Štai jums ekologinės žemdirbystės vadovėlis (Building Soils for Better Crops):
http://www.sare.org/Learning-Center/Boo ... rd-EditionDeja, tik anglų kalba. Jį parašė du JAV universitetų žemdirbystės profesoriai. Knyga parašyta populiariai, bet moksliškai. Iš jos antras ir ketvirtas skyriai yra puikūs ir tinka mums, gamtiniams žemdirbiams, pasiskaityti. O kitų skyrių neverta skaityti, nes ten rašoma apie paprastą ekologinę žemdirbystę, o ne apie gamtinę žemdirbystę. Taigi ir pažiūrėkime kuo viena skiriasi nuo kita.
Knygoje labai gerai aprašyti dirvos cheminė, fizikinė ir biologinė sudėtis. Kokie cheminiai elementai joje yra, kokia dirvos struktūra būna ariant ir neariant, kokie mikroorganizmai ir gyvūnai joje gyvena ir ką veikia.
Kodėl šie dalykai aprašomi? Koks tikslas? Tikslas - derlingumas neteršiant aplinkos.
O kas rūpėtų gamtinei žemdirbystei? Mums rūpėtų ne tik derlių gauti, bet dar ir tai, kas yra derliaus viduje. Kam mums pomidorai ar morkos, jei jų viduje nėra vitaminų? Šis klausimas knygoje nekeliamas. Nekeliamas produkto kokybės klausimas. Gamtinėje žemdirbystėje produkto kokybę kuria gamta, t.y. mikroorganizmai gyvenantys dirvoje, gyvūnai gyvenantys dirvoje ir virš jos, ryšiai su kitais augalais. Kitaip sakant, kokybę kuria ekosistema.
Ekosistema ekologinei žemdirbystei irgi nesvarbu. Matome nuotraukose didžiulius monokultūrinius kukurūzų laukus. Jie nebuvo ariami, žemė prapjauta ir sudėta sėkla. Tai ne arimas. Tačiau visas kitas vaizdas - kaip tradicinės žemdirbystės lauko. Didžiulė monokultūra - dykuma. Gamtinės žemdirbystės daržai atrodo kaip pamiškė, kaip gamta, kraštovaizdis gamtinis, o ekologinėje žemdirbystėje turime tą patį agrarinį kraštovaizdį.
Toliau gamtinėje žemdirbystėje svarbus šviežumas. Na, tai kas, kad įdėsi vitaminų ir kitų naudingų medžiagų į augalą, jeigu didelė dalis jų dings kol transportuosi juos iki valgytojo.
Ekologinėje žemdirbystėje - didžiuliai laukai. Derlius surenkamas su kombainais, sandėliuojamas ir tik po kurio laiko gali atsidurti prekybcentrių lentynose. Gamtinėje žemdirbystėje vyrauja rankų darbas. Geriausia, kad valgytojas gyvena šalia daržo, pats auginasi savo produktus ir nuskynęs juos suvartoja iš karto. Tik toks produktas yra tikrai šviežias. Tokio produkto, deja, jokiame prekybos centre nenusipirksi. Gamtinės žemdirbystės augintojai siūlo tokią paslaugą - atvažiuoji į jų daržą ir nusiperki produktus tiesiai iš lysvės.
Ekologinėje žemdirbystėje nenaudojamos cheminės trąšos ir pesticidai. Tas yra labai gerai. Tačiau geriausiu atveju ką gausime ekologinėje žemdirbystėje tai švarų ir nekenksmingą produktą. Tačiau ar jame bus vitaminų? Greičiausiai ne. Žinoma, jų bus daugiau nei tradicinės žemdirbystės produktuose, nes ekologiniuose ūkiuose daugiau gamtos, tačiau gamtinėje žemdirbystėje gamtos dar daugiau.
Kitas dalykas, ekologinėje žemdirbystėje naudojamas kompostas ir mėšlas. Dėl to ekologinės žemdirbystės produktuose randamas nitratų perteklius. Ne visada. Bet realiai fiksuojamas su moksliniais prietaisais - YRA. Gamtinės žemdirbystės produktuose nitratų pertekliaus nebūna. Išsitiriat, jeigu yra, reiškia tai ne gamtinė žemdirbystė, kažką ne taip padarėte.
Taigi, skiriasi dirvodara tarp šių dviejų žemdirbysčių, skiriasi ekosistemos buvimas ar nebuvimas ir skiriasi gyvenimo būdas. Ekologinė žemdirbystė neskatina žmogaus keisti savo gyvenimo būdo. Dirva pas juos apdirbama traktoriais, parduodama prekybos centruose, valgytojas dirba įprastame darbe ir perka ekologiškus produktus. Žinoma, jie yra žymiai geresni už įprastus produktus, tačiau gyvenimo būdo neįtakoja. Kaip dirbo žmogus chemijos fabrike, taip ir toliau dirbs, pirks, mirs.
Gamtinėje žemdirbystėje turime įdėtus saugiklius. Šviežias maistas koks? Tik tas, kuris auga šalia namų ir kurį gali suvalgyti tą pačią valandą, tą pačią dieną. Reiškia, gamtinė žemdirbystė ragina turėti daržą prie savo namų. Ragina pakeisti savo gyvenimo būdą. Taip pat ne tik daržas turi būti šalia namo. Dar turi būti ir ekosistema, kad kokybė būtų gera. Reiškia mes turime ne tik daržą po langais pasidaryti, bet pakeisti ir socialinę struktūrą aplink save. Kraštovaizdį kitą, santykius tarp žmonių kitus - nes jei gyvensi atokiau vienas nuo kito, ramesnėje aplinkoje, tai ir santykiai visai kitokie. Viešąjame transporte neetiška žiūrėti į akis. Šalia žmonių kamšatis, o negali su jais pakalbėti. Gamtinėje aplinkoje atvirkščiai - negražu praeiti pro šoną nepažiūrėjus į žmogų, nepasisveikinus. Ir ne tik tai, keičiasi visa visuomenės santvarka. Ir asmeniškai kiekvieno žmogaus gyvenimo būdas.
Pradžiai tiek skirtumų, tačiau jų yra ir daugiau. Čia viską parašiau ne tam, kad sukritikuoti ekologinę žemdirbystę, o tam, kad apibrėžti kas tai yra gamtinė žemdirbystė, kuo ji skiriasi nuo kitų žemdirbystės formų ir kaip ją suprasti, apčiuopti.
O ekologinė žemdirbystė yra gerai. Ji yra arčiau gamtos nei tradicinė žemdirbystė ir jau vien tai rodo jos gerumą. Tai gali būti pirmu žingsniu gamtos link.