Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Ąžuolai
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=42&t=394
Puslapis 11

Autorius:  Laimis Žmuida [ Tre Kov 05, 2014 10:32 am ]
Pranešimo tema:  Ąžuolai

Prikabintas failas:
SAM_0336.JPG
SAM_0336.JPG [ 66.85 KiB | Peržiūrėta 6267 kartus(ų) ]


Nuo vieno ąžuolo surinktos gilės. Visi sodinukai skirtingi gavosi. Vienas net albinosas, baltas. Visų lapų formos skiriasi.

Taip ir su obelim būna kai iš vieno obuolio išimi sėklytes ir išdygsta skirtingi medžiai.

Autorius:  Nanett [ Ket Spa 23, 2014 11:08 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Kaip tas albinosiukas begyvena, Laimi? Manai, išaugs iš jo tikras didelis ąžuolas?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Spa 24, 2014 1:45 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Albinosas numetė vieną po kito lapo ir paskui lygtais išleido žalius lapukus ir susimaišė su kitais. Išsodinome visus į vieną tvorą, tai dabar nežinau kaip konkrečiai jam sekas, bet, manau, augs visi. :)

Autorius:  errnute [ Tre Lap 19, 2014 9:30 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Laimi, kokia žemė šioms gilėms buvo naudojama? Gal pakasta iš po ąžuolo, kurio gilės surinktos? Koks ąžuoliukų daugelių auginimo procesas?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Lap 20, 2014 7:16 am ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Žemę visada naudoju iš miško. Viskam, ir medeliams sėti, ir daržovėms. Ji būna labai puri, su daug organikos, tai viskas labai puikiai dygsta.

Po ąžuolu kaip žinote niekas neauga, tad iš po jo neimčiau žemės. Jo lapai turi medžiagų, kurie nuodyja kitus augalus, bet ir pačius mažiukus ąžuoliukus. Ąžuoliukai pasisėja visur - pievose ir miškuose, bet po senu ąžuolu jie nedygsta.

Tačiau yra racijos paimti šiek tiek žemės ir iš po seno ąžuolo. Ąžuolas bendrauja su tam tikrais grybeliais ir bakterijomis, ir jeigu imsime šiek tiek žemės iš po jo lajos, tai gali būti, kad parsinešim kartu ir ąžuolui naudingų mikroorganizmų. Imti žemę reikėtų tada iš ten kur baigiasi ąžuolo laja, nes ten daugiausia mažų mitybinių šaknelių. Kaip tik ten reikiami mikroorganizmai ir įsikuria, kad pamaitintų ąžuolą ir patys iš jo pasimaitintų.

Daug žemės iš po ąžuolo nereikia. Mikroorganizmų milijardai būna saujoje. Tad tarkime imam kibirą žemių iš mišraus miško kur dygsta ąžuoliukai ir porą saujų iš po seno ąžuolo. Galbūt taip būtų gerai.

O jeigu ąžuolynas skystas, pamaišytas su kitais medžiais, tai po tokiais ąžuolais ąžuoliukai dygsta. Tada galima visą žemę iš po tokios vietos imti. Svarbu juk mums, kad ąžuoliukai gerai jaustųsi, tai va ir imti reikėtų iš ten kur jie gamtoje dygsta.

Paskutinio klausimo nesupratau. Pakartokit kitais žodžiais. :)

Autorius:  errnute [ Pen Lap 21, 2014 3:18 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Apie ažuoliukų auginimo procesą norejau paklausti: kada surinktas giles sėti parsineštoje žemėje, ar reikėtų kur geriausia būtų laikyti vazonus, kuriuose daiginame ąžuoliukus? Aš tikrai nieko nežinau, man trūksta beveik visų teorinių žinių apie praktiką, jau nekalbu, jog pačios praktikos nulis. O tai, jog po ąžuolais niekas neauga, aš irgi nežinojau. Ačiū už paaiškinimą.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Lap 21, 2014 3:54 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Surinktus ąžuoliukus reikėtų sėti iš karto lauke į žemę. Tik tuo metu siaučia pelės, tai visus surenka, todėl reikėtų uždėti kokį tinklelį. Jei sodinama į lysvę, tai kas penki centimetrai po giliuką, metro pločio lysvė ir, tarkime, penkiolika centimetrų tarp eilučių, gaunasi virš šimto ąžuoliukų metre, o tinklelis nuo pelių metras kainuoja apie septynis litus. Tinklelio metalinio akutės - pusės centimetro. Jei sėti tiesiai į vietą, tai iškasi velėnos pora sprindžių ant poros sprindžių ir sodini kokias tris giles vieną toliau nuo kitos, kad paskui galėtum persodinti. O tris sodini, nes gali neišdygti kokia viena ar dvi. Medelyne jei neišdygsta, tai nieko tokio, nes ten daug yra ir juos vis tiek persodinsim, o į vietą sėji specialiai, kad nereikėtų persodinti, todėl nesinori laukti dar metų, reikia, kad tais pirmaisiais metais išdygtų, todėl sodini daugiau ir jei išdygo visi trys, tai du perkeli kur kitur, o vienas auga vietoje nepersodintas.

Kitas variantas, į vazonėlius (geriau į lovelius) ir ant palangės. Loveliuose daugiau žemės, tai geriau auga, nei vazonėliuose. Išdygsta ir auga per žiemą. Pavasarį išleidžia antrą aukštą, o kai baigiasi šalnos po žiemos tada paleidi į laisvę. Šitas būdas minusą turi, kad turėsi prižiūrėti ir laistyti visą žiemą.

