Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 8:37 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Ši tema užrakinta, jūs negalite redaguoti pranešimų arba atsakinėti į juos.  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: 4. Mano sodas. Atsakymai 1
StandartinėParašytas: Tre Vas 26, 2014 9:05 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Ieškojau palyginimui sodinukų kainų tinklapyje ir kryklės kainos neradau, tik, kad kryklėmis vadinamos kai kurios ančių rūšys bei vyšnių medelių rūšys. Ar teisingai?

Apie krykles jau rašyta, pakartoju.
> Kas yra kryklė? Ar tai pūkuotoji vyšnia?
Taip, pūkuotoji vyšnia, veltininė vyšnia, kininė vyšnia ar kryklė yra tas pats. Nors kryklių būna visokių. Lotyniškas pavadinimas Cerasus tomentosa. Taip pat būna ir antys kryklės.

Prikabinu lentelę, kurioje "kaina" stulpelyje surašiau kainas, kurias radau tinklapyje. Žemiau lentelės visų svetainių adresai, kuriose radau tuos pasiūlymus.
http://www.utmu.lt/index.php/struktura/ ... -medelynas
http://www.jonmu.lt/index.php?109314100
http://bmu.lt/failai/Kainos_sodmenu.pdf
http://www.sveikogyvenimoidejos.lt/visi_augalai.html
http://www.sodinukas.eu/index.php/growers
http://www.lsdi.lt/dokumentai/2013-pavasaris.pdf
http://www.radmu.lt/lt/prekyba-miko-sodmenimis
http://juragiumedelynas.lt/lt/search?
http://www.seklos.lt/lt/musu_parduotuves
http://www.ltkatalogas.lt/katalogas/apz ... sodinukai/
http://www.supermama.lt/forumas/lofiver ... 4-400.html
http://www.skelbimai.lt/paieska?q=gervuogi%C5%B3


Ačiū už sąrašą.

Klausymas: jeigu yra jau žmogaus ūgio jaunų medelių (vyšnyčių) ar jas galima persodinti (neperdidelės?)?

Persodinti galima. Tačiau medelis didelis, todėl reikės labiau pasirūpinti, kad prigytų. Medžio šaknų yra panašiai kiek šakų. Jei kasdami nukertam devyniasdešimt procentų šaknų, tai tiek galėtume pašalinti ir šakelių. Tada lengvai prigytų, nes šaknys spėtų išmaitinti lapus. O jei nenorima pjauti medžio, tada reikia kuo daugiau šaknų iškasti ir palaistyti gerai, pamulčiuoti ir, jei matysis, kad trūksta drėgmės – apskabyti lapus.

Susimąsčius apie būsimą sodą, truputį norėtųsi padiskutuoti, pasitikslinti, nes nesueina man loginiai galai. Man, kaip tūlam lietuviui, sodas/daržas asocijuojasi ne tiek su nugarą lenkiančiu darbu, kiek su augalų įvairove. Ir GŽ susidomėjau tikėdamasis turėti kuo įvairesni sodą/daržą bei turėdamas specifinį norą: sukurti sode tokias sąlygas, kad jame galėtų augti šiltamėgės obelys ir kiti panašūs augalai.
Jei remtis GŽ principais, tai visų augalų skaičių reikėtų dauginti kone iš dešimties. Sodas tada gaunasi auksinis. Jau nekalbu apie retus augalus, kurių kaina dar didesnė, nei jūsų nurodyta. Galima mėginti dalį sėklų/medelių (krūmų) rasti gamtoje, bet tai tik dalis visų augalų ir ne faktas, kad tarkim rasčiau 30 gerų obelų sėklų/medelių (bent jau šiuo metu neįsivaizduočiau, kur ieškoti). O kur dar specialios rūšys.
Ar matote čia kažkokį kompromisą? Tarkime, galėčiau atsisakyti dalies augalų, pasirinkti paprastesnes rūšis, ieškoti sėklų ar medelių, kurie atitiktų GŽ, bet kur dar specifiniai poreikiai? Juoba, GŽ sodas pradžioje reikalauja daug investicijų, jei ne piniginių, tai laiko. Sutikit, kad pasodinti 30-40 krūmų, tai ne tas pats kas 2-3.
Suma sumarum, GŽ sodas nėra man tinkamiausias variantas (daržas kitas reikalas). Suinvestuoti pinigų ir/ar laiko į idėją, kuri galutiniame variante manęs netenkins, neatrodo logiška (bent jau šiame etape). Ar gal aš čia kažką praleidau ar nesupratau? Gal yra koks nors kompromisas? Kalbate apie GŽ kaip apie siekiamybę, tačiau jau nuo pat pradžių reikėtų planuotis įgyvendinti šią idėją beveik šimtu procentų (tikiuosi, suprasite, ką noriu pasakyti). Bent jau šiuo metu mane domina pragmatiška GŽ pusė, o idėja dar nėra įsitvirtinusi galvoje ir nežinau ar norėčiau ją įgyvendinėti. Ar vis tik įmanoma priaugti prie GŽ sodo, pradėjus nuo įprasto?


