Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 8:21 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Ši tema užrakinta, jūs negalite redaguoti pranešimų arba atsakinėti į juos.  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: 7. Daržo projektavimas
StandartinėParašytas: Ket Kov 06, 2014 8:59 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Daržo projektavimas

Pagrindinis gamtinės žemdirbystės principas – kuo daugiau gamtos. Geriausia, kad visą mūsų sklypą dengtų vietiniai augalai – gamta. Deja, iš to pramisti mes nebemokame ir turime dalį sklypo užsodinti nevietiniais augalais – daržo agrokultūromis. Stengiamės, kad kuo daugiau mūsų raciono sudarytų laukiniai augalai ir kuo mažiau – kultūriniai daržo augalai. Bet vis tiek lieka šiek tiek kultūrinių. Kaip juos susodinti, kad kuo mažiau pakenktume gamtai?

Išmėtyti po sklypą pavienių daržovių negalime. Taip būtų gamtiškiausia, bet negalime. Ten burokėlis, ten burokėlis, ten morka, ten cukinija, ten pomidoras... Negalime, nes jie pasimes žolėse. Todėl, kad patogu būtų rasti ir prižiūrėti vis tiek sodinsime lysvėmis, eilutėmis, grupelėmis. Augalų grupeles jau lengva rasti ir lengva prižiūrėti, nes konkrečiu metu dėmesio reikalauja konkreti daržovių rūšis. Šią savaitę pomidorai, kitą savaitę – morkos, dar kitą – burokėlius reikia apravėti. Patogu kai jie vienoje vietoje.

Tarkime, kad šeimai reikia penkių arų daržo. Dar tris kart tiek reikia šienauti mulčiui. Susidaro didžiulis nenatūralus plotas – 20 arų. Jeigu visą šį plotą turėsime vienoje vietoje, tai susidaro didžiulė „dykynė“, žaizda gamtoje. Čia jau stipriau išgaruoja vanduo iš dirvožemio, čia jau prastesnis mikrobiologinis fonas, mažiau vabzdžių, kirmėliukų, varliagyvių... Čia jau ekosistema ne taip gerai veikia. Ir pradeda plisti ligos, epidemijos. Juk jei nekontroliuoja ekosistema kenkėjų, tai jų prisidaugina tiek, kad jie pradeda daryti realią pastebimą žalą daržui.

Kaip to išvengti? Konkrečiai mes sau atradome po sklypą išdėliotų siaurų lysvių variantą.

Siauros lysvės

Siauros lysvės yra lysvės ne platesnės kaip vienas metras. Jos geros dviem pagrindiniais aspektais. Pirma, lengva priežiūra. Priėjęs iš vieno lysvės krašto atsitūpęs ranka lengvai gali pasiekti pusę lysvės ir praravėti, uždėti naujo mulčio. Tą patį gali padaryti priėjęs iš kito lysvės krašto. Vadinasi, lengvai gali kontroliuoti viską, kas vyksta lysvėje. Nereikia ropoti keturiomis ar lipti ant lysvės kojomis stengiantis nenuminti kokio augaliuko. Visi darbai patogiai atliekami stovint, sėdint, tupint ar gulint šalia lysvės.

Antra, siauros lysvės visi augalai bendrauja su gamta. Kraštiniai augalai liečiasi net ir lapais, o lysvės vidury augantys augalai liečiasi šaknimis su laukiniais augalais, augančiais šalia lysvės. Taip pat ir vabzdžiams, kirmėliukams ir varliagyviams nesunku nuo natūralaus kilimo pasiekti lysvės vidurį. Pagalvokime, kas būtų, jei 5 arai daržo būtų vienoje vietoje. Arba trys arai. Visai smulkiai gyvūnijai į tokio daržo vidurį jau sunku nusigauti, o ir daržo augalai, augantys viduryje tokio daržo, niekaip negali bendrauti su vietiniais daugiamečiais augalais, keistis su jais savo išskyromis, padėti vienas kitam, megzti ekosisteminius ryšius tarpusavyje ir naudotis esamais ryšiais, keistis bakterijomis ir grybeliais.
Tokia siaura lysvė nežymiai praskiria gamtą. Per tokią siaurą juostą lengvai gali prašuoliuoti varliukas, praeiti kiti gyviai, tarsi tos juostos ir nebūtų, būtų vien gamta. Taip pat tokia siaura juosta neišgarina tiek vandens, kiek išgarintų platus daržo ar šienaujamos pievos plotas. Aplink siaurą lysvę neturėtų būti kitų lysvių, turėtų būti nemažas gabalas natūralios gamtos, o už keleto metrų vėl galima tokią lysvę daryti.

