Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Bitės
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=17&t=227
Puslapis 11

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Rgs 06, 2013 4:24 pm ]
Pranešimo tema:  Bitės

Prisiplėšiau GŽ medaus. Gal reikėtų sakyti pusiau GŽ medaus, nes auginu bites ne kelme, o paprastuose aviliuose ir buvo bitėms pirma pradžia - pasiūti koriai. Gavom daug medaus, o jei pasiūtų korių nebūtų ir jos būtų gaišę daugiau laiko siuvimui, tai būtų mažiau prinešę. Bet būtų tada visai GŽ medus. :)

Pavasarį turėjau dvi peržiemojusias šeimas. Ir nieko joms nedariau, tik nuėmiau diafragmas su apšiltinimu. Gavosi šalia devynių korių tuščia ertmė. Kaip kaladėj. Ir toje erdvėje jos darė ką norėjo. Labai gražių korių prisisiuvo. Ne lygių, bet visaip išraizgytų. Prisinešė medaus ir į savo tuos korius ant kurių žiemojo ir į tą tuščią erdvę. Taigi, nieko nereikėjo daryti. Tiesiog išsiplėšiau rugsėjį tuos naujus šviežius korius ir bites palikau žiemoti. Žiūrėsim kas bus. Medaus yra pakankamai, neštas nuo pavasario, gal peržiemos. Cukraus aš vis mažiau dėdavau kasmet, kelis kilogramus, o palikdavau daug jų pačių medaus ir žiemodavo. Vaistus dėjau tik pirmais metais kai mokiausi bitininkauti, o dabar jau daug metų nededu.

O į trečią avilį su koriais atskrido spiečius. Ir taip pat prisinešė į korius sau medaus žiemojimui, o man pasiuvo tuščioje erdvėje korių ir prinešė medaus.

Reziumuojant. Nieko nereikia daryti. Tik diafragmas išimti ir rudenį išsiimti medų. O jei naujas spiečius, tada nė diafragmų nereik išimt.

Medus išimamas rudenį, kada jau bitės viską pasiruošusios ir nuėję miegot. Rusai tai turėjo dieną specialią. "Medovyj spas" vadinosi. Ji būdavo apie rugpjūčio 15 d. Ir iki tos dienos į avilį nelįsdavo ir medaus neimdavo.

Kitais metais būt gerai pasidaryt tuščių erdvių išvis be korių, kad visus korius jos pasisiūtų pačios. Tada tikrai GŽ medus bus. :)

Autorius:  SauliusJ. [ Pen Rgs 06, 2013 8:45 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Nu nu, labai įdomu. Žiemai palieki visai be diafragmų? Išpjauni lizdo kraštus?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Rgs 07, 2013 6:49 am ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

A, tiesa, diafragmas gražinu žiemai, nes avilys horizontalus. Jei būtų pasviręs ir bitės gyventų pačiam viršuje, tada nereikėtų diafragmos. Pasvirusiam kelme nereikės.

Išpjoviau tik vieną lizdo kraštą, nes visi koriai žiemojimo sustumti į vieną avilio pusę.

Autorius:  SauliusJ. [ Šeš Rgs 07, 2013 8:54 am ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Vistiek biskį neaišku. Pavasarį lizdų nepleti, o bitės siuva korius už diafragmos? Tada tuos šonuose esančius korius rudenį išpjauni? Jeigu žiemoja vienam šone, tai išpjauni irgi tik vienam šone (priešingam)? O kas bus kitais metais, kai lizdo koriai pasens? Išskris visos bitės, išvalysi lizdą ir lauksi naujo spiečiaus?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Rgs 07, 2013 8:58 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Na, šitas variantas įvyko pirmais metais, tai negaliu pasakyti kas bus kitais. Tiesiog turėtų būti kelminis avilysbe rėmų. Tada viskas aišku. Bitės atskrenda į tuščią ertmę, ten prisiuva korių. Šoninius nusipjauni ir jos lieka žiemoti. Taip kartojasi kelis metus kol koriai pasensta. Tada jos išskrenda kitur. Korius suvalgai pats ir vėl lieka tuščia erdvė. Ir vėl viskas kartojasi.

