Cituoti:
Įdomu, žiemą pilant atliekas ant lysvių ir jas pridengiant, ar jos spėja supūti iki sėjos? Netenka paskui sėjant į jas kišti rankų?
Mes pilam į lengvo priesmėlio lysves beveik visą žiemą. Žiemą nepūna, taip ir laikosi. O pavasarį kai pradingsta sniegas ir įšalas iki sėjos dar būna menesis ar du. Temperatūros pakyla ir štai tada visos atliekos išnyksta kaip dūmas. Net kietesnė organika - saulėgražų galvos, moliūgų odelės - viskas staigiai išnyksta pavasarį. Nė žymės nelieka. Bet čia apie smėlio dirvožemį sakau ir atliekos pridengiamos pavasarį šieneliu. Gal molyje kitaip, bet turėtų būti panašiai. Žiemą atliekos suledėja ir, kaip suprantu, ledas padeda suplėšyti atliekas ir todėl jos pavasarį geriau skaidosi. Štai dabar padėtos saulėgrąžų galvos stovi gražutėlės, nors ir temperatūra aukšta, drėgmės yra, o po žiemos jos bus, bet staigiai susivirškins.
Į žiemos galą, bijant, kad nespės supūti atliekos, galima pradėti pilti jas po medeliais ir krūmeliais. Taip bus saugiau. O iki žiemos vidorio, tai drąsiai į lysves. Žinoma, nedideliu sluoksniu. Kuo labiau paskleisti.
Cituoti:
Perdarinėju tradicinį daržą į gamtinį ir platinu takelius, tai dažnai išeina lysvės takelių vietoje. Nesinori kasti, nors žemė susitrypusi, ar pakaks tuos 3 cm nuskusti kauptuku, kartu papurenant ir apdėti mulčiu?
Šiaip tai purenimo darbą turėtų atlikti sliekai ir kita dirvožemio fauna, todėl galima būtų nieko nedaryti, tik uždengti susiplūkūsį plotą mulčiumi ir po juo sušoks žiemojimui visa gyvybė ir viską supurens. Bet, yra bet. Jeigu aplinkoje nėra gyvybės, tai ji ir nesušoks po mulčiumi. Arba nespės sušokti, jei labai vėlai bus užėtas mulčias. Bet jei tai yra daržo žemė su daug sliekų, tai turėtų pati pasitaisyti. Dar skirtingai taisysis, jeigu dirvožemis priesmėlis ar priemolis. Moliai stabilesni, juos visada sunkiau išjudinti. Tai kažkaip pažiūrėkit į savo žemę ir nuspręskit ar yra ten gyvybės, ar ji supurens jums, ar reikia iš rudens pakast sutryptą žemę ar šakėm pakilnot.
Tris centimetrus skutame, jei ten augo augalai. Toks skutimas velėną ir pagrindines šaknis pašalina (į tokį jau galima sėti), o mažesnes šakneles, esančias giliau nei trys centimetrai, palieka. Tos šaknelės ir kuria dirvožemio struktūrą. Būtent dėl to ir skutame tris centimetrus. O jei ten augalai neaugo ir šaknelių nėra, tai skusti nėra prasmės.
Cituoti:
Dar tokia mintis šiandien beklojant mulčią atėjo, kad tikrai daug daugiau duodam žemei ją mulčiuodami negu išnešam su daržovėmis, tai turėtų likti daug nesuvalgyto maisto (mulčiuojant tiek, kad žemė nuolat būtų drėgna, o man tai nepavyko, nors ir gan daug mulčiavau). O juk GŽ tikslas - tiek maisto duoti, kiek augalas gali suvalgyt, bent jau taip suprantu?