Kaip tik atvirkščiai, GŽ sodas turėtų nieko nekainuoti. Medelynų kainas specialiai surašiau, kad gal susigundytumėt nepirkti, o imti iš gamtos nemokamus. Laiko tas atims, bet jeigu paskaičiuotumėt kiek laiko reikia dirbti, kad uždirbti tūkstantį – du tūkstančius litų (išeina mėnesis), tai pamatytumėt, kad per mėnesį galima pasisodinti GŽ nemokamą sodą.

Kad sodas bus auksinis, tas tiesa. Tik ne kainuos jis daug, o pats bus auksinis, t.y. jame bus unikalios nepakartojamos veislės, skanesni vaisiai, medeliais džiaugsitės ne tik jūs, bet ir jūsų vaikai, anūkai, proanūkiai, sodas bus gamtiškas ir nereikalaus nuolatinės priežiūros. Tiesiog didelis turtas. O jei sodinsite iš medelynų, tada po dvidešimties metų iš to sodo nieko neliks. Nei vaikams, nei anūkams.
Pragmatiška GŽ sodo pusė pritaikyta prie šių laikų butų maždaug tokia. Paskelbiate, kad kuriate sodą. Kaimynai, draugai, giminės, GŽ forumo dalyviai suneša jums sodinukų ir dar pasodinti padeda. Ko negaunate – išeinat į apylinkes ir prisikasat. Į dieną po penkiasdešimt medelių pasodinat. Per mėnesį laiko turite 1 500 nemokamų medelių ir krūmelių. Tai – didžiulis didžiulis sodas, kuris neš ne tik vaisius, bet ir mulčią ateityje, malkas, žiedadulkes, medieną įrankiams ir baldams, medieną grybams bei kitokią naudą. Pasodintas medelis juk neprapuola. Jis augs ir šiaip ar taip bus nauda. Ne vaisiai, tai malkos, mulčias. Net pagalbiniai medeliai pasitarnauja keliomis funkcijomis.

Turite specifinių poreikių, kurių nepatenkinote šiuo variantu? Nueinat į medelyną ir nusiperkat keletą krūmelių, kurių nepavyko gauti gamtoje. Ir viskas.

O superspecifinių medelių siūlyčiau nesodinti. Siūlyčiau orientuotis kuo arčiau gamtos. Pirmiausia, tapti nepriklausomu, užsiauginti viską ką galima iš paprastų lietuviškų kultūrų. O kai jau kasdien valgysite savą maistą, nieko pirkti nereikės, tada galima pagalvoti ir apie ekzotiką. Tada turite laiko, nereikia uždirbinėti ant maisto, vaikštote po dendroparkus, imate sėklas ir ūgliukus, ir dauginatės pas save. Vėlgi nemokamai, nes laiko turite ir galite tai sau leisti. Bet gal kai jau užsiauginsite viską lietuviška, tai nebereikės egzotikos? Juk kam reikia, jei skrandis pilnas, aplinka gamtiška ir graži, tai kam sodint papildomus augalus? Kam?

Taip pat kainos pasirinkimas buvo paciomis brangiausiomis kainomis todel del kainos is karto iskilo klausimai

1. Ar geriau pirkti maziau ir brangiau? manau tai nera racionalu gal visgi pirkti pigiau ir daugiau na pavyzdziui kai kainos nuo 10 iki 20 tai gal racionaliau butu pirkti 2 nei 1 ? del ko skiriasi kaina? ar del to kad medeliai ir krumai mazesni gal verta pirkti daugiau ir laukti juk gal ne visi prigis ar gyvunai apvalgys nusals ir pan Ka Jus patartumet siuo klausimu?


