Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=7&t=544
Puslapis 11

Autorius:  Linokaimas [ Pir Lie 07, 2014 3:56 pm ]
Pranešimo tema:  GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Sveiki,
Kadangi esu naujokė, laukiu patarimo ką turiu atidžiai perskaityti ir kurioje temoje kreiptis patarimo? Pirmas klausimas: daržui numatytoje vietoje esu radusi gyvūnų (greičiausiai karvių) kaulų ir žinau, kad jų dar daugiau rasiu. Ar juos palikti ar perkelti į ne daržui skirtą vietą?
Šiokia tokia įžanga situacijai apibūdinti:
prieš 1,5 metų įsigijau sodybą, plotas apie 2,5 ha. Ūkininkas deklaruoja apie 1 ha žemės (iš viso ploto registruoto Nekilnojamojo turto registre), kurioje gano raguočius ir kanopinius, pasak jo yra padaręs įsėlį, kuriame 30 m augs pieva. Tikiu jo žodžiais, jis tą pievą šienauja, išsiveža šieną ir tegu, man pakanka to kas netinka deklaravimui:) Likęs plotas: kiemas prie pastatų, senas sodas ir teritorijos "okupuotos" statybinio laužo ir kitokio dar neišvežto buitinio šlamšto, kurį gražiai užmaskuoja dilgėlės ir kiečiai su usnimis. Visa ši ilga įžanga tam, kad gauti patarimą ar galima bandyti pradėti GŽ, kai negali įtakoti pievas prižiūrinčio ūkininko (nebent nebeleisti deklaruoti :) ir artimiausių kaimynų, kurie gražiai (dėl grožio nesiginčysiu) tvarkosi ir sėkmingai naudoja "rondapą", nes yra buvę ūkininkais ir man geranoriškai pataria.
Senieji savininkai paliko nemažai "lobių": visa žemė 100 m spinduliu aplink pastatus "nusėta" metalo laužu (jau išvežėme virš 2 t), buitinėmis šiukšlėmis ir kritusių arba nugaišusių gyvūnų kaulais. Nemažai jau išvežėme arba labai negamtiškai sukūrenome, nes tiek atliekų tvarkytojai neišveža.
Bet nepaisant žmogaus padarytos žalos, šioje vietoje tiek šiemet tiek praėjusiai metais dera vaiskrūmiai, obelys. Prieš metus buvo trešnių, šiemet užpuolė ligos. Žemuogių, aviečių beveik miško vietovėje labai džiuginantis derlius. Ypač kai nieko nedarei, na nebent buvo iškirtsti sužėlę krūmai ir taip pateko daugiau saulės. Pievoje begalė žolynų, kuriuos planuoju pažinti. Krienai auga savaime ir pan. Tad džiaugtis yra kuo.
Esu protinga tinginė (nuo mažumės žinau sodo-daržo darbų teikiamus "malonumus") ir užsispyrusi: nepasiduodu "spaudimui" užsodinti bulvių laukus ar kitas kultūras tradiciniu būdu. Metus stebėjau tiek save toje sodyboje, tiek pačią sodybą. Šiemet jau atsirado noro pabandyti kitokią daržininkystę "daigeliai".

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Lie 07, 2014 6:22 pm ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Sveikinu prisijungus. Tai jei gerai suprantu jūsų situaciją, tai nors ūkininkas ir dalį žemės naudoja, bet jums vis tiek lieka virš hektaro žemės, kurioje jūs galite užsiimti gamtine žemdirbyste. Tai labai geras dydis, kuriame tikrai galima tvarkytis pakankamai gamtiškai.

Kaulai augalams nemaišo. Jei jie trukdo žmogui, tada galima perkelti į kitą vietą, o jei netrukdo, tada galima ir palikti vietoje. Kaulai neišskiria jokių kenksmingų medžiagų, kaip tik priešingai, gali praturtinti dirvožemį kalciu. Trumpai tariant, jei jums trukdo, tai perkelkit, jei ne, tai neperkelkit.