Protingas lysvių išdėstymas erdvėje

Protingai lysvės bus išdėstytos, jeigu bus gerai ir mums, ir pačioms lysvėms. Mums reikia patogumo ir estetikos. Lysvėms reikia gerų sąlygų ir mulčio.

Pradėkime nuo lysvių. Pomidorų, dumplainių, grikių, pupelių lysvės nereiklios drėgmei ir dirvožemiui. Jos gali būti įrengtos ir sausesnėje vietoje. Trąšaus dirvožemio reikės kopūstų, porų, moliūgų, rabarbarų lysvėms. Jas dėliosime ten, kur drėgniau ir žemė juodesnė. Visoms lysvėms geriau tiks saulėtos vietos be šešėlio. Kai kurios lysvės gali pakelti dalinį šešėlį.

Kitas klausimas – mulčias. Jeigu lysvėms reikia mulčio, tai mulčias turi būti gaminamas prie pat lysvės, kad nereikėtų jo nešioti iš toli. Šį klausimą mes išsprendėme siauras lysves įrengdami šalia takelių ir kitų šienaujamų plotų. Vis tiek šienaujame takelius nuo namo iki prūdo, iki kaimynų, iki ūkinių pastatų, taip pat šienaujame kiemą. Mulčius susidaro tokiose vietose. Tai štai ten ir įrengiame lysves. Labai gerai jeigu iš abiejų pusių tako yra įrengtos lysvės. Šienauji taką ir tas pats veiksmas iš karto atliekamas ir lysvėms. Jeigu lysvės būtų kur nors kitur, tai aplink jas vis tiek reikėtų šienauti. O dabar atliekame dvi funkcijas vienu veiksmu.

Taip pat gerai šalia tako sodinti lysves, nes eidamas pasivaikščioti ar kitais reikalais gali netyčiomis pastebėti kokios priežiūros reikia lysvei. Gal kaip tik metas apravėti, gal gyvūnai nukapstė mulčią, gal šalna artėja, gal mulčio pritrūko. Jei kasdien vaikštai pro lysvių šoną, tai dažniau matai savo augalus ir matai ko jiems trūksta. Jei lysvę nugrūsime kur nors į užkampį kur retai vaikštome, tai jai stigs priežiūros.

Dabar pažiūrėkime ko reikia žmogui. Svarbiausias dalykas, turbūt, yra grožis. Negyvensime juk tarp komposto krūvų ir tradicinių lysvių. Reikia žolytės aplinkui, lysvės turi būti gražios kaip gėlynas ir negadinti vaizdo, jos turi įsilieti į aplinką. Ačiū Dievui, gamtinės žemdirbystės lysvės yra kaip tik tokios. Žemė numulčiuota, todėl nesimato jokio purvo, atrodo tvarkingai, švariai. Dėl piktžolių gausos jos lengviau įsilieja į bendrą pievos foną, ne taip krenta į akis. Pas mus ateina svečių, aš jiems rodau daržą, o jie nemato. Sakau: „Va, prie pat kojų auga bulvienojai“. Įsižiūrėję pamato, bet taip ir būtų praėję nepastebėję lysvių, nes šios įsilieja į bendrą pievos vaizdą.

