Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 6:29 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 22 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: Ant Kov 17, 2015 8:29 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Cituoti:
Pasirodo, kas, kad nusipirksiu mugėj medelį, kad ir iš bėdos skiepytą, jei kitokių nebūna, bet kad ir kaip gamtiškai auginčiau ir mulčiuočiau, jis vis tiek bus žemas ir silpnas, nes iš vegetatyvinio poskiepio?


Taip, vis tiek bus silpnesnis ir ne toks ilgaamžiškas, galės iššalti ir kitų problemų turės. Priedo jam sunkiau bus su ateitimi. Senoviškos veislės yra pastovesnės, stabilesnės, jos ir dauginamos iš sėklų (jei nesusikryžmina), tai lieka labai panašios. O naujoviškos veislės yra labiau nutolintos nuo gamtos ir iš tokio obuolio išėmus sėklelę ir pasėjus jau mažiau tikimybės, kad gausi panašų.

Cituoti:
Tai kodėl niekas normaliai iš sėklų neaugina? Negi nėra aukštų medžių poreikio, vien žemaūgius visi nori pirkti? Norint iš sėklų užsiauginti, aišku, reikia ilgai laukti, bet reikia ir tų sėklų turėti... ir dar kad jos sudygtų... Man nieks nesudygo pernai...


Labai giliai propaganda yra įsišaknijusi, kad vien skiepyti medeliai yra geri. Netgi gamtinės žemdirbystės korifėjus Saulius Jasionis remia skiepyjimą, o tuos kurie nori augintis iš sėklos vadina sektantais, Puzakovo pasekėjais. Tai iš kur žmogui sužinoti apie neskiepytų medelių naudą, jei net ir gamtinės žemdirbystės forume sėkliniai medeliai negerbiami, o juos auginantys žmonės yra žeminami ir menkinami?

Puzakovo pasekėjas, sektantas, tai čia ne argumentas. Jeigu kalbėsime argumentais, o ne žeminimais, tai gaunasi visai kita situacija ir jau forume kažkur rašyta apie tai.

Argumentai, kodėl geriau yra skiepyti medeliai:

1. Galima turėti beveik identišką veislę. Beveik identišką, nes vis tiek poskiepis veikia šiek tiek skonį, ir auginimo sąlygos veikia šiek tiek skonį. Šis dalykas skiepyjimo šalininkų pateikiamas kaip geras ir pats geriausias skiepyjimo bruožas. Bet iš gamtinės žemdirbystės pusės pagalvojus - argi gerai yra, kad visi pradeda valgyti lygiai tas pačias veisles? Kaip McDonalds, kaip CocaCola - visuose žemynuose toks pat skonis. Ar tai gerai? O kur gamtinė įvairovė? Juk būtų gerai, kad kiekvienas žmogus turėtų savas, išskirtines veisles. Dabar nueini pas sodininką ir jis turi pepinus, antaninius, alyvinius, auksį ir bogatyrių. Na ir kuo tave jis nustebins? Visas šias veisles tu jau ragavęs ir tau visai neįdomu tokiame sode. O štai jei ateini į kito žmogaus sodą, kuris turi unikalių veislių, visos jo veislės tau nežinomos. Tu nori paragauti ir vienos, ir kitos. Tau įdomu ir vasarą čia atvykti ir paragauti, ir rudenį, ir žiemą.

2. Skiepyti medeliai anksčiau dera. Šis bruožas irgi taip išreklamuotas, kad žmonių sąmonė niekaip negali jo peržengti. Kas gi lauks šimtą metų? Mums valgyti reikia dabar, visi mes nebe jauni, o sėkliniai medeliai bus tik mūsų vaikams, mes jau numirsime kol jie pradės duoti vaisių. Iš tikrųjų yra visai ne taip, bet propaganda giliai įlindusi. Jeigu jūs nusipirktumėte skiepytą medelį, tai jis pradės derėti po dviejų, trijų metų. O jeigu jūs nusipirktumėte neskiepytą medelį, tai jis pradėtų derėti po... dviejų, trijų metų. Matot kur apgaulė? Realiai nusipirkus sodinuką pradės derėti tuo pat metu arba skiepytasis pralenks metus, du, o mums yra įpirštas įvaizdis, kad reikės laukti dešimt, penkiolika metų. Kaip sudarytas toks neteisingas įvaizdis? Todėl, kad skiepyti imami jau parduodami vos vos nederantys, o sėkliniai skaičiuojami nuo sėklos sudygimo, o ne nuo pardavimo. Štai kur apgaulė. O jeigu pirksime iš parduotuvės tiek skiepytą, tiek sėklinį, tai derės jie tuo pačiu metu arba panašiu.

