Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Kaip pasigaminti sėklų?
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=42&t=194
Puslapis 12

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Rgp 03, 2013 8:49 am ]
Pranešimo tema:  Kaip pasigaminti sėklų?

Sėklų ambasadorių (Seed Ambassadors) knygelė apie tai, kaip pasidaryti sėklų. Deja, tik angliškai.

Prikabintas failas:
seedzine4handout.rar [3.71 MiB]
Atsisiųsta 519 kartus(ų)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Rgp 03, 2013 5:53 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Tiems, kad nemoka atsisiųsti viršuje įdėtos knygelės - internetinis šaltinis 27 augalų sėklų saugojimui:
http://www.seedsave.org/issi/issi_904.html

Autorius:  Gintare [ Tre Rgp 07, 2013 2:56 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

As dar knygeles nepaskaiciau, bet man gal kas atsakys?:) suzydejo salotos ir pradejo vysti, isroviau, parsinesiau. Norint pasiimti sekla turbut reiketu arba visai jas sudziovinti ir bandyt issilukstenti? labai jau mazytes tos salotu seklytes...kaip jus darote? ir va dar uzaugo antrameciai ir suzydejo svogunai, tie ziedai jau senokai is vagos kyso, bet galvoju, kad nezinau, kada reiketu is ju ta sekla pasiimti? kad nepaveluociau. ir kaip tu svoguniuku pasidaryti, kada?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Rgp 07, 2013 9:03 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Salotos tai kaip pienės - pūkelis su sėklyte. Tiesiog lauki kol pribręs ir susirenki. Prinokusios sėklos tamsios. Svogūnų irgi. Atidaryk vieną žiedo akutę ir pamatysi ar jau prinoko sėklos ar ne. Arba galima laukti kol pačios prasidarys, bet tada galima pražiopsoti lengvai - užlis lietus ar pamirši.

Autorius:  Vinga [ Ket Rgp 08, 2013 3:00 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Aš su salotų sėklom dariau šitaip: palaukiau kol nužydės,tada jos apvysto, subrandino sėklytes ir su visu žiedynu nuskyniau. Prieš sėją sutrupinau žiedyną ir sėjau.

Autorius:  povils [ Pen Rgp 09, 2013 9:52 am ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Kai salotos žiedyno koks trečdalis ar kiek mažiau išskleidžia pūkelius nukerpam ir džiovinam. Sudžiuvusius patrumpinam ir pasidedam. Kartais maišelyje pagniaužom ir išmetam tuščius stiebelius

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Rgp 25, 2013 2:37 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Aš tai nueinu kartą į dvi-tris ar keturias dienas prie salotos ir nusirenku gražias prasiskleidusias sėklytes su pūkeliais. Jos labai gražios, prinokę, storos... O jei imdavau visą augalą, tai pasitaikydavo visokių tarp sudžiūvusių žiedynų - plonų, ne prinokusios spalvos, neišsivysčiusių. Manau geriau prieiti dažniau (jeiyra galimybė) ir nusirinkti tik tobulas sėklas, tai paskui su sėjimu bus lengviau.

Autorius:  povils [ Ket Rgp 29, 2013 8:45 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Gal kam patiks mano pomidorų sėklų ruošimas.
Paimu rašiminio popieriaus lapą. užrašau veislės pavadinimą, padedu ant lėkštės, ant lapo iškasu iš pomidoro sėklas, peilio galu paskirstau, kad būtų po vieną ir palieku džiūti. Gerai išdžiuvus, kai turiu laiko, sėklytes iškarpau ir su visais pridžiuvusiais popieriukais supilu į pakelius. Tokias ir sėju.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Lap 16, 2013 3:02 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Ropučių galima auginti visą mišinį nepergyvenant, kad susikryžmins. Pas mane išžiemojo ropučių visokių. Jos buvo per mažos, kad valgyti, tai palikau dirvoje. Pavasarį jos pradėjo augti, žydėjo. Visaip kryžminosi. Ir gavosi toks mišinukas. Kas ėmėt per rudenius sėklų mainus šiais metais ropučių sėklų iš mūsų, tai pas jus užaugs mišinys maždaug toks:

Prikabintas failas:
IMG_1905.JPG
IMG_1905.JPG [ 66.78 KiB | Peržiūrėta 17005 kartus(ų) ]


Plius dar viena tokia:

Prikabintas failas:
IMG_1929.JPG
IMG_1929.JPG [ 48.13 KiB | Peržiūrėta 17005 kartus(ų) ]


O sėklas rinkau daugiausiai iš tos švediškos ropės, kur pirmam paveiksėlyje apatinėj eilėj antra iš kairės, violetinė tokia, paplokščia. Dar žydėjo tuo metu baltas su žaliu viršum griežtis, raudonos kaliaropės, daikono ridikai (nors šie nesikryžmina su roputėm), ir dar griežtis "purple top white". Iš jo matosi gavosi ir tas pats ir gavosi panašių spalvų, bet suplotas, kaip roputė. Taigi, arba jis susikryžmino arba grįžo į savo labiau laukinę formą. O geltono griežčio lygtais pernai nebuvo. Bet gavosi mišinyje ir apvalūs geltoni ir paplokšti geltoni. Dar gavosi visiškai naujų, t.y. kokių visai nesodinau - baltas su dryželiais ir violetinis su dryželiais. Čia spėju iš tos švediškos ropės rudimentas arba susikryžmino su kažkuo.

