Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Demografinių problemų kontrolė
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=48&t=229
Puslapis 11

Autorius:  SauliusJ. [ Šeš Rgs 07, 2013 10:57 am ]
Pranešimo tema:  Demografinių problemų kontrolė

Buvo pasiūlymas iškelt tokią temą. Nagrinėjom galimą ir optimalų gyvūnų tankį ploto vienete, o žmonės juk irgi ne uolienos, nuo jų tankio taip pat priklauso ekosistemų būklė ir tų pačių žmonių gyvenimo kokybė.
Temoje apie gyvūnų tankumą Laimis rašė:
Cituoti:
Žmonių skaičiaus teisingo Lietuvoje irgi taip greitai nepadarysim. Bet galime link to judėti. Po truputį.

Taigi: koks tas teisingas žmonių skaičius, kas jį sąlygoja ir kaip judėt link to teisingo?

Autorius:  nawjia [ Šeš Rgs 07, 2013 11:11 pm ]
Pranešimo tema: 

Neżinau kaip su tiesioginiu poveikiu/spaudimu ekosistemoms, bet biosociologiškai (sugalvojau tokį żodį) turbūt išsitenka tiek žmonių, kiek įmanomas sugyvenimas be konfliktų.
Bet šiais laikais tai neįmanoma, tai nežiau kiek prasmingas yra tas skaičiavimas?

Autorius:  SauliusJ. [ Šeš Rgs 07, 2013 11:19 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Demografinių problemų kontrolė

Tai tau tuoj papasakos, kad Indijoj sausakimši gyvena ir nekonfliktuoja...
Neįmanoma, bet kad jau kalbam apie GŽ siekiamybes, kurios irgi nežinia ar įmanomos ir kada įmanomos, tai galima kalbėt ir apie žmones...

Autorius:  nawjia [ Šeš Rgs 07, 2013 11:59 pm ]
Pranešimo tema: 

Ok, fiziologiskai mastant, galima skaiciuoti per maista. Kiek galima suvalgyti, kad uztektinai liktu gyvunu ekosistemai palaikyti.

Autorius:  SauliusJ. [ Sek Rgs 08, 2013 12:11 am ]
Pranešimo tema:  Re: Demografinių problemų kontrolė

Nu Laimis rašė, kad normalioj sistemoj gyvūnų yra apie 20 kg hektare. Sakykim, žmogaus maisto pusę sudaro gyvūnai ir pusę augalai. Tai pagal klasikinę mitybos grandžių skaičiavimo formulę mėsos turėtų būt penkis kartus daugiau masės, nei žmonių masės. Tai būtų 4 kg žmogienos hektare. Arba 20 ha aštuoniasdešimties kilogramų žmogui. Čia neskaitant kitų plėšrūnų. Paimkim aukso viduriuką: žmogus naudoja penktadalį viso mėsos prieauglio, visa kita lieka plėšrūnams. Dauginam iš penkių, gaunam 100 ha vienam žmogui. Prisimenu, kažkada jau buvau gavęs tokį skaičių, remdamasis kažkokiais kitais skaičiavimais. Čia būtų mūsų platumoms. Taigi išeitų, kad 10 žmonių grupė turėtų kontroliuot 10 kvadratinių kilometrų teritoriją. Bet realiai čia per didelis tankumas būtų, kad išsimaitint natūraliomis sąlygomis...

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Rgs 08, 2013 8:11 am ]
Pranešimo tema:  Re: Demografinių problemų kontrolė

Aš galvoju, kad žmonių tankumas priklauso nuo gyvenimo būdo arba kitaip, kultūros, pasaulėžiūros. Vienoks tankis žmonių būna kai jie būna visai primityvūs, be įrankių ir ginklų. Kitoks kai jau išranda primityvius įrankius. Dar kitoks, kai jau išranda šaunamuosius įrankius, dar kitoks kai išranda žemdirbystę, dar kitoks kai išranda gyvulininkystę. Kai kuriuos skaičiukus galima sužinoti tyrinėjant primityvias tauteles. Tokiam ir tokiam klimate, su tokia ir tokia kultūra jie pasiekia tokį ir tokį tankį. Žinoma, nebus visai tikslus skaičius, nes tos tautelės nebuvo ilgą laiką paliktos ramybėje gyventi, bet apytikslius skaičius, manau, mokslininkai jau yra gavę ir paskaičiavę.

