Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Sėklų ir sodinukų mainai rudenį
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=42&t=187
Puslapis 18

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Lie 30, 2013 6:58 am ]
Pranešimo tema:  Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Yra mintis daryti sėklų ir sodinukų mainų renginį šį rudenį. Kas norėtų dalyvauti, kokį mėnesį manote tai galėtų būti?

Su sodinukais būna tokia problema, kad iškasa žmonės juos, bet paskui niekas nepaima. Todėl reikėtų pildyti čia forume kas ko turi ir kas kiek užsisako, tada nereikėtų vežioti be reikalo. Arba galima pririšti sėklų mainus prie kokio nors visuomeninio projekto, kad nepaimti sodinukai nukeliautų į vieną sklypą visuomeninėms reikmėms. Galbūt būtų gerai apskritai turėti tokį sklypą kur nuolatos žmonės gali atvežti sodinukus, o kiti pasikasti... Tačiau čia į ateitį.

O dabar pradėkime nuo to ar kas turi kokių sodinukų pasiųlyti ir kur ir kada patogiausia suvažiuoti. Siūlyčiau suvažiuoti į Kauną ar Vilnių, nes bent pusei žmonių tai bus arti namų ir nereikės specialiai toli važiuoti.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Rgp 05, 2013 3:31 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

O gal kas jau turit pasiūlyti ką nors? Agrastų, serbentų? Medlievų? Superskanių rabarbarų daigų? Aviečių, rožių?

Arba gal kam nors konkrečiai ko nors reikia? Pasiskelbkit, tai žinosim ko žmonėms reikia...

Autorius:  Gintare [ Tre Rgp 07, 2013 2:53 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

O tai gal galima butu sukurti atskiras temeles, pvz. seklu mainuose noreciau isigyti ir seklu mainuose galiu pasidalinti, gal kokios aiskumo inestu? su lukseciais paprasciau butu:)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Rgp 07, 2013 8:56 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Galima. :)

Autorius:  Iras [ Šeš Rgp 10, 2013 9:45 am ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Aš už Kauną :) O man visko dar reikia, nes naujokai esam. Turim tik patikrintų laiko moliūgų ir cukinijų sėklų. Pomidorus ir agurkus sodinom tuos, kuriuos uošvienė nupirkus atvežė...

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Rgp 10, 2013 6:45 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

O tada kaip naujokai ir neturintys sėklų, galbūt galit prisidėti tuo, kad imsit ir surašysit sąrašą ką ketinate auginti kitais metais. Ir jums patiems bus gerai tas sąrašas, ir mums labai įdomu kaip naujokai pradeda. Tai pagal sąrašą dar ir sėklų atsivežtume, atkreiptume dėmesį.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Rgp 13, 2013 6:57 am ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Paklausiau Valstybinės augalininkystės tarnybos ar galima daryti mainus, tai sako, kad pagal šiuolaikinius įstatymus ne, bet svarstoma Europos taryboje, kad pataisyti šią situaciją. Trumpai tariant keistis sėklomis yra nelegalu, rašyti apie tai į žiniasklaidą irgi nelegalu. Todėl tinklapyje neskelbsime apie mainus, susirašysim asmeniškai kur ir kada susitinkam ir apsikeisim.

Būtų gerai, kad kas daugiau laiškų parašytų ir pamatytų valdininkai, kad problema yra, kad žmonės nori keistis sėklomis ir keistų kuo greičiau įstatymus atgal. Laiško parašymas nieko nekainuoja.

Pridedu laišką iš Tarnybos.

