Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Daržovių salelės pievoje
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=39&t=56
Puslapis 11

Autorius:  Eimute [ Pen Kov 22, 2013 11:37 am ]
Pranešimo tema:  Daržovių salelės pievoje

Belaukiant asmeninėje praktikoje trečiojo sezono, man piešiasi kombinuoto daržo vaizdas. Norisi turėti kokybišką gamtinę žemdirbystę ir išvengti nevaldomos piktžolių invazijos ant daržovių. Išeitis- daržovių salelės dideliame sklype. Puiku, jei sklypo reljefas įvairus - taip galima parinkti vietas, pagal kultūrų poreikius. Pavyzdžiui šilumamėgius auginti ant pietinio šlaito, mėgstančius skersvėjus - ant viršukalnės. Salelė formuojama taip: sudedi storą mulčiaus sluoksnį maždaug 2 m skersmens apskritime ar ovale. Ten sodinamos daržovės kelių rūšių, pagalvojant apie jų suderinamumą. Mulčias imamas ne iš kur kitur, o iš salelės aplinkos. Tokių salelių 1 - 0,5ha sklype gali būti pagal daržovių poreikį. Sklype atranda savo vietą krūmokšniai, medeliai, vaiskrūmiai, vaismedžiai. Saleles gali jungti romantiškas siaurų takelių labirintas. Taip sumažinam darbų kiekį, o salelių aplinkoje kuriasi natūrali bioįvairovė.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Kov 25, 2013 11:15 am ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovių salelės pievoje

Perkėliau šį pranešimą atskirai, nes Eimutės sugalvotos daržovių salelės pievoje yra tikrai labai geras gamtinės žemdirbystės praktinis pavyzdys. Tokia salelė gerai tuo, kad ją lengva prižiūrėti, nes prižiūrimoje vietoje dedamas didelis mulčio sluoksnis ir piktžolės išnaikinamos, tačiau šalia salelės auga pilna įvairovė vietinių žolių, geržolių, su kuriomis gali salelėje augantys augalai bendrauti.

Salelė neturėtų būti didelė. Pirma, kad galėtum pasiekti ranka salelės vidurį ir nemindžiotum salelės dirvožemio. Antra, kad salelės augalai būtų ne toliau kaip metras nuo laukinės gamtos. Tai taip išeina, kad salelės gali būti maždaug metro pločio, o ilgio bet kokio. Jei salelė orientuota iš vakarų į rytus, tai galima šienauti tik pietinę jos pusę, o salelės šiaurėje palikti nešienautą aukštą žolę. Ji neužstoja saulės, todėl nesimaišo. Tačiau tokiu atveju salelę reikės daryti dar siauresnę, kad pasiekti iš vienos pusės visą lysvę arba teks pamindžioti tą ilgą žole salelės šiaurinėje pusėje, nes reikės prieiti kartais prie salelėje augančių daržovių.

Jei salelės norima platesnės, tada galima jos viduje palikti pievos. Gausis kaip apskritimas apskritime (žiedas). Ant žolės galėsit vaikščioti, o salelės žemės nemindžiosit. Taip pat galima įvairiai kitaip išlankstyti salelės formą. Svarbu du dalykai - kad pasiektumėt viską ranka nuo salelės pakraščio ir nemindžiotumėt salelės dirvožemio, mulčio. Ir antra, kad aplinkui kuo arčiau augtų žolės dėl bioįvairovės, tačiau jas reikia arba mindžioti, arba šienauti, kad neužstotų daržui šviesos.

Tarp salelių galima palikti arba mažus romantiškus takelius (jei trūksta vietos) arba kuo platesnius plotus, kad galėtum laisvai su dalgiu prasisukti ir šalia salelės prisigaminti mulčio.