Su šiandienine kultūra matom kokie skaičiai. Ir tie skaičiai kinta, nes kultūra irgi kinta. Mokslininkai irgi yra paskaičiavę kiek mūsų planetoje gali tilpti žmonių. Sako apie 10-12 milijardų. Ir turi omenyje su šiandienine kultūra. O jei kultūra pasikeistų, tai mokslininkai perskaičiuotų tada ir sakytų, na, 20 milijardų ir pan.

Bėda tame, kad gamtinės žemdirbystės būdo mes nesam griežtai apsibrėžę, taigi negalime žinoti ir skaičiaus. Todėl pirmiau reikėtų mąstyti kokia ta GŽ kultūra? Jei GŽ vadinsim tai ką dabar turime, na, imkime dvidešimt geriausių GŽ ūkininkų ir išveskime vidurkį, tai tada pagal tokią GŽ supratimą greičiausiai tilptų žemėje tie patys 10-12 milijardų, nes nesame mes jau tokie skirtingi nuo šiandieninės civilizacijos kultūros. Vistiek esam civilizuoti žmonės, naudojam kompiuterius, dantų plombas, automobilius, perkam parduotuvėse, tik daržus pamulčiuojam šiek tiek, užsiauginam šiek tiek... Jokio didelio skirtumo kol kas nėra.

O jei apsibrėžtume koks yra tas gamtai nekenkiantis gyvenimo būdas, tada galėtume pradėt atlikinėt skaičiavimus. Ir dar būtų gerai, kad būtų praktinis pavyzdys. Nes prisigalvoti galime bet ko. Bet jeigu atidirbti tam tikrą gyvenimo būdą, įgyvendinti jį praktikoje, tada jau skaičiavimai bus rimtesni.

Kita vertus, viena iš GŽ gyvenimo būdo apibrėžimo sudedamųjų dalių ir bus nekenkimas gamtai, t.y. biomasės ir konkrečiai gyvūnų skaičius turėtų būti toks, koks natūraliai būna gamtoje. Panašiai 20 kg stuburinių hektare. GŽ žmogus turėtų gyventi taip, kad nepažeistų gamtos ekosistemų, t.y. kad jose išliktų natūralus augalų, gyvūnų ir ko kito skaičius. Toks gyvenimo būdas bus gamtiškas.

Tačiau, jeigu imsime šimtą tūkstančių žmonių ir patalpinsime juos ant planetos vardu Žemė, tai jie galės gyventi bet kokį teršiantį gyvenimo būdą. Jų bus tiek mažai, kad globaliai jie gamtai įtakos nedarys. Iš čia gimsta eugenistiniai homosanitistiniai nacistiniai skaičiavimai ir ideologija, kad žmonių turi būti tiek ir tiek planetoje ir po tokio primityvaus apskaičiavimo dar ketinama imtis veiksmų tam skaičiui pasiekti. Grupelė žmonių yra sugalvojus, kad turi būti auksinis milijardas žmonių iki 2070 metų. Nusistatė skaičių ir siekia jo. Čia fašizmas ar kaip bepavadinsi kai pirmiau seka teorinis skaičius, o po to jo siekiama realybėje.

Aš siūlyčiau eiti atvirkščiai, pradžiai atidirbkime gyvenimo būdą, o paskui matysime koks pagal tą gyvenimo būdą gaunasi žmonių tankumas.

Autorius:  SauliusJ. [ Sek Rgs 08, 2013 9:02 am ]
Pranešimo tema:  Re: Demografinių problemų kontrolė

Bet gyvenimo būdo atidirbimas- jau sąmoningas siekis, o sąmoningumas, nu pats supranti... pas visus skirtingas. Todėl gamtos dėsniai neturi nieko bendro su sąmoningumu, jie galioja visur ir visiems organizmams. Ir jeigu kažkas sako, kad gali gyvent 12 milijardų, tai jis žiūri ne per gamtos dėsnių, bet per savo poreikių prizmę, t.y. trumpalaikėje perspektyvoje. Galima pasakyt, kad gali gyvent ir 30 milijardų ir rast tam pateisinimą. O ekosistemų stabilumo garantas- populiacijų "svarstyklės" ir įvairovės didėjimas. Kuo didesnė vienų gyvūnų populiacija, tuo mažesnė kitų. Todėl populiacijos natūraliai nuolat palaikomos reikiamame lygyje. Mūsų intelektas, modifikuojantis ekosistemas, šiuo atveju negali būt rodikliu, nes jo vaisiai jau pakankamai gerai matomi.
Apie gamtai nekenkiantį, kitaip sakant ekologišką gyvenimo būdą aš pasakyčiau paprastai: ekologiškai teisingas tas, kuris nedidina populiacijos ir palaiko ją stabiliame lygyje. Galėtumėm manyt, kad žmonių populiacija didėja dėl to, kad nėra pasiekusi savo optimumo, bet pažiūrėkim faktus. Nuo savo intelekto ir "kūrybinių" galių mes niekur nepabėgsim, teks gyvent su juo. Faktai rodo, kad žmonių populicija daro jau rimtą spaudimą ekosistemoms ir pati dėl to patiria žalą. Tai reiškia, kad ji jau per didelė.
Ir šiaip jau šitoj vietoj negalim remtis teorijomis, kaip būtų jeigu būtų, turim remtis faktais, žiūrėdami kaip yra ir kas iš to gaunasi.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Rgs 08, 2013 9:12 am ]
Pranešimo tema:  Re: Demografinių problemų kontrolė

