Gamtinė žemdirbystė
http://gz.home.lt/

Ruth Stout
http://gz.home.lt/viewtopic.php?f=7&t=55
Puslapis 11

Autorius:  Laimis Žmuida [ Pen Kov 22, 2013 8:44 am ]
Pranešimo tema:  Ruth Stout

Ruth Stout žemdirbystės formą pavadinčiau dideliu sluoksniu mulčiuojamais daržais. Ruth Stout pati išrado tokią žemdirbystę. Būdama keturiasdešimt penkerių metų ji išsikėlė iš Niujorko į kaimą ir pradėjo ūkininkauti įprastu būdu. Būdavo daug darbo. Kiekvieną pavasarį reikėdavo kviestis žmogų, kad suartų daržą, o vėliau sėti, laistyti ir ravėti. Vieną kartą artojas neatvažiavo ir Ruth Stout sugalvojo pasėti sėklas tiesiai į gulinčius ant žemės šiaudus. Sėklos sudygo. Arti žemės nereikėjo. Iki gyvenimo galo Ruth tobulino savo sugalvotą sistemą. Savo šeimai ji išaugindavo visą maistą ir sugaišdavo tik vieną valandą į dieną.

Ūkininkaujant su dideliu sluoksniu mulčio atkrenta visi tradicinės žemdirbystės darbai – nereikia arti, nereikia laistyti, nereikia tręšti, nereikia ravėti. Žinoma atsiranda kitų darbų – reikia gauti mulčio, reikia jį uždėti, tačiau kaip matome iš rezultatų – darbo yra palyginus labai mažai ir Ruth Stout žemdirbystė dar vadinama „no-work method“ (nedirbimo metodu).

Kuo skiriasi Ruth Stout žemdirbystės metodas nuo lietuviškosios gamtinės žemdirbystės?

1. Didelis mulčio sluoksnis su laiku išnaikina visas piktžoles. O piktžolės, laukiniai augalai yra viena iš gamtinio daržo sudedamųjų dalių. Laukiniai augalai padeda kultūriniams augti, saugo nuo ligų, kenkėjų, stiprina imunitetą, gamina trūkstamų medžiagų ir kuria kokybę.
2. Dideliu sluoksniu mulčiuotas daržas panašus į dykumą, kurioje kur ne kur kyšo kultūrinės darovės. Saulės šviesa krenta ant laisvų mulčio plotų. To negalima daryti gamtinėje žemdirbystėje. Visa atėjusi saulės šviesa turi būti panaudojama, t.y. visa ji turi kristi ant žalių lapų, o ne ant žemės.
3. Mulčias pas Ruth Stout imamas iš išorės, t.y. kitų ūkininkų. Gamtinė žemdirbystė juda savarankiškumo link ir ragina susikurti tokį ūkininkavimo būdą, kad nebūtum priklausomas nuo išorės. Mulčio galima užsiauginti savo sklype šalia daržo arba ūkininkauti visai be mulčio.
4. Ruth Stout darže nėra dėmesio ekosistemoms. Tai tiesiog daržas. Jis gali būti padarytas ir mieste. O gamtinė žemdirbystė ragina daržą susieti su vietos ekosistema – augalais, gyvūnais.
5. Ruth Stout neskiria dėmesio dirvodarai. Jai vienodai kokie procesai vyksta po žeme. Gamtinėje žemdirbystėje žinome, kad vitaminus ir kitas naudingas medžiagas gamina mikroorganizmai gyvenantys aplink augalų šaknis ir netgi pačiose šaknyse. Ruth Stout naudojamas didelis sluoksnis mulčio dažniausiai atsitiktinai duoda gerą kokybę daržo produkcijai. Tačiau tas yra atsitiktinai. O gali būti taip, kad šiuo metodu ūkininkaujant bus užsivežamas prastas mulčias iš nualintos žemės, kuriame nėra pakankamai mikroelementų, arba užsivežamas nupurkštas mulčias su kenksmingomis medžiagomis. Tokiu atveju auginami augalai negaus pilnavertės mitybos ir jų vaisiai nebus kokybiški. Gamtinėje žemdirbystėje rūpinamės, kas vyksta po žeme ir sudarom sąlygas, kad augalai gautų visas jiems reikalingas medžiagas.

Ruth Stout metodo tikslas užauginti maisto su kuo mažiau darbo sąnaudų. Tokį tikslą Ruth žemdirbystė pasiekia. Gamtinės žemdirbystės tikslas kiek platesnis. Mus domina ne tik kaip užauginti, bet ir kaip užauginti KOKYBIŠKO maisto. O tam jau reikalingas dėmesys dirvodarai ir augalų mitybai, ekosistemai, reikalingos piktžolės ir ne bet koks mulčius. Priedo gamtinė žemdirbystė skiria dėmesį ir gyvenimo būdui – jis turėtų būti nepriklausomas, o Ruth atveju mulčias imamas iš pašalies.

Daugiau informacijos angliškai:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ruth_Stout
http://www.youtube.com/watch?v=GNU8IJzRHZk

Puslapis 11 Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/