Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Konservavimo ypatumai
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=22&t=203
Puslapis 11

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Rgp 09, 2013 8:01 am ]
Pranešimo tema:  Konservavimo ypatumai

Darau obuolienes kaip tik šiuo metu. Maniau taip - reikia suvartoti visą derlių, tai yra ekologija, nepriklausomybė ir gėris. Todėl visus vėjo nupurtytus obuoliukus - į obuolienę, o geresnius - ant siūlo džiovinti. Vistiek termiškai apdoroti obuoliukai praranda savo savybių daug, tai į uogienę tiks bet kokie obuoliai.

Deja, deja... Yra labai svarbu ką įdedi į stiklainėlį. Jei dėsi neprinokusį, negerą produktą, tai nieko gero nesigaus.

TAISYKLĖ: Geras produktas yra gero konservo pagrindas!

Todėl neprinokusius obuolius ar kitus vaisius, daržoves, reikia tiesiog išmesti, palikti supūti, sumulčiuoti ar kaip kitaip atsikratyti, o vartoti ar į konservus dėti tik labai kokybišką maistą. Ką įdėsim, tą ir išsiimsim.

Autorius:  žalumos spektras [ Pen Vas 14, 2014 12:46 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Ne per seniausiai išgirdau, kaip galima konservuoti, arba tiksliau vakumuoti daržoves. Į stiklainį sudeda daržoves, įstato mažą tortinę žvakutę, ją uždega, o stiklainį sandariai užsuka. Žvakutė dega tol, kol sunaudoja visą deguonį, tad stiklainyje susidaro natūralus vakumas, kur bakterijoms veistis nėra palankių sąlygų. Tiesa, sako, kad reikia laikyti vėsioje tamsioje vietoje, ir tokios daržovės gana ilgai išsilaiko. Prisipažinsiu, pats dar nebandžiau, tačiau šiemet būtinai išbandysiu.

Kitas būdas, kurį išbandėme patys yra atkeliavęs iš senesnių laikų. Anksčiau žmonės įvairias daržoves dėdavo į turimus indus ir lesidavo į šulinį per žiemą. ten vanduo neužšąla, oro po vandeniu nėra. Tamsu ir vėsu - puikios sąlygos sandariam laikymui.

Vasarą į 5 litrų plastinikį butelį nuo vandens sudėjome agrukus, truputį prieskonių bei vandens. Gerai užsuktą pririšome virvute ir įmetėme į tvenkinį. Tiesa, teko papildomai pririšti svarmenis, nes dėl matyt viduje buvusio oro, indas nenorėjo skęsti :D. Ragavome spalio - lapkričio mėnesį. Skonis išties neblogas - švelniai rauginti agurkai ;). Šįmet bandysime palikti ilgiau per žiemą iki pavasario. Tvenkinio gylis iki 3 metrų - neturėtų visas užsalti.

Autorius:  zoot [ Pen Vas 14, 2014 10:45 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Plastikiniai bambaliaisakyčiau tam netinka?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Vas 15, 2014 7:24 am ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Geriau naudoti kuo gamtiškesnes medžiagas. Pirma, medieną, molį. Paskui stiklą, nes jis švarus ir neišskiria cheminių medžiagų. Tada plastmasę ar metalą. Kartais blogesnis yra metalas, kartais plastmasė. Reikia žiūrėti pagal situaciją.

Taigi geriausia - pasigaminti bačką ir į ją užraugti. Pastatyti ją rūsyje ar įmesti į prūdą.

Bet bačką gali sau leisti tik turtingi žmonės, o didžioji dauguma, deja, bet renkasi prastesnį variantą - plastmasę ir metalą. Tik nereikia kritikuoti jų, nes visi patys taip darom. Pirma pačiam bačkose reikia raugti, o paskui jau sakyt kitiems, kad jie irgi to gali pasiekti. O jei plastmasininkas patarinėja žmogui, kad plastmasėje raugt blogai, tai pats ant savęs ir pasisako.

Autorius:  zoot [ Sek Vas 16, 2014 9:51 am ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Jei apie mane tai senai naudoju stiklą ir emeliuotus indus.http://www.e-senukai.lt/out/1/html/0/dy ... 016_z1.jpg

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Vas 16, 2014 11:23 am ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Emalė geriau už paprastą metalą. Bet emalė neilgalaikė. Nusiperki puodą, keletą metų panaudoji ir žiūrėk jau įdužo ir toje vietoje matosi metalas, pradeda rūdyti.

Autorius:  zoot [ Sek Vas 16, 2014 8:06 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Na taip išgirtos medinės bačkos irgi nėra jau tokios geros ir patogios juk jose gali apsigyventi koks infekcinis raugas ir kaip tada iš medienos jį išvarysi? Bačkutę tik išmesti. Manau visi renkasi kas kam tinka.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Vas 17, 2014 8:03 am ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Negirdėjau tokio atvejo, kad apsigyventų koks infekcinis raugas. Gal girdėjai konkrečių atvejų?

Šiaip rauginti produktai yra su labai stipriomis antibakterinėmis medžiagomis ir nėra lengva įsiveržti į raugintus kopūstus ir juos sugadinti, arba į medų. Tai labai abejoju ar kas ten gali pakovot su raugais ir kitais antibakteriniais produktais. Be to, visada galima išdžiovinti, išplauti, išdezinfekuoti ir supilti naują stiprų raugą, kuris vėlgi bus atsparus naujoms infekcijoms.