Taip, kad per didelė šiandieninė populiacija su šiandieniniu gyvenimo būdu, tai lengvai matosi. Nes ekosistemos stipriai griaunamos. Bet kiek galėtų tilpti pagal GŽ gyvenimo būdą žmonių, tai negalėčiau pasakyti, nes neaišku kas tas yra GŽ gyvenimo būdas.

Autorius:  SauliusJ. [ Sek Rgs 08, 2013 9:24 am ]
Pranešimo tema:  Re: Demografinių problemų kontrolė

GŽ- tai tik mažos grupelės žmonių mąstymo būdas, dar net nenusistovėjęs, be aiškių kriterijų ir net neaišku ar jis ekologiškai teisingas. Ir bet kokiu atveju sąmoningos pastangos ir jų duodamas rezultatas čia negali būt kriterijus, nes sąmoningos pastangos- labai trapus ir nuo daugelio aplinkybių priklausomas dalykas. Jis neturi nieko bendro su dėsningumais. O gamtą valdo dėsningumai.

Autorius:  SauliusJ. [ Sek Rgs 08, 2013 3:53 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Demografinių problemų kontrolė

Nors galima pasakyt ir tiksliau: GŽ, kokia yra šiandien, tikrai ekologiškai neteisinga, nes tai ta pati maisto kontrolė- nieko naujo, skiriasi tik detalės. O maisto kontrolė neišvengiamai veda link populiacijos didėjimo kitų gyvūnų ir augalų populiacijų sąskaita.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Sek Rgs 08, 2013 6:09 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Demografinių problemų kontrolė

O ar yra kokių nors ekologiškai teisingų pasaulėžiūrų šiais laikais?

Autorius:  SauliusJ. [ Sek Rgs 08, 2013 8:28 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Demografinių problemų kontrolė

Niekas nežino, kol nepatikrino laikas :)

Autorius:  žalumos spektras [ Pen Vas 21, 2014 10:00 am ]
Pranešimo tema:  Re: Demografinių problemų kontrolė

Nepamenu kur, bet skaičiau straipsnį apie skirtingų žmonių kultūrų vartojimo ypatumus. Išvada buvo maždaug tokia: jeigu kiekvienas mūsų planetos gyventojas vartotų tiek pat, kiek ir kiekvienas tipinis statistinis amerikietis, žmonijai išsilaikyti reiktų maždaug dar 2 planetų Žemių. Taigi, manau, kad viskas priklauso nuo pačių žmonių elgesio ir mąstymo: jeigu vartosim tiek, kad paskui nebeturėsim iš ko vartoti ir baigsis ištekliai, ilgainiui patys vieni kitus išnaikinsime, o tai ir būtų tas "natūralus", vadinamasis gamtos apsivalymas...

Arba, kol tai įvyks, kosminės technologijos bus tokios pažangios, kad pradėsim kolonizuoti svetimas planetas ir kurdami dirbtinę aplinką bei naudodami pirminius resursus, t.y. vandenį, įvairias uolienų iškasenas ir pan., žmonija kurs dirbtines kolonijas. Tokie ketinimai jau pradedami įgyvendinti dabar, jeigu domėjotės, kokios technologijos yra ruošiamos tiems, kurie ketina keliauti į Marsą...
Nei vienas, nei kitas atvejas manęs asmeniškai neguodžia, bet visi žinome kad gyvybė žengia savo keliu. Kaip bus iš tikrųjų - tik belieka spėlioti ir stebėti, kas bus toliau ;)

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/