Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Apie skonį, saldumą, skanu = sveika ir t.t.
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=48&t=501
Puslapis 11

Autorius:  Fleitutė [ Šeš Geg 03, 2014 1:16 am ]
Pranešimo tema:  Apie skonį, saldumą, skanu = sveika ir t.t.

Aišku tik tiek, kad kas kepta - nesveika. Bet juk skanu :) O skonis - įgimtas, gal paveldėtas dalykas, ir vaikams aiškinant, kad tas ir anas sveika, o kitkas nesveika, jie supranta, kad sveika - kas neskanu, o kas skanu - nesveika...

Autorius:  Laimis Žmuida [ Šeš Geg 03, 2014 8:02 am ]
Pranešimo tema:  Re: Švaros priemonės

Skonio sąvokos pas mus dabar supainiotos. Gamtoje tai kas skanu, tas ir sveika, reikalinga, o kas neskanu, to nereikėtų valgyti. Pagal tai kiekvienas organizmas atsirenka ko jam reikia ir ko nereikia. O dabar su dirbtiniais prieskoniais ir saldikliais esam taip iškreipę skanumo sąvoką, kad tikrai vaikams sunku paaiškinti kas yra skonu. Ir ne tik vaikams.

Autorius:  Fleitutė [ Pir Geg 05, 2014 12:00 am ]
Pranešimo tema:  Re: Švaros priemonės

Bet juk dar negimusiam vaikui skanu yra tas, kas saldu. O gimusiam ir pradėjusiam valgyt košę, bent kiek pasūdytą daug geriau valgo. Mažėliui ilgai nedaviau blynų, o kai daviau, taip patiko, kad iškart septynis sulapnojo. Vadinasi, skanu, kas kepta, nes košes sunkiau valgo. Kodėl žmonės daržoves augina, nevalgo vien žolių? Nes jos skanesnės, lengviau susikramto. Net nereik jokių dirbtinių prieskonių ar saldiklių. Jei druską ant stalo paliekam, vaikai puola laižyti, bet ar jos tiek reikia? Juk su maistu užtektinai gauna, jei ne per daug, o visur rekomenduoja druską mažinti. Kaip ir cukrų. Bent jau polinkis saldumui tai tikrai įgimtas...

Autorius:  povils [ Pir Geg 05, 2014 8:19 am ]
Pranešimo tema:  Re: Švaros priemonės

Įgimtas, nes mamos besilaukdamos nemažai pasmaližiauja.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Geg 05, 2014 9:50 am ]
Pranešimo tema:  Re: Švaros priemonės

Europą cukrus pasiekė prieš tūkstantį metų, o paplito tik 16 amžiuje. Lietuvoje dar vėliau. Kaimus tai gal tik prieš šimtą metų pasiekė. Medaus daug neturėdavo. Tai kaip seniau vaikai patenkindavo savo "įgimtą poreikį saldumui"?

Autorius:  Vinga [ Pir Geg 05, 2014 2:22 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Švaros priemonės

Kai augau, tai mama nupirkdavo tik kartą per mėnesį ko saldaus (per algas :) ). O saldumą vasaros metu kompensuodavome siurbdami nektarą iš į baltašiedės notrelės, valgydavom jaunus liepų punpurus, lapukus. Saldūs būdavo ir smilgų baltoji dalis, kuri pasislėpusi tarp kelių sluoksnių; žemuoges, melenkas, braškes, kriaušes, obuolius, nedaug ievų uogų, gervuogių, slyvas, slyvukus. Ką tik rasdavom saldesnio, tą valgydavom :). Žiemą sudėtingiau - mažai, kas laikosi. Uogienės stovėdavo. Kompotai, sultys paklausesni buvo. Medaus retai turėdavom. Dar kramtydavom džiovintus obuolius, kol trys metai iš eilės jų visam gyvenimui neatpurtė :).

Autorius:  Gintare [ Pir Geg 05, 2014 3:33 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Švaros priemonės

As tai kiek suprantu saldumas vaikui gali patikti del to, kad motinos pienas yra saldus. Tai tiesiog gal tokia asociacija vaikui saldumo buna su gerais laikais, kai mama budavo labai arti, zindydavo, jis jautesi visada saugus ir t.t. O siaip tai as is savo patirties galiu pasakyti, kad skonis dalykas keiciamas ir formuojamas, tik labai jau nelengva.

Autorius:  nawjia [ Pir Geg 05, 2014 3:36 pm ]
Pranešimo tema:  Re: Švaros priemonės

Potraukis saldumui yra įgmtas, nes reiškia greitas kalorijas, kas neturint daržų ir parduotuvių gali būti gyvybiškai svarbu. Cukraus perteklius tiesiog iškreipė tą potraukį iki priklausomybės dideliems kiekiams, bet kada, bet kiek.

Šalia to reikėtų nepamiršti, kad ir protinė veikla kiek pasikeitė nuo 16 amžiaus. Smegenims irgi reikia daugiau kuro.

Dėl E - taip yra koduojamos maisto medžiagos, kaip druska ar citrinos rūgštis. Ne į E reikai žiūrėti, o į jos numerį :)

Autorius:  Fleitutė [ Šeš Geg 10, 2014 3:15 am ]
Pranešimo tema:  Re: Švaros priemonės

Dėl negimusių vaikelių skonio - Tyrėjai sako, kai mama saldžiai pavalgo, vaikelis puola gerti saldžius vaisiaus vandenis, ir mamos pienelis yra tikrai saldus, bet jei taip yra, vadinasi, taip ir turi būti, t. y., kaip sakė nawjia, taip kūdikis gauna greitų kalorijų, kurių jam tikrai reikia. Tik vėliau, ankstesniais laikais, to saldumo vis mažėdavo, saldėsių gauti būdavo sunku, o augantiems vaikams dietos nerūpi, jie kaip tik stengiasi kuo daugiau kalorijų gauti :) Deja, dabartinio pertekliaus laikais sunku pajusti saiką, kai akys visko nori, o pilvan nebetelpa... Tėvų užduotis - mokyt vaiką sakingumo, ypač saldėsiuose. Yra tėvų, kurie darbo dienomis vaikams neleidžia valgyti saldainių (gal kažkaip susitaria), jei gauna, juos renka, o savaitgalį visus suvalgo. Įdomiausia, kad niekad nesuvalgo tiek, kiek prisirenka, pasidaro nebeskanu :)

Tai pat man atrodo, kad vaikai gimsta turėdami kažkokią genetinę atmintį, jiems jau įgimtai skanu tai, ką mėgsta tėvai, seneliai, kas įprasta jų gimtai kultūrai. Jei kokie laukiniai viską valgo be druskos, tai jų vaikams druska bus natūraliai neskani, o mūsiškiai gryną druską laižytų, jei tik gautų :)

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/