Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Darbai
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=31&t=205
Puslapis 12

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Rgp 11, 2013 8:36 am ]
Pranešimo tema:  Darbai

Toliau raišiojam dumplainius, kad negriūtų. Jiems dar ilgai augti.

Autorius:  Gintare [ Tre Rgp 14, 2013 4:34 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

O kokius auginat? pas mus auga, bet manau dekoratyviniai, paragavau - neskanus, aitrus. Kaip atskirti?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Rgp 14, 2013 8:47 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Aitrūs dekoratyviniai, tai tokie mažiukai vaisiukai, morkiniai ar raudoni, centimetro, dviejų dydžio. O valgomieji tai žali, geltoni, balti ar violetiniai, keturių-penkių centimetrų dydžio. Jau tokie kaip rimtas pomidoriukas.

Mes auginon pernai "Konditerskij", "Slyvovyj" ir dar porą veislių paprastų. Tai tie pirmieji labai skanūs ir saldūs. Tą jau pavadinimai pasako. O kiti būna tokio neįpatingo skonio. Bėda, kad auginau viską vienoje lysvėje, gal susimaišė. Atrinkau skaniausius ir pasėjau. Žiūrėsiu kas šiemet bus.

Autorius:  nawjia [ Tre Rgp 14, 2013 9:12 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

O kada paskutinį kartą būtų galima tikėtis atžėlimo, nupjovus kokias salotas ar laiškalapius česnakus?
Kada jau žinoti, kad nebeataugs?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Rgp 14, 2013 9:22 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Termino nėra, nes jei šilta tai visos žolės auga, o jei šalta kuriais metais, tai žiūrėk mėnesiu skiriasi laikas. Kai kuriuos augalus pribaigia pirmosios šalnos. Kai kuriuos stipresnės šalnos ar žemėsnė temperatūra, bet kada tiksliai ji bus šiais metais sunku pasakyti. Gal kas kitas žino.

Autorius:  nawjia [ Tre Rgp 14, 2013 9:41 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

O ką reiškia - šalta?
Ar pvz. pašąlus (minusas) ar +10 laipsnių ir jau nebeauga?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Rgp 15, 2013 8:09 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Augalų fenologija labai gerai aprašyta čia:
http://www.kaisiadoriumuziejus.lt/encik ... 5%A1kiniai

Žiūrėk į lapkričio periodą (tada augalų vegetacija sustoja) ir į priešžiemį (tada nieko laukuose nelieka, tik rugiai žaliuoja). Tai reiškia apie spalio 6 d. prasideda kai vidutinė oro ir dirvos temperatūra nukrenta iki plius 7 celsijaus.

Daugiau fenologinių kalendorių čia:
viewtopic.php?f=43&t=81

Autorius:  nawjia [ Ket Rgp 15, 2013 10:02 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Cituoti:
Auksinio rudens periodas (nuo paprastojo klevo lapų geltimo pradžios iki visiško jų pageltimo) vidutiniškai trunka 20 d.
Baigiasi vienmečių augalų vegetacija


Tai vegetacijos pabaiga reiškia, kuomet nupjautos daržovės nebeatžels?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Rgp 15, 2013 10:16 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Reiškia, kad išvis neaugs. O nupjovimas dar į ankstesnį laiką nusikelia, nes nupjovus stovi augalas dar savaitėlę-dvi ir mąsto ką daryti ir tik po to pradeda augti. Bet, kita vertus, nupjautas augalas gali lengviau iškentėti kokią šalną ir su jauna stipria energija ataugti net per šaltą periodą, kai nenupjauti jau nebegali. Bet čia reikia žiūrėt į atskirą augalo rūšį ir kaip sutampa šalnos su nupjovimu ir atšilimas su ataugimu... Nelabai paprognozuosi čia.

O kam tau reikia? Juk auga salotos, tai tu jas pjauni pjauni ir tiek. Kai jau nebeatžels, tai nebeatžels. O kam skaičiuoti ir prognozuoti šią vietą?

