Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ant Kov 19, 2024 7:30 am

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
StandartinėParašytas: Pir Bal 13, 2015 9:29 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Pasodai yra sodinamoji medžiaga, kuri skirta sėkloms gauti. Įkišam į žemę morką, pastarnoką, ridikėlį, burokėlį, kopūstą, kaliaropę ar kitus šakniavaisius, šakniastiebius ar gūžes ir jie išleidžia sėklojus, sužydi ir duoda sėklų.

Sėklojai auga ilgai, todėl pasodus reikia sodinti kiek įmanoma anksčiau. Net ir pasodinus laiku kai kurių daržovių ne visos sėklos spėja subręsti. Pavyzdžiui, burokėlių dalis sėklų jau subrendę, o galuose žiedai dar žydi ir užeina šalnos. Kokius pasodus kada sodinti yra nurodyta lentelėje:
download/file.php?id=716

Arba šiose knygose:
viewtopic.php?f=42&t=373

Atstumai, kuriais reikia sodinti konkrečius pasodus irgi nurodyti lentelėje arba knygose.

Vieta pasodams parenkama geriausia. Negailėkit daržo ploto, nes sėklos yra labai brangios ir jų metre užauga labai daug ir pagamini sėklų iš karto keliems metams. Jei užkišite sėklojus kur nors kur kasdien nevaikštote, tai tikrai pamiršite juos laiku prižiūrėti ir jie skurs, duos mažiau sėklų. Todėl sodinat tiesiai į daržą, kur kasdien vaikštote ir tada turėsit daug gerų sėklų.

Vieta turi būti pilnai apšviesta, nes kaip jau minėjau sėklojai vos telpa į sezoną. Kuo daugiau saulės, tuo daugiau sėklų pribręs.

Dirvožemis parenkamas kuo drėgnesnis, bet jokiu būdu neužmirkęs. Purus drėgnas dirvožemis turi būti. Nes pasodai neturi šaknelių, jiems iš naujo jas reikia užsiauginti. O be vandens šaknelių nebus. Taip pat šakneles skatina atsirasti ir oras, tad dirva turi būti orui laidi, puri. Šakniavaisiai sodinami giliau nei jie augo. Morkos būna šiek tiek išsikišę, burokėliai valgymui būna visai virš žemės auga, o pasodai sodinami giliau, tik kad liktų vietos lapams kur iškelti. Giliau sodinama dėl tos pačios priežasties - drėgmės. Kai kuriuos šakniavaisius galima sodinti pakreiptus keturiasdešimt penkių laipsnių kampu. Žiedą jie vis tiek išaugins vertikalų, bet, pavyzdžiui, morkos pasodas įkišamas į žemę ne tiesiai, o palinkusiai. Taip gali būti daroma, jei žemė molinga ir šalta pavasarį, užmirkstanti. Dirvožemio paviršiuje žemės temperatūra aukštesnė, daugiau oro ir mažiau užmirkimo tikimybės, tad vėlgi suteikiame geras sąlygas pasodui. Bet paprastai normalioje žemėje sodinama tiesiai.

Vieta parenkama saulėta ir apsaugota nuo vėjų. Bet ne tvanki. Jei visai nebus vėjo, tai gali gerai daugintis grybeliai ir užpulti sėklojus.

Šie dėsniai tinka visiems pasodams. Jei ką praleidau, tai perklauskit, bet lygtais tik tiek tereikia žinoti apie pasodų auginimą.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ket Bal 30, 2015 8:22 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Tre Gru 25, 2013 3:04 pm
Pranešimai: 22
Pirmą kart auginsiu sėklas iš pasodų. Pasodai iš mano augintų daržovių, pasilikau gražiausius ir beje nedaug. Tai šiais metais gausis mokymasis ir eksperimentas:) Turiu 3 morkų, 1 burokėlio ir iš pavasario nemažai pridygo po žiemos užsilikusiu pastarnokų pasodų. Tikrai nedaug, bet jau yr kaip yr:) Morkos jau pradėjo lapus leisti, o pastarnokai tai seniai su lapukais, tik pastarųjų nežinosiu kokybės šakniavaisio, nes likę po žiemos ir net nežinojau, kad likę. Lygtais iškasiau visus , bet va pasiliko keletas. Ai dar turiu 4 pasodus ropių:)


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Ket Bal 30, 2015 9:23 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Pastarnokus galima dabar nukasti, atrinkti geriausius ir juos sukišti sėklų auginimui. Tada darysit atranką. Galima šiais metais ir nedaryt atrankos. Ne taip greitai genetika sugenda. Galima kokius keturis metus bet kokios kokybės pasodus sodinti, gauti sėklas ir po to gauti normalius derlius. Bet ilgesnį laiką nevykdant atrankos jau didelė tikimybė nusivažiuoti.