Jeigu pačiam augintis skiepytą medelį ir sėklinį, tai irgi gaunasi panašūs skaičiai. Sėklinis pradeda derėti po septynių-dešimties metų. Skiepytas daromas štai taip. Pasėjamos sėklos, per kelis metus išauginamas poskiepis ir po to paskiepijama. Irgi derės ne pirmais metais. Poskiepis augs keletą metų, paskui ir skiepas augs porą metų ir gausim derantį medelį tik po penkių-septynių metų. Matot, skirtumas nedidelis, o mums įdiegta, kad sėklinių sulaukti savo gyvenime jau nė neįmanoma.

3. Skiepytų medelių būna žemaūgių ir jų galima prikišti daug į mažą sklypą. Iš tikrųjų ir sėklinį medelį galima pjaustyti ir formuoti taip, kad jis būtų žemas, kompaktiškas ir jų tilptų daug į mažą sklypą. Problema tik, kad niekas tuo neužsiima, nėra įgūdžių, patirties, nėra pasiūlos.

4. Didžiausias skiepytų medelių „privalumas“ šiais laikais yra tas, kad jie yra parduodami, t.y. jų gali įsigyti. Labai paprasta – atėjai ir nusipirkai. Šiuo atžvilgiu sėkliniai stipriai atsilieka. Beveik nėra jų pardavime. Ar tai yra privalumas irgi spręsti jums. Man asmeniškai privalumas yra kai žmogus tobulėja, o ne kai jis ką nors nusiperka. Sėkliniai skatina mąstyti, tobulėti, išsiauginti pačiam, tapti sodininku, suprasti kaip sodas auginamas, o skiepyti skatina dirbti ir pirkti, ugdo žmogų kaip vergą, o ne kaip protingą tobulėjantį kūrėją.

Argumentai, kodėl geriau yra neskiepyti medeliai:

1. Jie yra sveikesni. Jie turi savas šaknis, kurios vystėsi tokiu pat natūraliu greičiu kaip ir lapija. Medelis harmoningai augęs ir lengviau atsispiria ligoms ir kenkėjams. Be to, gamta globoja medelį jau nuo sėklos. Sėkliniai turi daugiau mikroorganizmų pagalbos.

2. Jie neiššąla. Norint, kad skiepytas medelis neiššaltų jam parenkamos laukinio atsparaus medelio šaknys, o auginant iš sėklos jis ne tik neiššąlančias šaknis turi, bet dar priedo ir savas, atitinkamai augančias. Nors skiepyto medelio šaknys parenkamos atsparios, bet jis vis tiek gali apšalti, nes šaknys nevienodai vystysis su šakomis, o nevienodas vystymasis gali vesti prie nušalimo.

3. Jie ilgaamžiai. Skiepyti augs dvidešimt-septyniasdešimt metų. Neskiepytos obelys gali augti tris šimtus metų. Vienaip jausis jūsų vaikas ar anūkas paveldėjęs jau mirštantį sodą ir visai kitaip jausis jie paveldėję stiprų ir dar ilgai derėsiantį sodą.

Argumentus išvardinę matome, kad sėkliniai visu kuo pralenkia skiepytus. Problema tik tame, kad sėkliniais dabar beveik niekas neužsiima. Nėra medelynų, nėra pardavimų, nėra mokslo, kuris palaikytų šią pusę, tirtų, nėra įgūdžių, patirties… Visa tai reikia atkurti, prisiminti, išmokti, sukurti iš naujo. Štai tada galėsim mėgautis neskiepytų medelių visais privalumais.

Cituoti:
GŽ principų neatitinka ir daigų auginimas ant palangės, bet forume juk rašoma, ką dabar reik sėti į vazonėlius


Taip pat forume rašoma, kad daigų auginimo reikėtų vengti, kad reikėtų ieškoti būdų išsiversti be jų. Daržovės vienmetės. Šiemet auginamės daigus, kitais metais jau galime išmokti gyventi be daigų darymo. O medelis paskiepytas ir lieka paskiepytu ir auga ten dvidešimt-septyniasdešimt metų. Gamtinė žemdirbystė yra kelionė natūralumo link. Kiekvienais metais mes tobulėjam ir žengiame žingsnelį gamtos link. Skiepyti medeliai ilgai neleis žengti sekančio žingsnio, nes juos tiesiog bus gaila išpjauti ir pasėti naujus.

