Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ant Kov 19, 2024 6:05 am

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Daržo planai
StandartinėParašytas: Sek Geg 03, 2015 7:50 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Laurolapas rašo:

Siunciu savo 2015 m. GZ darzo plana. Lysviu plotis 1m. , tarpulysviu 0,75- 1m. Pernai pradejome darza remdamiesi GZ principais. Pries tai buvo pieva. Dar nieko nepasodinau, nepasejau, isskyrus morku pasodus ir salotas i siltnami. Darzas nedidukas, bet pernai buvo dar mazesnis, rudeni uzmulciavau papildomai lysviu.

Prikabintas failas:
Laurolapas GZ Darzas 2015.rar [7.05 KiB]
Atsisiųsta 161 kartus(ų)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržo planai
StandartinėParašytas: Sek Geg 03, 2015 1:22 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
O kodėl vienas lysves išdėliojote pietų-šiaurės kryptimi, o kitas rytų-vakarų?

Kaip sėsite - eilutėmis išilgai lysvės ar skersai?

Ar maišysite kultūras kas eilutę ar sėsite monokultūros kelis metrus, paskui dar kelis metrus kitos monokultūros?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržo planai
StandartinėParašytas: Ket Geg 07, 2015 10:42 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Sau 12, 2015 11:50 am
Pranešimai: 22
KL: O kodėl vienas lysves išdėliojote pietų-šiaurės kryptimi, o kitas rytų-vakarų?

Ats: berods, Kurdiumovo knygoje "Protingas Darzas" buvo rasoma, kad galima taip ir taip. Formavau pernai, taip atrodo graziau, patogiau, idomiau :). R-V krypties lysvese derinau zemus ir aukstus augalus, t.y. sodinau kulturas laipteliais: siaureje auksciausi augalai (bulves, saulegrazos, pietuose-zemaugiai) Pagyvenus su tokiu darzu viena sezona, galiu pripazinti, kad maisyti nereikejo, o formuoti viska viena kryptymi, nes aptarnauti (pvz.: privaziuoti su karuciu). tokias lysves ne taip patogu, kaip isdestytas viena kryptim.

Kl.: Kaip sėsite - eilutėmis išilgai lysvės ar skersai?
Ats.: Š-P krypties lysvese, sėsiu, sodinsiu skersai. R-V krypties lysvese: zirniai: isilgai, morkos- skersai, svogunai- isilgai,pomidorai, pupeles, cukinijos, moliugai-lizdais.

Kl.:Ar maišysite kultūras kas eilutę ar sėsite monokultūros kelis metrus, paskui dar kelis metrus kitos monokultūros?
Ats.: Pernai turejau misriu lysviu kas eilute - buvo labai nepatogu priziureti, vieni augalai uzgoze kitus ir pan., tad siemet to nedarysiu. Pernai beveik mano visos kitos lysves buvo po kelis petrus vienos monokulturos, po to kita. dar specialiai del ivairoves buvau primaisiusiu geliu, kad pritraukti bitutes, bet siemet to nedarysiu, nes supratau, kad gamtines ivairoves mano darze ir taip uztenka. Siemet taip pat sesiu, sodinsiu po kelis metrus vienos monokulturos, po to kita, bet ne visos lysves bus tokios maisytos. savo darza dar vaidinu mokomuoju, eksperimentiniu - visko seju, sodinu po ne daug. kai ismoksiu priziureti, gal tada issiplesiu, ir lysves suvienodinsiu.

Dar noriu paklausti kaip kovoti su darzo "kenkejais".
Pas mus skype daug peliu, tai pernai morkos ir bulves buvo smarkiai pazeistos grauziku. Turejau metra zieminiu svoguneliu ir ju siemet neberadau, kaip ir lapiniu pertrazoliu ir salierais, nors augalai dvimeciai. Anyta sake, kad tikriausiai sugrauze peles.

Pernai sodinau kopustus, tai prisisaukem viksru invazija, kurie net apgauze salia susodintus svogunus :). koki 30% derliaus issaugojom, bet siemet tikrai kopustu nusprendem nesodinti, nes nezinom kaip susidoroti su viksreliais. Nors gaila, nes uzsauginta mase buvo nemaza.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržo planai
StandartinėParašytas: Ket Geg 07, 2015 9:52 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Šeš Kov 01, 2014 10:02 am
Pranešimai: 107
:) pas mus turbut sprakšių invazija - pernai ridikėlių ir ropių tik stimburėliai kyšojo :)
Dar ir vynuoginių sraigių invazija - ar protinga jas surinkti ir parduoti - ar galima su jomis kažkaip susigyvent???? :) O gal jos nieko nedaro? Nesu mačiusi sraigės nusikaltimo vietoj :)
Daržas pilnas visko...
Aš sakiau šiemet auginsiu mažiau, kad spėčiau prižiūrėt, tai susidėliojau daržovių prioritetus. Pirmoj vietoj bulvės :), paskui morkos, pomidorai, burokėliai, kopūstai, svogūnai, pupos, žirniai, pupelės, agurkai..... Bet žiūriu, kad kaip nuprotėjusi sėju visokius pastarnokus, kurių gyvenime nesu valgiusi....
Kiek daigios yra ropių sėklos? Turiu gavusi tų jau senoviškų sėklų, bet pasilaikyčiau kitiems metams šį eksperimentą :)


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržo planai
StandartinėParašytas: Pen Geg 08, 2015 10:11 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Ropių sėklos daigios 3-6 metus. Kiek kitų augalų sėklos daigios yra tema čia:
viewtopic.php?f=42&t=310

Bet ropės sėjamos liepos mėnesį, nuėmus kokius nors žirnius į atsilaisvinusią vietą, tad gal dar persigalvosit?

