Gamtinė žemdirbystė

Dalinamės patirtimi apie gamtai draugiškus ūkininkavimo būdus
Dabar yra Ket Kov 28, 2024 7:19 pm

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]




Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Apie šį skyrių
StandartinėParašytas: Tre Vas 13, 2013 10:42 am 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Dirvodara ir augalų mityba yra viena iš trijų svarbiausių gamtinės žemdirbystės skilčių į kurią reikia atsižvelgti kuriant tai, ką permakultūristai vadina dizainu.

Permakultūros atstovai kopijuoja nuo gamtos kokį nors dėsnį, principą, modelį, tarpusavio sąryšių grandinę ar kitą elementą ir pritaiko jį savo ūkyje. Tačiau neužtenka vien nukopijuoti elementą, reikia jį teisingai įkurdinti į naują erdvę. Ką reiškia "teisingai"? Reiškia atsižvelgiant į dirvodaros, ekosistemos ir gyvenimo būdo skilčių reikalavimus.

Štai pavyzdys. Augintojas pastebėjo, kad gamtoje saulės spinduliai beveik nepasiekia žemės paviršiaus, t.y. visą žemės plotą dengia augalų lapai, stiebai. Saulė krenta ant lapų ir yra panaudojama fotosintezei. Geras gamtos principas - sugerti visą atėjusią saulės energiją į augalus. Augintojas taip nutaria padaryti savo sklype. Jis tankiai susodina augalus ir nepalieka nei mažiausio tarpelio saulės spinduliui nukristi ant žemės. Iš pažiūros viskas turėtų būt gerai. Principas perkopijuotas. Tačiau vienu atveju tai galėsime pavadinti gamtine žemdirbyste, kitu - ne. Jei sodinant augalus buvo atsižvelgta į dirvodaros ir augalų mitybos skilties reikalavimus, tada tai gamtinė žemdirbystė, o jei į šią skiltį neatsižvelgta, tada ne.

Pavyzdžiui, jeigu augintojas prikrovė ant žemės komposto ir mėšlo mišinio, ir tokioje dirvoje tankiai susodino augalus, to nevadinsime gamtine žemdirbyste, nes nebuvo atsižvelgta į dirvodaros ir augalų mitybos procesus. Ir nors viskas užaugo, visa saulės energija suakumuliuota, gamtinis principas panaudotas tačiau nuo mėšlo ir komposto mišinio augalai prikaupė į save daug nitratų ir pasidarė nuodingi.

Antras pavyzdys, augalai tankiai susodinti į sutrombuotą traktorių svoriu žemę. Vėlgi, dėsnis nukopijuotas nuo gamtos, tačiau sutrombuotoje žemėje trūksta oro ir augalai vėlgi vystosi nenatūraliai - arba jiems patiems truks kokių medžiagų ir jie prastai augs, sirgs, arba savyje sukaups žmogui nereikalingų medžiagų.

O dabar pabandykime pateikti teisingą variantą. Augintojas pastebėjo tą patį dėsnį ir galvoja nukopijuoti jį į savo sklypą. Ką jis daro? Jis pažiūri kokia pas jį dirva (priesmėlis, priemolis), koks dirvos rūgštingumas, koks drėgmės režimas, temperatūra, apšvietimas ir visi kiti faktoriai, t.y. augintojas ištiria kokie augalai geriau augs būtent šioje aplinkoje. Jis perkelia gamtoje pastebėtą dėsnį nepažeisdamas dirvodaros ir augalų mitybos skilties reikalavimų. Augalai tokiu atveju augs gerai, nesirgs, nekaups toksinių medžiagų.

Kiekvieną kartą kai bandome perkelti nuo gamtos nusižiūrėtą elementą į savo sklypo sistemą turime jį suderinti su dirvodaros, ekosistemų ir gyvenimo būdo skilčių reikalavimais. Šioje forumo skiltyje nagrinėsime būtent dirvodarą ir augalų mitybą.


Į viršų
 Aprašymas  
 
 Pranešimo tema: Re: Apie šį skyrių
StandartinėParašytas: Pir Bal 08, 2013 2:03 pm 
Atsijungęs

Užsiregistravo: Ant Bir 12, 2012 6:42 pm
Pranešimai: 3283
Miestas: Ukmergės raj.
Daugiausiai apie teisingą dirvodarą yra parašęs Aleksandras Kuznecovas. Jo darbus sudėjus su F.J. Gelcer darbais ir gimė lietuviškoji gamtinės žemdirbystės mokykla. Kuznecovas dirba su sumedėjusiais augalais, o daržovių praktika pagal šią sistemą užsiima Olegas Telepovas. Nikolajus Kurdiumovas puikiai surenka skirtingų žmonių praktiką ir teoriją, ir parašo žmonėms suprantama kalba. Gerai aprašytą Kuznecovo sistemą ir šiek tiek aprašytus Telepovo daržus rasite Kurdiumovo knygoje "Santarvė vietoj kovos". Apie dirvoje vykstančius procesus Kurdiumovas yra rašęs ir anksčiau knygoje "Protingas daržas".

Visi šie autoriai kalba apie dirvodarą ir augalų mitybą. Lietuviškoji gamtinė žemdirbystė laikosi tokio pat dirvodaros supratimo, tačiau lietuviškoji reikalauja, kad be dirvodaros dar atsižvelgtumėme ir į ekosistemas, kraštovaizdį ir žmogaus gyvenimo būdą. To pas Kuznecovą ar Telepovą nerasite.

Daugiau informacijos apie skirtingus veikėjus ieškokite šiame skyriuje atskirose temose iškeltose specialiai vienam ar kitam autoriui aptarti.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Atsakyti į temą  [ 2 pranešimai(ų) ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 3 svečių


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
POWERED_BY
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007