Skiepyti medeliai yra negamtiški. Kopūstas ir burokėlis irgi yra negamtiški. Bet juk su daržovėmis mes darome žingsnius, kad jos būtų kiek įmanoma gamtiškesnės. Juk nesirenkame kopūsto hibrido, nors jis ir geriau auga. Stengiamės rinktis senesnes, gamtiškesnes veisles. Taip pat stengiamės augintis savo sėklą, kad kopūstas priprastų prie gamtos, nes chemizuotai auginti kopūstai net nemoka gintis nuo kenkėjų, nes juos kiekvienais metais nupurškia ir kenkėjų jie nemato ir neperduoda savo palikuonims gebėjimo gintis nuo kenkėjų. Taip pat stengsimės atrasti ar išvesti tokias veisles, kurios gali augti gamtoje, kurios gali pakęsti piktžoles, kurioms nereikia purškimo. O galutinis tikslas – visai pakeisti kopūstą kuo nors gamtiniu, pavyzdžiui, varnalėšos lapkočiais ar liepų lapais. Kol kas nemokame to, tai naudojam kopūstus, bet niekas nesako, kad kopūstai yra gėris, o skiepyti medeliai yra blogis. Kopūstas irgi yra blogai, negamtiškas, ir turėtume judėti link jo atsisakymo. Skirtumas tas, kad kopūsto galim atsisakyti per vienerius metus, o skiepytas medelis auga daug metų. Kopūsto dar nemokame atsisakyti, o skiepyto medelio jau galim atsisakyti, tiesiog jį pakeitus neskiepytu.

Kai kurie dar nemoka išgyventi be šiltnamio. Bet apie šiltnamius šiame forume nerašome. Kiti žmonės negali išgyventi be komposto darymo, ar sliekų auginimo, ar kaimiško gyvulių laikymo būdo... Tai ir gerai. Niekas neverčia turėti šiltnamį, komposto krūvą, auginti sliekus ar turėti skiepytus medelius ar pačiam skiepyti. Galima tą daryti, jei be to neišsiverčiate. Bet forumo tikslas – judėti gamtiškumo link, laikytis gamtos krypties. Jeigu surašysime čia visą informaciją apie tai kaip statyti šiltnamį, kaip kompostuoti krūvoje, kaip skiepyti, genėti ir sliekus auginti, tada turėsime ne GŽ forumą, o tradicinį žemdirbių forumą, kuriame šen bei ten šmėsteli kokia žinutė apie gamtiškumą. Ne. Man norisi padaryti, kad gamtinė pusė šiame forume matytųsi aiškiai ir ryškiai. Tai yra naujas dalykas, neįprastas ir mums reikia jį ryškinti, pabrėžti ir vengti forumo apkrovimo negamtiniais dalykais. Būtent todėl informacijos apie tai kaip skiepyti ar kaip pasistatyti šiltnamį čia nerasite. Čia rasite informaciją kaip augintis medelius iš sėklų ir išsiversti be šiltnamio. Ties tuo turim orientuotis, nes tokia šio forumo tema.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ant Kov 17, 2015 8:30 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Bir 30, 2013 8:04 pm
Pranešimai: 316
Obelys kriaušės slyvos vyšnios sėjamos vos tik sunoksta sėklos,ty suvalgai ir į lysvę pasėji,per žemą natūraliai stratifikuojasi ir pavasarį sudygsta ,iki rudenio užauga poskiepis,kurį pavasarį jau galima į kelmelį skiepyti. ir iki rudenio užauga sodinukas kurį jau galima sodinti ir turėsite pvz obelaitę ant sėklinio poskiepio,jeigu tikią obelaitę nepersodinti o iš sėklos užauginti ir suskiepyti užauga labai stiprus medis su nepažeistomis šaknimis. O norint kad pvz tokia obelaitė būtų žemeūgė nukerpama virš skiepo paliekant keletą pumpurų ,tokia obelis šakojasi ir turės žemą vainiką ,bet nueita komerciniu keliu.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 22 pranešimai(ų) ]  Eiti į Ankstesnis  1, 2

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 2 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007