Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Darbai
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=35&t=312
Puslapis 12

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Gru 17, 2013 6:29 pm ]
Pranešimo tema:  Darbai

Užmulčiuojam sėkloms paliktus šakniavaisius. Mulčiuoti geriau peržiemos.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Gru 17, 2013 6:34 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Vakar baigėm daržoves imtas iš daržo, tai pagaliau išsikasėm pirmąjį žiemos kaupą (iš sandėliavimo). Morkos, roputės, ridikai, bulvės, burokėliai... Išsilaikę gerai, pelių nepagriaužti.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Gru 17, 2014 5:46 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Šią savaitę delčia. Puikus metas raugti kopūstus.

Autorius:  Gražina [ Tre Gru 17, 2014 6:23 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Kaskim porus.Žemė atšilus,šventėms kvepiančios žalumos turėsim.Nemulčiuoti,nedengti,nors ir nedideli,bet kokie skanūs kai daugiau nieko šviežio nebėra.Paprasčiausia silkė su morkom didžiausiu skanėstu tampa užbarsčius žiedais pjaustytais porais.

Autorius:  Eimute [ Tre Gru 17, 2014 8:02 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Palanku topinambų prisikasti. Su porais ir paraugintais agurkais gaunasi skanus valgimėlis

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Gru 18, 2014 9:57 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Cituoti:
Nemulčiuoti


Negerai, negerai... Čia gamtinės žemdirbystės forumas, čia privaloma mulčiuoti. :)

Autorius:  Gražina [ Ket Gru 18, 2014 4:26 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Laiku nespėjom mulčiuot,o dabar gal nebėra prasmės tai daryt.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Gru 18, 2014 6:56 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Aš galvojau nusistatę prieš mulčiavimą apskritai. :)

Autorius:  Gražina [ Šeš Gru 20, 2014 1:17 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Tikrai nenusistatę,mulčiuojam pagal galimybes .Mažuose ploteliuose tai malonus darbas.Didelių neįveikiam,sunku aprėpt,gal net neįmanomas turint tik dvi rankas :D

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Gru 21, 2014 6:01 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

O kokio dydžio pas jus daržai? Tie maži ploteliai kokio dydžio ir tie dideli?

Autorius:  Gražina [ Sek Gru 21, 2014 10:16 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Prieš kelis metus pirmieji bandymai vyko nedideliame kolektyvinio sodo 6 arų sklypelyje.Tai buvo vienas malonumas.Pakeitus gyvenamą vietą dirbamos žemės plotelis padidėjo beveik 5 kartus.Dirbam tradiciškai,bet visur norisi kloti mulčą,ką ir darau kiek spėju.Ir kariauju su vištom,nes jos tuoj pertvarko mano darbą savaip.Kol galiausiai pamulčiuotoj vietos nelieka ne daigelio. :lol:
Tik šiltnamis dar pavyksta nusaugot. :)
Didžiausias pastangas dedu bandydama storu mulčo sluoksniu išnaikint daugiametes piktžoles.Jau paaugusias lenkiu prie žemės ir kloju,verčiu lapus ,įvairią organiką,nušienautą ir netinkamą gyvulių pašarui žolę.Ženkliai mažėja,bet kurioms pavyksta išlįst tai dar labiau bujoja. :D
Bet aš čia visai ne į temą išsiplėčiau.Kad jau paklausėt tai ir atsakiau. :)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Gru 22, 2014 5:42 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Tai šešiuose aruose ne visą plotą užimdavo daržo žemė? Ir dabar naujame sklype ne 30 arų daržo? Pas mus tai keturi arai lysvių ir dar apie penkiolika arų mulčiui auginti.

