Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Vabalai
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=17&t=153
Puslapis 11

Autorius:  Gilė [ Ket Bir 20, 2013 1:21 pm ]
Pranešimo tema:  Vabalai

Sveiki

Nespėjau pakankamai bulves apdengti šienu, todėl turėjau rimto užsiėmimo rinkti kolorado vabalus. Tiesa, labai apsidžiaugiau, kad turiu neįprastai didelę pagalbininkų armija - boružes. Tikiuosi kažkiek koloradų kiaušinėlių būsiu palikusi ir joms. Beje, pastebėjau, kad kolorado vabalai sudėjo kiaušinėlius ir ant žolių. Anksčiau to nebūdavo...Šiemet viskas neįprasta.
Berinkdama kolorado vabalus atradau dar vienus nepadeidajamus bulvių lapų mėgėjus. Šių vabalų nepažįstu ir anksčiau nebuvau mačiusi - jų galvos žalsvos, o likęs kūnas rudas. Jie blizgūs ir truputį mažesni už kolorado vabalus, tačiau bulvių lapus labai sparčiai palieka skylėtus. Gal kam teko susidurti ir kas tai per vabalai.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Bir 20, 2013 8:50 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Gal nufotografuotumėt, tai būtų tada galima surast pavadinimą?

Autorius:  Julė [ Tre Bir 26, 2013 1:07 am ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Panašu į grikinukus (lot. Phyllopertha horticola). Jie tai labai įvairiai pavalgyti mėgsta. O pamėgtus produktus nugraužia neatpažįstamai.
http://lt.wikipedia.org/wiki/Grikinukas

Autorius:  Gilė [ Sek Bir 30, 2013 7:15 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Toks gražus vabaliuko pavadinimas, o tiek žalos padaro... Ilgai man užtruko nufotografuoti, bet galu gale nieko nepamiršau ir pavyko. Tik dabar įkelti niekaip negaliu...
Julė buvo greitesnė. Taip, tai jis niekadėjas. Bulvių daugiau nelietė (tikriausiai surinkau visus), tačiau mano gauromedžio plantacijos nukentėjo stipriai ir arbatos pasigaminti bus sudėtinga.....
Dabar kai žinau pavadinimą, bus lengviau ieškoti išeities.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Lie 01, 2013 8:05 am ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

O išeitis tai vienintelė - sukurti ekosistemą. Tokiu būdu apsiginsite ne tik nuo šių "kenkėjų", bet ir nuo visų kitų. Konkrečiai pas mus šių grikinukų bilekiek pavasarį būna, bet jokios žalos daržui nei mūsų didžiulei gauromečio plantacijai nepadaro.

Autorius:  Julė [ Pir Lie 01, 2013 6:11 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Pas mane kaime taip pat pasirodo daug grikinukų kiekvienais metais. Šiemet nuniokojo tiktai liepą, kuri buvo pasodinta pavasarį ir silpnai prigijusi.

Autorius:  Gilė [ Pir Lie 01, 2013 6:36 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Tikriausiai teks pasekti patarimu - auginti daugiau jų mėgstamų augalų :). Kol kas vienintelis rekomenduojamas kovos būdas - rinkimas. Cheminiai preparatai be žalos augalui, jų neveikia, o ir būdas šis GŽ netinkamas. Dar vienas - paukščiai, jie kažkiek apmažina grikinukų populiacijas.
O gauromedžių gaila - lapus paliko visai skylėtus, nugriaužė ir 1 metų drebules. Dar netikrinau erškėtrožių - irgi mėgstamo "patiekalo".
Teks labiau įsigilinti į ekosistemos kūrimą.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Lie 01, 2013 7:01 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Ekosistemą kurti labai paprasta. Reikia tiesiog nieko nedaryti. Tada gamta padaro ekosistemą toje vietoje kur nieko nedarai. Bet iš kitos pusės - nieko nedaryti šiuolaikiniam žmogui yra labai sunku. :(