Autorius:  Ingrida [ Pir Vas 17, 2014 7:27 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovių salelės pievoje

Daržovių salelėse neauginu (kol kas), tačiau auginu gėlynus pievos salelėse, o tam kad nemindžioti žemės per žingsnio atstumą sudedu didesnius ir plokštesnius akmenis ant kurių atsistojus galima paravėti, palaistyti arba iškasti per daug išsiplėtusius augalus. O ir augalams gal gerai, nes akmuo kaupia šilumą, po akmeniu gyvena kokia rupūžytė, kuri naikina kenkėjus arba driežas :)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Vas 17, 2014 8:45 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovių salelės pievoje

Bet, kad apravėti aplink akmenis, tai reikia daug darbo ir kantrybės. Aš tai priėjęs prie savo lysvių tiesiog su dalgiu prašinauju ir jei lieka pora žolelių, tai nuskinu rankomis, bet jei rąstu aprėminta ar akmuo, tai tada tą vietą reikia rankomis ir nelabai lengva. Žinoma, miesto teritorijoje kur viskas iščiustyta, tai akmenys gražiai atrodo ir negaila padirbti daugiau dėl miestietiškos estetikos, bet tiems, kas kuriasi gamtoje, tai siūlyčiau palaikyti gamtinį vaizdą kur nelabai matosi ribos tarp gėlyno ir pievos, eini per pievą ir net nepastebi, kad ten vietomis daržą praėjai... Ribos nėra. Gi gamtoje kai išeinam, tai ir einam per gamtą ir nėra ribų griežtų, iššaukiančių. Pieva nuo miško skiriasi, vanduo nuo sausumos ir tiek, bet jei eini per pievą, tai aiškios ribos nėra, kad va čia gėlynas, o čia jau šiaip pievelė kiškiui auga.

Autorius:  Ingrida [ Pir Vas 17, 2014 9:18 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovių salelės pievoje

Tai akmenys ne iš krašto :), o per vidurį salelės, išdėstyti maždaug už 0,5 metro nuo krašto, kad žengus žingsnį į salelę stotum ne ant žemės, o ant akmens :). Tada ir salelė gali būti didesnė, jei padedi tris akmenis nutolusius per 0,5 m vienas nuo kito. Kai gėlės užauga, suauga ir piktžolės tarp jų nebeauga, akmenis galima perkelti į kitą vietą.

Autorius:  Ingrida [ Pir Vas 17, 2014 9:34 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovių salelės pievoje

Siunčiu kelias nuotraukas, tik dabar jau nebetiks daržų temoje :). Gėlyno šonus irgi šienauju, tik aš šį kartą tai dariau su Senukuose pirktu rankiniu pjautuvu - dalgiu trumpa rankena, darbas gana lėtas, kitą kartą gal ir su žoliapjove nusipjausiu, nes į ūkį rudenį atvedė elektrą :)

Prikabinti failai:
PICT0013.JPG
PICT0013.JPG [ 230.4 KiB | Peržiūrėta 3894 kartus(ų) ]
PICT0010.JPG
PICT0010.JPG [ 232.18 KiB | Peržiūrėta 3894 kartus(ų) ]
PICT0018.JPG
PICT0018.JPG [ 218.48 KiB | Peržiūrėta 3894 kartus(ų) ]

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Vas 18, 2014 5:23 am ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovių salelės pievoje

A, akmenys viduje, labai gera idėja. Ir gražu, ir piktžolės neauga, ir yra kur užsilipti.

Ė, bet nemulčiuota žemė! Negerai. 8-)

Autorius:  Ingrida [ Ant Vas 18, 2014 9:41 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovių salelės pievoje

Šitas gėlynas nemulčiuotas, nes tarpai tarp augalų nedideli, o ir fotografuota gegužės 28 d, tai po mėnesio jau jokių tarpų nebebuvo, o šiais metais jau tikriausiai reikės retinti, bet yra kitas gėlynas kur buvo mulčiuota iš tvenkinio ištrauktomis žolėmis - dumbliais, kurie išdžiūvę pasidarė balti, labai įdomiai gėlynas atrodė... Šiais metais, jei žolės - dumbliai gerai užderės mulčiuosiu didesnius plotus...

Prikabinti failai:
IMGP4955.JPG
IMGP4955.JPG [ 115.53 KiB | Peržiūrėta 3871 kartus(ų) ]

Autorius:  Ingrida [ Ant Vas 18, 2014 9:50 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Daržovių salelės pievoje

Čia tas pats gėlynas po mėnesio ir matosi, kad piktžolių nedaug išdygo, per visai nedidelį dumblių mulčio sluoksnį.

Prikabinti failai:
2014.jpg
2014.jpg [ 131.62 KiB | Peržiūrėta 3871 kartus(ų) ]

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/