Laba diena,

Vadovaujantis dabar galiojančiu Lietuvos Respublikos augalų sėklininkystės įstatymo (Žin., 2001, Nr. 102-3623; 2010, Nr. 13-619) (toliau – įstatymas) 2 straipsnio 9 dalimi „Dauginamosios medžiagos tiekimas rinkai – dauginamosios medžiagos pardavimas, laikymas turint tikslą parduoti, siūlymas parduoti ar kitaip perduoti tretiesiems asmenims. Dauginamosios medžiagos tiekimu rinkai nelaikomi šie veiksmai:
1) tiekimas kontrolės institucijoms oficialiems tyrimams atlikti;
2) tiekimas paslaugų teikėjams, kad jas perdirbtų, supakuotų ar sufasuotų, numatant, kad paslaugų teikėjas neįgyja teisių į dauginamąją medžiagą;
3) tiekimas paslaugų teikėjams turint tikslą išauginti tam tikrą žemės ūkio žaliavą pramonei ar išauginti dauginamąją medžiagą tolesniam dauginimui. Šiuo atveju turi būti užtikrinta, kad paslaugų teikėjas neįgis teisės į patiektą dauginamąją medžiagą ar į gautą derlių.“.
Atsižvelgiant į tai, Jūsų apsikeitimas sėklomis su kitais asmenimis, reklama žiniasklaidoje (internete), yra tiekimas rinkai nepriklausomai už atlygį arba nemokamai. Pagal įstatymo 8 straipsnio 3 dalį, už sėklos kokybę atsako dauginamosios medžiagos tiekėjas, Jūsų atveju pardavėjas.
Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Tarnyba) nuostatuose, patvirtintuose Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2010 m. gegužės 24 d. įsakymu Nr. 3D-490 (Žin., 2010, Nr. 61-3012; 2012, Nr. 149-7637), nustatyta, kad Tarnyba užtikrina dauginamosios medžiagos kokybės kontrolę. Pažymime, kad Tarnyba nereguliuoja pirkėjo ir pardavėjo sandorio sąlygų.
Šiuo metu Europos Tarybos darbo grupėje žemės ūkio klausimais (sėkla ir augalų dauginamoji medžiaga, augalų veislių teisinė apsauga) vyksta Europos Parlamento ir Tarybos reglamento dėl augalų dauginamosios medžiagos auginimo ir tiekimo rinkai (toliau – reglamentas) projekto svarstymai. Reglamento projekte yra 7 nuostata, kad „atsižvelgiant į augintojų poreikius ir lankstumo bei proporcingumo reikalavimus, šis reglamentas neturėtų būti taikomas dauginamajai medžiagai, kuri skirta tik bandymų, mokslo ir selekcijos reikmėms, genų bankams ir keitimosi genetiniais ištekliais ir jų išsaugojimo (įskaitant išsaugojimą ūkiuose) organizacijoms bei tinklams, arba dauginamajai medžiagai, kuria asmenys, išskyrus profesionalius veiklos vykdytojus, keičiasi natūra.“.

Pagarbiai,

Valstybinės augalininkystės tarnybos
prie Žemės ūkio ministerijos
Augalų dauginamosios medžiagos skyriaus vyr. specialistė
dr. Odeta Gudaitytė
Kalvarijų g. 62, LT-09304, Vilnius
Tel. 8 5 275 4353
El. p.: [email protected]
http://www.vatzum.lt

Autorius:  nawjia [ Ant Rgp 13, 2013 3:01 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Gavau teisininko komentarą:

Cituoti:

manau, kad reikia siųsti tą Onute nafig.
Kaip visada mūsų kontrolieriai nevaržomai kuria sau darbo rinką, iškreipdami direktyvų tikslus ir esmę. Reikalas tame, kad kontrolieriai ar piktybiški įstatymų kūrėjai praleidžia tam tikrus žodžius, sąmoningai/nesąmoningai neteisingai verčia/interpretuoja direktyvas. Štai Direktyvoje yra aiškiai nurodyta, kad tiekėjas yra tas, kuris profesionaliai verčiasi:
Tarybos Direktyva 92/33/EEB
1992 m. balandžio 28 d.
dėl prekybos daržovių dauginamąja ir sodinamąja medžiaga, išskyrus sėklą

3 straipsnis
Šioje direktyvoje vartojami tokie apibrėžimai:

tiekėjas : bet kuris fizinis ar juridinis asmuo, profesionaliai užsiimantis bent viena iš toliau išvardytų veiklos rūšių, susijusių su daržovių dauginamąja ir sodinamąja medžiaga: dauginimu, auginimu, laikymu ir (arba) apdorojimu bei prekyba;
prekyba : dauginamosios arba sodinamosios medžiagos bet kokia forma turėjimas ar atsargų laikymas, demonstravimas prekybos tikslais ar siūlymas parduoti, pardavimas ir (arba) pristatymas kitam asmeniui;

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 33:LT:HTML

Autorius:  nawjia [ Ant Rgp 13, 2013 4:16 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Plius, kadangi užklausiau dėl "dėl prekybos daržovių dauginamąja ir sodinamąja medžiaga, išskyrus sėklą", kaip suprasti dauginamąja medžiagą ne sėklas:

Cituoti:
Čia visose direktyvose tokia prasmė yra ir sėklinėse ir nesėklinėse. Prekyba/gamyba yra profesionali veikla ir mums namuose dalinantis svogūnėliais, daigais ir sėklomis netaikoma.:
Tarybos direktyva 2002/55/EB 2002 m. birželio 13 d. dėl prekybos daržovių sėkla
1 straipsnis
Ši direktyva taikoma daržovių sėklos gamybai pardavimo tikslu ir pardavimui Bendrijoje.
Ji netaikoma daržovių sėklai, kuri deklaruojama eksportui į trečiąsias šalis.
2 straipsnis
1. Šioje direktyvoje:
a) "prekyba" – pardavimas, laikymas pardavimo tikslu, pasiūlymas parduoti ir bet koks perleidimas, tiekimas ar perdavimas – už atlygį ar be jo – trečiosioms šalims, kurio tikslas – komercinis sėklos panaudojimas.