Autorius:  Gražina [ Pir Gru 22, 2014 6:36 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Sodas buvo,galima sakyti,tik daržas ir truputis gėlynų.Naujame,beveik 30 arų sklype auginam daržoves sau,o didžiąją jo dalį užima bulvės ir runkeliai gyvuliams.Dalį bulvių ir kitų daržovių parduodam.Kadangi auginam be jokios chemijos tai turim ir pastovių pirkėjų.Ekologiniu ūkiu pavadint mano ūkį negalima.Gal greičiau naturaliai auginamos daržovės,paukščiai ir gyvuliai.Likusiąja,beveik 60 arų, sodybos dalimi naudojasi visa gauja vandens paukščių ir vištų.Na, gal nevisai visa,keli takai dar ir man tenka. :D
Kadangi karvukei ganyklų kaip ir nebelieka,tenka naudotis kaimynų gerumu,kurie jau nebegali prižiūrėt gyvulių ir laisvus ganyklų plotelius užleidžia mums :)
Jūsų turimų arų man būtų mažoka. :D Tam ir atvykau iš miesto į kaimą,kad turėti pakankamai žemės ir valgyti viską savo užauginta. :)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Gru 23, 2014 10:01 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Taip, gyvūnams reikia labai daug vietos. Mes irgi valgom viską savo užaugintą. Tiesiog daržovėms reikia mažiau vietos. Tarkime mes dviese į dvidešimt arų įtelpam su visa vegetarine produkcija ir mulčiumi. O dvidešimtyje arų būtų galima laikyti tik vieną ožką, t.y. pastatas jai ir šienui, ganykla ir šienas žiemai. Vienu atveju iš to paties ploto prasimaitina du žmonės ištisus metus, kitu atveju - gauni po litrą pieno į dieną.

Neraginu čia tapti veganais, tiesiog realus dalykas yra toks, kad gyvūnams reikia daugiau vietos, reikia pastatų, reikia paduoti gerti žiemą, reikia grūdų ar runkelių ir daugiau kasdienės priežiūros.

Bitėms reikia mažiausio namelio. Vištos ar kiti paukščiai dar lengvai gali tilpti į kokį sodą ir, galima sakyti, neužima papildomos vietos, o didesni gyvūnai jau stipriai reikalauja didesnių plotų.

Autorius:  zoot [ Ant Gru 23, 2014 7:09 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Tai ką tada daryti ,nelaikyti gyvūnų? :D

Autorius:  Eimute [ Ant Gru 23, 2014 9:48 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Viskas pagal norą ir galimybes.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Gru 24, 2014 5:32 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Laikykit, tiesiog turėsit įsigyti daugiau žemės, įdėti daugiau darbo ir panaudoti daugiau resursų. Ir daržovės tada gausis ne tokios sveikos, nes, kaip matom iš Gražinos pavyzdžio, neįmanoma tiek apeiti ir apmulčiuoti. O neapmulčiuotos daržovės, kaip žinote, vitaminų tiek nesukaupia kiek galėtų.

Autorius:  zoot [ Pen Gru 26, 2014 11:02 am ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

O tai ne skurde augalas kaupia daugiau naudingųjų medžiagų sinbiontų pagalba? :D

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Gru 26, 2014 6:38 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Augalui reikia ne tik kaupti simbiontines medžiagas, bet dar ir augti. Jam reikia šviesos, drėgmės, šilumos. Jei paliksime augalą vien tik su jo šaknų grybeliu, tai nieko iš to neišeis. Jam reikia ir kitų augimo sudedamųjų.

Yra augalai, kurie gali augti skurdžiuose dirvožemiuose. Daugiausiai tai yra prieskoniniai augalai, arba gal reikėtų sakyti atvirkščiai, kadangi jie evoliucionavo skurdžiuose dirvožemiuose, tai jie kaupė daugiau aromatinių medžiagų ir todėl žmonės juos pasirinko prieskoniais. Kaip ten bebūtų, bet daugelis prieskonių gali augti labai sausai. Jiems drėgmės nereikia. Saulės iš šilumos jie gauna. Taigi, štai su šiais augalais galima taip žaisti, t.y. jiems galima duoti kuo skurdesnį dirvožemį ir jie užaugins didelį grybą ant šaknų ir grybas pridės daug vitaminų ir aromatų į augalą. Tokie augalai yra raudonėlis, čiobrelis, rozmarinas ir t.t. Tačiau tokio dalyko nepadarysi su kopūstu, burokėliu, žirneliu ar kaliarope. Jie smėlyje neaugs ir šaknų grybo neaugins, taigi ir vitaminų nesukaups papildomų.