Autorius:  Gabriele [ Ant Lie 08, 2014 8:46 am ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Dėl to sukaupto šlamšto - deja, daugumoje senų sodybų taip. Mes įsikūrėm senoje sodybvietėje (pastatų jau nebebuvo) ir ne vienus metus tempėm visokias šiukšles, kol apsikuopėm. Bet ir tai dar išlenda pavasarį koks celofanas, šiferio lakštas ar pan.

Ganantis gyvulius kaimynas, sakyčiau, tikrai geras variantas. :!: Mano požiūriu, laukai, kuriuose javai, rapsai auginami - daug blogiau, nes jei auginama ne ekologiškai, tai aišku purškia pesticidais. Tai jei bent vienoj pusėj gyvulius gano ir ketina dar ilgai tą daryti, tai labai gerai, mažiau taršos.
Kaimynų tai labai neįtakosi, kaip jie supranta, taip tvarkosi, gerai bent tai, kad turite nemažai ploto - gi būna, kad sodo sklypuose 6 arų bando gamtiškai ūkininkauti, o kaimynai čia pat už tvoros raundapu purškia.

Autorius:  Linokaimas [ Ant Lie 08, 2014 1:45 pm ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Dėkoju už atsakymus.
Dar vienas klausimas: spėju, kad toje vietoje kur planuoju GŽ daržą (pradžiai labai mažą, nes būnu tik savaitgaliais, tad per daug užsigriebti nesinori) gali būti seno, 5-10 metų, gyvulių mėšlo sankaupos, nes dirvožemis labai panašus į durpes. Turbūt pats paprasčiausias būdas būtų praktiškai patikrinti (sodinti trumpos vegetacijos augalus), kokiems augalams tokia vieta tiks ar "patiks" labiausiai? Žolės šioje vietoje veši virš 1,5 m aukščio ir auga juodasis šeivamedis (spėju). Tik šiemet išsiaiškinau jo pavadinimą, žydi baltai, o uogų dar nemačiau, nes tokių krūminių medžių sodyboje yra keli (3-4), bandžiau jų ūglius išpjauti, bet jie per šiltąjį sezoną vėl atauga tokio pat aukščio (apie 2 m) ir vešlumo. Ar šeivamedžio kaimynystė kam nors trukdytų?

Autorius:  Linokaimas [ Ant Lie 08, 2014 2:14 pm ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Prašau patarimo dėl daržo senam sode
Noriu pabandyti prie senų obelų (jų 4 vnt., 6x7 m plote) užveisti prieskonių darželį, kad būtų arti jei ko prisireiktų maisto gaminimui ir nereiktų toli nuo namo eiti (nes vaikščiojimo užtenka:), plotai nemaži). Man sako, kad niekas neaugs, nes šešėlis, sodas į pietryčius nuo namo.
Obelys išsidėsčiusios sodo šiauriniame, rytiniame, vakariniame-pietvakariniame kampuose , viduryje 3-4 raudonojo serbento krūmai ir agrastas, šalia auga jazminas ir labai aukšta trešnė, dar už kokių 5 metrų didelė dvikamienė liepa. Sode veši garšvos, dilgėlės, kažkokios varpinės kultūros ir kitų nepamenu:(, šalia sodybos kiemas, pjaunamas žoliapjove.
Šiuo metu svarbu, kad noriu pati susiplanuoti šią vietą daržui, kad nereikėtų šienauti viso ploto. Taip pat obuolius susirinkti būtų paprasčiau ir sūnus galėtų nueiti prie serbentų nenusidilginęs.
O gal tiesiog palikti sodo žolę mulčiaus "gaminimui"?

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Lie 08, 2014 4:42 pm ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Linokaimas rašė:
Dar vienas klausimas: spėju, kad toje vietoje kur planuoju GŽ daržą (pradžiai labai mažą, nes būnu tik savaitgaliais, tad per daug užsigriebti nesinori) gali būti seno, 5-10 metų, gyvulių mėšlo sankaupos, nes dirvožemis labai panašus į durpes.


Šioje vietoje viskas puikiai augs. Atėję į sklypą kaip tik pagal žolę galime spręsti augs ten kas nors ar ne. Jei žolė taip stipriai auga, tai ir visa kita augs.