Kitas būdas sudėti į žemę (į talpą) ir išnešti kur nors į rūsį. Kartą per žiemą palaistyti. O pavasarį pasodinti. Šis būdas turi minusą, kad daug gilių iki pavasario neišgyvena.

Autorius:  errnute [ Šeš Lap 22, 2014 1:20 am ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Turbūt man primtiniausias būdas bus sėjimas tiesiai į vietą. Geriau prisirinksiu daugiau sėklų ir daug daug prikaišiosiu. Bet pasižymėti, turbūt, nereikia? Vistiek visų pelės neišnešios. Ar išnešios nemažai, visgi, ir net laukuos dengti? Mano tikslas išplėsti mišką greičiau, nei jis savaime tai padarytų.

Autorius:  Ingrida [ Šeš Lap 22, 2014 3:29 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Nroint išplėsti mišką, geriau nuvažiuoti į mišką ir išsikasti jau paaugusių ažuoliukų :), nes pasėti iš sėklų gana lėtai auga. Ilgai bus mažiukai, todėl teks auginti lysvėje ir miško neišplėsite :)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Lap 23, 2014 10:30 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Taip, jei norit plėsti mišką, tai, mano manymu, tiesiog reikia paimti daug daug gilių kitais metais rudenį ir jas tiesiog įterpti į velėną. Tiesiog praskeli velėną su kastuvu ir įkiši gilę. Ir taip šimtus padarai, ar tūkstančius. Ir palieki augti.

Autorius:  errnute [ Pir Lap 24, 2014 12:34 am ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Na, visgi, pradzioje pameginsiu sukist seklas i velena, o jei bus blogai, tuomet sesiu ir sodinsiu sodinukus. Bet labai daug darbo atrodo, kai tas miskas ne pirmo butinumo, tai gaila laiko. O egles kaip dauginti, kazi? Nukrite konkorieziai bent kiek dygus?

Autorius:  Ingrida [ Pir Lap 24, 2014 1:09 am ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Yr tokia kinų patarlė: "Geriausias laikas pasodinti medį buvo prieš 20 metų, kitas geriausias laikas - dabar" :)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Lap 24, 2014 12:37 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Eglės kankorėžiai atsidaro žiemą kai sausa eglių viršūnėse ir barsto sėklas. O kažkada nukrenta. Bet tuose nukritusiuose irgi būna sėklų. Reikia imti šviežesnius kankorėžius ir padėti juos sausai džiovinti kambario temperatūroje. Per mėnesį ar du pilnai atsivers ir galima bus iškratyti sėklas.

Bet jau šitų sėklų į velėną nepasėsi. Ąžuolo gilė didelė, tai gali dygti velėnoje, o eglės dygtų kur nors po medžiais ar samanose. Galima jų daug į vazonėlius sutalpinti, o paskui persodinti. Arba į lysvę.

Autorius:  Guobis [ Ant Gru 29, 2015 12:27 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

O kaip su liepomis? Ar kas esate kase laukinius sodinukus, ir kokio didziausio ugio dar gerai prigyja naujoje vietoje? Gal saknys labai placiai auga? Ar jas kazkaip kitaip galima dauginti neskaitant seklu? Norisi liepos ziedu kuo anksciau tureti savo kieme, tad planuoju ju iterpti i savo busima misko soda?

Autorius:  Ingrida [ Ant Gru 29, 2015 4:29 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Liepos būna dviejų tipų: iš sėklų ir iš atžalų. Iš sėklų labai sunku tokių rasti, bebent pirkti urėdijos medelyne, o iš atžalų sunku iškasti, nes didesnės turi storą šaknį, kuria prisikabinusios prie motininio augalo, todėl kasant daug žemių nusipurto, nebent kasant ieškoti tos šaknies ir nukirsti ją kirviu :)
Pas mus iš 10 liepų liko 3, nes pasodinome pavasarį, gražiai išprogo, o vasaros viduryje tikriausiai stirnos sugalvojo pasigardžiuoti jomis, nes aplinkui auga tik beržai :), tą patį jos padarė ir su klevais, tik klevai išleido po tris naujas viršūnes, o liepos nepatiko ir teko jas išrauti.
Jei norėsiu vėl pasisodinti, nebekasinėsiu, o nusipirksiu keletą ir rišiu iškart :)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Sau 02, 2016 2:43 am ]
Pranešimo tema:  Re: Ąžuolai

Taip, medelynuose liepos pigios. Bet galima ir prisikasti atžalų. Galima ir žmogaus ūgio imti, jei norisi greitai. Jei negaila, tada imant didelį medį jį reikia nupjauti iki pusės. Tada jis išleidžia didelius ūglius ir puikiai prigyja. Jei gaila, tai reikia drėgnesnės vietos paieškoti ir gerai užmulčiuoti šaknis. Taip yra todėl, kad kasant nutraukiame daug šaknų ir jos nesugeba užmaitinti lapų. Kai nupjauname dalį medelio šakų, tai lapų mažiau ir lengviau prigyja. O drėgmė ir mulčiavimas duotų daugiau drėgmės šaknims ir jos gal sugebėtų išmaitinti esamą nesumažintą lapų skaičių.

Liepų valgomi ir lapai, ir žiedai, ir jauni riešutėliai.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/