Dėl estetikos lysves galima išvingiuoti pagal kraštovaizdžio linijas. Galima palei takelius vingiuoti, galima ten kur pieva pereina į mišką, toje riboje aprėminti perėjimą, galima kalniuko apačioje išvingiuoti pagal reljefą, galima pastato dalį paslėpti ar kokią erdvę atitverti su lysve. Visada stengiamės atlikti vienu veiksmu kuo daugiau funkcijų. Ne šiaip maistą auginam, bet dar lysvė ir atitvara, dekoro elementas, riboženklis.

Labai gražiai atrodo kai lysvės ne šiaip išmėtytos lauke, bet ką nors sujungia. Sujungia du skirtingus kraštovaizdžio elementus. Taip pat lysvės gali būti apvalios. Galima aplink jauną medelį padaryti klombą, galima tarp medelių sodinti. Tarp kitko, jei be sistemos išmėtysite pievoje siauras lysves, tai kai jos apauga piktžolėmis jūs galite jų tiesiog nerasti. Todėl labai gerai, kad jos būtų nužymėtos. Lengvai jas rasite jei jos eis palei takelį arba tarp dviejų medžių, tarp krūmų kupstų, tarp namo ir medžio, reljefo įlinkyje. Jos tarsi nužymėtos bus. Bent jau pradžia ir pabaiga, o per tai lengvai rasite ir visą lysvę.

Kitas poreikis žmogui – vienos lysvės turi būti arčiau namo, kitos gali būti toliau. Lysvės, kurias turime lankyti kasdieną, turėtų būti arti namų. Tai salotų, prieskonių, laiškinių svogūnų lysvės, o burokėlių, morkų ir kitas rečiau lankomas lysves galime suprojektuoti toliau nuo namų.

Lysvių orientavimas

Lysvių orientavimas svarbus tik aukštiems augalams. Jeigu auginate morkas, pupeles, burokėlius, tai lysves galite orientuoti į bet kurią pusę, nes šie augalai vienas kitam saulės neužstoja. Aukštas lysves – aukštų pupelių, pupų, aukštų žirnių, kukurūzų, smidrų, saulėgrąžų, topinambų reikėtų orientuoti šiaurės-pietų kryptimi. Kodėl? Todėl, kad saulės gautų abi lysvės pusės. Jeigu sodinsime rytų-vakarų kryptimi, tai šiaurinėje lysvės pusėje esantys augalai negaus saulės, o visą saulę gaus pietinė lysvės pusė.

Taip pat galima daryti kombinuotas lysves. Tarkime, lysvė eina iš rytų į vakarus. Šiaurinėje jos pusėje galime sodinti aukštus augalus – kukurūzus, saulėgrąžas, žirnių tvorelę. Viena linija lysvės šiaurinėje dalyje. Visą likusią lysvę galime užsodinti žemomis kultūromis – morkomis, burokėliais ar kuo kitu. Pietinėje dalyje dar galima prikaišioti moliūginių, kurie eis į pietus. Tokiu atveju saulė iš pietų apšviečia visus augalus, ir esančius lysvės pietuose, ir esančius šiaurėje (nes šiauriniai aukštesni ir pietiniai augalai neužstoja jiems saulės).

Jeigu kombinuotoje lysvėje išilgai lysvės aukštų augalų eilutę norite sodinti, o šios eilutės kraštuose žemus augalus, tada geriau orientuoti šiaurės-pietų kryptimi. Vėlgi, per vidurį lysvės esantys augalai neužstos žemesniems saulės. Jei orientuotume rytų-vakarų kryptimi, tai pietinė lysvės dalis būtų apšviesta, o šiauriniai žemi augalai negautų pakankamai šviesos dėl per vidurį lysvės augančių aukštų augalų.

Štai, protingai išdėstėme lysves. Dabar kaip į jas sėti?