Sraigės apgriaužia augalų lapus. Labiausiai kenkia kai nugriaužia mažus daigus, pavyzdžiui, kopūstų. Didelių augalų tai neima, bet mažiukus reikia saugot. Jei jums nieko nedaro blogo tos sraigės, tai ir jūs nieko nedarykit, bet jeigu pradės kenkti, tada galima ką nors galvoti.

Eimutė iš forumo turi vynuoginių sraigių problemą. Galima paklausti kaip ji tvarkosi. Sakė pridavinėja supirkėjams, o kopūstų daigus mačiau saugo uždėdama ant jų nukirptus grietinės indelius.

Ridikėliai jeigu sėjami rugpjūčio mėnesį, tai jokios spragės nepuola ir piktžolių nėra ir jie labai paprastai užauga. Bet pavasarį ar vasarą spragės tikrai gali pulti. Negamtiška, bet tada pabarstykit pelenų ant pasėtos vietos ir augaliukus išsaugosit. O jei gamtiškai, tai reikia taikyti į laiką, kada pasėti, kad ridikėlis išdygtų tarp spragių siautėjimo bangų ir spėtų sustiprėti. Taip pat galima kur nors šlapiau pasėti, ten spragėms sunkiau pasiekti ridikėlius.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržo planai
StandartinėParašytas: Pen Geg 08, 2015 10:27 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Laurolapo atsakymai tobuli. :) Aš patenkintas.

Cituoti:
Dar noriu paklausti kaip kovoti su darzo "kenkejais".


Kaip Kurdiumovas rašė - ar jūs darysite ką nors ar nedarysite, gamta vis tiek nusineš savo dešimt procentų iš jūsų daržo. Tai štai šią frazę visiems pasakau kaip leitmotyvą. Na, aukų bus, susitaikykim. Bet jos neturi būti didesnės kaip dešimt procentų. Pasodinai dešimt kopūstų, tai vieną paėmė gamta. Negaila. Pasodinai šimtą, tai dešimt pasiėmė gamta. Iš karto ir paplanuoji truputį daugiau. Bet būna, kad gamta nori pasiimti daugiau. Ypač paima daug, jei gamta pažeista. O ekosistemoje kenkėjų kiekis ribotas ir nebūna baisių invazijų. Visur reikia stengtis stiprinti ekosistemas.

Iš kitos pusės žiūrint, jeigu sodintumėt tik varnalėšas ir meškinius česnakus, tai vargo nematytumėt. Bet kadangi sodinat nelietuviškus augalus, tai gamta truputį labiau juos puola. Čia jau kartais ir tobula ekosistema nepadės. Tada darom ką galim. Pavyzdžiui, aš stebiu derlių. Kai burokėliai jau beveik užaugę, tai einu kasdien po daržą ir pažiūriu, jei pelė pagriaužė vieną kitą, tai visus nuimu. Jeigu paukštukas paėmė vieną saulėgrąžą, tai visas nuimu, nes paukštukai per naktį gali šimtą saulėgrąžų nunešti. :) Žodžiu, reikia stebėti, būti darže kasdien ir konkuruoti su graužikais. Kas pirmas paims, to ir bus.

Pas mus labai daug pelių, nes pamiškėje gyvename, tai sulekia visos ir iš miško, ir iš lauko. Bet didelės žalos nedaro. Paima šiek tiek ir viskas. Negaila. Dešimt procentų. Ramybės mokestis. :)

Su kopūstais daug kas skundžiasi ir pasako galiausiai - daugiau neauginsiu. Bet iš mano pusės žiūrint, tai labai paprasta daržovė. Na, taip, puola kirmėliukai. Bet tai praeini, rankomis nurenki juos ir tiek. Reikia nepalikt, prižiūrėt daržą. Jei nepatinka rankomis, tai nupilkit kuo ten kiti pila - miltais ar dar kažkuo. Labai paprastai užauga kopūstai, tik pažiūrėt liepos mėnesį reikia ir tiek.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržo planai
StandartinėParašytas: Pir Geg 25, 2015 9:35 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Sau 12, 2015 11:50 am
Pranešimai: 22
del sodinimo, sejimo krypties... zirnius, sparagines pupeles, svogunus sejau, sodinau eilutemis skersai, nors sakiau, kad darysiu isilgai. man pasirode, kad skersai bus zymiai patogiau mulciuoti. Net bulves ir braskes pasodinau eilutemis skersai :)) man kazkaip sunku buvo pamatyti, kad sodinant lizdais daugiau telpa, o ir mulciuot, pasirode, butu maziau patogu, bet gal klystu.

