Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Pen Kov 29, 2024 1:19 am

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Ši tema užrakinta, jūs negalite redaguoti pranešimų arba atsakinėti į juos.  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: Pir Kov 03, 2014 7:45 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
mano sklypas nedidelis. viduryje sklypo darzas, kokie 2 arai. aplinkui darza yra kokie 5 metrai zalios vejos (is 3 pusiu), t.y. ten yra sodas. kaip naudingiau isnaudoti si plota? kokius medelius ar krumus patartumete pasisodinti. kai kuriuos pavadinimus (is jusu lenteles) girdejau pirma karta. teko paieskoti internete ir jie nustebino savo vaistingomis savybemis ir nereikliu auginimu Lietuvos klimate. kokius auginius jus rekomenduotumete butinai tureti savo sode?

Du arai plius penki metrai, tai čia šešių arų kolektyvinio sodo sklypelis? Nedaug čia paimprovizuosi. Tiesiog pasisodinkite keletą medelių, kurių vaisius tikrai valgote ir tikrai pasisotinate. Svarbu ne kokias rūšis pasodinsite, o ko ir kiek suvalgysite. Vienas susisodins visą įvairovę, o realiai valgys labai mažai. Kitas pasisodins dvi obelis, bet suvartos visą derlių. Kuris iš jų daugiau produkcijos užsiaugina? Neturiu rekomenduojamų kultūrų, rinkitės pagal tai, ką tikrai valgysite ir kas tikrai stipriai įtakos jūsų dietą, o nebus vien paskanavimui skirta.

Pasufleruosiu, kur ieškoti sodinukų.
Daug visko išmesto arba savaime sudygusių matydavau prie sodo bendrijų esančiuose miškeliuose, kirtavietėse. Net baltų serbentų mačiau. Upių pakrantėse. O jeigu netoli sodo bendrijos teka upė, tai kitame jos krante būna tokių retų sodinukų pridygę, kad stebėdavausi... Nes paukščių paskirtis - perskraidinti sėklas per upę. Stebėjau kėkštus. Stveria uogą į snapą, ir skraidina į kirtavietę, į kitą upės krantą, po elekros laidais visokiausių aviečių prisėja. Miške serbentai, agrastai užaugina tik po vieną kitą uogytę, o perkėlus į saulėtą vietą, tai jau kibirais.


Ačiū už pasidalinimą.

>>>Arba galima avietėmis tvoreles daryti priešvėjines. Naudoti jas kaip krūmus.

Argi avietės ne užuovėją mėgstantys augalai?


Taip, dažniausiai jos auga kirtavietėse arba miško aikštelėse, kur visados yra užuovėja. Bet jos gali augti ir atviroje vietoje kur užuovėjos nėra.

ką Jūs vadinate techniniais krūmais, kokie tai krūmai būtų? Ar aš kažką pražiūrėjau šitam didžiuliam informacijos sraute?

Techninis krūmas yra bet koks krūmas skirtas ne derliui, o pagalbai kitiems krūmams ar medeliams, kad jie duotų derlių. Tarkime sodinate obelis derliui, o šalia sodinate bet kokius krūmus, kurie padės jaunam medeliui augti. Tie krūmai derliaus neduos, bet padės obeliai įsitvirtinti. Kai obelis įsitvirtins, tada krūmai pašalinami arba patys išnyksta. Tokia jų paskirtis – kurį laiką padėti kitai kultūrai.
Techniniais krūmais gali būti ir vaisius duodantys krūmai ar medžiai, bet naudosime juos ne derliui, o techniniams tikslams – apsaugoti nuo vėjo, sulaikyti drėgmę, supurenti dirvožemį, patręšti sodą lapais, pritraukti naudingus vabzdžius ir kitus gyvūnus...

Perziurejus pateiktus, kitu dalyviu, pavyzdzius noreciau pasiulyti planavimams naudoti specialias darzu/sodu planavimo programas. Guglej ivedus garden free planner galima rasti bandomasias versijas, veikiancias apie 30d (net ir online), ko turetu pakakt sodu pasiplanavimui. As pernai taip darza pasiplanavau. Ten tikru masteliu galima issideliot medzius, krumus, pastatus ir pan. Tai manau turetu palengvinti pati planavima ir nenuvaziuoti i lankas su masteliais. Vienas is pvz. http://smallblueprinter.com/garden/planner.html

Ačiū už pasidalinimą.

Kilo klausimas:
Kokie dar jūsų rekomenduojami medelynai? (jei norėčiau nusipirkti kokių šiaurinių veislių). Ar patys neturit medelyno?


