Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Pen Kov 29, 2024 12:11 am

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 9 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Šiltnamis
StandartinėParašytas: Ant Bal 30, 2013 8:03 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Kodėl gamtinėje žemdirbystėje nenaudojame šiltnamio?

1. Gamtinėje žemdirbystėje stengiamės užauginti aukščiausios kokybės produktus. Pirma, siekiame užauginti nenuodingas, nekenksmingas daržoves. Antra, siekiame, kad daržovės būtų naudingos, t.y. turėtų savyje vitaminų ir kitų naudingų medžiagų.

Šiltnaminių daržovių kokybė prasta. Jos neturi kvapo, tokį kokį turi lauke augusios daržovės. Jos neturi tokio gero skonio. Aromatines ir skonines medžiagas augalams pagamina ant jų šaknelių ar šalia jų gyvenantys mikroskopiniai grybeliai ir bakterijos. Augalas pats pasigaminti šių medžiagų negali. O svarbiausia, kad grybeliai ir bakterijos gamina ne tik skonį ir kvapą. Šie organizmai gamina kartu ir vitaminus, fermentus, hormonus ir kitas naudingas medžiagas, kurių reikia žmogui. Jeigu daržovė neturi kvapo ir skonio, reiškia ant jos šaknų gyveno mažai bakterijų ir grybelių. O jei nebuvo šių mikroorganizmų, reiškia jie nepagamino ir vitaminų ir kitų naudingų medžiagų. Nėra skonio, kvapo, reiškia nėra ir vitaminų.

Antras dalykas, šiltnamiuose užauga ne tik neskani ir nenaudinga produkcija. Šiltnamiuose gali užaugti netgi kenksminga žmogui produkcija. Taip yra todėl, kad augalas gauna nesubalansuotą mitybą. Šiltnamio plėvelė, stiklas ar kita danga praleidžia ne visą saulės spindulių spektrą. Šiltnamio danga sustabdo natūralų oro judėjimą. Vėlgi augalas negauna dalies reikalingų medžiagų, kurios skraido ore ir kurios yra prieinamos lauke augantiems augalams. Taip pat šiltnaminiai augalai negauna natūralaus lietaus ir drėgmės režimo. Gauna nenatūralų vandenį, ne tuo laiku kai lyja. Rasa yra tyras vanduo susikondensavęs iš oro. Rasa iškrenta kasdien ant augalų lapų, ant dirvožemio ir jame esančių kanalėlių ir atitenka augalui. Tyros krištolinio skaidrumo rasos šiltnamio augalai negauna. Negauna ir lietaus vandens, o kol lietaus lašelis krenta iki žemės jis sukaupia augalui reikalingas medžiagas. Štai kodėl po lietaus augalai atsigauna ir paūgėja, o po stipraus paliejimo šlanga ar kibirais - ne. Nes laistymo vandenyje šių reikalingų medžiagų nėra. Taigi šiltnamyje augalas gauna kai kurių medžiagų trūkumą, o trūkumas tai – nesubalansuota mityba. O jeigu mityba nesubalansuota, reiškia augalas prikaupia nesubalansuotą kiekį medžiagų. Pavyzdžiui, nitratų perteklių. O nitratai didelėmis dozėmis netgi nuodingi. Šiltnamio daržovėse nitratų būna dėl nesubalansuotos augalų mitybos. Ypač nitratams jautrūs kūdikiai ir maži vaikai. Todėl bent jau jiems ir žindančioms moterims neduokite šiltnaminių daržovių.

Trečias dalykas, gamtinėje žemdirbystėje produkto kokybę kuria gamta, ekosistema savo įvairiamilijoniniais ryšiais ir sąryšiais. Vabalėliai, oro srautai, paukščių veikla, šviesos intensyvumas, mikrobiologinis fonas, augalų skleidžiami kvapai – viskas yra susiję ir kuria produkto kokybę. O šiltnamyje augalas yra izoliuotas nuo ekosistemos ir nuo gamtos. Augalai užauga šiltnamyje, bet kas jų viduje?