Taip, kartais skiriasi medelio dydis (amžius), todėl vieno kaina didesnė, kito mažesnė. Tačiau dažnai būna taip, kad kaina priklauso nuo medelyno noro. Pavyzdžiui, prie Vilniaus medelynuose kainos didesnės nei kitur. Mugėse atveža pigiau. Taip pat jei nuvažiuoji tiesiai į medelyną, tai galima irgi gauti pigiau. Imant didelį kiekį irgi galima gauti pigiau.

Pirmiausiai kreipkitės į valstybinius medelynus. Pas juos pigiausia. Ko ten negaunat, tada ieškokite privačiuose medelynuose. Privačiuose brangiau.

O jeigu kaina pagal dydį, tai žinoma, rinkitės geriau mažiukus, bet pigesnius. Vietoje geriau prigis, geriau vystysis, tik reikės ilgiau palaukti derliaus. Nors nebūtinai. Būna, kad mažiukai aplenkia didelius.

2. kadangi kulturu labai daug o ziniu mazai neaisku kaip kai kurias kulturas vartoti kaip rasti naudinga informacija apie vartojima tu retesniu kulturu ir ju laikyma ? ar tiesiog internetu per google?

Taip, viskas yra googlėje. Jei nerandate, tai klausimą užduokite specializuotame forume http://gz.home.lt

3. Ar butu imanoma viska uzsodinti iskarto ar sis darbas vyksta palaipsniui nes kulturu labai gaug ar tiesiog ne visas kulturas sodinti, bet tokiu atveju save labai apribotum ir atsisakytum daug naudingu kulturu.

Pagal žmogaus pajėgumus. Galima viską iš karto, galima po vieną augalą į metus.

4 Kadangi kolkas kulturu nepazystu butu sunku surasti jas laukineje gamtoje, be to neaisku kur ju ieskoti taciau tai labai itakoja kaina praktiskai 10 - 20 proc kuriuos galima butu skirti perkamiems augalams ka patartumete galbut neskubeti pirkti tokiu kulturu kuriu galima rasti gamtoje arba pirkti tik minimaliai kad susipazinti.?

Žinoma, aš raginsiu imti iš gamtos. Jei nekantraujate sodinti pavasarį, tai nusipirkite tuos augalus, kurių nėra gamtoje. Ir pasisodinkite. O kitus vasarą vaikštinėkit aplinkui savo sklypą ir atpažinkite pagal lapus, pasižymėkite siūlais įvairių spalvų ir rudenį išsikasite.

Jei gyvenvietė pasikviestų mane, tai aš galiu atpažinti medelius ir krūmus, o gyventojai išsikastų. Bet mano atvažiavimas kainuotų apie 250 litų. Galbūt, jei rastume daug naudingų medelių, tai labiau apsimokėtų nei pirkti medelyne.

Jei tai būtų ekologinė gyvenvietė, kurias aš remiu, tai galėčiau atvažiuoti nemokamai, bet dėl kiekvieno neprivažinėsiu. Tik jei susidarys grupelė, tada nemokamai atvažiuosiu ir viską parodysiu.
O geriausia patys mokykitės atpažinti pagal lapus ir vasarą susižymėkit. Tada būsit tikrai nepriklausomi.

Atradau knygą T. Rautavara "Kam tinka augalai" 1984m. Suomis aprašęs augalus ir jų tinkamumą, bei receptų pažėręs... Daug augalų, kurie laukinėje gamtoje auga arba kieme-darže... Laukiu pavasario, ir žiūrėsiu , kaip mano vyrai reaguos į naujus patiekalus....

Ačiū. Labai gera knyga Rautavos. Apie laukinius augalus yra dar Giedriaus Vaivilavičiaus knyga. Paieškokite http://gz.home.lt forume, rasite elektroninę knygelės versiją.

Sąraše yra tokių augalų, kuriuos norėčiau pati daigintis iš sėklos arba atžalomis (mintį rezgu pradėti auginti ir didesniais kiekiais, mainams ar pardavimui, dovanojimui). Labai myliu augalus. Iš sėklos nusprendžiau augintis dėl vietos stokos, o mažiems augaliukams daug vietos nereiks, o kada atsiras vietos tai jau jie bus paaugę ir galėsiu sodinti ten kur reik. O jei vietos neatsiras dovanosiu:D O gal patartumėt kitaip elgtis?

Ne, viskas labai puiku. Sėkite ir dovanokite, kai ką parduokite.