Taip, būtų gerai duoti augalui tik tiek, kiek jam reikia. Nes jeigu dabar kai augalai nebeauga dedam mulčią, tai jį mikroorganizmai suskaido, nes dabar dar šilta, bet augalai nepaima ir todėl mulčias "išgaruoja" be naudos. Todėl ir nepatinka man storas mulčiavimas žiemai. Ten ilgai laikosi bakterijoms tinkama temperatūra ir jos tiesiog naikina mulčią. O mulčias turėtų būti tik tada, kada auga augalai, arba šaltuoju metų laiku. Pažiūrim į gamtą. Ten dideliu sluoksniu žemė nedengiama. Tik kai jau atšąla tai numetamas geras sluoksnis lapų. Bet kai atšąla. Ne dabar. O pievoje tai lieka tiek, kiek augo toje vietoje. Tai aš stengiuosi tiek ir palikti. O įdirbinėti pavasarį, nes iki sėjos kaip sakiau yra mėnesis, du, tai tada ir žemė spėja įšilti ir spėji dar pavasarį pagrėbojęs šieno uždėti mulčią ant lysvių ir papūdyti. Per žiemą nedengtose lysvėse gal iššąla visokie niekadėjai. Nežinau tiksliai, bet man atrodo, kad kuo daugiau darom taip, kaip daro gamta, tuo geriau. Pavasarį jau vis tiek reikia įdirbtos žemės, tai pavasarį darom invaziją, tačiau žiemai stengiuosi palikti stovinčią žolę, o lysvių nemulčiuoti papildomai. Na, tik prieš pat užšąlant. Tada kada lapai krenta, kai žemos temperatūros ir skaidymas nebevyksta.
Taigi, būtų gerai dėti mulčiuo tiek, kiek jis suvalgo. Šiltnamiuose, hidroponikoje, kontroliuojamose aplinkose ir ariamuose laukuose tą ir daro. Trąšų pila tik tiek, kiek reikia. Apskaičiuoja kiekį. O mums kiekį labai sunku apskaičiuoti. Be to, net ir apskaičiavę kiekį nesugebėsim jo tiksliai uždėti. Praktikoje to nesigauna. Todėl mulčiuojame iš akies, kiek galim. Pas mus dideli daržai, tai mes aktyviai mulčiuoti įšgalime tik pirmoje sezono pusėje, o antroje jau nebespėjam uždėti. Ir nelabai yra prasmės. Jei pažiūrėsit pievose tai irgi į sezono galą jau viskas suvirškintą ir storą paklotę pakeičia augalų šešėlis. Taip ir darže galima daryti. Arba galima storai aktyviai mulčiuoti visą sezoną, bet tas nebūtina, nes sezono gale augalai jau dideli, piktžolės neauga, augalų šaknys jau pasiima drėgmę iš giliau... Svarbiausia gerai mulčiuoti sezono pradžioje. Tada atsikratai dalies piktžolių, augalui tai būna pats augimo laikotarpis, todėl ir drėgmės reikia, šaknys kaip tik paviršinės, tai mulčias vaidina stiprų vaidmenį. Į vasaros galą augalai nustoja augti, tai ir mulčias jau nebeatlieka savo reikšmingų funkcijų. Be to, jo uždėjimas juk yra darbas, jo gamyba irgi darbas, tai galvoju ar verta jį dėti, jeigu jis nelabai atliks savo funkcijų. Tačiau norint labiau kontroliuoti piktžoles ir labiau purenti dirvožemį, daryti juodžemį galima ir stipriai mulčiuoti visą sezoną. Tik tada gal reikėtų pasidaryti tyrimukus dėl nitratų. Gali būti, kad ilgai kompostuojantis organikai ir nepaimant augalams susidaro tokia kompostinė lysvė, kurioje daug azoto ir neuždėjus pakankamai ar geros kokybės mulčio gali lengvai atsirasti nitratų perteklius. To mažesnė tikimybė, jeigu be reikalo nemulčiuojame ir augalai suvalgo beveik viską ką duodame.
Reziumuojant, teoriškai turėtume duoti augalams per sezoną tiek, kiek jie suvalgo. Apytiksliai apskaičiuoti galime (reikia gražinti nuimto derliaus kiekį plius dar keletą kartų tiek, nes mulčiaus suvirškinimui irgi reikia papildomos energijos, kurią irgi mikroorganizmai ims iš mulčio),tačiau praktikoje darome ką sugebame, ką suspėjame, iš akies.