Autorius:  nawjia [ Ket Rgp 15, 2013 10:25 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Dėl užšaldymo, kada nupjovus šaldikliui dar ataugtų pavalgymui iki nušalimo :)
Bet iš esmės, dėl bendro supratimo.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Rgp 15, 2013 10:34 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Tai va, reikia šiais metais stebėti viską ir rašytis į forumą. Tada kitais metais žinosime. Tam ir padarytas visas forumo skyrius KALENDORIUS. Kiek spėju, tiek parašau ten.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Rgp 15, 2013 10:41 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Retinam roputes ir ridikus, tankiai jie nemėgsta augti.

Autorius:  Gintare [ Pen Rgp 30, 2013 2:45 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

O pas jus irgi buna, kad roputes ir ridikai kazkaip isstypsta, isgula i sonus, na kad sakniavaisis vos ne visas virs zemes? ar tai reiskia, kad as pavelavau su retinimu? Pasejus rugpucio pradzioje viena, kelis kartus jau visus retinau.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Rgp 30, 2013 2:57 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Pirma, žiūrint kokie ridikai ir roputės. Vieni ir auga virš žemės, o kiti auga po žeme. Antra, išstypimo priežasčių gali būti keletas: jei per tankiai tada išeina į viršų, nes ieško šviesos; jei molis, tai gal dėl to nenori lysti žemyn ir formuoja viršuje; jei viršuje po mulčiu geriau, daugiau drėgmės, tai, pavyzdžiui, ridikėliai nelenda į žemę, o pasilieka paviršiuje ir dar visokių priežasčių gali būti.

Pradėkim nuo veislių ir paskui aiškinsimės toliau kas gali būti ne taip.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Rgp 02, 2014 10:49 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Prikabintas failas:
SAM_8904.JPG
SAM_8904.JPG [ 50.43 KiB | Peržiūrėta 8844 kartus(ų) ]

Prikabintas failas:
SAM_8905.JPG
SAM_8905.JPG [ 42.86 KiB | Peržiūrėta 8844 kartus(ų) ]

Kai kurios saulėgrąžos pradeda pridėtinius žiedus auginti ties viršūne. Gal žinote kodėl?

Kaip ten bebūtų, dabar pats metas juos išskinti. Kol jie mažiukai, tai lengvai nusiskina su pirštais, o visa energija skirta jiems bus paskirta auginti pagrindiniam žiedui.

Autorius:  Gintare [ Šeš Rgp 02, 2014 4:15 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Cia siemet tokie karsciai, kad nori nenori kyla ranka prie laistytuvo. Va ir dabar ziuriu pro langa ir matau, kad kopustai isgeibe. Nors mulciaus tikrai nera mazai. Ar reiketu tiketis, kad jie atsigaus patys savaime, nes lietaus nenusiamto ar visgi geriau siek tiek palaistyti? Ar jie bijo salto vandens?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Rgp 02, 2014 5:38 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Pas mus daržai nelaistomi. Kopūstai stovi puikiausiai. Reikėtų taip parinkti žemę ir mulčių, kad nereikėtų laistyti, bet jeigu nepavyko tau taip padaryti ir dabar matosi, kad kopūstai leipsta, tai imk ir palaistyk. Bet kokiu vandeniu, bet jei yra galimybė, tada šiltesniu. O kitais metais mąstyk kaip čia padaryt, kad nereikėtų laistyt, o kopūstai jaustųsi gerai. Vis tik ne visas daržas leipsta? Kažkur drėgmės užtenka. Tai štai reikia stėbėti kur drėgniau, kur priemolis, kur vienoms daržovėms labiau tinka, kur kitoms.