Pastebėjimas: Jūs sąraše parašėte, kad Rojaus obelis gamtoje neauga, bet aš manau, kad pas mus soduose, netoli miško, auga. Jos tokie maži oranžiniai obuoliukai. Kai tik turėsiu galimybę nufotografuoti, galėsiu atsiųsti nuotrauką jums. Šiemet labai daug obuoliukų užaugino, o aš net nežinojau, kad jie valgomi:( O gal ten žmonės ją specialiai pasodino?Jau suabejojau.

Taip, būna ir rojinukių pasisėjusių, bet labai retai. Jų neatskirsite nuo paprastų obelų. Atskirsit, kai jau bus su vaisiukais, bet tada jau nepersodinsit. Todėl rašau, kad nėra gamtoje, nes labai retai būna ir galiu kirsti lažybų, kad pas 99 procentus mokymų dalyvių rojinukių apylinkėse nerasime kur išsikasti. Būna prie sodų bendrijų ar kur žmogus augino. Bet labai retai.

Kaži, taip toptelėjo. Nors tai ne apie GŽ, visgi link jos (bent jau svajonėse ir planuose). Gal yra kokių sodo augalų, kurie galėtų augti balkone gilesniame kubile? Mėginau auginti vynuogę, bet matyt veislė buvo netinkama, tai per žiemą nušalo. O ir šiaip - viršutinis aukštas, vėjuota, rytų saulė, skardinės sienos... Tad vasarą karšta, augalai pirmoj dienos pusėj nuleipsta, jei neapipurškiu vandeniu, popiet atsigauna... Labai daug amarų būna. Ir skruzdėlių, žinoma, ateina tada :) Kartais koks vienas kitas žaliasis žiogas užkopia. Eksperimentuoju. Bet kol kas geriausiai ten jaučiasi kalninė pušis ir visokios greitai išdygstančios ir suvartojamos lapinės daržovės ir prieskoniai. Braškė dar tokia keista balkoninė. Iš gėlių - sprigė ta dekoratyvinė maximose kur parduoda.
Kartais pasvajoju - jei tik mieste žmonės sugalvotų balkonuose daugiau auginti žalėsio, jei jau kaime negali... Mažiau teliko žiūrėtų.


Balkone auginti galima, bet teks įdėti šimtą kartų daugiau pastangų, nei auginant grunte. Grunte, tai pasodinai ir auga, o balkone teks laistyti, negana to, laistyti atitinkamu laiku, žiūrėti, kad nenudžiūtų, saulės bus mažiau, jei rytinis balkonas ir daug kitų problemų. Bet auginti galima.

Jeigu dideli vazonai, tokie kaip vonia dydžio, tada galima bet ką auginti. Net vaismedžius – obelis, kriaušes, vyšnias, bet reikės jas genėti ir formuoti, kad būtų mažytės ir derės tik kelios šakos. Nesuprantu kam tą daryti, nes tai reikalauja be galo daug darbo, o nuėjęs po balkonu tiesiog pasodini obelį ir ji gausiai dera. Bet iš esmės auginti galima ir balkone.

O mažesnius auginti dar paprasčiau, galima ir negenėti, užauginti normalaus ūgio. Balkonuose tiktų mahonijos, žilakrūmis, erškėtrožė, aktinidija, svarainis, citrinvytis, vynuogės, sausmedis, agrastas, šilauogės... Spanguoles dar lengviau turbūt auginti vazonėliuose, nei grunte. Bet kaip sakau – visiškai neapsimoka auginti balkonuose.

Gal zinote kokios obelu veisles ar iskiepiai veda vaisius, kurie rudeniop pasidengia tokia tarsi lipidine plevele, del kurios obuoliai labai ilgai islieka sultingi net ir laikant nelabai tinkamomis salygomis. Man teko tokiu obelu matyti ir vaisiu ragauti, deja, nezinau pavadinimu.

Nemėgstu skiepytų obelų, todėl veislės man neįdomios ir jų nežinau. Bet daug žieminių ir vėlyvų rudeninių obuolių pasidengs tokia tarsi vaškine plėvele. Ne iš karto pasidengia, kiek pasandėliavus, bet pasidengia. O svarbiausia, kad laikytųsi per žiemą. Nesvarbu ar pasidengia plėvele ar ne. Svarbu, kad laikosi. Tiesiog reikėtų ieškoti jums obuolių, kurie ilgai laikosi. Imti iš jų sėklas ir sėti. O jei norite skiepytų, tada kreipiatės į medelyną ir prašote skanių žieminių obuolių arba rudeninių, kurie laikosi per žiemą.