Pats medelyno neturiu. Užsiimu mokymais ir nėra laiko medelynui. Todėl labai raginu kitus užsiimti medelynais. Kaip jau rašiau mokymuose – niša yra. O aš galėčiau šiek tiek pagelbėti, pakonsultuoti, pareklamuoti jūsų kuriamą medelyną.

Žinoma mane domintų nestandartinis medelynas – su labiau vietiniais augalais, mažiau nelietuviškais augalais, labiau skirtais maistui, o ne dekoratyviniai medeliai, neskiepyti ir neišvesti kryžminant kultūras, kurių gamta pati neišvestų.

Todėl nelabai noriu reklamuoti medelynų, kurie skiepija medelius. Medelynų yra daug. Krūmus galima pirkti beveik iš visų. Medelius geriau rinktis iš tų, kurie neveža iš Lenkijos, augina grunte. Tiesiog klauskite medelyno kaip augina.

Klausimas apie šaknis: jei šaknys užlenkiamos (vazonėlyje), ar tai negali įtakoti medžio augimo t.y.aukštį? Ar jau persodinus tokį iš sėklos augintą jis visvien užaug aukštas, tik silpnesnis?

Jei medelio šaknys nuolatos karpomos ir duodama joms mažai vietos, tada medelis ir viršutinę dalį augina mažą. Taip auginami bonsai. O jeigu po keleto metų medelis iš vazonėlio persodinamas į atvirą gruntą, tada jis dar porą metų pastoviniuoja, o vėliau užsiduoda naują programą – augti normaliai. Ir auga aukšti. Atsiaugina normalias ilgas tiesias šaknis. Bet tie keli metai vazonėlyje blogai atsiliepia medelio sveikatai ir augimui.

Kodėl aš privengiu auginti iš sėklų:
ar užaugs derantis,"skanus" medelis, pamatyt galima bus tik po kelių ar keliolikos metų. O vaisių norisi anksčiau....


Jūsų teisė rinktis. Ką norit, tą auginat. O mano teisė padėti tiems, kurie augina iš sėklų ir neskiepija. Reikia pagalbos su skiepytais medžiais? Teks kreiptis kitur.

Sodint medelį iš sėklos, kaip suprantu, geriau iškarto toj vietojkur augs? Ar visgi geriau išauginti kažkur, o po to persodinti? Jei augint ten, kur augs, kaip gi apsaugot nuo graužikų, nuo varpinių...

Geriausia toje vietoje sėti kur augs. Bet tokiu atveju labai sunku prižiūrėti sodinukus. Todėl daromas tarpinis variantas – sėjama kaip darže lysvėmis ir prižiūrima kaip daržus keletą metų. O kai medelis paūgėja, tada persodinama į vietą.

Jei ryžtatės sėti tiesiai į vietą, tada bandykite naudoti popieriaus kartoną aplink pasėtą vietą ar medžių lapus, kurie neduotų augti piktžolėms. Nuo graužikų teks naudoti tepaliukus arba sėti tiek, kad nespėtų graužikai graužti. Tepaliukai parduodami „Senukuose“ arba pačiam galima pasigaminti tepaliuką iš veterinarijos vaistinėse nusipirkto „Herbacero“ ir žuvų taukų. Šie du sumaišomi ir gaunasi tepaliuko konsistencija, kurią galima tepti kas penkiolika centimetrų ant kamieno ir šakų pataškuojant pagaliuku.

Rašot:
Kitas variantas – sodinti medelius eilėmis. Eilėse įveisti daržus, o tarpueilius pasilikti vaikščiojimui. Tarpueilius šienauti ir gautą mulčią dėti ant daržų.

Nesupratau kaip įveisti daržus ten, kur medeliai auga?


Medeliai auga eilėmis tarkime kas trys, keturi metrai. Tarp tokių eilių tarkime šeši, aštuoni metrai. Eilėse, kur tarp medelių yra trys, keturi metrai galime sodinti daržus, kol medeliai jauni. Turime tris metrus nuo vieno medelio iki kito. Kol šakos nemeta šešėlio ten yra puikiai tinkama vieta daržams. Žinoma, reikėtų rinktis tokias kultūras, kurios duoda antžeminį derlių – pomidorus, dumplainius, mėtas, pupeles, žirnius. Ir nereikėtų rinktis šakniavaisių, nes nuimant jų derlių galima pažeisti medelių šaknis.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Ši tema užrakinta, jūs negalite redaguoti pranešimų arba atsakinėti į juos.  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 11 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007