siemet pasejau ir burokeliu ir pastarnoku. Gal galima suzinoti apie kulturu retinima. Domina morku, burokeliu, pastarnoku retinimas. kiek kartu retinti ir kaip retai. Nes man vis gaila buna israuti, arba pervelai isretinu ir uzauga mazos darzoves. Pernai pvz. retinau morkas kai jau buvo gerokai ugtelejusios (kokius 7 cm) tai kur buvo kuokstais suauge, net nebeissiretino, nes sunki dirva (priemolis) ir nebegalejau israuti, tik virsuneles skindavosi.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržo planai
StandartinėParašytas: Pir Geg 25, 2015 2:17 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Šakniavaisiai retinami maždaug tokiais tarpeliais, kokiais juos norima užauginti. Morka maždaug penkių centimetrų diametro, tai tiek ir išretini. Ropės kas septyni, dešimt. Pastarnokai dideli, tai kas dešimt, dvylika. Burokėliai jei pailgi, tai kas šeši centimetrai, jei apvalūs, tai kas dešimt ir daugiau. Beje, juk ant sėklų pakelių viskas parašyta kiekvienai veislei. ;)

Retinama kai tik galima išretinti. Vieną kartą. Morkos, tarkim, sudygo, pasirodė tikrieji lapai,kokių trijų centimetrų, matosi, kad augs, tai ir išretini. Kartu dar atlieki ir ravėjimo procesą.

Jeigu nemėgstama "žudyti" augaliukų, tai galima sėti taip, kaip reikia, t.y. morkas iš karto ir sėti kas penki centimetrai. Po vieną sėkliukę imi, ir sėji. Bet sėklos tada turi būti tikrai daigios. Ir nesudygus tada lieka laisvas plotas, tada tenka prižiūrėti be reikalo tą plotelį, kur nesudygo.

O kodėl bijomasi žudyti? Juk piktžoles, tai žudome be atodairos, tai kodėl negalime morkos išretinti? Juk tokia pat gyvybė.

Aš tai sėju tankiau, o paskui išretinu. Nebūna tada tuščių vietų, visas daržas išnaudotas. Sėklų juk yra pakankamai ir jei perki, ir jei auginiesi savo. Nereikia taupyt. O štai plotą ir darbą reikia taupyti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržo planai
StandartinėParašytas: Pir Geg 25, 2015 5:28 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Pir Sau 12, 2015 11:50 am
Pranešimai: 22
Del kovos su kenkejais siulote stiprinti ekosistema. Gal galit pateikt pavyzdziu kaip tai daroma?
Beje, as ziemai ant lysviu buvau pridejus storai mulcio, tai pavasari nuemus matesi daug grioveliu, takeliu. Gal ten peles ziemojo? Kurmiai? Aciu


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržo planai
StandartinėParašytas: Pir Geg 25, 2015 9:20 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Turbūt kurmiai ten tunelius paliko. Vėliau apleistus kurmių tunelius naudoja pelės.

Stiprinti ekosistemą reiškia palikti kuo daugiau gamtos ir nesikišti į ją. Iš esmės reikia galvoti ne ką padaryti, bet ko nepadaryti. Pavyzdžiui, daug kas pasodina penkis medžius ir apšienauja teritoriją. Ir galvoja, kad gyvena gamtoje. Deja, bet šienavimas ekosistemą griauna. Visi žinome, kad nušienavus pastebimai sumažėja erkių ir uodų. Bet iš tiesų juk VISKO sumažėja. Ir varliagyvių, ir šliužų, ir vabzdžių, ir pelių, ir visko visko.

Reikėtų palikti aukštą žolę prie pat daržo. Daržą išmėtyti po aukštą žolę. Sodą glausti prie miško ar medžių guotų. Šienauti kuo mažiau, trinkelių kloti kuo mažiau, asfaltuoti kuo mažiau, kuo mažiau statinių, šiltnamių, kuo mažiau užstatyto ploto. Ir kuo daugiau natūralios gamtos. Ne šienautos gamtos, ne pašalintų sausuolių, išvalyto miško, bet atvirkščiai - neliesto miško ir neliestos pievos.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Daržo planai
StandartinėParašytas: Tre Geg 27, 2015 6:46 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Šeš Kov 01, 2014 10:02 am
Pranešimai: 107
:) Man tai vis atrodo, kad ta stipri ekosistema varo mane su visais mano daržais lauk. Ką pasodinsi - to nerasi, Ar čia tik su kopūstiniais taip???? Į stiprią ekosistemą` sunku savo trigrašį įkišt. Pas mane viskas veši ir bujoja ale tik ne kopūstai - jau arti šimto daigų būsiu pradanginusi. Dar braškės dingsta ir avietės.... Aš todėl ir noriu viską kuo arčiau namų sodinti, nes kitaip nieko nerandu.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 11 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007