Siunčiu savo norų lentelę, galbūt ne iš pirmų metų pavyks viską pasodinti, bet matyt yra gerai suplanuoti ir etapais įgyvendinti (galbūt sodinimo eigoje dar pasipildys). Ar tikslingiau yra iš karto viską suplanuoti nepasiliekant erdvės pasikeitimams?

Galima iš karto suplanuoti, galima kiekvienais metais vis po dalį pasodinti. Jums spręsti.

noreciau aktinidijos bei citrinvycio, bet nelabai isivaizduoju kur jie pas mane galetu augti. aktinidijos turi buti siaurineje puseje kiek zinau, o kokia puse megsta citrinvyciai isvis nezinau. be to jie turi tureti atramas, t.y. kur lipti, kiek suprantu.

Taip, reikia atramų. Arba galima ant medžio paleisti. Natūraliai lianos auga miške, po medžiais, pavėsyje, o kai iškelia savo lapus virš medžio, tada pradeda derėti. Arba būna derančių ir pavėsyje. Aktinidijas ir citrinvyčius galima auginti ir pavėsyje, ir ant saulės. Svarbu šiltesnė vieta ir drėgnas dirvožemis. Ant saulės derės geriau ir greičiau. Galima paleisti ant krūmų.

Pirmiausia noreciau pasiklausti gal zinot,kaip reiketu apsiskaiciuoti kiek vaismedziu ir darzoviu reiktu pasodinti kad uztektu ir seimai,ir butu galima tiekti kitiems zmonems?

Žiūrint kiek suvalgote jūs, ir kiek suvalgo tie, kuriems tieksite. Preliminariai galiu pasakyti, kad šeimai reikia labai mažai – po keletą obelų, kriaušių ir kitų didelių medžių. Po penketą krūmų. Kai kurių krūmų kurių uogų mažai vartojate – po du. Bet jei džiovinsit ir labai daug valgysit, tada galima sodinti po šimtą krūmelių ir po keliasdešimt vaismedžių. Man atrodo – sodinkit daug. Pirmais keliais metais užteks tik jums, o kai paūgės medeliai, tai bus kitiems. O kiek nesugebėsit surinkti, tai tegu pūna vietoje arba gyvūnai suėda, sulesa.

Beje, gal žinot kokį tinklapį kur būtų prekiaujama sėklomis vaismedžių, vaiskrūmių? Lietuvių kalba radau tik http://www.sodinu.lt/ angliskai http://www.hobbyseeds.com/ kur butu didesnis pasirinkimas

Žinau tik sodinu.lt, bet ten labai daug visko yra. Neužtenka? Gal dar kas iš mokymų dalyvių įmes nuorodų.

Rudenį galiu pasiūlyti senos kriaušės sėklų, kuri yra neskiepyta ir jai yra apie 65 metai, vaisiai sunkus, sultingi, trikampio formos, nežinom veislės.

Malonu, mielai paimtumėme.

Kukmedis - Labai grazus, bet nuodingas.

Kukmedžio nuodingi spygliai ir kauliukai, o uoga be kauliuko yra valgoma.

Šilkmedis - sveikogyvenimoidejos.lt raso, kad rado gamtoje (nemuno slaite Sanciuose)

Būna, bet labai retai. Galit nė nebandyt ieškoti.

Dar kyla klausimas, kur rasti sodinukų tokiomis žemomis kainomis? Netgi Kalvarijų turguje Vilniuju gerokai brangiau.

Aš žinau tik Kauno rajono situaciją. Pigiausia valstybiniame botanikos sode. Paskui – valstybiniame Raudondvario medelyne, po to – valstybiniame Dubravos medelyne, o po to, visuose privačiuose medelynuose. O jei ieškote konkrečios kultūros tai galima pagooglinti, būna paprasti žmonės parduoda pagal skelbimus pigiau.

Supratau, kad noriu gyventi ne "kolektyviniame sode", o tikroje sodyboje. Dar nežinau, ar bus lemta šitam mano planui išsipildyti šiame gyvenime, bet dabar medituoju būtent ta linkme :)
Koks jūsų nuomone galėtų būti optimalus sklypo dydis vienai šeimai su 3 vaikais?


Aš gyvenu apie pusantro hektaro plote, tai tokį ir kitiems siūlau. Telpa viskas – prūdas, malkos, daržas, sodas, miškas, gyvatvorės, pievutės, namukai, bitės. Daugiau neapeitume, mažiau – būtų per mažai.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Ši tema užrakinta, jūs negalite redaguoti pranešimų arba atsakinėti į juos.  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 11 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007