Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 7:11 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Pasodai
StandartinėParašytas: Pen Bal 26, 2013 1:16 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bal 02, 2013 2:41 pm
Pranešimai: 209
Lengva su pasodu tiems, kas daržovių išsilaikė/turėjo, o kas ne? Ką manai apie parduotuvinius šakniavaisius, verta prasidėt?
O pasodas turi turėt išlikusią antžeminę dalį?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Kuriame miško sodą
StandartinėParašytas: Pen Bal 26, 2013 9:04 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Jeigu turgaus bobutė augina šakniavaisius iš tokių pat sėklų kaip tu, pirktų iš parduotuvės, tai skirtumo tada didelio nėra. Koks gi skirtumas ar tu iš pakelio pasėjai ir gavai buroką, ar iš to paties pakelio pasėjo bobulė ir gavo buroką? Ir tą buroką pasodinsi į savo sklypą ir maždaug tą patį gausi.

Problema atsiranda tada kai sėjama iš hibridinių sėklų. Tada nežinia ką gausi. Bet čia vėlgi ar tu pasėsi hibridines sėklas, ar bobutė, tai vėlgi gausis tas pats.

Taigi jei perki šakniavaisius iš turgaus, tai galima išsiklausinėti iš kur bobulė ima sėklas. Jei ji pati užsiaugina sėklų, tai tada labai geri pasodai. O jei ji perka ir sėja iš pakelių, tada gali būti hibridai, bet gali būti ir ne hibridai. Žiūrint kokias sėklas ji pasėjo. Jei žino veislę, tada vėlgi, pažiūri kokia veislė ir ar tu tokią daugintum pats ir jei tinka, tada perki.

Kitas dalykas, ar mums reikia išlaikyti būtent tokią veislę? Iš hibrido gali gautis kitoks augalas, bet tas "kitoks" juk nebūtinai blogai. Tradicinėje žemdirbystėje nukrypimas nuo normos yra labai blogai, nes tolstama nuo kultūros, laukėjama, o gamtinėje žemdirbystėje juk atvirkščiai - mums gerai kai laukėja, t.y. grįžta į gamtą augalas. Tradicinėje žemdirbystėje reikia išsaugot kultūrą, jie kovoja su gamta ir visaip jos vengia, o mums priešingai. Mes galim imti hibridus ir nesibaiminti - jie patys eis gamtos link. Ir tas yra labai gerai.

Vienintelis dalykas kas yra blogai, kad mes nemokame valgyti laukinių ar sulaukėjusių augalų. Tai jeigu išdigs ne morkinės spalvos morkos, o dar ir šakotos, kartesnės, kietesnės, tai būsim nepatenkinti. Norim įprastų morkų, o tų grįžtančių į gamtą nenorim. Tačiau vis daugiau žmonių atsiranda, kurie jau pradeda vertinti ir tas grįžtančias į gamtą kultūras. Ypač atsiradus gamtinei žemdirbystei. Gamtinė žemdirbystė vertina skonį, vertina, kad priežiūros mažiau reikėtų, vertina gamtiškumą ir paskatina susimąstyti, gi ar tikrai yra blogai, jei morka gausis ne lygiai tokios pat veislės, o gausis visokių morkų vaivorykštė? Gal kaip tik tai į gera? Užaugusi morkų vaivorykštė paragavus pasirodo irgi valgoma. Tai kodėl ne?

Štai pereiti tiesiai ant laukinių morkų negalime, nes esame per daug nutolę nuo gamtos, bet iš hibrido grįžtančias į gamtą morkas jau galim valgyti kiekvienas. Jos normalios morkos. Kiek kitokios, bet jose dar daug kultūringumo ir galim jau sau leisti tokias. O kadanors, gal kitam gyvenime pereisim po truputį ir prie dar laukinesnių formų, išmoksim jas valgyti, tada išvis auginti nereikės - nuėjai į pievą, prisikasei ir turi. Nei sėti, nei akėti. O hibrido grįžimas į gamtą yra pirmas žingsnis link to.

Ir nebūtinai gausis blogesnis iš hibrido. Kartais gali gautis visai įdomios formos. Galima išvesti įdomią veislę, kurios pasaulis dar nematė. Bet čia subtilybės. Svarbiausia, kad hibridų grįžimas atgal į gamtą yra geras dalykas ir to užtenka, kad nebijotume nusipirkti kokį gražų daikoną, ropę, burokėlį ir pabandyti paeksperimentuoti su juo.

Žinoma, galima daug sutaupyti ir nesugaišti laiko klaidoms, jei turi informacijos apie perkamą augalą. Todėl reikia arba kuo daugiau sužinoti apie kokių nors daikonų iš parduotuvės galimybes duoti gerą sėklą arba perkant turguje išsiklausinėti kuo daugiau pas pardavėją. Turgus apskritai yra aukso kasykla. Ten būna bobučių, kurios iš savo sėklos augina. Va, ten tai gerų dalykų galima rasti.

Cituoti:
O pasodas turi turėt išlikusią antžeminę dalį?


Ne. Nebūtina. Tačiau kai aš renkuosi kurį pirkti, tai aišku imsiu tą burokėlį ar morką, kuri jau turi miniatiūrinį lapuką, kažką bando leisti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Kuriame miško sodą
StandartinėParašytas: Pen Bal 26, 2013 11:06 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bal 02, 2013 2:41 pm
Pranešimai: 209
Aha, ir man bobučių daržovės atrodo būtų gera idėja, o kaip su parduotuviniais? Juk dauguma jų užsienietiški industriniai - turbūt ne kas tegautųsi.

Iki kada galima sodinti pasodą ar nėr taip skubu? Toks sodas laukia ir pievos virtimas daržu - jei bent pusę to padarysou ko noriu, bus jau super :lol:
Aš dar be to ir vienarankė - kairė prieš savaitę išoperuota, nė pasiremt negaliu....iki birželio.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Kuriame miško sodą
StandartinėParašytas: Pen Bal 26, 2013 2:59 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Su parduotuviniais gi sakau - jie greičiausiai hibriiniai ir iš jų gausis ne tas pats, tačiau ar mums reikia to paties? Gal kaip tik metas pradėt išvedinėt savas sėklas. Dabar tradiciniai žemdirbiai tapo priklausomi nuo sėklų parduotuvių ir nesugeba užsiauginti sėklų patys. O mes susikursime sėklų mišinius, kurie patys augs ir nereikės rūpintis veislės išsaugojimu. Pasėji ridikėlius, pridygsta pilna puokštė įvairiausių spalvų ir dydžių, pasėji morkas ir jų pridygsta visokių. Ir jokios baimės, kad susikryžmins, nes juk vistiek sėjame įvairovę. Tokios kultūros turėtų būti. O jei vis dar norėsis vienos kitos spec. veislės, tai galima ja pasirūpinti, pažiūrėt, kad neapsidulkintų, šiltnamuką pastatyt kokį ar namuose užaugint sėklos.

Iš parduotuvinio hibrido nebūtinai gausis blogas dalykas. Gali gautis ir labai geras.

Parduotuvėje reikėtų ieškoti labai skanių šakniavaisių. Pačius skaniausius, didžiausius bandyt sodint ir galbūt kažkiek išsilaikys to ko nori.

Sodinti dar ne vėlu. Atskiriems šakniavaisiams atskiras laikas. Žr. fenologinį kalendorių šiame forume. Bet daugumą rekomenduojama iki gegužės 10 susodinti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 4 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 10 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007