Renkasi, žinoma, kiekvienas pagal save, bet šiais laikais žmonija iki tiek nuvaryta, kad renkasi tik tarp plastmasės ir metalo. Pasirinkti medinį labai sunku, nes visa pramonė ir pinigai nukreipti kita linkme. Todėl ir renkasi žmogus labiau ne iš to kas jam geriau, o iš to - ką jam leidžia pasirinkti esama kultūra.

Autorius:  zoot [ Ant Vas 18, 2014 11:37 am ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Na tarkime paraugus kopūstus ar agurkus dėl netinkamos temperatūros ar netinkamos terpės rugimo bakterijoms įsiveisia kitas sastatas kad agurkai ar kopūstai tampa minkšti skysti ir blogo kvapo, tokių atvejų apstu o dar prie to pasitaiko ir atisanitarija ,tai išvardintomis sąlygomis ir pasiveisia infekcinis raugas. Manau tai elementaru. Stiklą ar emalę išplauni verdančiu vand. ar su soda ar garais ir ifekcijos nelieka,o medis turi poras tan užsisporuoja ir iškrapštyti jį iš ten sunku, :D

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Vas 18, 2014 12:12 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Gali būti ir taip. Bet vėlgi - kur praktika? Močiutė pasakojo, kad raugdavo bačkose medinėse, bet neminėjo, kad neteisingai surūgtų ir liktų žiemą nevalgę visa didelė šeima. O štai pasakojimų, kad stikliniuose induose ir emaliuotuose sugedo produktas - pilna. Teoriškai lygtais yra poros, lygtais sunkiau, bet gal tai tik teorija ir praktikoje yra kitaip? Bet gal tu ir teisus. Nežinau. Sako, kad duonos tas pats raugas išgyvenęs medinėje taroje ir stiklainyje duoda kitokį skonį duonai. Skirtumas yra. Žiūrint į kurią pusę tas skirtumas - į teigiamą ar neigiamą. Paprastai būna atsiliepimai maždaug tokie: "dabar nėra tokių pečių, nėra tokių indų, nėra tokių produktų, nėra tokios medienos... ir nesigauna dabar nei tokia skani duona, nei mediena tokia gera, kad namą pastatytum ir du šimtus metų laikytų, ir burokėliai neskanūs ir nesilaiko produktai stiklainiuose. Nors konservavimo medžiagų dabar turime žymiai daugiau, tiek maisto produktams, tiek medienai ir vekavimo būdai tobulesni, bet rezultatas koks? Vis tiek girdžiu, kad senovėje buvo geriau. Tad kodėl turėčiau tikėti teorijomis apie poras ir, kad galbūt ten išgyvena bakterijos blogosios... Gal kaip tik gerosios išgyvena? Bet kaip sakau - čia tik pasvarstymai. Gal tu teisus.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Kov 27, 2014 3:53 am ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Turėtų būti nebloga knygelė:
https://www.knygos.lt/lt/knygos/kaip-ko ... kaitinimo/

Autorius:  Ingrida [ Šeš Lie 12, 2014 11:31 am ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Gal kas nors nusipirkote šią knygelę?

Autorius:  Lowrell [ Šeš Lie 12, 2014 1:29 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Turiu nusipirkęs, bet pavadinimas daug žadantis, o turinys nuvilia. Pavarčiau ir numečiau. Kiti receptai ir su druska ir su cukrum. Reiks dar kart pavartyt jei ką gero rasiu reikės idėt į forumą :)

Autorius:  Lowrell [ Sek Lie 13, 2014 10:17 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Šeip tikrai nieko gero, kažkokia atseit žiniuonės reklaminė knygutė. Pora receptų iš jos.

Rabarbarai žiemai.
Rabarbarus smulkiai supjaustyti, sudėti į butelius ar stiklainius, užpilti šaltu vandeniu, uždengti plastmasiniais dangteliais ir padėti į rūsį.

Rūgštynės savose sultyse.
Rūgštynes smulkiai supjaustyti ir stipriai sugrūsti induose, kol išsiskyrę sultys apsems paviršių. Indus užsukti ir padėti vėsioje vietoje.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Lie 14, 2014 7:16 am ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Na, šitie receptai neblogi. O dar yra tokių panašių?

Autorius:  Lowrell [ Pir Lie 14, 2014 8:49 am ]
Pranešimo tema:  Re: Konservavimo ypatumai

Neskaitant uogų antpilų ar arbatų, receptų labai nedaug. Dar kelis įdedu.

Pomidorai žiemai.
Pirmas variantas - pomidorai savo sultyse: į švarius stiklainius sudėti nedidelius apvalius pomidoriukus, užpilti juos didelių ar išpjaustytų pomidorų sultimis, visa tai pasterizuoti.
Kitas variantas - pomidorai prieskoninėse žolėse: mažus pomidoriukus dedame į stiklainius, sluoksniuodami juos su krapais, česnakais ar kitomis prieskoninėmis žolėmis, lapais, šaknimis, užpilame rasalu (1 šaukštas druskos 1 litrui vandens), pasterizuojame.

Kaip pasterizuoti indus.
Stiklainius sudedame į puodą su dvigubu dugnu, kad jie nesiliestu nei prie metalo, nei vienas prie kito. Jeigu nėra indo su dvigubu dugnu, galima įkloti audinį, padėti šiaudų ar kt. Pasterizuojame 60-80 laipsnių temperatūroje: pusės litro stiklainius 10-15 min., litro 20-25 min., trijų litrų 45-60 min.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/