Gamtoje nėra nei kenkėjų, nei ligų. Gamtinėje žemdirbystėje siekiame to paties. Čia turima omenyje, kad gamtoje nėra tokio mąsto kenkėjų išpuolių ir tokių epidemijų kaip tradicinėje žemdirbystėje. Tie patys amarai, sprakšiai, šliužai ir sraigės gamtoje yra. Jų daug yra. Ir ligų sukėlėjai įvairūs grybeliai yra. Bet jų visų skaičius yra subalansuotas, t.y. jie pagriaužia šen bei ten, bet matomos žalos nepadaro. Gamtinės žemdirbystės darže irgi turi būti "kenkėjų" ir ligų sukėlėjų. Jie yra gamtos dalis ir atlieka tam tikras funkcijas. Tiesiog jie neturi trukdyti derlingumui, augimui, klęstėjimui.
Štai iliustracija, kad ligos nepriklauso nuo ligos sukėlėjų skaičiaus. Amarai sutūpę ant ožekšnio. Jų daug. O šalia auga jauni gudobelės ūgliai. "Kenkėjai" visai šalia, bet gudobelės nepuola.
Prikabintas failas:
SAM_3580.JPG [ 68.24 KiB | Peržiūrėta 10179 kartus(ų) ]
Mieste matydavau gudobelių jaunus metūglius aplipusius amarais. Tikrai atrodydavo katastrofiškai, nes jų būdavo labai daug ir jie būdavo ant kiekvienos šakelės. Ir šakelės būdavo nugriaužiamos juodai. Kažin kaip ten būtų, jei šalia prisodintume ožekšnių?
Panašų vaidmenį darže atlieka balandos ir usnys. Amarai puola būtent jas, o kitus augalus palieka ramybėje. Taip pat amarai lipa ant nasturtės. Šiuos augalus galima naudoti kaip amarų atitraukėjus nuo šalia augančių kultūrinių augalų.
Bet čia tik vienas mažytis pavyzdėlis kaip augalai gali padėti vieni kitiems. Iš tiesų mums nereikia žinoti kas ten kam padeda. Nereikia specialiai sodinti į daržą nasturčių, usnių ar balandų, o prie gudobelių sodinti ožekšnių. Taip darytų tradiciniai žemdirbiai ar ekologiniai ūkiai. Jie problemą sprendžia kiekvieną atskirai. O mes sprendžiame visas problemas iš karto. Pas mus konkrečią ligą naikina ne konkretus kenkėjas, o ekosistema.
Ekosistemoje viskas glaudžiai susiję ryšiais. Kiekvienas augalas turi po tarkim keturiasdešimt kenkėjų ir saugotojų. Vienais metais usnys nutraukė amarus nuo daržovių, kitais metais tas gali neįvykti, nes ateis kiti kenkėjai, jų bus kitas kiekis ir t.t. Pas mus daržuose turi būti ne po vieną augalų apsauginę rūšį, o visas komplektas. Jei usnis nesulaikė šiemet, tai sulaiko balanda, jei ir tas nepadėjo, tai sulaiko boružės, jei jos nepadėjo, tai dar keturiasdešimt variantų saugotojų yra. Žemdirbiui galvoje netilps tiek informacijos, kad kiekvieną augalą saugo pusšimtis saugotojų ir puola pusšimtis bėdų. Bet mums ir nereikia žinoti. Paliekame daug gamtos šalia auginamų augalų ir gamta čia įves savo tvarką, t.y. stabilizuos ekosistemą, stabilizuos kenkėjų ir ligų sukėlėjų kiekį, o augalus darys stiprius, kad jie atsilaikytų net jeigu aplinkui bus kenkėjų.