Autorius:  Gilė [ Ket Lie 04, 2013 10:36 am ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Stengiuosi, kuo mažiau kištis į ekosistemą, bet kolorado vabalus vis tik surinksiu :) . Džiaugiuosi bent jau tuo, kad jų kolonijos šiemet mažesnės, nei pernai(išskyrus pirmąjį rinkimą), ženkliai padaugėjo boružių, o gal įtaką padarė ir bulvių auginimas su pupelėmis.
O grikinukų jau nebeliko, o gauromedžiai toliau želia.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Lie 04, 2013 1:48 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Dar štai pagalvojau apie ekosistemą. Net jei ateini į visiškai susiformavusią stabilią ekosistemą, į gamtą, kur toks balansas, kad nėra ligų ir pasodini savo daržą, tai dar nereiškia, kad tavo daržo niekas nepuls. Kaip tik priešingai - puls. Turbūt dar labiau nei miesto teritorijoje kur gyvybė prislopinta ir nestipri, neturi kaip pasidauginti. Tai mieste ir silpnų augalų gali nepulti. O gamtoje gyvybė stipri, tačiau subalansuota. O kadangi stipri, tai tik atsiradus svetimkūniui, tai stipriai ir puola. Nes atsirado naujo maisto, tai tie, kurie minta būtent tokiu maistu iš karto stipiai pasidaugina. Bet kitais metais jau ateis tų valgytojų valgytojai ir viską subalansuos. Vėl bus tvarkinga ekosistema.

Autorius:  Gilė [ Ket Lie 04, 2013 2:03 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Visai netikėtai pakliuvo straipsnis apie kovą su kolorado vabalais. Gal kam tai aktualu . Yra natūralūs vabalų naikintojai: naminiai fazanai, kalakutai, kurapkos, skydblakės dvispyglės, žygiai, žiogai, pilkoji rupūžė. Pasirodo mano bulvėse puotą kelia būtent skydblakės dvispyglės(o aš maniau kenkėjas). Jų "delikatesas: lapgraužiai, amarai, drugių vikšrai. Tiesa, "gaivinasi" augalų sultimis.

Jūs visiškai teisus dėl ekosistemos subalansavimo. Pernai skydblakių nebuvo nei vienos(žinau, nes taip pat rinkau kolorado vabalus). Šiemet jų labai daug. Jų aš nerinkau, nes pirma, nelabai rinkosi, antra- jų tikrai labai daug.
Iš tiesų labai įdomu stebėti ekosistemos veikimą :D
PS. Straipsnis publikuotas žurnale "Pasidarysiu pats" Nr.06(42)/2013

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Lie 04, 2013 2:28 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Cituoti:
Yra natūralūs vabalų naikintojai: naminiai fazanai, kalakutai, kurapkos, skydblakės dvispyglės, žygiai, žiogai, pilkoji rupūžė.


Na, paskutiniais pradedant nuo skydblakių, tai aš tikiu. Tikiu ir kad fazanai ir kalakutai, bei kurapkos lesa koloradus, bet kaip juos priverst, kad jie iš tikro realiai tai darytų? Na, nebent aptverti bulves ir įleisti tuos paukščius, tai jie neturės ko daugiau lesti, tai paims koloradus.

Bet realiai pas mus yra fazanė. Daugiausia sėdi dabar ant kiaušinių. Aišku eina ir palesti, bet nemanau, kad ieško specialiai bulvių ir tikisi ten rast kolorado. Apskritai abejoju ar ji mūsų bulves randa. Aplink pilna maisto, tai kam ieškot bulvių? Kurapkos irgi laikysis toliau nuo žmogaus ir neis į bulves. Nebent turėsit lauką kažkur toli nuo namų. Žodžiu, pririšt tuos paukščius reikia ar ką? Kita vertus, pas mus kolorado ir taip nėra, tai nėra ko dėl to ir rūpintis.

Ten kur straipsnius rašo, tai visi jie orientuoti į tradicinę žemdirbystę. Ten pas juos viskas kitaip. Yra daug koloradų, gyvūnai yra rišami ir kitaip ribojami, tai pas juos gali ir pavykti tokie dalykai. O mums tie straipsniai apie kenkėjus ir ligas nelabai tinka.

Dar priedo ne tik tradiciniai, bet ir netradicinių daug mitų yra. Pavyzdžiui, yra mitas, kad antys bėgikės valgo tik moliuskus ir sraiges, o salotų neliečia. Praktikoje gi, jos pradeda skabyti ir salotas. Apie tai kalba ir Emilija Hazelip savo filmuke (žr. Emilijos Hazelip temoje).

Autorius:  nawjia [ Ket Lie 04, 2013 7:38 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Hmm, tikrai čia apie antis bėgikes? O tik salotas ar turima omenyje kad ir šiaip nepasidrovėtų visas lapines daržoves apskabyti?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Lie 04, 2013 8:07 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Vabalai

Filmuke Hazelip vartoja žodį "greens". Reiškia visokią žalumą, musėt. Ir po to sakė nebeleidžia jų į daržą. Filmuke nuo septynioliktos minutės apie tai šneka.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/