2. Gamtinėje žemdirbystėje svarbi ne tik augalų mityba ir dirvodara. Svarbi dar ir kita dedamoji – gyvenimo būdas. Žmogus turi būti nepriklausomas ir laisvas. Šiltnamiai, atvirkščiai, daro žmogų priklausomu. Pirma, šiltnamis kainuoja. Turite dirbti, kad uždirbti pinigų šiltnamiui. Šiltnamis kainuoja apie du tūkstančius litų. Tai kiek turi dirbti žmogus, kad pasistatyti šiltnamį? Mėnesį. Jis įsikalina mėnesiui kaip vergas ir dirba, kad turėtų šiltnamį. Ir tas dar nesibaigia. Šiltnamis tarnaus dešimt metų, o po to reikės keisti dangą. Antras dalykas, jūs ne tik turite dirbti, jūs mokate savo sveikatos kaina. Ir ne tik tai, kad valgote nekokybiškus šiltnamio produktus, bet ir tai, kad nemiegate naktimis. Kai šaltukas paspaudžia ar stiprios šalnos šiltnamininkas nemiega, jis naktį keliasi ir eina patikrinti šiltnamio temperatūros, pakūrenti jo. Įsivaizduojate? Naktį žmogus priverstas keltis ir eiti kūrenti šiltnamio. Įsivaizduojate kaip tai atsiliepia sveikatai? Vasarą šalnų nėra, bet šiltnamininkas vėlgi įsitempęs – augalai sušunta karštą dieną. Reikia nepamiršti atidaryti langelio! Ir taip visą sezoną. Stresas. Ir dėl ko? Dėl to, kad gautum ridikėlių dviem savaitėm anksčiau ir gausesnį neskanių ir nevalgomų pomidorų derlių? Ar verta? Augalai ir taip užauga. Ir be šiltnamio galima užsiauginti visą sau reikiamą maistą. Ir kokybišką, skanų. Nieko netrūksta. Tai kam šiltnamis? Greičiausiai tai yra mada. Kenksminga mada.

3. Trečias dalykas – tarša. Šiltnamiai griauna mūsų planetą. Visų pirma, jie negražūs. Jie griauna natūralų kraštovaizdį. Ką geriau matyti pro langą – mišką ar kaimyno šiltnamį? Antra, šiltnamiui reikia resursų. Plėvelė, metalas, plastikas, varžteliai ir šriūbeliai, ir viso to atvežimas planetai kainuoja gyvybę. Jūs norit ridikėlių ir salotų dviem savaitėm anksčiau, o brazilas verkia, nes šalia jo iškirto dar šimtą hektarų džiunglių. Žemaičiai kovoja prieš skalūnų dujų gavybą, o jūs negalite apsieiti be baklažano ir remiate skalūnų dujų gavybą savo pinigais. Remiate naftos pramonę, finansuojate šachtas, metalurgiją – tai labai taršios pramonės sritys. Ir dėl ko? Dėl ridikėlių? Taigi ridikėliai ir taip užauga!


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Šiltnamis
StandartinėParašytas: Sek Bir 30, 2013 10:43 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Kaimynai ryte paskambino ir paprašė, kad atidaryčiau jų šiltnamį. Aš visai nesijuokiu iš kaimynų ir netrukdau turėti jiems šiltnamio. Nė žodžio prieš nesakau. Kas kaip nori, tas taip gyvena. Tačiau malonu, kad mano teorijos pasitvirtina ir šiltnamiai sukelia žmonėms problemų.

Pavasarį tai iš viso gėlininkai vargsta. Keliasi naktį, kad pakūrenti šiltnamį. Nemiega naktimis. Va, tau ir gyvenimas.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Šiltnamis
StandartinėParašytas: Sek Bir 30, 2013 2:17 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bal 02, 2013 2:41 pm
Pranešimai: 209
Na, bet jei geri kaimynai, tai ir šiltnamis ne problema ;) :lol:


