Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Obuolių konservavimas
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=22&t=216
Puslapis 11

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Rgp 30, 2013 9:44 am ]
Pranešimo tema:  Obuolių konservavimas

Obuolių tyrė be cukraus (pusgaminis)

Norint turėti šviežių obuolių gaminių žiemai, galima iš šių vaisių pasigaminti pusgaminių. Iš pastarųjų paskui bet kuriuo metu galima paruošti įvairių saldžiųjų patiekalų, pavyzdžiui, kisielių, drebučių, putėsių, taip pat juos puikiausiai tinka panaudoti miltiniams patiekalams bei kepiniams ir kaip salotas prie baltos mėsos. Pusgaminiai dar ir tuo patogūs, kad jiems laikyti reikia trečdaliu mažiau indų, be to, juos paruošti yra paprasčiau, negu kompotą, o ir žaliavai keliami daug mažesni reikalavimai. Žiūrima, kad tik ji būtų tinkama maistui. Be abejo, negalima pusgaminiams vartoti apipuvusių, labai sukirmijusių vaisių. Užtat visiškai tinka maži, netaisyklingos formos, suskilę, pernokę ir, kai kuriais atvejais, neprinokę vaisiai arba krituoliai,apskritai visi menkavertės rūšies vaisiai.

Kad būtų galima pertrinti, nuplauti obuoliai kaitinami, kol suminštėja. Nepatartina trinti neapvirtų obuolių, nes suardomos ląstelės, kurios pagreitina rūgimo fermentų veiklą. Suminkštinti obuolius galima trim būdais; verdant vandenyje, garuose ir kepant.

Virimas vandenyje. Paruošti vaisiai susedami į puodą, įpilama karšto vandens (5 kg obuolių, pusė litro vandens) ir uždengiama gerai prigludusiu dangčiu. Puodo dugne esąs vanduo greita užverda, ir susidarę garai šutina vaisius. Verdama nemaišant apie dešimt-penkiolika minučių, kol obuolių skiltelės mediniu šaukštu lengvai perspaudžiamos. Šiuo būdu kaitinant, reikia daugiau laiko, be to, visas vanduo lieka vaisių tyrėje.

Virimas garais. Paruošti vaisiai sudedami į skylėtą (daržovėms virti skirtą) puodą arba paprastą kiaurinį. Su juo įleidžiami į kitą puodą, kuriame ant dugno yra įpilta vandens. Skylėto puodo dugnas neturi siekti vandens per du-keturis cm. Abu puodai sandariai uždengiami dangčiu ir kaitinama. Čia vaisius suminkština, vandeniui verdant, susidarę garai. Į vandenį maisto medžiagų beveik visai nepatenka. Garuose verdant, reikia daug daugiau laiko, negu verdant vandenyje.

Kepimas. Paruošti vaisiai sudedami į emaliuotą dubenį arba emaliuotą skardą ir kepami orkaitėje, kol suminkštėja tiek, kad juos lengvai galima pertrinti per sietelį.

Pertrynimui patariama vartoti ašutinį, kaproninį arba baltos skardos sietelį araliuminį kiaurinį. Jo skylutės turėtų būti 1-1,5 mm dydžio. Pro tokias skylutes nepraeina nei sėklos, nei kitos kietosios vaisių dalys. Uogoms pertrinti vartojami tankesni sieteliai - dažniausiai ašutiniai, kaproniniai.

Pertrinama taip. Karšta išvirtų obuolių masė šaukštais dedama į sietelį, pastatytą ant puodo arba emaliuoto kibiro, ir mediniu grūstuvėliu trinama. Po kelių minučių ant sietelio lieka tik kietos, netinkamos konservavimui arba nesuvirusios vaisių dalys. Kadangi jose dar yra nemaža maisto medžiagų, tai jos iš pradžių sudedamos į dubenį ir, visus vaisius pertrynus,užpilamos vandeniu, likusiu puode po to, kai išgirebiami vaisiai. Užpiltos išspaudos išmaišomos ir dar kartą pertrinamos per sietelį.

Vienu iš anksčiau aprašytų būdų gauta tyrė supilama į puodą ir užvirinama, po to išpilstoma į paruoštus stiklainius ir tuojau hermetiškai uždaroma metaliniais dangteliais arba užrišama polietileno plėvele.

Šaltinis: Konservavimas namų sąlygomis. Vilnius, Rosma 1997, p. 94-96.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/