Augalų išdėstymas lysvėje

Patogiausia sėti eilutėmis skersai lysvės. Ne išilgai ilgas eilutes daryti, o trumpas eilutes skersai lysvės. Kodėl? Todėl, kad jums reikės prieiti prie lysvės ir papildyti mulčio. Tą labai patogu padaryti, jeigu prieini prie lysvės krašto ir gali iš šono įkišti mulčią tarp augalų eilučių. Jeigu sodintume eilutes išilgai lysvės, tai labai sunku būtų įterpti naujo mulčio. Turėtume kelti mulčią virš kraštinės eilutės, apmėtytume juos mulčiumi, taip pat viena ranka turėtume palenkti juos ir tarp eilučių įdėti mulčią. Labai sunku. O jei eilutės skersai lysvės, tai tiesiog priėjęs iš krašto, net neliesdamas augalų, abiem laisvom rankom gali lengvai užkišti naujo mulčio.

Taip pat nesiūlau maišyti kultūrų – kopūstas, du pomidorai, kaliaropė, trys morkos. Ne. Sėti vienos rūšies augalus. Kodėl? Todėl, kad lengviau prižiūrėti. Vienai augalų rūšiai reikės šią savaitę priežiūros, kitai – kitą. Ateini prie vieno plotelio ir viską sutvarkai. O jeigu lysvėje auga mišriai daržovės, tai labai sunku jas sužiūrėti ir apravėti atitinkamu laiku. Jeigu jau norite maišyti, tai sėkite metrą vienos kultūros, metrą kitos, tada du metrus trečios, ir vėl vieną metrą pirmos kultūros. Galite ir visą lysvę viena kultūra užsodinti. Tai nebus monokultūra. Mūsų lysvė juk siaura – metro pločio, iš kraštų iš karto augalai laukiniai eina. Jei žiūrėti iš lysvės krašto, tai jokios monokultūros nesimato – žolė, metras lysvės ir vėl žolė. Štai, jeigu būtų dešimt metrų stačiakampio formos daržas, tada gaunasi monokultūra. O jei siaura lysvė ir prie pat lysvės auga po dešimt-dvidešimt rūšių laukinių augalų, iki kurių mūsų daržovėms tik ranka paduoti, tai jokia čia monokultūra ir to bijoti nereikia. Galima drąsiai daryti vienos rūšies augalų lysvę ir patogiai ją prižiūrėti.

Kitas dalykas teikiantis patogumą – tokios lysvės neturi būti ilgos. Dažnai taip atsitinka, kad reikia nueiti į kitą lysvės pusę. Per kopūstus ar pupeles metrą nešoksi, tai tenka apeiti. Ir jei lysvė ilga, tai reikės toli eiti norint atsidurti vos už metro. Ypač tas aktualu su aukštomis kultūromis. Morkas dar peržengsi, o kukurūzų ir pupų – neperšoksi.

Mokymai

Šioje temoje turėjome skaičiuoti kiek ir kokių daržo kultūrų reikia konkrečiai jūsų šeimai. Taip turėjo būti pagal programą. Tačiau mokymų eigoje persigalvojau. Galimas toks variantas, kad savaitę kiekvieną dieną susirašote kiek morkų suvalgėte, kiek bulvių, kiek kopūstų ir turite skaičių kiek jums reikia užauginti. Derlingumo lentelės yra forume, tada galima žinoti kiek ir ko sėti. Tačiau pabandžiau tą padaryti praktikoje ir pamačiau, kad tai sunkesnis užsiėmimas nei galvojau, o ir grupė per didelė. Lengvesnis variantas yra sodinti proto ribose ir kitais metais žiūrėti kiek ko pritrūko. Tų kultūrų sodinti daugiau, o tų kur praeitais metais buvo per daug – sodinti mažiau. Toks yra lengviausias ir praktiškiausias variantas.

Taip pat buvau sugalvojęs sujungti dvi paskutines temas į vieną, tačiau matau, kad ir taip nemažas šis tekstas gavosi, todėl darysiu kaip iš pradžių programoje buvo. Taigi, dabar daržo projektavimo tema ir poros dienų bėgyje turėčiau atsiųsti paskutinę temą apie dirvos įdirbimą. Tada turėsime laiko iki kovo pirmosios klausimams ir atsakymams. Kovo pirmą mokymai bus baigti ir visi išeisime užtarnautų atostogų.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Ši tema užrakinta, jūs negalite redaguoti pranešimų arba atsakinėti į juos.  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 12 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007