Kad nedaug pasodų, tai nieko. Svarbu išmokti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Geg 06, 2015 3:41 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Gru 17, 2013 10:31 am
Pranešimai: 5
Praėjusį šeštadienį pasodinau keturias morkas, tris burokėlius, keturis juodus ridikus ir porą baltų ridikų. Taip pat yra likusių po žiemos keletas porų, kuriuos taip pat paliksiu ir lauksiu žiedynų.
Ar išvardintas sąrašas gali būti šalia? Jei ne, dar spėsiu persodint :).


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Tre Geg 06, 2015 8:07 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Burokėliai, morkos ir porai tarpusavyje nesikryžmina. Galima auginti šalia. Taip pat šalia dar vieną ridikų rūšį galima auginti. Bet kitą ridikų rūšį reikėtų kur nors toliau pasodinti. Būtų gerai už kokios medžių juostos, tada mažiau tikimybės susikryžminti ir atstumas mažesnis.

Juodieji ridikai ir jų veislės gali kryžmintis su baltaisiais ridikais ir jų veislėmis, taip pat su ridikėliais. Gal dar su kokiais panašiais.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pir Geg 25, 2015 9:37 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Sau 12, 2015 11:50 am
Pranešimai: 22
Is mano pasodintu 5 morku pasodu, tik keturi islindo. Vienas jau gerokai uztelejes, vešlus, kiti 3 skurdesni. Tikiuos spes uzaugti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pen Geg 29, 2015 6:27 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Šeš Kov 01, 2014 10:02 am
Pranešimai: 107
Pas mane kai kurie špinatai, garžgastės beveik visai lapų neaugina, o iškart žydi - ar surinkus tokias sėklas gausis, jog jie taip pat bus linkę grei žydėt? Taip pat ridikėliai - kažkodėl kai kurie neužaugino normalios roputės, o iškart ruošia žiedynus - tokių turbūt nerinkt.
Iš burokų pasodų pas mane nei vienas neauga. Morkos, pastarnokai, netgi kopūstas :) veši.
O garžgastės su ridikėliais kryžminasi?


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pen Geg 29, 2015 7:36 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Garžgarstės su ridikėliais nesikryžmina.

Taip, tie, kurie išeina į žiedus nesubrandinę normalaus vaisiaus, tie savo palikuonims linkę perduoti priešlaikio žydėjimo savybę. Ne visi bus žyduoliai iš tokių sėklų. Bet didelis procentas. Neapsimoka imti ir rizikuoti. Geriau užauginti normalių ridikėlių vienais metais ir sėti jų sėklą penkis metus. Kasmet nereikia darytis sėklų.

Gal per tankiai susodinti ridikėliai ir garžgarstės, kad eina į žiedus. Šviesos negauna pakankamai.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Šeš Geg 30, 2015 3:23 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Sek Lap 02, 2014 2:10 pm
Pranešimai: 119
Štai čia, pasirodo, atsakėte į mano klausimą, kurį uždaviau mokymų kitoje temoje, ką daryti su žyduoliais ridikėliais.

Mano viena morka ir vienas ridikėlis auga, o kiti dar ne arba jau nebeaugs. Kažin kodėl. Galvoju, jog kitiems metams reikia pasiruošti daugiau žemės pasodams, nes neturėjau kur jų kišti, o visgi labai geras daigtas turėti savų sėklų. Bet šią mokymų dalį, turbūt, labiau akcentuosiu kitais metais, nes šiemet kaip žaliukei naujokei per sudėtinga.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pir Bir 15, 2015 12:32 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Tre Gru 25, 2013 3:04 pm
Pranešimai: 22
Dvi morkos ir vienas burokas sėklai prigijo ir auga, o ropė ir pastarnokas jau žydi. Morka ir burokas buvo sandėliuoti, o ropė ir pastarnokas peržiemojo dirvoje, bet šiais metais atrankos nepadariau.


Į viršų
 Aprašymas  
 
StandartinėParašytas: Pir Bir 15, 2015 8:31 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Vienais metais galima atrankos nedaryti. Sėklos taip greitai genetikos nepakeičia. Išskyrus kopūstus. Jie gali "nusivažiuoti" per vienerius metus.

Konkrečiai burokėliai būdavo auginami iš jaunuolių, t.y. sėjami burokėliai vėliau, iki žiemos užauga mažiukai, susandėliuojami ir pavasarį įkišami į žemę. Kadangi jie mažiukai, tai su mažiau darbo ir mažiau pastangų priaugini daugiau sėklų. Tokias sėklas parduodavo turguje ir išaugdavo geri burokėliai, bet jie jau tinkami tik valgymui. Antros kartos iš jų auginti negalima.

Pastarnokus aš be atrankos auginau gal septynerius metus. Genetika dar nesugedo tiek, kad neišaugtų nei vienas tiesus ir didelis šakniavaisis. Užauga. Bet dabar jau darau kryptingą atranką, žiūrėsiu ar keisis derliai ir šakniavaisių forma.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007