Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Šakniavaisių laikymas duobėse
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=22&t=13
Puslapis 11

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Vas 11, 2013 11:03 am ]
Pranešimo tema:  Šakniavaisių laikymas duobėse

Kaupais vadinami nedideli įgilinimai žemėje į kuriuos sudedamos daržovės ir užkasama - apkaupiama. Susidaro kauburys. O mes laikome daržoves ne kaupe, o duobėse.

Iškasu metro gylio ir kokio pusmetrio skersmens duobę. Tokie išmatavimai patogūs, nes čia telpa šakniavaisių dviems savaitėms pramisti. Dvi savaites šakniavaisiai išsilaiko namuose, kambario temperatūroje, o po dviejų savaičių prisikasi vėl "šviežių". O iš metro gylio duobės dar paprasta išimti daržoves. Jei gilesnė duobė, tai jau būtų sudėtinga.

Duobės apačią padengiame plonu sluoksniu šiaudų, tik kad neišsipurvintų šakniavaisiai. Tada sudedam šakniavaisius. Tada ant viršaus sluoksnį šiaudų, sluoksnį žemės, sluoksnį šiaudų ir vėl sluoksnį žemės. Taip laikyti galima tik smėlyje. Nes smėlis kvėpuoja ir nekaupia drėgmės, todėl daržovės nepūna. Kvėpavimo prideda ir viršutiniai šiaudų sluoksniai. Du sluoksniai šiaudų viršuje pirma dėl to, kad neperšaltų per tokį sumuštinį žemė iki daržovių žiemą ir, antras dalykas, kad peliukai prasirausę pro pirmą žemės sluoksnį į šiaudus ir radę po jais žemę galvotų, kad giliau jau nieko nėra. Būtų gerai dar pridengti tokias daržovių saugyklas kokiu linoleumo gabalu ar kitu stogeliu, kad būtų mažiau drėgmės, nes drėgmė pūdo daržoves. Bet mes šiais metais nedengėm visiškai ir vis tiek šakniavaisiai išsilaikė iki pavasario.

Žiemai pasiruošėm septynias tokias duobes. Kasant tokią duobę nuvalai sniegą, jei žemė užšalus, tai virš duobės gaunasi tarsi dangtis - sušalusios žemės. Jį nuskeli su kastuvu ir toliau jau kasi rankomis, nes po šiaudais daugiau niekas nebūna užšalę ir lengvai išsiima.

Į kaupą reikia primaišyti kiek įmanoma daugiau įvairovės. Ne viskas būna užaugę tuo metu kai rengi pirmus kaupus, tai dedi tik kiek galima daugiau, į vėlesnius kaupus vėlgi dedi daugiau tuo metu užaugusių daržovių rūšių, t.y. reikia daryti šakniavaisių mišinius, kad vieną kaupą iškasęs galėtum porą savaičių mėgautis įvairove, o ne kasdien valgyt vieną dalyką, o po dviejų savaičių išsikasti kito dalyko.

Mes sandėliuojam duobėse topinambus (nes kai būna užšalus žemė, tai jų nepaimsi iš daržo, o iš duobės paimti gali), bulves, morkas, daikonus pailgus, apvalius, roputes, ropes įvairias, kaliaropes, burokus, griežčius, salierus, juoduosius ridikus... Iš visų jų turbūt morkos laikosi prasčiausiai, bet laikosi.

Užpernai buvom užkasę didelę krūvą bulvių panašiu metodu, tik padarėm nuolydį, kad vanduo nubėgtų ir uždengėm linoleumo gabalu, tai bulvės išsilaikė iki gegužės-birželio ir išėmus atrodė šviežios, ne su plona odele, tačiau kaip ką tik iš daržo paimtos.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Vas 16, 2013 11:35 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

Šiandien ėmiau daržoves iš dar vienos duobės. Pirmą kartą per šią žiemą buvo užšalę tiek, kad reikėjo kirviu kirsti žemę. Iki tol apsieidavau vien su kastuvu. Dabar užšalę gal 6-7 cm. Kilo mintis, kad reikėtų duobes iš viršaus kuo nors pridengti, pavyzdžiui, eglišakiais ar šiaudais, kad neįšaltų žemė ir nereikėtų kirsti jos.

Kitas dalykas, ši duobė buvo kiek per gili. Geriau jau seklesnes daryti, bet platesnes. Lengviau išimt.

O šiaip viskas puikiai. Geras laikymo būdas.