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Šiltnamis
StandartinėParašytas: Ant Lie 02, 2013 5:00 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Na, kaimynai aišku su mielu noru padeda, bet gi ne visada. Vistiek reikia kartais keltis naktį ir rūpintis šiltnamiu pačiam.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Šiltnamis
StandartinėParašytas: Tre Lie 03, 2013 6:29 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ket Vas 21, 2013 4:12 pm
Pranešimai: 70
Miestas: Molėtų r. Ridvoniškiai
Šiltnamį irgi galima paprastesnį ir arčiau gamtos pasidaryti (žinoma suprantant visą jo teikiamą žalą...). Na bet jei jau daro kažkas tai rekomenduočiau tokį kaip pas mus yra :). Foto kolkas neturim. Skersmuo du metrai - apvalus, gruntinis vanduo metro gylyje (šalia prūdo), karkasas supintas iš lazdyno ir uždangstyta senu (atitarnavusiu ir plyšinėjančiu) polietilenu - viskas iš viršaus prispausta irgi senu tinklu, kad vėjas neplaikstytų. Pomidorai pasodinti giliai ir storai mulčiuoti.. laistyti nebūtina ir praktiškai nelaistom, nebent kartais norisi mulčą padrėkint kad greičiau fermentuotūsi.. mulčiuotuose daržuose beje ta pati problema šiemet - pas mus net medžių savaiminukai nuo sausros džiūsta... Šiltnamis visad praviras, tai nei uždarinėjam nei atidarinėjam - skonis žinoma bus prastesnis nei laukinukų pomidorų iš lysvių, bet derėti pradeda 3-4 savaitėm anksčiau.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Šiltnamis
StandartinėParašytas: Tre Lie 03, 2013 10:46 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Na, tavo šilnamuko privalumas, kad jis mažas ir iš šonų prieina drėgmė. Natūrali drėgmė. Nereikia laistyti. Problema mažo šiltnamio, kad jis greičiau įkaista ir greičiau atšąla. Ne toks stabilus. O visi kiti negatyvai išlieka - oras nevaikšto, gamta neateina prie augalo, ekosistema nekuria kokybės, ne visa spinduliuotė praeina pro plėvelę, dėl per didelio karščio stoja fotosintezė, augalas gauna nesubalansuotą dirbtinę mitybą.

Taip, užauga, pora savaičių anksčiau, bet ar tai yra gerai? Iš maksimos gali nusipirkti dar anksčiau, arba net žiemą.

Geriausias maistas yra sezoniškas, t.y. tada, kada gamta užaugina. Reikėtų po truputį, po truputį išmokti užsiauginti visą įvairovę, t.y. kad visada turėtum kažko šviežio, savo ir tada netruks pomidorų tada, kada jie nesezoniški. Aišku nereikia kankintis ir pulti stačia galva. Jei reikia šiltnamio ir negali be jo gyvent, tai ką jau padarysi. Bet judėti reikia po truputį link to, kad valgyti šviežią, natūralų ir sezonišką maistą.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Šiltnamis
StandartinėParašytas: Tre Rgp 14, 2013 4:43 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Lie 30, 2013 7:49 pm
Pranešimai: 406
O kas auga ziema?


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Šiltnamis
StandartinėParašytas: Tre Rgp 14, 2013 8:57 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Žiemą pagrinde valgome sandėliuotą maistą. Plius būna šiek tiek žalumynų, pavyzdžiui, iki Naujų metų būna kopūstų - lapinių kale ir briuselių. Ridikėlių iki Naujų metų buvo pernai, nes geras oras buvo. Kol neužšąla galima pasikasti šaknų - pūtelių, gelteklių, varnalėšų, topinambų, pastarnokų, nakvišų, petražolių... O jau pačią žiemą, tai pušų spygliai tik. :) Bet sandėliuotas maistas irgi būna neblogas. Išsikasus po savaitės ar dviejų pradeda ūglius leisti visi šakniavaisiai. Tai galima visą tą žalumą valgyti - burokų, ridikų, ropių, kaliaropių, morkų, griežčių ir kt. Taip pat galima daiginti žirnius ar kokias sėklas. Jie būna irgi šviežūs. Man įvairovės netrūksta žiemą. Atsiganau vasarą ir žiemą galiu sandėliuotą maistą valgyti. Be to, teisingai sandėliuojant visai neblogas jis. O kas nori, gali šiltnamius statytis ar ant palangės augytis.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Šiltnamis
StandartinėParašytas: Ket Vas 23, 2023 12:47 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Šeš Lap 25, 2017 2:56 pm
Pranešimai: 69
Miestas: Vilnius
Gintare rašė:
O kas auga ziema?
efutura

O šiaip įdomu pasidarė - jeigu ant šiltnamio stogo sumontuoti keletą saulės elektrinės plokščių ir įjungti kažkokį minimalų šildymo režimą - ar būtų įmanoma ką nors auginti, ar visgi per mažai energijos ir nieko nesušildytų?


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 9 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 8 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007