Prikabintas failas:
IMG_1898.JPG
IMG_1898.JPG [ 74.64 KiB | Peržiūrėta 17005 kartus(ų) ]


Prikabintas failas:
IMG_1900.JPG
IMG_1900.JPG [ 55.86 KiB | Peržiūrėta 17005 kartus(ų) ]


Prikabintas failas:
IMG_1895.JPG
IMG_1895.JPG [ 56.51 KiB | Peržiūrėta 17005 kartus(ų) ]


Mano išvada tokia, kad nebūtina pirkti sėklų norint turėti įvairiausių veislių ropučių ir nebūtina organizuoti mainus kur vienas žmogus vieną veislę bando išsaugoti, kitas kitą, trečias trečią ir galiausiai sueina ir apsikeičia, ir kitą sezoną augina tas tris veisles. Roputės kryžminasi, bet tai gerai. Gauni visai naujų nematytų veislių, kitiems metams vėlgi atsirenki tau labiausiai patikusias ir vėl sodini. Ir ta skonių įvairovė patenkinama, ir maisto užsiaugini, ir selekciją vykdai ir nereikia sunkaus organizavimo kai vienas vieną veislę augina, kitas - kitą. Na, bent jau su roputėm taip.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Lap 16, 2013 3:06 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Tiesa, ant palangės auginau apvalų daikoną ir griežtį "purple top white", tai jie nesusikryžmino. Reiškia galima pasisodinti ant palangės gal kokia penkias nesikryžminančias veisles ir jas išlaikyti. Dar kelioms leisti žydėti lauke. Ir vėlgi turėsi didžiulę įvairovę, tik šį kartą kontroliuojamą.

Autorius:  Gintare [ Šeš Lap 16, 2013 3:56 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

O skoniai kaip tu susikryzminusiu ropuciu? ar skiriasi labai nuo "originalo"?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Lap 16, 2013 6:02 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Dar nesigilinau į skonius. :) Turėtų būti panašus. Bet dabar viską užkasėm ir valgom ką kita, kas greitai pus. O roputės gali pastovėti, tai tegu stovi. Nors aišku, būt gerai paragaut tik iš lysvės ištrauktas ir palyginti skonius, bet nebuvo tam laiko.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Lap 22, 2013 5:14 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Truputį pasigilinau į skonius. Geltonos gavosi saldžiausios, taigi skaniausios. Tos violetinės ir rausvos - beskonės tokios, neturinčios ypatingo skonio, na, o tie griežčiai "purple top white" ir liko griežčiais, turi tokį ridiko, ridikėlio aštrumą.

Autorius:  Gintare [ Šeš Lap 23, 2013 8:49 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

As tu geltonu labai noreciau:), ka daryt?:)
nes as tokiu balksvu irgi turiu, bet sunkiai man jos lenda, nelabai zinau, kaip jas valgyt:)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Lap 24, 2013 8:33 am ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Atvažiuok, paragausi. :)

Autorius:  Gintare [ Sek Lap 24, 2013 12:54 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

ojee:)) o seklu neturrit tu geltonu?:) ar misini ropuciu?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Lap 24, 2013 1:51 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Turim mišinį. Rašiau kas iš to mišinio išauga. Bet dėl sėklų irgi turėsi atvažiuoti, nejaugi paštu siųsiu ar per kokį žmogų perdavinėsiu. :P

Autorius:  Gintare [ Sek Lap 24, 2013 4:56 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Siaip tai but smagu visai atvaziuot, ir del seklu, ir siaip:)
dabar dar darbeliu lauke yra, o ziema iki jusu privaziuojama?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Lap 24, 2013 6:09 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

Dažniausiai privažiuojama. O jeigu ne, tai penkiolika minučių galima paeit. :)

Autorius:  Julija Vasiliauskė [ Pir Gru 16, 2013 12:39 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Kaip pasigaminti sėklų?

pas mane aliejiniai moliūgai nors ir susikryžmino su aguročiais ir visokių rūšių cukinijomis, patisonais (tai matosi pagal daržovių formų ir spalvų įvairovę) subrandino belukštes sėklas, kurias galima iškart prapjovus moliūgą suvalgyti (nereikia aižyti). O aguročiai, susikryžminę su visomis kitomis (tarp jų ir belukšte veisle)- sėklas su kietomis luobelėmis, bet skiriasi tų sėklų dydžiai. Pernai išlaikiau geriausius mano nuomone moliūgą ir agurotį, visas jų sėklas nuploviau ir tada sudžiovinau.

Vienu metu kambaryje buvo didesnė drėgmė nei paprastai ir kai kurios seklos (kai kurių rūšių augalų) net ir buvusios gerai išdžiovintos ėmė pelyti. Taigi padariau išvadą, jog sėklas būtina ypač sausai laikyti kambaryje ant viršutinės lentynos (lauko palėpės ir nevėdinamos spintelės netinka dėl per didelės oro drėgmės) ir kartais ištraukti pasižiūrėti kokia ten drėgmė gal reikia papildomai padžiovinti... Bet tikriausiai taip gavosi, nes rinkdama tas sėklas nebuvau konkrečiai apsisprendusi ar tikrai jas sėsiu, kiek jos man iš tiesų reikalingos... Ir gal kad susimąstyčiau kad reikia dėmesio skirti ne tik sėklų gavimui bet ir jų išlaikymui (užtikrinti tinkamą oro sausumą, paslėpti nuo tiesioginių saulės spindulių).

Na ir dar ką pastebėjau šia tema - tai iš savų sėklų arba patys pasisėję augalai užauga didesni ir sveikesni, atsparesni aplinkos užterštumui, nepalankioms augimo sąlygoms... Mane tai maloniai nustebina kad kai kurių sėklų nėbūtina rinkti ir augalai patys puikiai pasisėja rudenį ir pavasarį išauga nauji daigeliai...

Bet šiaip tai turėti savų sėklų prilygsta būti turtingam, savo gyvenimo šeimininkui :)

Puslapis 12 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/