Yra keletas daržo kultūrų, kurioms kaip ir tiems prieskoniams nereikia daug drėgmės. Štai su tom daržovėm gal ir galima bandyti pažaisti: pomidorai, dumplainiai, morkos, smidrai, braškės, žemuogės... Juos galima bandyti sodinti į gryną smėlį ir tikėtis, kad jie išaugins šaknų grybą ir sukaups daugiau bioaktyvių medžiagų. Bet tą padaryti nėra taip lengva. Gamta tai padaro. Pas mus už miškelio braškės auga gryname smėlyje, bet jei jas pasodinsi specialiai į smėlį, tai dar nereiškia, kad jos augs. Gamtoje ten nusistovėjęs ritmas, pusiausvyra, po žeme yra galingas įvairių grybų ir bakterijų tinklas, kuris ir įgalina braškę užaugti net ir tokiomis sunkiomis sąlygomis. O mūsų naujoje smėlio lysvėje nėra tos gamtos dalies, to tinklo, todėl mūsų braškė sunkiai augs smėlyje. Bet jei pavyktų, tai tikrai aromatingesnė braškė būtų.

Dabar grįžtam prie tradiciškai suartos žemės ir gamtinės žemdirbystės žemės palyginimo. Kaip sakyta, jei augalui yra sunkios sąlygos, tai jis užaugina grybą ir pasiima su jo pagalba daugiau vandens, o kartu ir vitaminų bei aromatų. Bet, kaip sakiau, nebus taip, kad daržovė įmesta į blogesnę dirvą tiesiog užsiaugins grybą. Ne. Grybo augimas priklauso ne tik nuo grybo šeimininko, bet ir nuo kitų faktorių. Pavyzdžiui, kai kuriems grybams reikia kitų grybų simbiontų išskiriamų medžiagų arba bakterijų išskiriamų medžiagų. Suartoje dirvoje nėra tų kitų grybų ir bakterijų, todėl joje negali išsivystyti geras didelis šaknų grybas. O štai mulčiuotoje gamtinės žemdirbystės dirvoje, kuri yra nejudinta ir pilna mirusių šaknų, gali gyventi ir papildomi grybai ir daugybė bakterijų, kurie ir stimuliuos daržovės šaknų grybo augimą.

Pati daržovė irgi negali kiek nori auginti grybo. Vyksta simbiozė. Vyksta dermė tarp grybo ir augalo. Augalas truputį paauga ir grybas truputį paauga. Ir atvirkščiai. Nėra taip, kad augalas užsimanė ir augina grybą iki begalybės. Ne. Pats augalas turi ir save vystyti. Fotosintezės metu pagamintų medžiagų pusę ar du trečdalius augalas pasilieka sau, savo augimui, o tik dalį iki keturiasdešimt procentų atiduoda grybui. Tada grybas gali augti. O jeigu augalui neužtenka drėgmės, tai jis nevykdo fotosintezės ir nepagamina medžiagų nei sau, nei grybui. Todėl neauga nei vienas, nei kitas. Tai štai todėl tik su tais augalais, kurie nėra reiklūs drėgmei ir galima lengviau pastebėti tą šaknų grybo augimą ir dėl jo susikaupiantį didesnį kiekį vitaminų, aromatų ir kitų bioaktyvių medžiagų kiekį augalo antžeminėje dalyje.

Jei neaiškiai parašiau, tai perklausk.

Autorius:  Gabriele [ Pen Gru 26, 2014 8:37 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Darbai

Cituoti:
O tai ne skurde augalas kaupia daugiau naudingųjų medžiagų sinbiontų pagalba?

Aš tai trumpai pasakyčiau, kad nelabai galima kalbėti apie simbiontus ir jų aktyvią pagalbą, kai turime omeny tradiciškai dirbamą - kasmet, kartais ir po kelis kartus - sukasamą, suariamą žemę. Dėl žemės dirbimo nelabai ten gali formuotis kažkokie stiprūs simbiontiniai ryšiai, dirbant žemę nesudaromos, o pabloginamos sąlygos bakterijoms, grybeliams.

Puslapis 12 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/