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/Lex ... 55:LT:HTML

Autorius:  Vinga [ Ant Rgp 13, 2013 9:14 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Aš galėčiau pasidalinti pomidorų, augusių lauke, sėklomis,kurios nesusirgo ir vedė,mano nuomone, skanius vaisius. Tik jie auga vienoje krūvoje,tai negarantuoju,kad nebus hibridizuoti. Jei tik domintu. Kolkas man pomidorai ir bulvės labiau vykę.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Rgp 14, 2013 6:59 am ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Nelabai didelė tikimybė, kad pomidorai bus susikryžminę, o jei ir taip, tai galbūt gausis dar geresnė veislė. O nuo kokios veislės pradėjot gal prisimenat?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Rgp 14, 2013 7:14 am ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

nawjia rašė:
Gavau teisininko komentarą:


ačiū, nawjia. Pradžia yra, gal pabandom visi kartu eiti toliau. Yra kabliukas už ko galim užsikabinti. Ką turėtume toliau daryti? Ar kreiptis į teismą, ar į Seimą?

Odeta rašė, jog Europos tarybos darbo grupėje kaip tik nagrinėjamas šiuo metu šis klausimas ir, galbūt, viskas susitvarkys.

Mano supratimu, tai Europos direktyva nėra privaloma vykdyti visoms Europos šalims. Direktyva yra tik nurodymai, kuriais rekomenduojama pasinaudoti šalims narėms kuriant įstatymus. Ir lietuvaičiai paėmė ir savaip interpretavę direktyvą sukūrė mūsų šalies įstatymus. Ir sėklų pardavėjus dabar baudžia ne pagal direktyvą, o pagal šalies įstatymus, kurie, kaip dabar matau, netgi blogesni už direktyvą.

Gal tavo teisininkas galėtų plačiau pakomentuoti šią situaciją. Arba gal kas pažįsta kitų teisininkų, kurie mums padėtų šioje situacijoje keliauti toliau?

Autorius:  Vinga [ Tre Rgp 14, 2013 11:50 am ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Laimis Žmuida rašė:
Nelabai didelė tikimybė, kad pomidorai bus susikryžminę, o jei ir taip, tai galbūt gausis dar geresnė veislė. O nuo kokios veislės pradėjot gal prisimenat?

Turėjau 2012 m. viso 7-ias veisles, kurių sėklas nuėmiau tiek lauke, tiek šiltnamyje. Pomidorų veislės 2012 m:

1. "Black pear" - labai patiko. Vaisiai turi daugiau saldumo, švelniai rūgštūs, labai sultingi. Šiais metais pastebėjau, kad dalis jų susikryžminę, nes skonis pasikeitė, išvaizda. Beto, jie vieninteliai susirgo iš atrinktų vaisių, nors kitoje vietoje neserga. Informacija tomatofest.com tegia, kad šie vaisiai atsparūs ligoms, bet kolkas nepastebėjau, kad taip būtų. Tik pastebėjau, kad nors lapai ir nurudavo vaisiai neskuba pūti. Beto veda labai gausiai vaisių;
2. Ox heart - vidutiniškai patiko, nes buvo gana sausoki, per daug mėsingi. Nors šiais metais jie man labai patiko: saldoki, ne tokie sausi, mažesni nei šiltnamyje;
3. "Ildi" - labai girta veislė, bet kolkas įspūdžio nepaliko. Žiūrėsiu kaip šiais metais bus. Jiems susikryžminti buvo ypač maža galimybė, nes augo lauke;
4. "Paul Robeson" - kaip ir "Black pear" juodieji pomidorai, bet jie neišsiskyrė ryškiu skoniu, tai nepasilikau jų sėklų;
5. "Suddath‘s strain" - nelabai patiko, nes vedė mažai vaisių, skonio net neprisimenu.
6. "Impulse" - maži, kietoki pomidorai - nesužavėjo;
7. "Crimean rose" - irgi nieko ypatingo nepasirodė.

