Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Rudenėjantis klausimynas #1
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=16&t=797
Puslapis 11

Autorius:  GamtosVaikas [ Pir Rgp 28, 2017 11:27 pm ]
Pranešimo tema:  Rudenėjantis klausimynas #1

Artėjant rudeniui iškilo keletas praktinių klausimų. Galbūt atrasite laiko ir pasidalinsite savo mintimis ir atsakymais, jei ne visais klausimais, tai nors keletu.


1. Kokiu laiku geriausia skinti žirnius, pupeles, pupas, garstyčias, agurkles norint išsaugoti jas sėkloms? Nusiskyniau pabandymui žirnių, garstyčių ir agurklių ir padariau nuotraukų:
Paveikslėlis
Paveikslėlis
Paveikslėlis
Paveikslėlis
Iš nuotraukų matome, žirniai yra žalios spalvos ir pageltonavę. Ar yra skirtumas kada skint žirnius (ar visiškai pageltusius ar tik šiek tiek) tarp jų turint galvoje sėklų kokybę? Ar nesukt galvos, nusiskint kad ir dar žalia, padžiovint ir vistiek sueis? Tas pats ir su garstyčiom, matome dar žalias, pageltusias ir visiškai išdžiūvusias. Ar žalios nuskintos pageltonuos ir bus daigios? Kas link pupų, tai sakoma skinti reikia, kai tik pajuoduoja ankštys. Na pamėginau aš nusiskint pajuodavusių pupų, tai visos sugedusios ir sukirmijusios. Kaip jūs darote?

2. Rapsai prieš garstyčias. Koks gi realus skirtumas tarp jų? Daugelis žmonių painioja rapsų laukus su garstyčių laukais. Išties abiejų rūšių augalai yra labai panašūs. Kitas reikalas, jog pasak A. Svirskio, rapsai yra labiausiai dirvą alinantys augalai. Galbūt tas alininimas jaučiasi tik monokultūriniuose purškiamuose laukuose, o GŽ juk to nėra. Klausiu todėl, jog norisi sužinot kaip GŽ žiūrima į rapsus kaip sideratinę kultūrą.

3. Ką darote su vaisių ir daržovių atliekom, lupenom? Daugelis žmonių kompostuoja ar meta tiesiai ant lysvių. Pirmas atvejis atkrinta dėl vėjais paleidžiamo anglies dvideginio (pagrindinio augalų maisto), antru - didelė puvimo tikimybė (jei smirda, tai tiek to ir gamtiškumo). Kadangi gyvenu bute, tai nusprendžiau lupenas užmerkt vandeniu (nededant jokio cukraus ar mielių), ir keletą dienų palaikyt vis pamaišant, o paskui tuo skysčiu laistyt kambarinius augalus. Ar tai efektyvus "tręšimo" būdas?

4. Kaip saugote derančius moliūgus nuo puvimo? Ar padedate po moliūgo apačia kokį padėkliuką, kad moliūgai nepūtų? Klausimas aktualus, kadangi norisi ne tik paskanaut subrendusių moliūgų, bet ir surinkti jų sėklas kitiems metams. O iš supuvusio moliūgo - menka nauda. Dar vienas įdomus dalykas, kurį pastebėjau šiais metais: vienur moliūgai užaugino ypač didelius lapus, bet vaisių beveik nėra. O kitur, lapai mažyčiai, vaisius kaip obuoliukas, bet jis yra.

5. Ar maišote įvairius sideratus drauge? Dabar, atsilaisvinus daugeliui lysvių, kaip tik turėtų būti palankus metas sideratams sėti. Nusprendžiau ir aš pasisėti jų. Pasiėmiau garstyčių, facelijų, esparcetų, kvietrugių, burnočių, avinžirnių sėklų, sumaišiau viską drauge ir išbarsčiau lysvėse. Paskui truputį užbarsčiau sėklas žemėmis. Kaip darote jūs?

6. Augalų laistymas: ryte ar vakare? šaltu ar šiltu vandeniu? Vėlgi, aktualus klausimas, kadangi vieni sako, jog geriausia ryte ir šaltu (Bublikas), kiti - vakare ir šiltu (Kurdiumovas). Sprendžiant dilemą ar apskritai laistyt ar nelaistyt, aš rinkčiausi pastarąjį, bet kartais pasitaiko karštų dienų, ar šiaip augalas yra mėgstantis vandenį (agurkai, ridikėliai) ir nelyjo savaitę, o po mulčiu per mažai rasos iškrito, tai ir norisi sužinoti jūsų nuomonę.

7. Pelėsis: gerai ar blogai? Tarkime, darže kažkurioje vietoje atsirado pelėsis. Gal buvo primėtyta kokių stambių organinių atliekų, jos pradėjo pūt ir pelyt (panašų efektą pastebiu apmulčiavęs kambarines gėles susmulkintais šiaudais ir šienu. Pelėsis - juk grybas. Daugelis tvirtina, jog pelėsis nėra pageidautinas dalykas darže. O kodėl gi, ne? Iš gamtos perspektyvos žiūrint, kai nėra kam suvalgyt kokių sunkiai virškinamų atliekų, į pagalbą ateina grybai. Pelėsis, vienas iš jų. Na, sudoros tas pelėsis tą organiką ir nusistovės gamtiška pusiausvyra. Ar ne? Ar visgi pelėsio išskiriamos medžiagos gali pakenkt aplink augantiems augalams?


Ir pabaigai, štai kaip užaugo moliūgai pas mumis. Mažesnis - "tradiciškai" augintas, didysis (6.3 Kg) užaugintas sunkaus priemolio dirvoje, šieno tabletėje su nasturtų ir medetkų pagalba :)
Paveikslėlis

Autorius:  dage [ Tre Rgp 30, 2017 10:08 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Rudenėjantis klausimynas #1

Agurklės pačios pasisėja metai iš metų. Anksčiau dar rinkau sėklas, dabar nesivarginu:)

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/