Autorius:  Fleitutė [ Ket Rgp 07, 2014 2:54 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Aš iš seno įpratimo vis palaistinėdavau, atrodo, gaila nugeibusių augalų, bet pastebėjau, kad jie dieną leipsta, o vakare atsigauna, gal ir normalu, kai dideli karščiai? Nes kai kurios piktžolės šalia irgi nugeibusios būna, bet toliau auga :) Apglebusios salotos, saulėgrąžos būna, kopūstai tai ne. Pupelės pradėjo gelsti, palaisčius vis tiek nugelto, bet gal joms jau ir laikas? Žirniai seniai nudžiūvę, liko tik ankštis sėklai nusiskabyti. Renkam salotų, špinatų, pipirnių sėklas, nesulaukiu, kada gi tie ridikėliai subręs, nulinkę, išvirtę, reikėtų paremt gal, bet vis tikiuosi, kad tuoj sunoks :)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Rgp 07, 2014 7:12 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Jeigu leipsta lapai, tai geriau palaistyti. Net jeigu jie atsigauna vakare patys. Pas mus irgi taip būna. Dieną nuleipsta, o vakare atsigauna. Kitą dieną - tas pats. Laistydavau šiltlysvę vakarais. Bet vieną dieną sugalvojau palieti dienos metu. Ir jie staigiai atsigavo ir puikiai stovėjo iki vakaro.

Kai augalas nuleipsta, tada jis blogai funkcionuoja, neauga. Gerai, kad išgyvena. Jei pasitaiko dar didesnis karštis ar karščių virtinė, tai būna ir taip, kad augalas jau ir nebeatsigauna po nuleipimo. O jei tik nuleipsta ir vakare atsigauna, tai reiškia, kad nemirtinas karštis buvo, bet ir nereiškia, kad augalui gerai. Geriau palaistyti, nekankinti augalo, o kitais metais sodinti taip, kad nereikėtų laistyti.

Pas mus daržai atrodo gerai, niekas negleibsta ir laistyti nereikia. Tik šiltlysvė ir kelios lysvės įrengtos ant smėlio kenčia. Stengsiuos kitais metais ten ką nors padaryti, kad taip nebebūtų ir laistyti nereikėtų.

Piktžolės būna irgi nuleipusios, bet ne visos. Ir daržovės nuleipę ne visos. Todėl tai ne argumentas, kad turime kankinti augalus ir nelaistyti. Nepavyko gerai pasodinti, nepavyko apmulčiuoti, tai ir palaistom. Čia gi vis tiek kultūriniai augalai, jiems reikia šiek tiek padėti. Nieko tokio. Tik būtinai kitais metais padarom išvadas, kad laistymas netaptų įpročiu.

Ridikėlius ir visus kitus sėklynus reikia paremti. Jei jie žolėse gulės, tai labai nenoriai brandins sėklas. Jei paremti - daug greičiau subrandins.

Autorius:  Fleitutė [ Pir Rgp 11, 2014 8:08 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

O jei ne visas augalas leipsta, o tik apatiniai lapai, pvz., saulėgrąžų? Jie paskui ir apdžiūvo, bet nemanau, kad joms kenktų apačioj nudžiūvę lapai.
O kopūstų lapus ar reikia aplaužyti, kaip daroma tradicinėj žemdirbystėj? Kai jie taip išsikėtoję, trukdo šalimai esantiems kopūstams?
Imant pupelių derlių, ar geriau nuraut stiebus ir nuskabius ankštis jas suguldyti ant lysvės, ar palikti styroti (tada kažin, ar patogu bus kitąmet sėti ton vieton ką nors?
Nuimant derlių ir ruošiant dirvą kitiems metams dar toks klausimas iškilo - jei lysvė buvo nelabai mulčiuota, šiek tiek susislėgusi, o dabar apklosiu šienu, tai kitą pavasarį sėjant užteks to purumo, ar dabar geriau būtų kuo nors papurenti, pagraboti, o tik tada užkloti šienu ir kitokiom daržo atliekom? Ir dar - iki šiol buvo siauri takeliai, tai norint juos daryt plačius, reiks perdaryti visą daržą, tuomet turbūt takelių vietą geriau sukasti..? Nes ten jau visai kieta žemė...

Puslapis 12 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/