinės medžiagos. Iš karto tokio komposto dėti ant augalų negalima, reikia palaukti kol perpus, perpuvimui reikia dar atskirai kažkur sandėliuoti. Kompostiniuose daržuose bus nitratų perteklius. Žodžiu, neįsivaizduoju kol kas kaip panaudoti kompostavimo procesą šildymui.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Kov 27, 2015 5:03 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Energetiniai augalai

Na, va, nusiėmiau saulėgrąžas iš maždaug 25 kv.metrų ploto. Gavosi trys kibirai "malkų". Degė pusantros valandos. Išsiviriau valgyt, vandens pašildžiau ir namus pakaitinau. Na, vienas kibiras saulėgražų atitinka maždaug dvi pušines malkas. Paprastai su šešiom malkom pakuriam tiek, kiek dabar su trim kibirais saulėgrąžų.

Jau rinkdamas saulėgrąžas supratau, kad bus bėda, bet labai gerai, kad davedžiau eksperimentą iki galo. :) Pirma, saulėgrąžas sunkiau surinkti, nei atsinešti šešias malkas. Ištaikyti kūrenimui reikia orą sausą. Nes jos stovi lauke ir jei šlapios tai blogai dega. O nuimti ir susandėliuoti negali, nes lengvai sušlaps, o jei geras sandėlys, tai sandėlį reikia turėti, be to nešioti tada iš vienos vietos į kitą. O sunkiausia yra jas kišti į pečių, nes jos greitai sudega. Malkų tai prikišai ir tiek žinių. O saulėgrąžas teko kišti kas kelios minutės.

Žodžiu saulėgrąžas iš bėdos galima naudoti. Jei pavyzdžiui būtų koks atominis karas ir miškų neliktų, arba caras nebeleistų imti medienos iš miško. Tada galima išsiversti ir su saulėgrąžom, bet kasdieniam civilizuotam gyvenimui tas netinka.

Kitas dalykas, jei turėti didelį pečių, kuris būtų skirtas šildymui didelių visuomeninių patalpų ir į kurį galėtum prikrauti daug nesmulkintų ar smulkintų saulėgrąžų stiebų, tada apsimokėtų kūrenti. Bet jei tokį pečių turi, tai gali kūrenti bet kuo. Tada ir nendrės galėtų sueiti ir šienas. Tada apsimokėtų auginti ne saulėgrąžas, o topinambus, nes jie duoda daugiau biomasės.

Autorius:  Fleitutė [ Šeš Kov 28, 2015 1:22 am ]
Pranešimo tema:  Re: Energetiniai augalai

Aš tai pūdau lysvėje saulėgrąžų stiebus... Topinambų irgi. Pernai nudžiūvusį medį bandžiau sukūrent, kišau kišau smulkias šakeles į pečių, nusibodo, nusprendžiau geriau jom mulčiuoti.
Tik dabar galvoju, ką su tais apipuvusiais saulėgrąžų stiebais daryti, reiks nuimti, norint sėti, tai juos gal po avietėm sukloti...? Taip pat ir su kopūstų kotais kažką reiks daryti... Po medžiais krauti? :)
Saulėgrąžų lukštai gal irgi geras kuras :) Aš suvynioju į popierių ir sukūrenu, gaila, kad mažai jų :)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Kov 28, 2015 7:47 am ]
Pranešimo tema:  Re: Energetiniai augalai

Kuru gali būti bet kuri organika, tik ją reikia iš pradžių išdžiovinti. Pramonininkai turi didžiules džiovyklas ir po to degina bet ką. Bet tam išnaudojama daug energijos. Mes galim sau leisti tik tai, kas ir taip be papildomų pastangų išdžiūna. Taip pat kuru gali būti tik tai, ką patogu naudoti. Saulėgrąžų lukštai kuru gali būti, bet jų mažai, reikia būtinai popierėlių ir nelabai vien jomis pakūrensi. Tik kaip papildą galima įmesti.

Pūdyti galima viską. Mikroorganizmai yra pati žemiausioji grandis, kuri anksčiau ar vėliau vis tiek viską suėda ir paverčia nauja gyvybe. O gamtinėje žemdirbystėje yra principas - pamaitinti aukštesnę mitybinę grandį. Pavyzdžiui, jei turi obuolį, tai nebūtina jį atiduoti iš karto mikroorganizmams. Galima iš pradžių atiduoti paukščiams, tada jie pavalgo, bet dalį pašalina iš savo organizmo ir tą pašalintą dalį suvalgo mikroorganizmai. Antrinis panaudojimas gamtoje! Perdirbimas. :)

Daugiau apie aukštesnės grandies pamaitinimą čia:
viewtopic.php?f=8&t=181&p=3277&hilit=strategija+mediena#p3277

Ir čia:
viewtopic.php?f=14&t=455&p=3663&hilit=strategija+mediena#p3663

Taigi, jeigu galime panaudoti aukštesniam tikslui, t.y. kurui, tai turėtume panaudoti organiką būtent tam. O jeigu jau nebereikia kurui, tada galim sumulčiuoti.

O sumulčiuoti galim ten, kur patogu. Saulėgrąžas ir kitus sunkiai yrančius dalykus dedam po medeliais ir krūmeliais. Labai patogu sodinti krūmelius eilėmis, linijomis. Tada prie jų gali padėti nesmulkintą organiką - saulėgrąžų stiebus, medienos rąstukus, kartis. Iš karto uždedi penkių metrų kartį ant penkių linija susodintų krūmų šaknų. Jei krūmai būtų sodinami atskirai, tada reikėtų kartį pjaustyti į keletą dalių.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/