Autorius:  Renata [ Tre Vas 20, 2013 10:38 am ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

Ačiū už pasidalinimą patirtim. Derliaus išlaikymas - gana rimta užduotis. Nes išauginti viena, o kad derlių pilnai sunaudoti - visai kas kita. Jei kažkuri grandis "paveda", tai visos vasaros triūsas nueina perniek.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Vas 20, 2013 12:39 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

Taip, mes užsiauginame beveik visą savo maistą ir kai mokau kitus žmones užsiauginti, tai būtinai pabrėžiu, kad vien užsiauginti dar nieko nereiškia. Reikia dar dviejų dalykų - mokėti išsaugoti jį ir mokėti suvalgyti jį. Nes yra tokių, kurie užsiaugina, išsaugo, bet suvalgyti jo nemoka. Paskui arba supūdo, arba išdalina maistą, o patys perka iš parduotuvės.

Būtent todėl šiame forume be auginimo dar pridėti du skyriai apie derlių: sandėliavimas ir maisto gaminimas.

Autorius:  Vapsva [ Tre Bal 03, 2013 4:25 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

O jei derliu sudeti i medines dezes ir tada jau su dezemis i duobe? Gal patogiau issiimti? Smelyje sakot laikosi gerai, o kaip jei sunkus priemolis?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Bal 04, 2013 12:16 am ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

Jei negaila dėžių, tai galima ir su dėžėmis. Bet ten po žeme drėgna ir mediena pradės pūt. Dėl priemolio nežinau, pas mus smėlis grynas, o priemolis sakoma netinka, nes drėgmė jame laikosi, nekvėpuoja, o smėlis laidus ir orui, ir vandeniui.

Autorius:  Rolandas [ Ant Bal 09, 2013 2:21 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

Tai gal tiesiog ideti vamzdi, iseinanti i lauka, kur nors kampe (arba du) ir gautusi ventiliacija. Pats nebandziau, tiesiog rusiuose taip daro, tai galvoju kad ir cia taip galima.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Bal 09, 2013 5:14 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

O kam vamzdžiai, jei ir be jų gerai išsilaiko? Juos ir įdėt būtų sunku. Kokiam rūsy tai primūryji stacionariai, o kaip duobėj vamzdį pritvirtint? Per vamzdį tai turbūt sušals daržovės per šalčius. Holceris sako, kad rūsyje oro padavimo vamzdį reikia daryti bent dešimties metrų ilgio ir jis turi būti užkastas po žeme. Tada kol naujas oras ateis iki daržovių, jis bus sušilęs iki žemės temperatūros. O oro išėjimo vamzdis kaip visada - pačiame viršuje.

Šiaip duobėms ir kaupams darydavo "kaminiuką" iš šiaudų ar nendrių (kūlį tokį virš kaupo pastatydavo). Kad kvėpuotų. Bet vėlgi, jei šalta, tai tą kaminiuką užkasti reikia arba pridengt kuo, o kai šilta, tai atidengt... Daug darbo. Geriau užkasei i spakaina. Tik smėlio reikia turėt.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Rgs 13, 2013 6:24 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

Šiandien užkasiau pirmąją duobę. Ridikai visokie, burokėliai, morkos, bulvės. Maždaug dviem savaitėms kiekis toks.

Autorius:  Gintare [ Pen Rgs 13, 2013 9:32 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

O tai jeigu turi rusi ar kokia zemine, ar negeriau negu duobes kasinet?:)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Rgs 13, 2013 9:51 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

Nu jei turi rūsį gerą, tai kam kast?

Autorius:  Gintare [ Pir Lap 04, 2013 7:58 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

Noriu pasiteiraut apie topinambu laikyma, bet vien del ju nesinori temos naujos kurt, tai nezinau, kur cia tiksliai rasyt:))
zodziu, noreciau as juos jau nusiskasti, bet siaip saldytuve nedideli kieki laikant, jie dziusta, o tada juos sunku vartoti, nebe tokie skanus pasidaro. Siaip mes sakniavaisius sudedam i smeliuka ir i rusi nunesam (morkos, ridikai ir pan.). Ar toks laikymas smelyje rusyje (ziema apie 0, +1 buna), islaikytu topinambus sviezius, na bent jau nesudziutu jie?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Lap 04, 2013 8:19 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

Mes užkasam smėlyje, bet ne rūsyje, o po atviru dangumi. Išsilaiko. Jei rūsyje smėlyje bus labai labai sausa, tai gal ir pradės vysti, bet taigi vartosit juos, pamatysit, kad vysta, tai ant likusių užpilsit puodelį vandens. O gal nė to nereikės, jei smėlis nebus sausas ir rūsys nesausas. Trumpai tariant - smėlyje turėtų laikytis.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Vas 01, 2014 10:41 am ]
Pranešimo tema:  Re: Šakniavaisių laikymas duobėse

Konkretus duobių pavyzdys sausio mėnesį:
viewtopic.php?f=24&t=335

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/