Cituoti:
Ar šeivamedžio kaimynystė kam nors trukdytų?


Šeivamedis nebent gali šviesą užstoti. Jei neužstoja, tai netrukdys.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ant Lie 08, 2014 4:49 pm ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Cituoti:
Man sako, kad niekas neaugs, nes šešėlis, sodas į pietryčius nuo namo.


Taip, niekas neaugs. Išskyrus tuos, kurie gali augti pavėsyje. Pavyzdžiui, mėtos. Taip pat rabarbarai. Tiesiog atraskite artimiausią vietelę kurioje visą dieną būna saulė ir ten prieskonius sodinkite.

Daržui reikia šviesos. Po medžiais jo nedarykite. Irgi susiraskit kur apšviesta. O sodą galit šienauti ir mulčią dėti ant daržo.

Autorius:  Ingrida [ Ket Lie 10, 2014 8:44 pm ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

O kurioje vietoje jūsų sodyba? Man labai patinka senos sodybos, ten galima rasti visokių įdomybių :)
Mes kuriamės ant buvusio pliko lauko, todėl labai trūksta didelių medžių. Užsienyje persodina ir labai didelius medžius, o pas mus toks dalykas nepraktikuojamas, o visai būtų nebloga idėja, tik brangi :).
Bet aš ne apie tai...
Sėkmės jums kuriant naują sodybą ant senos pamatų. Po truputį ir susitvarkysite pagal save :)

Autorius:  Laimis Žmuida [ Ket Lie 10, 2014 8:52 pm ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Cituoti:
Užsienyje persodina ir labai didelius medžius, o pas mus toks dalykas nepraktikuojamas, o visai būtų nebloga idėja, tik brangi :).


Yra ir Lietuvoje didelių medžių persodinimo darbai. Bobkatniai medžiai vadinasi. Penkių metrų aukščio ir trijų pločio. Visai nemaži. Aišku, jei nori išvis didelio medžio, tada reikia kviestis iš Lenkijos mašiną specialią. Bet įmanoma. Tiesiog už atvažiavimą nuo Lenkijos reikės primokėti.

Autorius:  Ingrida [ Ket Lie 10, 2014 8:57 pm ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Labai ilga procedūra tas didelių medžių persodinimas

Autorius:  Linokaimas [ Pir Lie 14, 2014 8:22 am ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Ingrida rašė:
O kurioje vietoje jūsų sodyba? Man labai patinka senos sodybos, ten galima rasti visokių įdomybių :)

Kretingos rajone, Imbarės seniūnijoje, netoli Salantų m.. Nuosavybės dokumentuose rašoma, kad 1900 metų statybos gyvenamas namas ir klėtis, bet radome ant sienų klijuotų lenkiškų laikraščių 1896 metų. Laikraščiai įvairiais laikmečiais klijuoti. Labiausiai nustebino lenkiški ir vokiški, spėju, kad netoliese esanti Leliūnų (Pesčių) dvaro sodyba ir ten gyvenę (ar atvykstantys) savininkai su šiais laikraščiais susiję.

Autorius:  Ingrida [ Pir Lie 14, 2014 6:08 pm ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

O kokie augalai sodyboje auga? Ar yra labai senų?

Autorius:  Linokaimas [ Pir Lie 21, 2014 11:50 am ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Ingrida rašė:
O kokie augalai sodyboje auga? Ar yra labai senų?

Auga senos obelys, trešnės, serbentai, agrastai.
Iš tų kuriuos pažįstu: ieva, liepos (2), eglė, šermukšniai, klevas, ąžuolas, beržai.
Šeivamedžiai berods keliose vietose. Čia tik aplink sodybvietę. Toliau nuo pastatų yra dar, ne visus ir pažįstu.
Liepa (dvikamienė) ir ąžuolas jau solidūs, bet amžiaus nemoku nusakyti ar nustatyti.

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pir Lie 21, 2014 11:57 am ]
Pranešimo tema:  Re: GŽ pradžia senoje (data 1900) sodyboje

Amžių įsivaizuotumėme, jeigu krūtinės aukštyje išmatuotumėte kamieno apimtį centimetrais.

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/