2013 m veislės:

1 - 3 nr. iš 2012 m.;
4. "Velykiniai" pomidorai - taip juos pavadino kolegė, bet čia nėra tikras pavadinimas. Jie tokie raudoni, o per visą pomidorą eina tamsūs dryžiai. Neparagavau, nes tik vieną pomidorą gavau sėklai;
Dar yra 5-a veislė, kurios pavadinimą patikslinsiu vėliau. Ją taip pat gavau dovanų iš tomatofest.com

Black pear augo šalia "Paul Robeson", "Impulse", "Ox heart"; o "Ox heart" augo šalia "Crimean rose" ir "Paul Robeson". Beto "Ox heart" užderėjo 2012 metais ir lauke, tai dalis tikrai turėjo būt nesusikryžminę.

Autorius:  nawjia [ Tre Rgp 14, 2013 12:05 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Deja, čia ne mano teisininkas, tiesiog diskusijoje vienas žmogus taip pakomentavo, o aš pasinaudojau galimybe "išplėšt" šiek tiek informacijos.

Mano asmenine nuomone reikia tiesiog gyvent ir daryt pagal savo supratimą. Jeigu ateis pikti dėdės ir tetos su įstatymo raidėmis (nu kažin ar ateis - forumas nėra atvira reklama, čia reikalinga registracija ir vargu ar kam labai įdomu. Nebent atsiras koks kerštingas piktavalis skundikas. Bet ir tai, pagalvok, ar tokiai tarnybai apsimoka kelt skandalą ir daryt reidą, juk tuoj nuskambės per visą šalį, kad sėklomis keistis nevalia -- čia toks nerealus variantas, panašiai kaip visą energetiką sunaikinsiantis saulės pliūpsnis ;) ), tai tuomet bus galima bandyt ginčytis savais argumentais, pasitelkiant ir teisininkus.

Dar manau, kad čia mūsų šiek tiek per jautriai sureaguota.

Apsižvalgykim, kiek čia aplink tų "Lietuvos gelbėjimo" iniciatyvų prikurta ir kaip visi drąskosi, bet nelabai kas darosi. Tik bangos, ginčai, pykčiai, nervai ir t.t.

Reik daryt savo darbą, ir tik esant aktyviam įstatymo puolimui - gintis. AIšku, žinot būtent, nuo ko tą gynybą pradėt irgi būtinai reikia (šiuo atveju kad ir toks kabliukas kaip neprofesionalus nekomercinis auginimas).

Na, ir dar prie progos, atkreipt politikų, žiniasklaidos, visuomenės dėmesį į tokią nesąmonę - galima juk ir straipsnius rašyt ir pan. Bet kaip sakiau, nematau didelės prasmės veltis į aktyvias kovas. Energijos švaistymas.

Autorius:  Eimute [ Tre Rgp 14, 2013 3:26 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Bandysiu išdėstyti kuo galėčiau pasidalinti ir ko norėčiau iš mainų.

Žadu turėti šių sėklų:
Vyšninių pomidorų;
Coyote - delikatesiniai pomidoriukai, atsparūs ligoms, labai skanūs, nederlingi
Kelios veislės vijoklinių pupelių, tame tarpe ir šabalbonų;
Violetinėmis ankštimis vijoklinių šparaginių pupelių;
Altajaus svogūnų;
Pastarnokų;
Kalendrų;
Medetkų (mišinys tame tarpe yra įvairių atspalvių ir pilnavidurių);
Žemaūgių serenčių oranžinių ir margų;
Jei kam reikėtų galėčiau atvežti daigų aviečių "Polena"
pora veislių topinambų;
mėlynakių bulvių (vidutinio ankstyvumo, baltas vidus, išvirtos - subira)

Norėčiau:
Pupų;
geltonomis ankštimis vijoklinių šparaginių pupelių;
žemaūgių šparaginių pupelių;
akstyvos veislės bulvių;
vasarinių aviečių,
medlevos

Autorius:  Gintare [ Tre Rgp 14, 2013 4:31 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

O kaip sakykit tie mainai vyksta? visi susinesa, ka turi ir tiesiog eina vienas prie kito ir ziuri, kas i ka nori/gali ismainyti? o jeigu as noreciau pvz. medlievos, bet jos turetojas nenori is manes nieko, tai kaip tada? pirkti man is jo ar prasyti, kad padovanotu?:)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Rgp 14, 2013 4:52 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Paprastai tai būna taip, kad kiekvienas eina pas kiekvieną ir dovanojasi vienas kitam kas ką turi. Taip yra todėl, kad sėklų žmonės nevertina. Atsineša tą, ką nori išdalinti. Vistiek išdalinsi - tai kam dar mainytis. :) Ir vistiek gausi, nes visi atsinešė išdalinimui.