Aš taip norėčiau padaryt kaip čia parašyta. Bet dar neturiu kelmų pasidaręs, tai kilo mintis padaryti panašų variantą tik turimuose aviliuose.

Taigi pavasarį išėmiau diafragmą, jos prisiuvo ertmėje naujų korių, juos ir išpjoviau, o palikau žiemoti taip, kaip žiemojo pernai, ant tų pačių korių. Ir vėl įstačiau žiemai difragmą, kad šilčiau būtų. Ir taip, kai pasens akutės, tai jos išmirs arba išskris kitur. Ir reikės suvalgyti visus korius. Ir turėsiu tuščią ertmę į kurią galbūt galėčiau vėl įleisti spiečių, bet mano atveju aviliai labai supuvę, tai ten daugiau nebelaikysiu bičių. Darysiu naujus avilius.

Dar girdėjau variantą, kad nebūtinai pasenus koriams bitės miršta ar lizdą palieka. Dar yra variantas, kad jos perdaro pačios senus korius į naujus. Galbūt. Nors kaip suprantu bičių mokslas to nepatvirtina.

Autorius:  SauliusJ. [ Šeš Rgs 07, 2013 9:30 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Ne, mokslas nepastebėjo, kad bitės graužtų senus korius ir jų vietoj siūtų naujus. Tam yra vaško kandys. Drevių apleidimas- ne tik dėl korių pasikeitimo, bet ir dėl ligų bei kenkėjų profiltaktikos, nesant bičių drevėje žūsta visi jų parazitai ir ligų sukėlėjai.
O sistemą supratau.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Rgs 08, 2013 7:27 am ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Beje, koriai pas mane aviliuose seni. Yra šiek tiek naujų, bet yra ir visai parudavusių. Vienas avilys buvo su stipria šeima. Jis visas užneštas medumi. O bičių jame šiuo metu labai nedaug. Jų yra, jos gina savo teritoriją, sargai yra, ne plėšikės ten, o avilio bitės, bet bičių nedaug, keletas saujų bus. Nemanau, kad jos peržiemos.

Šiai šeimai irgi nieko nedariau, taigi jokios motinėlės neprispaudžiau. Jos tvarkėsi kaip norėjo. Ir paskui arba joms įvyko katastrofa ir motinėlė žuvo, arba, galbūt, čia koks nors natūralus procesas įvyko, pavyzdžiui, dėl tų senų korių motinėlė kažkada atsisakė dėti kiaušinius ir išskrido kitur su spiečium, o liko tik bitės dasibaigimui. Sakau, galbūt kaip tik ir atėjo tas metas kai laikas keisti senus korius ir bitės pačios išlėkė kitur. Na, arba tiesiog katastrofa įvyko. :) Žiūrėsim toliau, tyrinėsim.

Autorius:  SauliusJ. [ Sek Rgs 08, 2013 8:05 am ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Cituoti:
dėl tų senų korių motinėlė kažkada atsisakė dėti kiaušinius

Pats realiausias variantas. Išskrido ar neišskrido- klausimas, bet jau neesminis.
Pagrindinis bičių ir bitininko turtas- perai. Todėl visas darbas turi būt tam, kad motinėlė dėtų kuo daugiau ir perų būtų kuo daugiau. O va seni koriai jau prieštarauja šitam tikslui. Tada gaunasi "pramečiavimas".

Autorius:  povils [ Tre Rgs 11, 2013 8:22 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Man prieštaraujantis sveikam protui atrodo toks bitininkų elgesys: prieš žiemą išima bičių prisineštą medų ir jas maitina cukraus sirupu. Aiškina, kad su rapsų ir lipčiaus medumi jos neišgyventų. Gal kaip tik nuo tų tuščių cukraus konservų ir visos bičių ligos?

Dėl rapsų nežinau, bet juk senovėje miškų dar daugiau buvo, tuo pačiu ir lipčiaus. Ar čia dėl to, kad bitės nebe vietinės? O gal ir čia reikia Gamtinės bitininkystės skersvėjo, kad prapūstų žmonėms galvas

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Rgs 12, 2013 7:50 am ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Taip, sako dėl to, kad bitės nevietinės, tai ant rudeninio medaus nežiemoja. Suviduriuoja. Bet ant pavasarinio medaus žiemoja. Anksčiau buvo kitos bitės ir žiemodavo ant bet ko.

Atstatyti vietines bites labai sunku, nes daug kas laiko bites. Jei pas save užsiveisi senovišką bitę, tai motinėlė pavasarį išskris poruotis. Ir jei septynių kilometrų spindulyje nuo avilio bus kitų žmonių aviliai su nevietinėm bitėm, tai jos susikryžmins. Ir savo veislę jau prarandi. Motinėlė ima dėti kiaušinlius iš kurių išsirita kitokios bitės. Lietuvoje avilių tankis labai didelis. Yra tik keletas vietovių kur galima laikyti senoviškas bites. Tai Kuršių nerija, dideli rezervatai, Viešvilės, pvz., ir gal kokiam pasienyje.

Autorius:  Tadas Lomanas [ Pen Rgs 13, 2013 10:29 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Mes irgi šiais metais GŽ medaus prisikopinėjom. Prieš keturis metus užpildžiau dadanišką šešiolikos rėmų avilį tuščiais koriais beveik be akučių (prieš tai buvo šeima ir žiemą numiro, tai medų valgiau su akutėmis palikdamas tik kaitinto vaško lapą) ir tuščiais rėmais - viso keturiolika ir dar pora laisvų vietų be nieko. Atskrido spiečius ir pats apsigyveno. Tris metus žiemojo. Nei karto nebuvau atidaręs ir išvis jokios priežiūros (be žiūrėjimo į laką ir apsaugą nuo graužikų iš išorės) nedariau. Šį pavasarį pastebėjau, kad bičių po truputį mažėja, maždaug per pusantro mėnesio jos ir nusibaigė. Tada atidariau aviliuką apžiūrai. Rezultatas: trisdešimt litrų pusiau GŽ medaus su visais koriais ir duonele. Duonelės buvo gal trisdešimt procentų nuo bendro kiekio tai apie dešimt litrų. Viską išpjaustėm ir sugrūdom į stiklainius. Medus labai tirštas ir skanus.
Žiemojimui mano bitės kažkaip labai mažai medaus sunaudojo, nes praktiškai visi koriai buvo pilnutėliai ir užakiuoti ir turėjo rezervą gal dvidešimties litrų medaus jau po žiemos (nes pavasarį dar stipri šeima buvo, po to po truputį išmirė).
Gal motinėlė buvo sena ir žiemos neatlaikė, o gal kas ją pavasarį nukneckino.

Autorius:  Ingrida [ Ant Vas 18, 2014 5:40 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Kadangi tikras GŽ ūkis negali būti be bičių, aš šį pavasarį planuoju įsigyti porą avilių, todėl noriu paklausti kur avilius perkate, gal galite rekomenduoti avilių pardavėją, nes pagal skelbimus daug kas parduoda ir skirtingus, bet kaip išsirinkti gerą daiktą nežinau. Tikriausiai ir vieną bičių spiečių reikėtų pirkti, o kito palaukti, gal atskris :). Kaip pagauti spiečių?

Autorius:  LLaurynas [ Ant Vas 18, 2014 8:54 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Sveiki,

Pernai pradejau bitininkauti, del to dar menkas is manes bitininkas. Mano klaida- ieskojau kuo pigiau ir nusipirkau per mazus labai nestandartinius avilius. Yra ir aviliu skirtingu - daugiauksciai, bei gulstiniai (iprasti mums is seno katyti aviliai). Jei nezadate tapti rimtais bitininkais, nereiks vezioti aviliu po apylinkes, is principo nera skirtumo kokio tipo avilius naudosite. Gal net patogiau Dadano tipo nedaugiaauksciai aviliai. As siemet zadu tuos senus keisti i naujus - 22 remu Dadano tipo gultinius avilius.