Aš vis suku galvą kaip čia padaryti, kad būtų kitaip, kad sėklos įgautų kažkokią vertę. Bet nieko nesugalvoju. Kad ir kokios geros sėklos, bet, pavyzdžiui, iš vieno pastarnoko jų užauga tūkstantis. Pats pasėsi 100, tai 900 gali laisvai išdalinti. Ir jos tarsi bevertės.

Iš kitos pusės, dovanojimas yra labai gerai. Tokie ir turėtų būti mūsų santykiai. Bet čia yra ir kita lazdos pusė. Jei sėklos "bevertės", tai ir žiūrima į jas kaip į bevertes. Pavyzdžiui, kam augintis sėklas, jei ateisiu į sėklų mainus ir gausiu kiek norėsiu ir ko norėsiu? Ko negausiu, to nusipirksiu... O štai nuo to prasideda problemos, nes geriausios sėklos yra tos, kurios užaugintos tavo pačio sklype, nes jos prisitaikę prie tavo sklypo mikroklimato. Net nuneštos už kelių šimtų metrų jau jos ne taip gerai auga. Ir prasideda ligos, kenkėjai puola. Visa tai, kad neauginam savo sėklos.

Tačiau kadangi nieko geriau nesugalvoju, tai ir mainai vyks po senovei. Kas ką turi, tas tą atsineša ir išdalina. Kas nori, tas bando mainytis, nors praktikoje to neįvyksta. O kas nori, gali bandyt pardavinėt.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Rgp 14, 2013 5:05 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Cituoti:
Mano asmenine nuomone reikia tiesiog gyvent ir daryt pagal savo supratimą.


Mano nuomonė irgi tokia. Bet yra vienas "bet". Baus tai organizatorių. :) Tai aš mielai perleidžiu teisę kam kitam skelbti apie mainus, juos reklamuoti, gauti patalpas ir atlikti kitą organizacinę veiklą. :) Kas norėtų apsiimti ant savęs tokią atsakomybę? Drąsiau, laikytume tokį žmogų labai geru žmogum. :)

Cituoti:
nu kažin ar ateis - forumas nėra atvira reklama, čia reikalinga registracija ir vargu ar kam labai įdomu


Forumas atviras, gali matyti visi. Registracijos nereikia. Registruotis galima, jei nori rašyti arba sekti naujausius pranešimus. Tada patogu užsiregistruoti.

Autorius:  nawjia [ Tre Rgp 14, 2013 6:51 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Cituoti:
Jei sėklos "bevertės", tai ir žiūrima į jas kaip į bevertes. Pavyzdžiui, kam augintis sėklas, jei ateisiu į sėklų mainus ir gausiu kiek norėsiu ir ko norėsiu? Ko negausiu, to nusipirksiu... O štai nuo to prasideda problemos, nes geriausios sėklos yra tos, kurios užaugintos tavo pačio sklype, nes jos prisitaikę prie tavo sklypo mikroklimato. Net nuneštos už kelių šimtų metrų jau jos ne taip gerai auga. Ir prasideda ligos, kenkėjai puola. Visa tai, kad neauginam savo sėklos.


Jeigu kas nesupranta savų sėklų gerumo ir poreikio - tai juk pats kaltas. To žmogaus kvailumo reikalas.

O tai, kad vienas augalas jų tiek daug priaugina, kad net pasijaučia bevertiškumas, tai manau yra nieko baisaus, tai gamtos priesakas gyvent ir dauginti(s). Iš kitos pusės, puiki galimybė mokytis, nebijant daryti klaidų. Juk dėl vienetinių sėklų iš proto eitumėm, darže nakvotumėm, kad per daug neužlytų ar sraigės nenuėstų ;)

Autorius:  nawjia [ Tre Rgp 14, 2013 6:54 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Sėklų ir sodinukų mainai rudenį

Cituoti:
Baus tai organizatorių.


Tikrai, iš tos pusės nepažiūrėjau, tu teisus. Tai uždaryk šią forumo skiltį, padaryk prieinamą tik registruotiems vartotojams arba tik norą pareiškusiems mainų dalyviams.

Kiekvienas dalyvis, gali prisidėt prie organizavimo, na bus kolektyvinė atsakomybė :)

Kai forumas bus uždaras, galėsim apsitart kas už ką atsakingas.

Puslapis 18 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/