Kadangi pirksiu su Europos parama (jei gausiu), ne per didelis pasirinkimas nes gamintojai turi praeiti patikrinimus ir gal gauti kazkokius sertifikatus. As asmeniskai pirksiu Wilara. Jie nemokamai pristato iki miesto admijistracinio centro.

Yra kruva auksiarankiu, galima pirkti devetus pasiklausinejus apylinkese, tik paprastai rasite ne 22 remu, o 16 remu, kas pradedantiems irgi nera blogai.

Laurynas

Autorius:  Ingrida [ Ant Vas 18, 2014 9:21 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Kiek domėjausi, tai man labiausiai patiko daugiaaukščiai aviliai, nes daugiau bičių gali juose gyventi ir jei neturi kada medaus kopinėti, tik įdedi naują aukštą ir bitės toliau dirba :)
O dėl paramos gal kitais metai irgi reikės pretenduoti, nes teikiant paraišką jau reikia turėti bent vieną įregistruotą bičių šeimą ir ūkio EDV turi būti bent 1. Šiuo metu ūkio EDV tik 0,71, tai reikia kažkaip pasididinti :) ir tada pirksiu dar 5 avilius :).
Taip pat man trūksta patirties prižiūrint bites, tai gal būna kokie nors praktiniai mokymai?

Autorius:  LLaurynas [ Ant Vas 18, 2014 11:10 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Ingrida, bitininkyste verta atskiro forumo ir toks yra: http://www.mano-bites.lt/. Ten daug informacijos. Kas liecia mokymus, yra labiau pazengusiems. Pradinukams visad rekomenduojama isiprasyti pas patyrusi bitininka pasimokyti ir perskaityti krisciuno knyga "Bitininkyste". Knyga sena ir deficitine, as pirkau naudota, nes nauju tiesiog nera. Laurynas

Autorius:  Ingrida [ Ant Vas 18, 2014 11:43 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Prie forumo jau esu prisiregistravusi, bet teorija ne tas pats kas praktika... Knygą aš turiu kitą 1970 m. "Bitininkystė" skirtą Lietuvos žemės ūkio akademijos agronomijos specialybės studentams :). Ją parašė visas autorių kolektyvas tame tarpe ir J. Kriščiūnas, J. Balžekas, A. Jaruševičius ir kiti. Labai gera knyga - beveik 450 puslapių informacijos.

Laurynai, o jūs savo bites pirkote ar gaudėte spiečių?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Vas 19, 2014 6:03 am ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Jo, geriausia yra praktika. Aš irgi skaičiau skaičiau vadovėlius ir nieko neišmokau, o močiutė kaimynė parodė vieną kartą ir viskas aišku. Ingrida, galėsiu pamokyt, nieko ten sudėtingo. :)

Autorius:  LLaurynas [ Tre Vas 19, 2014 8:32 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

As spiecius pirkau pas bitininka uz Pagiriu (pakeliui mano sodyba). Vieno spieciaus kaina apie 100 Lt. Is spieciaus siais metais nesitikekite medaus, nebent jis bus labai didelis. Is penkiu spieciu man tik is vieno gavosi medaus. Jei norite jau siemet medaus- pirkite biciu seima. Beja galima pirkti avili su biciu seima. Pradekite skelbimus skaityti. Ger;iau pirkit ankstyva pavasari, kai bites apsiskraido - aizku, ar bites perziemojo, seimos stiprumas.

Tikrai isiprasykit pas aplinkinius bitininkus - viena karta panacius ir knygos bei forumas kitaip skaitosi. Tik 100 proc nepriimkite, kaip uz sventa tiesa. Yra daug bitininku, kurie bitininkauja, kaip ju tevai ir netobuleja. Forume labai daug naudingos informacijos siu laiku bitininkystei.

Atleiskite uz klaidas, rasau telefonu. Laurynas

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Rgp 14, 2014 6:51 am ]
Pranešimo tema:  Re: Bitės

Šiandien rugpjūčio 14 diena - Medovyj spas, t.y. diena, kada prinoksta medus. Nuo šiandien galima imti naują medaus derlių.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/